28 Primeur 100 Vroege Glorie 61 100 85 10 Bedrijfstechnisch nieuws ELEKTRONICA D] Ooi/ft^ Algemene vergadering L. J. G. Van de Schelde tol de Dollard wacht de Nederlandse zeeklei op het nieuwe M.G.H.-ras: „CARPO" Slechts circa 25% van het zomertarweareaal 1959 kan worden bezaaid met Carpo.) Meer zaad is er niet. Reserveer daarom nu reeds Uw zaaizaad bij Uw handelaar. GRAANEXPORT 1958 FRANKRIJK ZEEUWS LANDBOUWBLAD Hoewel afhankelijk van de importerende firma verschillende fantasienamen gebruikt worden, heeft de onder de naam van Vroege Glorie aangeboden hybride (leverancier fa. Gebr. Vis. Zaadteelt en Zaadhandel, Enkhuizen), de grootste verbreiding gekregen. Het resultaat van de sedert 1955 door de S. N. Ui. F met deze hybride uitgevoerde proeven, wordt in onderstaande tabel weergegeven. Op de betreffende proefvelden fungeerde de tot het Rijnsburger type be horende selectie Primeur steeds als standaard. Overzicht eigenschappen Vroege Glorie 1955—1958 Eigenschappen Produk- tiviteit Gem. opbrengst kg/are en rendement standaard 100 508.3 Duurzaam heid 67.1 Vroeg rijpheid Vorm bol bol 7 EER opmerkelijk is de onder onze omstandigheden ongeëvenaarde vroeg- rijpheid van Vroege Glorie. In vergelijking met Primeur is deze hybride omstreeks 3 weken vroeger oogstbaar, daarentegen is de opbrengst ten op zichte van Primeur laag. Hiertegenover staat evenwel de grotere geschikt heid voor vroege aflevering De duurzaamheid van deze wat bruinachtig van kleur zijnde ui, blijkt niet béter te zijn dan van de inlandse selecties. Voor de teelt van bewaaruien komt Vroege Glorie, mede in verband met de geringe opbrengst, dan ook minder in aanmerking. In de praktijk is gebleken, dat door de hybriden hogere eisen aan de grond gesteld worden dan door de inlandse selecties. In verband hiermede zijn droogtegevoelige en/of zware gronden voor de teelt van hybriden minder geschikt. De grotere gevoeligheid voor valse meeldauw maakt het noodzakelijk, dat aan de bestrijding hiervan de nodige aandacht wordt besteed. Recente proefnemingen hebben aangetoond, dat met de eveneens van Amerikaanse oorsprong zijnde hybride Encore voor de teelt van een vroeg gewas ook gunstige resultaten te bereiken zijn. Afgaande op de tot nog toe beschikbare gegevens lijkt het op praktijkschaal in beproeving nemen van dit ras, dat in ons land geïntroduceerd wordt door de fa Js. Huizer, Zaadteelt en Zaadhandel te Rijsoord, zeker verantwoord. TN enkele pers-communiqué's vraagt de Handel A Mij. ..Boeke en Huidekoper" N.V. aandacht voor haar activiteiten. Daarin wijst zij onder meer op de centrifugaal zaaimachine „Stockland" die op de Salon te Straatsburg-het predicaat .machine nouvelle" verwierf. Speciaal zijn bij deze machine te noemen een regelmatige ver deling in de rij (aldus het persbericht), terwijl met een extra inzetbak in de centraal geplaatste zaaikegel. zonder ontmenging twee zaadsoorten in de grond gebracht kunnen worden. De machine is van het halfdragende type en heeft een zaaisneiheid van 2 tot 8 km per uur. Sneller rijden, tot 12 km per uur, is mogelijk na een en kele verandering aan de machine. De machine heeft 12 pijpen die men naar behoefte kan af sluiten, met een werkbreedte van 2.64 meter. Deze machine wordt in de vier zuidelijke provincies van ons land door de firma H. Engiebert N.V. te Voorschoten in de handel gebracht. Deze firma meldt ons, dat de machine in de werktuigenhal van het I. L. R. te Wageningen stationair werd beproefd. Bij deze proeven bleek dat de Stockland zelfs 1 kg per ha stoppelknollen kan zaaien. Naar aanleiding van het in produktie komen van de Fordson Power Major trekker in de En gelse Ford-fabrieken te Dagenham zendt de Ford Persdienst ons enkele technisché gegevens over deze trekker. Wij ontlenen daaraan het volgende. Het motorvermogen van de Fordson Power Major bedraagt 50,8 pk, riemschijfvermogen 45,5 pk, terwijl door het aanbrengen van wielschijven met uitsparingen, de achterwiel verstelling werd vergemakkelijkt. Deze uitsparingen zijn niet aan gebracht op achterwielen met de maten 13 x 30 en 14 x 30. De gashandel is aangebracht onder het stuur, het instrumentenbord is boven op de brandstoftank, onder