WINTERVERGADERING 1958 820 AKU en NOVIVLAS ZEEUWS LANDBOUWBLAD ONZE ECONOMISCHE POSITIE standaard een kapitalistische mentaliteit bij de bevolking zal aankweken en dat het commu nisme op die wjjze in zijn wortel zou worden aangetast. Juist wanneer de levensstandaard op een vrywel gelijk peil gaat blijven, nadat ze ten slotte toch niet onbelangrijk is gestegen en voor de Russische bevolking, die niet anders weet, een blikbaar bevredigend niveau heeft bereikt, juist dan mag men verwachten, dat de toeneming van de produktie voor een belangrijk deel gebruikt zou kunnen worden in de sector van de econo mische oorlogsvoering. TJET Westen zal er zich dan economisch op moe- ten instellen, het zal er zich vooral ook poli tiek op moeten instellen, want tegenover het ver moorden b.v. van de vlasteelt wordt politiek maar heel weinig ondernomen, zeker niet van de zijde van de Schotse geïnteresseerde kringen der spin ners. Tenslotte zal ook de Westerse wereld zich mentaal, dus geestelijk op de komende gevaren moeten instellen. Dat betekent, dat wij in dat geval onze consumptie niet ongelimiteerd kunnen op voeren, maar dat ook van onze zijde, althans in een zekere evenredigheid, de bereidheid gevonden zal moeten worden offers van be perking te brengen. Offers die naar mijn in zicht in de eerste plaats gelegen zullen moe ten zijn in een grotere spaarzaamheid ten op zichte van het individueel verworvene. Of zouden wij willen beweren, dat b.v. in onze eigen boerenbevolking de spaarzaamheid diè plaats Inneemt, die ze, wanneer we eens werkelijk met onze diepste overtuiging op dit punt te raden gaan, volgens die overtuiging verdient. Wat dit betreft, zullen wij ons het woord van Vondel tot het onze moeten maken: Gelukkig is een vast gemoet Dat in geen blijde weelde smilt, En spruit, gelijk een taaie schildt, Den onvermijdb'ren tegenspoedt. Vlasdrama ANNEER we naar aanleiding van het hier tevoren betoogde nog even op eigen sec tor nader ingaan, is het vlasdrama de moeite waard om nog bij stil te staan. Negentig pro cent van de vlasteelt der gehele wereld is in Rusland geconcentreerd; het areaal reikt soms tegen de 2 miljoen ha. Daar tegenover staat die van de gezamenlijke O.E.E.S.-landen met ruim 150.000 ha. In 1957 wordt de produktie aan vlaslinnen in Rusland geschat op 425 miljoen m-': voor 1960 wil men zelfs 600 miljoen m2 bereiken. Wij kunnen ops volkomen aansluiten bij de redaktie van Vlasbe- richten van 29 november j.l., wanneer deze schrijft: „Het zou een groot gevaar kunnen betekenen voor de westerse vlasindustrie, indien zij moest rekenen op duurzame aankoopmogelijkheden van grond stoffen in de Sovjet-Unie. Zij zou zich spoedig ge plaatst zien tegenover een grondstoffenmonopoiie, dat niet alleen zijn prijzen zou opdringen, maar dat eveneens de vlasindustrie van de Sovjet-Unie en de satellietlanden zou bevoordelen door de prijzen zo danig te stellen of het tempo van de afleveringen zo te regelen, dat de westerse vlasindustrie niet meer kan concurreren. Indien de westerse vlasindustrie niet te juister tijd rekening houdt met deze plan economie, dan zal spoedig blijken dat in geval van ernstige concurrentie een aanbod, gebaseerd op de kostprijs, het zal moeten afleggen tegen het aanbod, dat uitsluitend wordt bepaald op de staats economie." In dit verband ging Ir. Geuze nader in op de overeenkomst tussen A.K.U. en Novivlas N.V.. Hij vroeg zich af, of het Novivlas-procédé in A.K.U.- landen een ongewenst monopolie zou kunnen be tekenen. Een van de feiten is echter dat een even tueel toepassen van het nieuwe procédé een in vesteringsbedrag zou vergen van ongeveer vijf tien miljoen gulden, waarmede de opbrengst van ongeveer duizend ha vlas verwerkt zou kunnen worden. Alleen een groot en kapitaalkrachtig be drijf kan zich dergelijke investeringen permitteren. Daarbij zou er voor de vlassers werk kunnen blijven bestaan, omdat zij het kort zouden kun nen leveren. Wanneer de feiten zo liggen, zullen wij moeten erkennen dat onze dadels van Hassam nu eenmaal niet groter zijn, zoals Multatuli het uit drukte. Dat economische voorspellingen ons al te vaak in de steek laten, is recent nog weer overduidelijk gebleken bij de artikelen kolen en zuivel. WAT de zuivel betreft, waarover Ir. Geuze ook op de laatste algemene vergadering uitvoerig sprak, blijken wij