818 VICE-VOORZITTER Z. L. M. HERKOZEN BENOEMINGEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij waarin opgenomen Da Boerenjeugd. In dit nummer, het laatste van 1958, kan men de redes lezen die op de Algemene Vergadering der Z. L. M. werden uitgesproken door: Ir. M. A. GEUZE Jhr. Mr. A. F. C. DE CASEMBROOT Ir. J. S. KEYSER Voorts treft men artikelen aan van: Ir. P. W. BAKKER ARKEMA Dr. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM Ir. J. A. H. HAENEN Ir. W. L. HARMSEN Ir. J. J. VAN HENNIK Ir. D. VAN DER ZAKEN en vele anderen. Teelt en afzet van aardappelen in Frankrijk FRANSE AARDAPPELOOGST DIT KERSTNUMMER 0 De eiwitcontrole van de melk in Zeeland is op gang gekomen. Ir. W. L. Harmsen beschrijft de bijzonderheden van deze controle, de gevolgen daarvan voor de fokkerij en het steeds meer op de voorgrond tredend belang van het eiwit-gehalte van de melk. Daarbij schetst hij de Zeeuwse positie ten opzichte van die in de andere provincies van ons land. Het weer in de afgelopen twee maanden In de Dagelijks Bestuursvergadering van maan dag 15 december j.l. kwam de verkiezing van de vice-voorzitter aan de orde omdat de heer P. J. J. Dekker periodiek aftrad. Bij acclamatie werd de heer Dekker herbenoemd. Ook van deze plaats wil len wij de heer Dekker met deze benoeming van harte feliciteren. Tot voorzitter van de Afdeling Noordwelle van de Z. L. M. werd de heer M. J. Steur tot voorzitter verkozen. De heer C. Steur trad als voorzitter af. De heren C. W. Elenbaas en H- Beije werden als bestuurslid herkozen. Benoemd tot Hoofdbestuurslid der Z. L. M. voor de Kring Noord-Beveland de heer M. de Bruijne te Colijnsplaat in de plaats van de heer J. A. van Oeveren. Tot plaatsvervangend Hoofdbestuurslid werd verkozen de heer I. L. J. van der Maas te Kats. TJET gedrag van het weer in de maanden okto- -1"1 ber en november is nog bijzonder belangrijk voor de akkerbouw. Binnen de grenzen van wat men voor deze tijd normaal mag noemen, vallen in deze maanden zowel vorst als overvloedige regens en beide verschijnselen werken sterk be lemmerend o.a. op de bietenoogst en op het zaaien en bewerken. Dit jaar hebben we het goed getroffen. Vorst van enige betekenis is er niet geweest en wat de neerslag aangaat; er is na de 18e oktober maar weing regen gevallen. Oktober was weliswaar gemiddeld maar weinig droger dan normaal, maar november was bijzon der droog. In Vlissingen viel die maand slechts 54 mm tegen 80 mm normaal. Van deze 54 mm viel meer dan de helft in de eerste dagen van de maand, de overige dagen waren betrekkelijk droog. Wat dus de „nattigheid" aangaat was het tijdvak oktober en november bijzonder gunstig en er waren maar weinig dagen waarop het bui tenwerk moest worden gestaakt. De temperatuur was over oktober wat boven normaal en over november iets beneden de nor male waarde. Daarbij geldt voor. beide maanden dat vele nachten te warm waren en veel dagen te koud. Bijzonder duidelijk was dit in de tweede helft van november toen er gevallen waren waar in het verschil tussen de hoogste en de laagste temperatuur in hetzelfde etmaal, niet meer dan twee graden bedroeg. De oorzaak hiervan was het bijna voortdurend aanwezige wolkendek dat de, in deze tijd van het jaar toch reeds zwakke, invloed van de zon over dag voor ons opving, maar des nachts de afkoe ling belette. Beide maanden waren zeer somber. In oktober scheen de zon in de Bilt 67 uren tegen 105 nor maal en in