het stuurwiel geplaatst. Bij het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie waren onlangs de bietenrooitang van De Wit te Kornhorn en de kopschoffel van Merkus te Oosterhout in beproeving. Zowel de bietenrooitang als de kopschoffel maakten bij de beproeving een goede indruk en kunnen worden aanbevolen. Met behulp van een elektronische administratie machine worden reeds geruime tijd proeven geno men door het Bedrijf slaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek. Een half jaar is men thans bezig om na te gaan of het met behulp van de Ramac 305 mogelijk is toelichtingen te verstrekken op de analyserapporten van het grondonderzoek.. Mogelijk wordt hierdoor bereikt, dat een groot deel van de analyse-verslagen zonder bewerking op de kantoren van de Rijkslandbouw- en Rijks- tuinbouvvconsulenten, naar de assistenten en de grondgebruikers kunnen worden gezonden. De elektronische machine blijkt goede perspectieven te bieden voor deze automatisering. De proeven zulen dit jaar worden voortgezet, pas na I959 zal worden besloten of de mogelijkheden voldoende zijn om tot gebruik in de praktijk over te gaan. (Advertentie) E Landbouw Jongeren Gemeenschap ZceljMMÜ hield op 7 januari j.l. in de Stadsschouwburg te Middelburg haar Algemene Vergadering die door velen werd bijgewoond. De voorzitter, de lueer C. Adamse, toonde zich hierover verheugd* De vergadering werd onder meer bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mar» A, F. C. de C'asembroot. I11 zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de toekomstige ontwikkelingen als E. E. Cv Deltaplan, industrialisatie enz. Voorts stelde hiyj de kadervorming aan de orde daarbij een appèl richtend, zowel tot de ouderen als de jongeren» Deze rede zal volgende week onverkort in „De Boerenjeugd" worden opgenomen, waarnaar wjj dan ook gaarne verwijzen. Oud-minister Vondeling wist zijn gelioor zeer 4® !>oeien door zijn inleiding over de toekomst van dö land bouw, Dr. Vondeling schetste de reusachtig® technische vooruitgang, maar stelde daarbij toch ook, dat de toekomst van de landbouw afhankelijk zal blijven van de vraag. Deze is weer nauw ver bonden met de internationale toestand. „En wam' neer wij", aldus dr. Vondeling, „zelf niet geneigd zijn de onderontwikkelde, dus arme, gebieden, meer koopkracht te geven, dan moeten wij niet ver wachten, daar veel van onze prod uk ten af te kuift- nen zetten". Dr. Vondeling was overigens van mening dat wiyj thans pas aan liet begin staan van liet oogsten van de vruchten der wetenschap. Nog voor de pauze richtten jhr. De Casembrooft en de heer A, M. Geluk, immens de Z. L. M», zich tot de vergadering. Een groot aantal vragen beantwoordde de heer Vondeling, waarna een verloting plaats vond, Mevrouw E. Geuze—Starke verleende hierbij haar medewerking. De Z. L. M.-voorziifcer, ïr. M. A. Geuze, was verhinderd deze geslaagde vergadering bij te wonen. Carpo De wereldexport van granen bedroeg in 1958 on geveer 48 miljoen ton. De wereldexport van tarwe en tarwebloem liep met 10 terug, die van voe- dergranen steeg met 10 De gezamenlijke ex port van broodgraan uit de Verenigde Staten, Australië en Argentinië liep terug met 6 miljoen ton. Dit werd ten dele gecompenseerd door grotere exporten uit Frankrijk, Canada en Italië- Frank rijk bezette de derde plaats onder de wereldexpor teurs met 2,3 miljoen ton broodgraan. Voor 70 ging dit graan naar Europese landen. YVest-Duits- land bleef met 650.000 ton een belangrijke expor teur van tarwebloem en tarwemeel. De suikerprijs' vqor de campagne 1958/59 werd vastgesteld op frs 6.209 (ƒ47,80) per ton. De thans vastgestelde prijs betekent een verhoging van de Suikerprijs met frs 8 (6 cent) per kg. In verband met het lage suikergehalte van de huidige oogst is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Frankrijk suiker zal moeten importeren. In de vorige campagne werd in Frankrijk en zijn over zeese gebiedsdelen 1.860.000 ton suiker geprodu ceerd. De consumptie bedroeg 1,833.000 ton, terwijl 20.000 ton werd verwerkt in de uit te voeren s-ui- kerprodukten, aldus „Landbouwwereldnieuws".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 12