Kerstfeest in de ruimte ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAÏJL) 3Door ds eeuwen heen Versieringen TOEKOMSTFANTASIE OVER 2058 FOTOWEDSTRIJD DINSDAG 23 DECEMBER 1958. Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager. T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Een vonk, een schicht Van Beth'lems ster Verlicht de Kerstmis nacht, Zwevend over 't wijde land Klinkt als van ver Gods engelen zang. Tl EEDS valt de schemering van de -*■*- Kerstmis-avond over de „Olden State", wanneer de vrolijk rinkelende melkemmers door de meiden op het rek worden gezet. De knechts en boer Verweert, nadat nog eenmaal over de lange rij glanzen de ruggen wordt gespeurd, sluiten zorg vuldig de deuren der stallen. Uit de schuur klinkt nog een enkel onbestemd geluid, de dieren vleien zich behaaglijk in het ritsedende stro en verliezen zie hin de sferen van de na derende nacht. De knechten, meiden en het gezin van boer Verweert zitten na de feeste lijke maaltijd in een kring rond de vro lijk vlammende haard. Stil luisteren ze naar de donk're stem van Verweert, welke uit de oude Statenbijbel, leest van Maria en Jozef en de geboorte van het licht der wereld. Wanneer hij aan het eind van dit Lucas hoofdstuk is en z'n stem de ruimte niet meer vult, is het alsof de blijheid van de herders uit Bethlehem komt binnenstromen. De boerin schenkt dampende choco lademelk. Eerst neg wat schuchter mar dan uit volle borst verenigen zich de stemmen en het ene Kerstlied na het andere klinkt op uit het woonhuis van „Olden State". Wanneer het laatste kerstlied weg- zwerft over de wijde polders naar de sterren, gaat boer Verweert voor 't laatst de stallen rond. Nog, als allen zich op de hoeve ter ruste hebben begeven, staat hij gebo gen op het erf. Zijn blikken glijden zoekend langs de met sterren bezaaide hemel, welks mysterie ontoegankelijk is voor men selijke beredenering. In zijn vervoering hoort hij de stem men der enng'len over de „kleine" wereld. Het gezang klinkt sterker het ge juich zwelt aan. Boer Verweert, de „Olden State", de aarde en het menselijk heelal vervaagd, alleen het licht van Kerstmis blijft. Het is Gods Kerstmisnacht. M. MAG ik me even aan IJ voorstellen. Ik ben reizend verslaggever van het ge- illustreerde weekblad „Nieuws uit het Universum" en uit hoofde van mijn beroep zwerf ik met mijn ruimteschip door het heelal van planeet naar planeet om voor U nieuws op te doen. Voor de eerste mala sinds jaren zit ik nu achter mijn bureau met de opdracht een Kerstartikel te schrijven. We leven thans 2058 en de Kerstdagen staan voor de deur. Voor me op mijn schrijftafel liggen stapels kranten en tijdschriften uit het jaar 1958 en ik hejb deze vergeelde bewijsstukken uit het verleden met opzet uit het archief opgediept, omdat ik dit jaar voor mijn artikel wilde gebruiken. U zult me niet ten euvel duiden wanneer ik misschien wat koel en zakelijk ben, maar slechts enkele feiten en gebeurtenissen uit die thans lang gepasseerde periode heb ik kunnen optekenen uit de mond van zeer oude mensen, die zich bepaalde gebeurtenissen uit die tijd nog herinneren. /~\VERIGENS wil ik nog opmerken, dat ik dit artikel schrijf op ons kantoor te Mars en ik kan de mensen op Aarde wel verzekeren dat dit Kerst feest op onze goeie ouwe planeet een record aantal vacantiegangers uit het heelal zal trekken. Vele destijds ge- emigreerde aardbewoners grijpen de ge legenheid aan een lang Kerstweekend op Aarde door tebrengen en daar vrien den en kennissen te bezoeken. Sinds enige weken is het bij de interplane taire reisbureaux een drukte van be lang en thans is alle beschikbare ruim te in de ruimtevaartuigen volgeboekt. Ondanks de zich steeds uitbreidende ruimteraketaccomodatie is een groot aantal mensen teleurgesteld moeten worden, en zij zullen dus de jaarlijkse „Vrede op Aarde Dagen" niet op aarde kunnen vieren. lees ik wat over revoluties en staats grepen, terwijl in Zuid-Afrika het kleurlingenvragstuk veel