november 41 uren tegen 53 normaal. Bijzonder weinig wind is er in november ge weest. Dit verschijnsel komt weinig voor; novem ber is immers berucht om zijn stormen. Alles bij elkaar was de herfst, althans voor de landbouw, zeer gunstig. Men heeft op de meeste dagen alle soorten buitenwerk kunnen verrich ten, terwijl maatregelen tegen vorstschade ach terwege konden blijven. Tenslotte volgen hier nog enkele cijfers waar uit het gedrag van het weer in deze periode kan blijken. Neerslag: Oktober: Den Helder 77 mm, Leeuwarden 62 mm, Groningen 71 mm, De Bilt 72 mm, Vlissin gen 62 mm en Maastricht 63 mm. November: Den Helder 33 mm, Leeuwarden 40 mm, Groningen 39 mm, De Bilt 30 mm, Vlissin gen 54 mm, Maastricht 56 mm. (Verschijnt wekelijks) Offieiëel Orgaan van de Offieiëel Orgaan van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland. Hoofdredacteur mr. J. F. G. Schlingemann. Redacteur N. Sickenga. Redactie en Administratie Grote Markt 28, Goes. Telefoon K. 11002345. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Temperatuur De Bilt: Oktober gemiddeld 11,1° tegen 9,8° normaal; november gemiddeld 5,1° tegen 5,5° normaal. Aantal uren zonneschijn De BiltOktober 67 tegen 105 normaalnovem ber 41 tegen 53 normaal. Aantal dagen waarop de temperatuur (op de normale waarnemingshoogte) onder het vriespunt kwam. OktoberDe Bilt 0 tegen 2 normaalnovember De Bilt 5 tegen 7 normaal. Aantal regenuren in De Bilt Oktober 64 tegen 48 normaalnovember 21 tegen 55 normaal. M. SCHARRINGA. "\7AN 28 juli tot 5 augustus j.l. maakten ir A. J. Reestman en dr. ir. D. E. van der Zaag een studiereis naar Frankrijk, waarover thans in eén publikatie van het proefstation voor de Akker- en Weidebouw te Wageningen, verslag wordt uitge bracht. De conclusies van dit rapport melden dat het ge bruik van goedgekeurd pootgoed in Frankrijk ge ring is. Slechts voor van de oppervlakte aardap pelen wordt goedgekeurd pootgoed gebruikt. Het zou voor ons land gunstig zijn als dit gebruik aanzienlijk kon worden verhoogd, omdat vele boe ren, vooral die in Noord-Frankrijk, als uitgangsma teriaal aan Nederlands pootgoed de voorkeur geven. Bij het kweken van nieuwe rassen schijnt men in Frankrijk thans een richting in te gaan, waarbij niet in de eerste plaats meer gezocht wordt naar rassen, die geheel onvatbaar zijn voor phytophthora en de oude kwaliteitsrassen kunnen vervangen, maar naar rassen, die een betere veldresistentie tegen phytophthora bezitten dan Bintje en met een kwaliteit, die het ras voor alle bereidingswijzen ge schikt maakt. Het Franse systeem van kwaliteitscontrole, dat thans enige jaren in werking is geweest en dat op vrijwillige basis berustte, heeft niet voldaan. Thans met ingang van 1 sept. 1958, is een wettelijke rege ling in werking getreden, die staatscontrole op eet- aardappelen, zowel bij de groot- als bij de klein handel mogelijk maakt. Bescherming van de rasnaam is hierbij één van de belangrijkste punten. Onder de thans geldende wettelijke regeling mogen de rassen Ultimus, Sientje en Voran, waar van dikwijls uit Nederland pootgoed wordt betrok ken, niet meer als eetaardappelen worden verkocht. Dit zou in de toekomst consequenties kunnen heb ben voor de export van deze rassen naar Frankrijk, althans indien de wettelijke maatregelen worden nageleefd, aldus de conclusies van genoemd rap port. De Franse aardappeloogst wordt dit jaar op 11,9 min. ton geraamd, tegen bijna 14 min. ton