ONZE ECONOMISCHE POSITIE Ir. M. A. GEUZE: HET is de vraag, of men uit deze beperkte mogelijkheden vooralsnog mag conclu deren dat de dreigingen niet zo erg zullen be hoeven te zijn, wat de uitwerking betreft. In ieder geval heeft de Nederlandse landbouwer reeds geleerd, dat het de Sovjet-Unie bezig is te gelukken om een niet onbelangrijke be drijfssector, n.l. die van de vlasteelt, die ook voor onze zuidwestelijke zeekleigronden een dankbaar element voor de vruchtwisseling uitmaakte, vrijwel kapot te maken. De poli tieke successen van de korte termijn, de pe netraties, zoals de economen ze noemen, of de speldeprikken, kunnen toch wel tot bloed verlies aanleiding geven. DINSDAG 23 DECEMBER 1958. 819 De Algemene Vergadering van de Z. L. M. die op maandag 15 december ia „Het Schuttershof" te Middelburg werd gehouden, trok grote belangstelling. Onderstaande rede van de Z. L. M.-voorzitter, ir. M. A. Geuze, werd met zeer veel aandacht gevolgd. IN zijn openingsrede nam Ir. Geuze zijn toehoorders in gedachten mee terug naar de zomervergadering van de Z. L. M. te Axel in 1952, om met enkele citaten zwakke plekken in het arbeidsveld der economen bloot te leggen. „Ik voerde daar de Australiër Colin Clark ten tonele, die een reeks artikelen schreef om aan te tonen, dat zijn voorspellingen voor 1952, o.a. inhoudende dat mede tengevolge van een toenemende wereldbevolking, de voorwaarden voor de agrarische voedselproduktie voorlopig tot 1960 gunstig zouden blijven, juist waren", aldus de Z. L. M.-voorzitter. „Even verder stelde ik destijds de vraag, of de rapporten van onze waarnemers in Washington bewaarheid zullen worden. Daarin werd gesteld, dat het gestegen verbruik van een toenemende bevolking en de dalende mogelijkheden van een snelle produktieverhoging ons niet optimistisch mogen doen zijn over grotere voergraan-exportmogelijk- lieden van de Verenigde Staten. Dalende mogelijkheden van snelle produktieverhoging, doordat langzamerhand de gehele Amerikaanse bodem in gebruik is genomen, doordat de motorisatie daar een maxi mum is gaan bereiken, door de rassenverbetering die zijn grootste suc cessen achter zich heeft, enz." „Of zou b.v. het toenemende kunstmest- verbruik, dat juist in de Verenigde Staten nog in de kinderschoenen staat, deze be weringen straks logenstraffen?" Dergelijke vragen uit de Koreatijd zijn in middels wel door de feiten achterhaald en werpen een schril licht op de zwakte van alle economisch voorspellingen. Men raakt geneigd zich af te vragen of de ervaring der economie niet eerder bestaat uit verloren illusies dan uit verworven wijsheid. Daar staat tegenover dat de dwaling ook de wor- der is van het inzicht. We hebben onder tussen te maken gekregen met het over- schottenprobleem, dat een zodanige om vang heeft aangenomen, dat we rustig kun nen zeggen, dat wanneer we nog in de toe stand van 19301940 verkeerden, de op nieuw met een agrarische crisis geconfron teerd zouden worden. £^NDERTUSSEN heeft men juist van economische, maar daarnaast ook vooral van politieke zijde van de 30er jaren veel geleerd en past het nu veeleer om te spreken van de verschijnselen van een bedwongen agrarische crisis. Een enkel voorbeeld: de voor export en carry-over beschik bare tarwevoorraden in de vier voornaamste ex portlanden, de Verenigde Staten, Canada, Argentinië en Australië, bedroegen per 1 september 1958 69.696.000 ton. In één jaar tijds betekent dit een toename met meer dan 8 miljoen ton, want het zelfde cijfer per 1 september 1957 bedroeg 61.840.000 ton, terwijl het toen