zorgen baar de. Uit een oud geschiedenisboekje her inner ik me nog een uitspraak van een zekere Monroe „Amerika voor de Ame rikanen" en zo is Afrika ook voor de Afrikanen geworden, alle rassenhaat ten spijt Ook in bepaalde Amerikaanse staten had men een broertje dood aan de ge lijkstelling van de negers, maar ja, ge lukkig heette in dat land niet iedereen Faubus. Ook enkele landboubladen, vooral Nederlandse, heb ik eens goed nage lezen en enkele dingen kwamen me daar onbegrijpelijk in voor. Speciaal in het Zuid-Westen van dat land, nu een centrum van watersport en toerisme, waren vele prachtige bedrijven, fraai HOE HET WASaangelegd en geheel gemechaniseerd, alsmede televisie en auto. En toch werd Maar laat ik de hedendaagse gebeur tenissen even laten voor wat ze zijn en me even verdiepen in de papieren van een eeuw geleden. Wat waren in 1958 deb elangrijkste feiten? Grote koppen in Amerikaanse en Europese kranten brachten het grote nieuws van raket ten die de ruimte ingeslingerd werden en een baan rond de aarde beschreven. Er waren echter nogal moeilijkheden met de aanvangssnelheid, die niet hoog genoeg opgevoerd kon worden. (In enkele musea staan er nog drie- en viertrapsraketten opgesteld, o.a. in Mos kou en Washington. Wanneer U in de legenheid bent moet U deze primitieve ruimtetoestellen toch eens gaan bekij ken. Beslist de moeite waard. Red.) Voorts trok in dat jaar de kwestie Berlijn nogal de aandacht en waren de verhoudingen tussen Oost en West ge spannen, maar na een jarenlange kib belpartij is dat ook weer in der minne geschikt. Om een beetje van de hak op de tak te springen: in datzelfde jaar was er ook een hoela-hoepel rage. Mis schien zullen de ouderen onder U zich nog herinneren dat in 2002 dit spel door een ondernemend speelgoedfabrikant nogmaals aan de vergetelheid ontrukt is en dat er vooral op Venus en Jupiter een ongelofelijk enthousiasme voor bestond. In enkele Zuid-Amerikaanse kranten Het ligt in de bedoeling, om ter ge legenheid van onze Algemene Verga dering op 10 januari 1959 tevens de resultaten van onze provinciale foto wedstrijd ten toon te stellen. Deelname hieraan staat open voor alle leden van onze organisatie op de volgende voorwaarden: Formaat: Minstens briefkaartgrootte. Wijze van afdrukken: Staat vrij, doch de foto's dienen op fotokarton ge plakt te worden. Onderschrift: Elke foto moet aan de onderkant van de voorzijde van een passend onderschrift worden voor zien. zijde van alle mededingende foto's moeten naam en adres van de in zender worden vermeld. Tevens moet bij elke inzending een vol doende gefrankeerde en geadres seerde enveloppe worden gevoegd voor het terugzenden van de foto Cs). De inzendingen moeten worden gericht aan: L. J. G., Land- bouwhuis, Grote Markt te Goes. Aantal inzendingen: Onbeperkt. Inschrijfgeld0,50 per foto (in post zegels bij te sluiten). Sluiting inzending: De foto's moeten uiterlijk 31 december 1958 het Landbouwhuis hebben bereikt. Wijze van inzenden: Aan de achter- ONDERWERP: „Herfst" of „Winter". er in die landbouwbladen geklaagd dat het de boerenstand niet voor de wind ging. Het zullen misschien wel uitzon deringen geweest zijn, die toen ge klaagd hebben, want uit het landbouw- archief heb ik enkele gegevens gehaald over de levensstandaard uit dat jaar. En wanneer ik dan de prijzen en op brengsten der produkten zie geloof ik toch wel dat velen toen een zorgeloos Kerstfeest hebben kunnen vieren. Ik lees hier: aardappelen (een nog steeds gangbaar volksvoedsel, wordt in grote partijen met ruimtevrachtschepen nara de diverse planeten vervoerd) ƒ15, erwten ƒ55,schokkers 85, bieten ca 20.000 kg per gemet. Deze cijfers zeggen de leek natuurlijk niets, maar voor de boeren op onze grote landbouw bedrijven op de aarde en de verschei dene planeten zijn ze toch wel interes sant. Uit weer andere Nederlandse kran ten lees ik dat er op een gegeven mo ment 37 vluchtelingen arriveerden, die echter uit dit gastvrij landje geweerd werden