Vervolg NOTULEN v.v.ra.% UW STAL EEN STIKSTOFBINDINGSBEDRiJF EEN ABONNEMENT OP GRONDONDERZOEK DINSDAG 23 DECEMBER 1058. 843 is verheugd, zo uitvoerig op de verschillende pun ten te hebben kunnen ingaan. De heer Boone (Ritthem) zegt te hebben ge lezen, dat, hoewel de landelijke stierenverordening is opgeheven, de bepalingen van het Zeeuws Stierenreglement nog van kracht blijven. Spr. is van mening, dat dit voor Zeeland niet meer nodig is en zou gaarne zien, dat dit werd opgeheven. De Voorzitter kan zich met het voorstel van de heer Boone verenigen en verzoekt de heer Harmsen hierover in de volgende vergadering mededeling te doen. Toespraak Commissaris der Koningin T^E Commissaris der Koningin verontschuldigt zich, iets te laat ter vergadering te zijn ge komen. Tot de Voorzitter en de leden richt hij woorden van dank voor de ontvangen blijken van medeleven tijdens zijn ziekte. De Commissaris zegt met grote interesse te heb ben geluisterd naar de vragen van de heer Kodde over de problemen bij de bietenlevering en betrekt hierin het begrip „wachttijden", dat ook voor het Provinciaal Bestuur een onaangename klank heeft. Met dit probleem wordt het Provinciaal Bureau telkens geconfronteerd en in dit verband is het volkomen begrijpelijk dat degenen, die trachten die wachttijden uit de wereld te helpen, een vol ledig begrip kunnen opbrengen voor de moeilijk heden, waarvoor de besturen der suikerindustrieën zich geplaatst zien. Een factor, die vooral ook dit najaar van invloed is geweest op de gang van zaken, is de mist. De Commissaris dankt de Voorzitter, mede namens de heer Philipse voor diens gelukwensen ten aanzien van de bereikte resultaten inzake de con centratie van de polders op Tholen, Schouwen- Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland. In dit ver band zijn verschillende belangrijke vergaderingen gehouden en behoudens enkele wrijvingen hebben wij, aldus de Commissaris, tot onze grote vreugde kunnen constateren, dat de boeren, die tenslotte toch de grote belanghebbenden zijn van de water schappen, in het algemeen met de gemeentebe sturen en de niet-agrariërs zeer goed hebben kun nen samenwerken. Dank zij deze voortreffelijke samenwerking tussen dijkgraven, landbouwers en andere belanghebbenden, waarvoor de Commissaris gaarne zijn dank uitspreekt, is een belangrijke stap in de goede richting gedaan. Het doen van voorspellingen is altijd een moei lijke zaak geweest, zo gaat de Commissaris verder, en het is ons mensen nu eenmaal niet gegeven een volmaakte blik op de toekomst te werpen. Laat ons goed bedenken, dat God alles bestiert en daar mede in ons werk en onze bedrijven rekening houden. De Commissaris gaat vervolgens in op de vraag van de heer Boone inzake het Zeeuws Stieren reglement, dat onder het Provinciaal Bestuur res sorteert. Spr. zegt met belangstelling de voorstel len van het bedrijfsleven tegemoet te zien. De Commissaris besluit zijn toespraak met de Voorzitter hartelijk dank te brengen voor de uit nodiging voor deze vergadering. (Applaus). De Voorzitter wenst na deze toespraak te ver klaren, dat een excuus voor het te laat komen nimmer nodig zal zijn, omdat de Commissaris, op welk uur hij ook ter vergadering kan komen, altijd van harte welkom zal zijn. Vervolgens verwelkomt de Voorzitter nog de Voorzitter van het College van Consulenten, de heer Dr. Ir. C. W. C. van Beekom. De Voorzitter leidt hierna met enkele woorden de heer Ir. J. S. Keyser, Directeur van de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-Bank in, die zal spreken over het onderwerp: „Financieringsproblemen van land- en tuinbouw, nu en in de toekomst." T"\E Voorzitter brengt in zijn slotwoord de heer Keyser nogmaals dank en zegt, dat duidelijk is gebleken, welk een grote rol de Boerenleenbanken in het belang van de Nederlandse land- en tuin bouw vervullen. Spr. wil in dit verband nogmaals onderstrepen, dat van de Boerenleenbanken niet gevraagd kan worden om gaten te overbruggen, die de rentabiliteit van de Bank zodanig zouden aantasten, £at aan de andere kant de bereidheid om spaargelden aan de boerenleenbanken af te geven, zou verminderen. In de tweede plaats wil spr. er nog op wijzen, dat het nu eenmaal nog altijd zo geweest is, dat een belegging in grond een zekere dekking voor inflatie betekent, waardoor dus het rentepeil in de landbouw een verschil ten opzichte van het normale marktniveau bij tijd en wijle pleegt te vertonen. De Voorziter wil zich tenslotte gaarne aanslui ten bij de laatste wens van de heer Keyser, dat het platteland zijn steun en belangstelling in ruime mate zal blijven geven aan de boerenleenbanken, opdat ook de moderne wijze van financiering door deze branche in samenwerking met de landbouw kan worden aangepakt. Met deze woorden en met een speciaal dank woord aan de Commissaris der Koningin sluit de Voorzitter deze zeer geslaagde vergadering. Advertentie Voorkom verlies van stikstol uit stalmest en gier. Verliezen van stikstof uit stalmest en gier kunnen worden