C i/oorulle zekerheid vitamine stoot DUPHASOL A+ 8 W etenswaardigheden j Keuring van hengsten f Een praatje in de voergang^ VOOR WERKGEVERS Pluimvee in Zeeland dl Uw dieren gezond en sterk! ZEEUWS LANDBOUWBLAD Ministerie van Landbouw deelt mede dat. S Loonberekeningen 1959 i N het vorige nummer van het Zeeuws Land bouwblad werd reeds gewezen op de wijziging in het in te houden percentage voor de sociale ver zekering en de veranderingen, die in de nieuwe co- ordinatietabellen van de belastingdienst voor de berekening van de loonbelasting en de premie A. O. W. plaats vonden. Onderstaand enige voorbeelden van loonbereke- ning zoals die in het nieuwe jaar dienen te ge schieden. Landbouw Vaste vakarbeider A op weekloon. 2365 jaar, gehuwd en 2 kinderen. Brutoloon 75,02 huurcompensatie 2,10 af: Bijdrage premie pensioenfonds af: premie A. O. W. 4,88 loonbelasting 1,79 arb. deel soc. verz. 4.15 3,13 77,12 1,75 75,37 9,80 65,57 Netto loon Vaste vakarbeider B op uurloon, ook in akkoord werkend, 2365 jaar, gehuwd en 2 kinderen. Brutoloon 44 uur 1,45 p/u 63,80 huurcompensatie 2,10 af: Bijdrage premie pensioenfonds 65.90 1,75 ƒ64,15 af: Premie A. O. W. 4,10 loonbelasting 0,55 arb. dl. soc. verz. 4,15 2,66 Netto loon Losse vakarbeider B, 2365 jaar, gehuwd en 2 kin deren. Brutoloon 44 u. a 1,40% p/u ƒ61,82 huurcompensatie 2,10 waarde vakantiebon 3,75 af: Bijdrage premie pensioenfonds af: premie A. O. W. ƒ4,22 loonbelasting 0,71 arb. dl. soc. verz. 7,45 4,91 waarde vakantiebon 3,75 67,67 1,75 ƒ65,92 Netto loon met vakantiebon ter waarde van 13,59 52,33 7,50 Tuinbouw Fruitteelt. Vakarbeider op weekloon, 2365 jaar, gehuwd en 2 kinderen. Brutoloon 60,68 toeslag verhoging premie pensioenfonds 0.25 huurcompensatie 2,10 af: aandeel premie pensioenfonds 63,03 1,75 61,28 af: premie A.O. W. ƒ3,91 loonbelasting arb. dl. soc. verz. 4,15 2,54 6,45 Netto loon 54,83 De nieuwe coördinatietabellen voor de bereke ning van loonbelasting en premie A. O. W. gelden voor de loontijdvakken, die nè 31 december 1958 eindigen. Voor de week, die nog gedeeltelijk in 1958 en gedeeltelijk in het nieuwe jaar 1959 valt: (29-12-'58 t/m 3-l-'59), gelden dus deze nieuwe tabellen. Deze regeling geldt ook voor de verhoogde per centages sociale verzekeringspremie, die bedragen: voor vaste arbeiders 4,15 losse arbeiders 7,45 arbeiders van 65 jaar en ouder 3,25 Niet volwaardige arbeiders. ONDER de niet volwaardige arbeiders categorie vallen arbeiders, die door hun lichamelijke of geestelijke gesteldheid de gebruikelijke arbeid niet op de normale wijze kunnen verrichten. In onderling overleg kan voor deze arbeiders een lager loon, dat naar redelijkheid en billijkheid dient te worden vastgesteld, worden bepaald. Een dergelijke loonbepaling vereist echter de goedkeuring van de Plaatselijk Sociale Commissie, die tevens beoordeelt of de arbeider terecht als niet Volwaardig dient te worden beschouwd. Ontbreekt deze goedkeuring, dan moet het nor male, voor deze arbeider geldende, tijdloon worden betaald. Het Ministerie van Landbouw deelt mede dat goedgekeurd is dat de door het Nederlandse Shet land Pony Stamboek voor 1959 te houden keuringen van tot dekking bestemde hengsten, die in de stam boeken van deze stamboekvereniging zijn inge schreven, zijn vastgesteld op 12 januari 1959 te Utrecht, op 13 januari 1959 te Roermond, op 14 jan. 1959 te Vries (Dr.) en op 15 en 16 januari 1959 te Eist (Gld.). LIET Hoofdbestuur en de Centrale Opfokkers •L-L van de Vereniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Zeeland (V.P.Z.) vergader den op 25 november j.l. in café Meyers te Goes. Van onze Centrale Opfokkers zijn in dit sei zoen ongeveer 28.000 jonge hennen goedgekeurd en afgeleverd. De opfok is bevredigend