juist een teruggang had onder gaan, nadat op 1 september 1956 reeds een record hoogte van plm. 68.000.000 ton had bereikt. Economische dreiging gPREKEND over de problemen, die met de overschotten samengaan, wilde Ir. Geuze er thans in het bijzonder op wijzen, dat ook van een andere zijde de economische dreigin gen de kop meer dan ooit beginnen op te steken. Ik mag daarvoor weer even terug gaan naar de vergadering te Axel in 1952, waar ik toen zei: „De landen achter het IJzeren Gordijn vormen in dit samenspel een onberekenbare factor." En even verder: „Rus land kan ten allen tijde verwarring stichten door met grote hoeveelheden graan op de we reldmarkt te verschijnen en te dumpen". Rusland is wat dat betreft nog niet met graan in zo belangrijke hoeveelheden op de wereld markt verschenen, maar er zijn wel een aan tal andere produkten, waarvan in de Sovjet Unie een exportsurplus beschikbaar is, t.w. hout, mangaanerts, chroomerts, vlas en be trekkelijk kort geleden ook tinerts. We ken nen allen de machtsstrijd, de politieke machts strijd, die in de wereld gevoerd wordt tussen het Westelijk en het Communistisch blok. De strategische aspecten van deze strijd staan in deze atoomtijd wel zeer in het hij zonder op de voorgrond, aldus Ir. Geuze. Tegenstellingen in de wereld "T7CONOMISCH Statistische Berichten" heeft kort "*-■ geleden een speciaal nummer gewijd aan de Sovjet Unie als mededinger en marktpartij. Uit de gegevens, die uiteraard moeilijk te controleren zijn, blijkt toch wel duidelijk, dat we de econo mische mededinging in de nabije en vooral ook in de verdere toekomst van Sovjet Unie-zijde niet mogen onderschatten. We dienen ons dan ook af te vragen in het algemeen, en voor wat ons agra risch gebied betreft in het bijzonder, of de koude oorlog op economisch terrein door de communis tische staatsregimes gedreven, niet bijzonder ern stige bedreigingen voor ons in de toekomst zullen inhouden. Het is Stalin gelukt, op-een brute wijze, centra lisatie door te drijven tussen 1928 en 1952 en een sterke industrie op te bouwen, waarbij de nadruk geheel lag op de ontwikkeling van de zware in dustrie. Nadat Chroesjtsjow aan de macht kwam, is het beleid omgebogen. Men zou kunnen zeggen, meer geliberaliseerd, als het in dit verband geen bespotting van het woord betekende. Maar de wet ten tot reorganisatie van de industrie en het bouw wezen en tot reorganisatie van de landbouw, spreken in dit opzicht toch wel degelijk mee. In het E.S.B.-nummer worden ook enkele verwach tingen omtrent de toekomstige ontwikkelingen uit gesproken. TNE industriële produktie per hoofd in de Sovjet Unie, momenteel circa 30 van het Ameri kaanse en circa 60 van het West-Europese niveau bedragend, zal in 1965 tot respectievelijk 40 a 45 en 80 °/o zijn toegenomen; de landbouwuitkomsten zullen vermoedelijk hiervan niet ver afwijken. De levensstandaard zal ook in 1965 nog in geen ver houding staan tot hetgeen in de V.S. en West-Europa zal worden gerealiseerd. Ook de verwachting dat de Sovjet-Unie tegen 1970 de eerste plaats in de wereld zal innemen, zowel wat de absolute omvang van de produktie als wat de produktie per hoofd betreft, wordt nog als overdreven gekenschetst. Maar wèl zal tegen 1970 het produktie- niveau van de Sovjet-Unie dat van West- Europa, althans bij voortzetting van de huidige ontwikkeling zeer dicht benaderen. Begin 1959 zullen de richtlijnen voor een enorm nieuw ze ven jarenplan bekend gemaakt worden. De totale graanproduktie van de Sovjet-Unie is voor 1957 op ongeveer 130 miljoen ton te