beperkt of voorkomen door Superfosfaat met deze te mengen, schrijft Ir K. H. S. Haasjes in het maandblad voor de Rijksland- bouwvoorlic'ntingsdienst van december 1954. Proeven tonen aan, dat door toevoeging van 70-90 kg Super fosfaat op 1000 liter gier, het verlies aan stikstof wordt gereduceerd van 71°/0 tot 0°/o In ons land werd bij wijze van proef per dag '/i kg Superfosfaat per dier in de grup uitgestrooid. De stalmest hieruit, onderzocht door het Rijkslandbouwproeh station te Maastricht, gaf de volgende analyse: Gehalte aan zonder superfosfaat met superfosfaat stikstof N 0,25 0,40 fosfaat PjOi 0,10 0,35 kalk CaO 0,20 0,60 kali KjO 0,25 0,40 Niét alleen de gehalten aan stikstof (N) en fosfaat (P204) worden verhoogd, maar tevens die aan kalk (CaO) en kali (KjO). Op grond hiervan adviseren wij U STROOI ELKE DAG IN DE STAL V, 1 kg SUPERFOSFAAT PER DIER (gedeeltelijk 's morgens en gedeeltelijk 's middags ca het uitmesten). U krijgt dan stalmest en gier met een hoog fosfaatgehalte en gratis extra-stikstof. STICHTING VOORLICHTINGSDIENST VOOR SUPERFOSFAAT POSTBUS 24 WAGENINGEN Van de zijde van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonder zoek te Oosterbeek, Gronin gen, Geldrop en Goes schrijft men ons desgevraagd: PEN vijftal jaren geleden heeft het Bedrijfslabo ratorium voor Grond- en Gewasonderzoek de mogelijkheid opengesteld een abonnement op grond onderzoek af te sluiten. Het eerste voorstel voor het invoeren van een abonnementen-systeem werd geopperd door het rijkslandbouwconsulentschap Dordrecht. De overstromingsramp van 1953 maakte het niet mogelijk dit systeem in dit gebied door te voeren. Onafhankelijk hiervan werd later een voorstel van de rijkslandbouwconsulent te Utrecht ontvangen, waar het wel doorgang kon vinden. In Utrecht bleek de invoering een succes te zijn. Al ras werd het systeem over het gehele land bekend. Vooral in het zuiden maakte het abonne mentenstelsel grote opgang. Meer dan 60 van de grondmonsters die thans in het laboratorium te Geldrop worden onderzocht, zijn afkomstig van grondgebruikers, die een abonnement op grondon derzoek hebben afgesloten. Wat betreft het aantal abonnementen, kunnen wvermelden, dat per 1 januari 1955 in totaal 5611 abonnementen waren afgesloten; per 1 januari 1956 was dit gestegen tot 11675, terwijl de totaalstand op 1 januari 1957 19066 bedroeg met meer dan 200.000 percelen. Thans bedraagt dit reeds meer dan 23.000. Globaal kunnen we dus zeggen, dat reeds 10 van de Nederlandse boeren en tuinders een abon nement op grondonderzoek heeft afgesloten. Een mooi resultaat in dit korte tijdsbestek. Wat houdt een abonnement in pEN abonnement op grondonderzoek betekent, dat men overeenkomt met het Bedrijfslabora torium voor Grond- en Gewasonderzoek om alle gebruikspercelen regelmatig om de drie tot zeven jaar te laten onderzoeken. De duur van het abon nement wordt door de grondgebruikers bepaald. De intensief geleide bedrijven (onder andere tuin bouw) kiezen over het algemeen een kortere peri ode dan de meer extensief geleide bedrijven, wordt door de boer of tuinder zelf bepaald. Som migen laten alle grondmonsters in één keer steken, Het tijdstip van het nemen van de monsters anderen verdelen het over de duur van het abon nement. Het afsluiten van een abonnement geeft recht op 15% korting op de onderzoekkosten. De mon sters kunnen daarbij over het gehele jaar al naar wens worden genomen. Opgeven bij de monsternemer is niet meer nodig; elk jaar komt de monsternemer bij de abon nementshouders langs en informeert of er ook grondmonsters moeten worden genomen. Indien alle percelen van het bedrijf in één keer zijn be monsterd, zal dit gedurende de looptijd van het abonnement natuurlijk niet het geval zijn. Een abonnement is voordelig voor de grond gebruikers, monsternemer en het Bedrijfslabora torium. De grondgebruiker is in staat op voordelige manier de grond in een goede bemestingstoestand te houden, doordat hij deze regelmatig laat con troleren. Te veel en ook te weinig mesten is uit gesloten bij een juiste opvolging van het advies, dat door de assistent van de voorlichtingsdienst wordt verstrekt aan de hand van de gevonden ana- lysecijfers. Voor monsternemer en Bedrijfslaboratorium ij het systeem aantrekkelijk, omdat ze op een zeker aantal monsters kunnen rekenen, wat belangrijk is voor het opmaken van een planning van de werkzaamheden. Voorzover u het abonnementensysteem nog niet kent, zal de monsternemer van het Bedrijfslabora torium voor Grond- en Gewasonderzoek u gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. Meer dan 20.000 boeren en tuinders (dus ongeveer 10 van het totaal) heb ben reeds een abon nement op grond onderzoek afgeslo ten. Een abonne ment biedt vele voor deen, onder andere 15 korting op de onderzoekkosten. Vraagt inlichtingen bij de monsterne mer in uw gebied of wendt u rechtstreeks tot het Bedrijfslabo ratorium voor Grond- en Gewas onderzoek te Ooster beek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 27