verlopen, ziektegevallen kwamen weinig voor. Klachten over de keuringen hebben wij niet ontvangen. Werd tot heden bij de keuringen alleen gelet of de jonge hennen gezond zijn opgegroeid en bij de keuringen in prima conditie waren, thans zal in 2 series worden gekeurd, namelijk jonge hennen waarvan bekend is, dat zij van erkende prima afstamming zijn en voorts aan onze ge stelde eisen voldoen, bij controle en eindkeuring, en ten anderen de jonge hennen die na controle bij de opfok en de keuring worden beschouwd als aanstaande beste legkippen. Het keuringsloon en de minimum verkoopprij zen worden vastgesteld op basis van het vorig seizoen. Tenslotte wordt nog besproken de te voeren propaganda, zowel in- als buiten ons Contact blaadje. Onze vereniging doet al wat mogelijk is, om de Zeeuwse pluimveehouders de beste jonge kippen aan te bieden en hoopt dat deze dit streven zul len waarderen, door hun jonge hennen alleen aan te schaffen van onze Gentrale Opfokkers. Hun adressen zullen binnenkort worden bekend gemaakt. WEGEN VAN HET VOER (8) 70 tussen „Kerst" en Nieuwjaar lag alle arbeid zowat stil. Behalve het werk in de veestallen. Dat gaat wel door en juist met al die feestdagen geeft dat soms een wat vervelende gebondenheid. Maar als we van het vee houden, dan nemen we zulke bezwaren gaarne voor lief. Een paar weken terug hadden we het over de voeding van pinken en we gaven daarin ook enige rantsoenen aan. Misschien hebt U dat praatje toen wel gelezen. Doet U het ook zó, of bent U het er niet mee eens Als U het wel met me eens bent en dat hoop ik, dan ben ik eerlijk gezegd er nog niet zeker van dat nu inderdaad Uw dieren deze rantsoenen krijgen. Haal er eens de bascule of een unster bij en weegt eens nauwkeurig af wat U aan de verschillende dieren geeft en weeg ook eens een hoeveelheid hooi van 4 kg af en kijk dan hoe groot die „klad" is. De kans is groot, dat U zelf tot de verrassende ontdekking komt, dat het op genomen rantsoen er anders uitziet dan U dacht dat het vee gebruikt. Natuurlijk moet U alleen die hoeveelheden wegen, die de dieren werkelijk opeten. We horen wel eens de opmerking: „De rantsoenen die jullie aangeven zijn veel te weinig Maar wat laat Uw vee liggen van kuilvoer Misschien is dat wel 15 En wordt er ook met hooi gemorst dat later op de mestvaalt komt Zie eens tussen de dieren wat daar aan voer ligtHet spreekt vanzelf dat we vermorsen van voeder moeten vermijden. Wordt van kuilvoer inderdaad ca. 15 °/o niet genuttigd, dan spreekt het vanzelf dat als we 15 kg ervan willen voeren, we ruim 17 kg moeten verstrekken. Overigens z'al, als U op deze wijze het gedrag van Uw dieren eens gaat bekijken, het opvallen dat het ene dier veel beter het geboden voer opeet dan het andere. De gulle eters zijn niet zo kies keurig. De „vieze" eters doen het gewoonlijk niet het beste. Wellicht vindt U daarin aanleiding die dieren wat extra krachtvoer toe te stoppen. Doelmatig voeren van het vee betekent, dat we op alle kleinigheden attent zijn. Hier gaan we een volgende keer nog eens nader op in. C. DEN ENGELSEN. Voor biggen en drachtige zeugen Voor kalveren. Vraag niet zo maar een „vitaminestoof'.Vraag DUPHASOL van Philips-Roxane in de handige, rode plastic capsule. DUPHASOL geeft U de zekerheid dat Uw dieren opgroeien zonder schadelijke tekorten aan vitaminen A en D. DUPHASOL beschermt Uw dieren tegen rachitis en helot infecties voorkomen. DUPHASOL is een volkomen heldere, houdbare oplossing van zuivere vitaminen, ÉÉN VITAMINESTOOT in één keer toegediend is vrijwel steeds voldoende voor verscheidene maanden. PHILIPS-ROXANE NEDERLAND n.v. - MINERVALAAN 63 AMSTERDAM-Z - TELT 020-792773

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8