in 1957. Als gevolg van zware regenval en tekort aan zon neschijn kwam veel aardappelziekte voor, waar door zowel de kwaliteit als de grootte van de knollen nadelig werden beïnvloed. In verband hier mede werden invoermogelijkheden geopend voor Bintjes, aldus deelt „Landbouwwereldnieuws" mee. 0 Dit Kerstnummer is het laatste nummer van het Zeeuws Landbouwblad in 1958. Hierin wordt verslag uitgebracht over de Algemene Vergadering op 15 december j.l. in Middelburg. De openingsrede van ir. M. A. Geuze vindt men op pagina 3. Ver derop volgt de door ir. J. S. Keyser, directeur van de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht uit gesproken rede. Voorts zijn eveneens de notulen van deze vergadering opgenomen. Daarin leest men o.a. wat de Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot tot de vergadering zei. 0 Aan de technische zaken wordt ook in dit num mer aandacht besteed. Ir. P. W. Bakker Arkema schrijft over mechanisatie-vraagstukken. Op die pagina kan men verder de wekelijkse rubriek „Is dat wel economisch?" van ir. J. B. War- menhoven lezen. Ir. J. A. H. Haenen beschrijft in dit nummer o.a. de studieclubs en het demon- stratiebedrijf in de Braakmanpolder in zijn artikel over de landbouwvoorlichting in Zieeuws-Vlaan deren. 0 De tekening op de voorpagina werd door Marga SickengaSnater speciaal voor dit nummer ge maakt. Zij verzorgde ook de lay-out van deze voor pagina en de tekeningen bij het verhaal „De ver zoening" dat wij van een speciale medewerker ontvingen. 0 Dr. ir. C. W. C. van Beekom beschrijft in dit nummer de akkerbouw op de Zeeuwse bedrijven. Speciale aandacht mag gevraagd worden voor wat hij schrijft over de ziekten en plagen in 1958. Het artikel geeft een terugblik op dè omstandigheden in het afgelopen jaar. 0 „Vijf jaar herverkaveling in Zeeland" is de titel van het artikel dat wij van ir. D. van der Zaken ontvingen. Hy beschrijft wat er gebeurde in deze jaren. Wetenswaardig is vooral wat hij opmerkt over de drainage. 0 Twee jaar lang zijn er op het bedrijf van de heer P. J. Bom te Colijnsplaat mestproeven genomen. De heer C. den Engelsen vertelt in dit nummer over de resultaten van het eerste proefjaar. In het Zeeuws Landbouwblad dat op 3 januari '59 ver schijnt, wordt de tweede aflevering van dit artikel over deze proefnemingen opgenomen. Over de fruitteelt in 1958 geeft ir. J. J. van Hen- nik zijn mening. Hij herinnert aan de grote fruit oogst van dit jaar en aan wat daarvan het gevolg is. 0 De Boerenjeugd bevat o.a. de mededeling dat de demissionaire minister dr. A. Vondeling op woens dag 7 januari a.s. een rede zal houden voor de Algemene Vergadering van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland. 0 Verder zijn o.a. in dit nummer de veertien daagse rubriek „Voor de vrouw van het platte land", de rubriek „Wetenswaardigheden voor werkgevers" en „Kort nieuws" opgenomen. 0 Een verslag van een reis door Zeeland uit het dagboek van mr. J. P. Amersfoordt die in 1862 deze provincie bezocht, vindt u ook in dit nummer. De foto bij dit artikel wterd welwillend afgestaan door de archivaris van de gemeente Hoofddorp. 0 Bram uit de Slikhoek besluit tenslotte dit num mer. 0 Aan het einde van deze rubriek, waarin wij wil lekeurig de inhoud van dit Kerstnummer behan delden, willen wij onze lezers gaarne prettige Kerstdagen en een zeer Voorspoedig 1959 toewen sen. REDACTIE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2