en retour gezonden werden naar het rijk van een zekere bruinge- tinte heer Soekarno. Zover is het ech ter niet gekomen, want een toenmalig Nederlands Minister, een mijnheer Samkalden, kreeg bloed voor het hart en de 37 mochten in Nieuw-Guinea aan land stappen. Er werd toen gezegd dat genoemde Samkalden voor St. Nicolaas gespeeld had. (Het St. Nicolaasfeest was een oude folkloristische gebeurte nis, waarbij iedereen bij iedereen wat in de schoen legde, Red.). Het ging er in die tijd toch wel wat vreemd toe in Nederland, want er was een zekere heer Kranenburg, die iets met helmen uitstaande had en toen geen Staatssecretaris meer mocht zijn (het was een heel ingewikkelde ge schiedenis, Red.), maar later dook hij toch weer op in de 2e Kamer. Ook was er in hetzelfde jaar nog een kabi- A LS Sinterklaas weer voorbij is, gaat men alweer aan Kerstmis denken. Velen van U hebben een kerstboom, anderen alleen hier en daar een kaars en wat dennetakjes. Voor de kerstboom kunt U verschil lende dingen zelf maken. Gekleurde kettingen, gouden en zilveren sterren. Vergulde noten en sparappels. Probeert U eens zonnen te maken van bladgoudpapier. U neemt een strook bladgoudpapier die waaiervor mig wordt opgevouwen. De uiteinden vouwt men in elkaar of plakt men vast. Door het midden wordt een draadje gehaald, dat tussen de vouwen naar de buitenkant loopt, zodat de zon meteen opgehangen kan worden. De mooiste versiering voor de kerst boom is natuurlijk witte kaesarn en wit te ballen, of twee kleuren ballen en slingers. Maar kinderen vinden het mooier om allerlei kleuren te gebrui ken, en uiteindelijk neemt men een kerstboom om de kinderen. Hebben we met Kerstmis gasten, dan kunt U de tafel versieren met kaarsen en denne- of sparretakken. U neemt natuurlijk een wit tafel laken. U legt in het midden een rond of vierkant van groen. Dit hoeft niet groot te zijn. Tussen het groen zet U witte kaarsen zo, dat de kandelaars niet te zien zijn. De kaarsen mogen niet te klein zijn, doch ook niet al te groot. Daar tussen kunt U wat kleine ge kleurde balletjes leggen of vergulde sparappels, en allerei soorten noten. Hebt U te weinig licht van de kaarsen, dan kunt U in het midden van het groen, dus in de opening een mooie kandelaar zetten met een of meer kara- sen. U zult zien, dat dit mooier is dan tode lintjes en papieren kerstlopers. T. netscrisis, omdat de Kamer niet ac- coord ging met Belastingverhogingen en toen gaf de Minister er de brui aan. Dit scheen men in die tijd piet erg de mocratisch te vinden en in sommige kranten werd opgemerkt dat het toen- dertijd in Ost-Duitsland erg populiire liedje „Die Partei had immer recht", in Nederland gelukkig geen weerslag vond. Overigens scheen het dat jaar het geschikte moment te zijn de wind eens uit een andere hoek te laten waaien STILLE NACHT. "JV/TAAR ondanks al deze gebeurtenis- sen is het toch weer Kerstfeest geworden. Het was wel geen Vrede op Aarde, maar het zijn toch weer enkele dagen van bezinning en overdenking geworden. Het werd weer een feest van eeuwenoude gewoonten en tradi ties, met klokgelui en kerkgang, konijn en kalkoen, gezelligheid en sfeer. En zo is het al die jaren op aarde gebleven en zo zal het hopelijk altijd blijven. Ook hier maken de mensen zich op om Kerstfeest te vieren. In feite is hierin niets veranderd, we zwer ven langs de planeten, van Rome naar Boston is maar een uitstapje, maar wanneer straks in de stille Kerstnacht de klokken hun zware galmende tonen weer laten horen zijn we overal één in het besef dat de Stille en Heilige Nacht niet aan tijd of afstand is gebonden en dat straks over miljoenen jaren in het tijdloze tijdperk de ster van Bethlehem nog altijd de Vrede in ons hart zal brengen. v. D. (Zie verder pag. 847) Zijne Excellentie Minister Dr. A. VONDELING spreekt op 7 januari a.s. voor de Alg. Ledenvergadering van de L. J. G. Plaats: Schouwburg te Middelburg Aanvang 14 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 29