op een niet verwachte en nauwe lijks voorspelde manier over het dieptepunt heen te zijn, aldus de voorzitter. En dat niet alleen er is zelfs een tekort aan verse boter. Bij het lagere prijspeil heeft het artikel boter een niet meer verwachte elasticiteit vertoond, die zeer verheugend is. Wat de kaas betreft, de totale afzet is voor de eerste 10 maanden van het jaar met 13 °/o gestegen ten opzichte van vorig jaar. De geldelijke opbrensgt daarvan echter met 4 °/o gedaald. Al met al mag men echter voorzichtig concluderen, dat de lasten, die de melkveehouderijsector voor het Landbouw Egalisatie Fonds zal veroorzaken, wel niet zo groot zullen zijn, als enige maanden geleden min of meer in paniekstemming bij het indienen van de Rijks begroting werd verondersteld. Ja, als de ontwikke ling zo blijft, zoals ze zich nu vertoont, kan men zich afvragen of de huidige voor de melk getroffen maatregelen ooit in deze vorm hadden behoeven te worden ingediend. En wanneer budgettair en loon politiek de oplossing gevonden zou worden voor een Middelburg, 15 december. HET stemmengeroezemoes ebde weg toen de vice-voorzitter van de Z. L. >1., de heer P. J. J. Dekker, om kwart voor twee de voorzittershamer hanteerde en aandacht vroeg voor de openingsrede van de voorzitter, de heer ir. M. A. Geuze. Herhaaldelijk gaf de vergadering uiting aan haar instemming met hetgeen de heer Geuze betoogde. Dat was in de allereerste plaats toen de voorzitter de Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, begroette en hem en het lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Philipse, gelukwenste met de bereikte resultaten op het gebied van de concentratie van de waterschappen. De heer Geuze Sprak daarbij de wens uit dat deze concentratie tot heil en zegen van het Zeeuwse land zal mogen strekken. In zijn rede, die ir. Geuze uitsprak nadat hij de vele aanwezigen hartelijk welkom had geheten, onderwierp de voorzitter vooral de economische positie aan een nauwkeurig onderzoek. De heer Geuze beëindigde zijn rede met de woorden, dat het nu éénmaal altijd gemakkelijker is om wetten te maken dan te regeren. Hierna kwamen de mededelingen en ingekomen stukken aan de orde. Het nieuwe systeem van de ziekenfonds coupons achtte ir. Geuze een zeer kleine ver betering. Het vechten voor deze verbeteringen noemde hij een nooit aflatende strijd. Tevens maakte ir. Geuze bekend, dat er binnen afzienbare tijd vergaderingen zullen worden georganiseerd om voorlichting te geven over de mogelijkheden en kansen voor gegadigden voor de Fbwopolders. Deze vergaderingen zullen in Zierikzee, Goes, Middelburg en Terneuzen worden gehouden. IN de rondvraag kwam de verwerking van de huidige zeer grote suikerbietenoogst ter sprake, ir. Geuze wees daarbij op de grote problemen van de industrie. Want doordat de oogst 30 groter is, moet óók de opslagcapaciteit veel groter zijn, worden er zwaardere eisen aan de ma chines gesteld, moeten méér grondstoffen als kolen en kalk worden aangevoerd, moet méér natte pulp worden afgezet, moet meer droge pulp kunnen worden opgeslagen enz. enz. Ook de Commisaris van de Koningin, jhr. mr. A. F- C. de Casembroot, kwam op de wachttijden voor de suikerbieten terug. Hij stelde dat, zo er één college in Zeeland is dat begrijpt wat de pro blemen zijn van lange wachttijden, dit Gedeputeerde Staten zijn. En vooral wanneer daar nog mist by komt, aldus jhr. De Casembroot. Spreker herinnerde voorts aan de goede samenwerking, die het tot stand komen van de polderconcentratie zo zeer bevorderd heeft. Voor een uitgebreid ver slag hierover verwijzen wij naar de notulen, die elders in dit nummer zijn opgenomen. Ook de rede, die de directeur van de Coöperatieve Centrale Rai ff eisen-Bank, ir. J. S. Keyser, uitsprak kan men in dit nummer lezen. Daarbij is eveneens een verslag van de discussie opge nomen. Nadat ir. Keyser de verschillende vragen hadbeantwoord dankte ir. Geuze de spreker nogmaals hartelijk voor zijn heldere uiteenzetting. De voorzitter sloot zich in zijn slotwoord geheel aan bij de laatste woorden uit de rede van ir. Keyser waarin deze de wens uitsprak, dat de plattelanders hun steun en belangstelling in ruime mate zullen blijven geven, opdat de boerenleenbanken in de toekomst een nog sterker werktuig kunnen zijn, tot steun van de belangen van de bewoners van het platteland- De vergadering sloot tenslotte om kwart over vijf. N. S. TNDIEN de Westerse vlasindustrie 55*- niet te juister tijd rekening houdt met de Russische plan-economie, dan zal spoedig blijken dat in geval van ernstige concurrentie een aanbod, ge baseerd op de kostprijs, het zal moe ten afleggen tegen het aanbod dat uit sluitend wordt bepaald op prijzen af gestemd op de staatseconomie", aldus ir. Geuze. De Z. L. M.