stellen, waar van 50 miljoen ton tarwe, 30 miljoen ton haver, 25 miljoen ton rogge en 25 miljoen ton mais. Het ligt in de bedoeling de graanproduktie uit te brei den tot 180 miljoen ton, waarbij de toeneming vrij wel uitsluitend op rekening van tarwe en mais zal komen. In totaal genomen kan een produktie van 180 miljoen als een redelijke basis voor de graan- voorziening in de Sovjet-Unie worden beschouwd, aldus Drs. Lagendijk. De totale Amerikaanse graanproduktie, circa 150 miljoen ton, in 1957, overtreft de Russische slechts weinig, maar de samenstelling ligt geheel anders: mais 85 miljoen ton, haver 35 miljoen ton, tarwe 25 miljoen ton en rogge 1 miljoen ton. Een be langrijke factor voor het onderscheid tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, wat betreft de graanproduktie, is uiteraard dat de buitenlandse handel in graan in de V.S. van veel grotere betekenis is dan in de Sovjet-Unie. Toch schrijft Corn Trade News van 19 november j.l.: „dat Rusland tenslotte zal trachten het huidige wereldmarktprijspeil voor tarwe te ondermijnen, is een vrees, waaraan al vaak uiting is gegeven. De internationale tarwe-overeenkomst, die binnen kort vernieuwd zal moeten worden, zal met derge lijke gevaren ernstig rekening hebben te houden en vandaar dat, naar verluidt, één van de voorstellen voor de nieuwe internationale overeenkomst is, dat alle importerende landen, aangesloten bij het I.W.A., verplicht dienen te worden om 90 °/o van hun be hoefte af te nemen van de exporterende leden-lan den. Dit amendement is kennelijk gericht tegen de gelegenheidsexporteurs, waaronder Rusland ook te beschouwen is. ISTAT de suiker sector betreft, is het belangrijk, Y™ dat Rusland tot de internationale suikerover eenkomst is toegetreden. De Russische suikerpro ductie steeg van 2Mt miljoen ton in 1950 tot 4 miljoen ton in 1957, terwijl het heet, dat gestreefd wordt naar een verdere uitbreiding tot miljoen ton. Wanneer we deze afgestemd zien op een be volking van ruim 200 miljoen zielen, dan blijkt daaruit, dat een consumptieniveau bereikt zou kun nen worden tot 30 kg per hoofd, in vergelijking waartoe ik u de 40 kg per hoofd hier in Neder land noem. In een ander artikel wordt nader ingegaan op de handelsoffensieven van het Sovjetblok. De schrijver, de heer Ringnalda, komt daarbij tot de conclusie, dat de Sovjet-Unie op locale markten en op korte termijn politieke successen bereiken kan door oneconomisch te werk te gaan. Het kan op de wereldmarkt echter niet een blijvend succes bereiken door economisch te werken. Voorts houdt hij verder ook de krachten van deze reus niet voor onbegrensd. Aan den lijve ondervonden De cijfers, met hoeveel reserves we ze ook mogen: en moeten nemen, wijzen er toch wel op, dat het bedrijfseconomische krachtenveld zeker nadat nog een aantal jaren verlopen zullen zijn, met kracht en daarbij ook plaatselijk, door de Sovjet-Unie ver stoord kan worden. En dit niet alleen economisch, maar vooral ook met de politieke doeleinden om in het Westen verwarring te stichten. Zeker zal dit het geval zijn, wanneer men de levensstandaard in de Sovjet-Unie niet verder; of niet van betekenis meer zou kunnen laten stijgen. Doordat men deze levensstandaard in verhouding in straffere mate in de hand zal houden dan ten onzent het geval zal zijn, kan men dit bereiken en dit is iets wat onder een communistisch regiem zeer wel tot de mogelijkheden geacht moet worden. Men is immers bang dat een hogere levens- (Zie verder volgende pagina.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 3