-voorzitter ging in dit verband nader in op de over eenkomst tussen A. K. U. en Novivlas N.V. Hij vroeg zich af of het Novi vlas-procédé in A. K. U.-handen een ongewenst monopolie zou kunnen betekenen. Een van de feiten is echter dat een eventueel toepassen van het nieuwe procédé een investeringsbe drag zou vergen van ongeveer vijftien miljoen gulden waarmede de op brengst van ongeveer duizend hectare vlas verwerkt zou kunnen worden. Alleen een groot en kapitaalkrachtig bedrijf kan zich dergelijke investerin gen permitteren. Daarbij zou er voor de vlassers werk kunnen blijven be staan omdat zij het lont zouden kun nen leveren. „En wanneer de feiten zo zijn", aldus ir. Geuze, „zullen wij moeten toegeven dat onze dadels van Hassam nu eenmaal niet groter zijn, zoals Multatuli dat uitdrukte". verhoging in de gestandaardiseerde melk van 't vet percentage tot eerst eens 3 °/o, dan zou ik wel eens uitgerekend willen zien of de melkveehouderij niet kan rondkomen op een redelijke kostprijs vergoeding voor de binnenlandse afzet van consumptiemelk en zuivelprodukten met daarnaast dan zelfs een vol ledig te dragen wereldmarktrisico voor het export gedeelte. In ieder geval zou daarmede een veel gezondere en naar de mening van Ir. Geuze ook een veel minder kostbare regeling worden ver kregen, dan de zeer kunstmatige en versluierde op zetten van thans. Fruitteelt en suikerbieten TNE gunstige weersomstandigheden voor de bijzon- dere grasgroei van dit jaar heeft ook de ont wikkeling van een tweetal andere produkten op overeenkomstige wijze beïnvloed. Er is immers in de fruitteelt een zeer goede oogst geweest, aldus de voorzitter. Deze levert nog steeds afzetmoeilijk- heden op met daaraan gepaard een laag, vaak te laag, prijsniveau. Op de Sint Nicolaasveiling te Krabbendijke bedroeg de middenprijs vorig jaar 99 cent, thans was deze 35,9 cent per kg. Men moet daarbij bedenken, dat het om élite-fruit gaat. Veel fruit heeft de kostprijs van ongeveer 20 cent voor appels niet kunnen halen. In de E.E.G. dui ken rhet het oog op de te duchten Italiaanse con currentie nieuwe problemen voor onze fruitteelt op, die met zorg bewaakt en gevolgd dienen te worden. Een buitengewone oogst hebben dit jaar ook de suikerbieten opgeleverd. Een oogst zelfs, zoals nooit tevoren is voorgekomen, zowel in kg gemid deld per ha als in totaal hoeveelheid voor Neder land. De gemiddelde ha-opbrengst voor Nederland zal die van 1949 met plm. 2 ton per ha overtreffen en zeer dicht of vrijwel de 50 ton per ha benaderen. De totale opbrengst van het tot nog toe in Neder land hoogst uitgezaaide areaal, namelijk 81000 ha. zal dientengevolge 4 miljoen ton overtreffen en komt daarmede rond de 30 ®/o boven de hoogste hoeveelheid, die tevoren ooit in een Nederlandse suikercampagne werd verwerkt. Tengevolge van een matig gehalte, dat tussen twee haakjes in Zeeland, in tegenstelling tot vorig jaar, nu niet onaanzienlijk boven het ge middelde ligt, maar toch een gehalte dat de 16 °/o wederom niet zal bereiken, is geen suiker- opbrengst op het niveau van de uitschietende kg-opbrengst te verwachten. Toch zal het binnenlandse consumptie-niveau, dat ongeveer 450.000 ton suiker bedraagt, niet on aanzienlijk worden overtroffen. Naar schatting met een hoeveelheid in de orde van grootte van 60.000 ton. Ook hiertoe hebben de weersomstandigheden meegewerkt, want een vroeg invallende en strenge vorst had in deze lange campagne grote schade's kunnen veroorzaken, terwijl men ook nu nog de dag niet moet prijzen eer het avond is, d.w.z. voor sommige suikerfabrieken Nieuwjaar of omstreken. De suikerbiet is met de tarwe één van de hoek stenen van het akkerbouwbeleid in ons land. De prijs is afgeleid van een vaste suikerprijs, een vaste garantieprijs voor de teler en de financiële opbrengst van de zo juist gewonnen oogst staat dan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4