c RADIO agroxone 839 onkruidbestrijding MCPA-groeistof IMPERIAL CHEMICAL INDUSTRIES (HOLLAND) N.V. W et enswaardigheden VOOR WERKGEVERS GESLAAGD DINSDAG 23 DECEMBER Zitdagen Boekhoud- bureau Het Centraal Bureau G.A. in 1957/1958 Marktberichten VERZILVERING VACANTIEBONNEN KERSTMIS 1958 DINSDAG 23 DECEMBER 1958. PPH «2 INHOUDING SOCIALE LASTEN 1959 Door verhoging van de ziekenfondspremie met 0,1 zullen de in te houden premies in het komen de jaar bedragen. vaste losse Arbeiders arb. arb. 65 j.en ouder Ziektewet 1 1 1 Ziekenf.premie 2.25% 2.25 2.25% W. en W. wet 0.90% 4.20% Totaal 4.15 7.45% 3.25 INHOUDING PREMIE A. O. W. EN LOONBELASTING. De belastingdienst heeft de werkgevers nieuwe Coördinatietabellen toegezonden, die in 1959 voor de berekening van de loonbelasting en de premie A. O. W. gebruikt moeten worden. Vergelijkt men de nieuwe coördinatietabellen met de oude, dan valt het op, dat de in 1959 in te [houden bedragen hoger zijn, dan die over de afge lopen jaren. Dit houdt verband met de wijziging, die de premie voor de ziekenfondsverzekering heeft ondergaan en de verhoging van de kinder bijslag, die in de achter ons liggende jaren succes sievelijk werd ingevoerd. NIEUW LOONBOEK B. V. A. B. Eén dezer dagen ontvangen de werkgevers een nieuw loonboek voor het jaar 1959 van de bedrijfs vereniging. Begin januari volgt een circulaire, waarin nog een toelichting op het gebruik van dit loonboek gegeven zal worden. In vergelijking met de vorige uitgaven zijn, in overleg met de vertegenwoordigers van de land- bouwo anisaties, in het nieuwe exemplaar, enige ver be te .ngen aangebracht. Wij adviseren alvorens de loonstaten in te vullen, eerst de beknopte toe lichting door te lezen. YVJNTERLONEN LAND- EN TUINBOUW. In de door ons gepubliceerde overzichten van de nu geldende winterlonen in de land- en tuinbouw werden de bruto week- en uurlonen vermeld. De huurcompensatie van ƒ2,10 per week of 0,35 per dag is hierin nog niet begrepen en dient bij de loonberekening erbij te worden geteld. Voor de tuinbouw moet tevens nog rekening gehouden worden met de toeslag van 0,25 per week als.vergoeding voor de destijds ingevoerde verhoging van de premie Bedrijfspensioenfonds. In de landbouw is deze bedrijfspensioenfonds premieverhoging door de nieuwe loonregeling C. A. O. '58-'60 reeds in de lonen begrepen. Voor de tuinbouw geldt echter voorlopig nog de oude C. A. O. 1957-'58, zodat een weekloon met 0,25 en een uurloon met cent dient te worden verhoogd. HUUR C OMPENS ATIE. Het lijkt ons gewenst er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat uit de loonberekeningen op het loonbriefje dient te blpken. dat wekelijks de huur compensatie aan de betrokken arbeider, die daar recht op heeft, betaald wordt. Het komt wel voor, dat men gemakshalve het uurloon met 4 ct verhoogd, en op deze wijze de te betalen huurcompensatie verrekend. Ter voorkoming van latere moeilijkheden moet de huurcompensatie apart op het loonbriefje op gevoerd worden, zodat uit de afrekening wekelijks duidelijk blijkt, dat deze betaald is. B. Voor het examen „Landbouwwerktuigenkennis" van de Stichting Vakopleiding „Smecoma" slaagden de heren D. C. Wouterse te Kwadendamme, G. L. Havelaar te 's-Gravendeel en J. den Hamer te Schoondijke. AFDELING WOLPHAARTSDIJK Algemene vergadering op 23 december om 7.30 uur ten huize van de heer J. F. Ossewaarde te Wolphaartsdijk. De heer J. G. van Liere spreekt over „De mecha nisatie van de aardappel- en bietencultuur vanaf planten en zaaien tot aan de aflevering der pro- dukten'\ Middelburg: Woensdag 24 december in café „De Eendracht". Zierüczee: Woensdag 24 december in hotel „Huis van Nassau". Oostburg: Woensdag 24 december in café ..De Windt". Geldomzet steeg tot ruim ƒ385 miljoen. HET boekjaar 1957/58 is voor de Nationale Coöpe ratieve Aan- en Verkoopvereniging voor de landbouw „CENTRAAL BUREAU" G.A. te Rotter dam in vrijwel alle opzichten gunstig geweest. De totale geldomzet steeg tot ruim 385 miljoen (vorig jaar ruim 383 miljoen), hetgeen niet is toe te schrij ven aan hogere prijzen voor agrarische produkten, maar aan een reële toename van de goederenomzet. Ook de financiële resultaten waren ditmaal aanzien lijk beter dan in het voorafgaande boekjaar. De reserves konden na aftrek van de vennootschaps belasting en na de gebruikelijke afschrijvingen met ca. 2 miljoen tot ƒ21 miljoen toenemen. Voorge steld wordt het overschot op de huishoudelijke dienst ad 600.000,— aan de leden-coöperaties uit te betalen door bijschrijving op hun ledenkapitaal. Gedurende het boekjaar werd voor ongeveer 1,5 miljoen geïnvesteerd, hoofdzakelijk in reeds bestaande objecten. Alle terreinen, gebouwen en machines over het gehele land verspreid staan thans te boek voor ca 11 miljoen. Het debiteurencijfer aan het einde van het boekjaar (30 juni) vertoonde een gunstig beeld. In de loop van het boekjaar werd de eerste paal geslagen voor „Delta Chemie", de fabriek voor complexe meststoffen te Vlaardingen, waarin door het Centraal Bureau en de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek (E.N.C.K.) paritair wordt deelgenomen. Gehoopt wordt, dat deze fabriek in het voorjaar van 1960 in bedrijf zal kunnen wor den gesteld. Met de voorbereiding van de bouw van een nieuw kantoorpand, waarvoor thans eindelijk de Blaak te Rotterdam als definitieve plaats is vastgesteld, werd verder voortgang gemaakt. De behaalde omzet in kunstmeststoffen toont aan dat de onderneming haar import- en groothandels positie op deze markt volledig kan handhaven. Het zelfde kan worden gezegd met betrekking tot de insecticides. De omzet in voedermiddelen vertoonde een zeer belangrijke stijging, terwijl de bemoeiingen met de afzet van binnenlandse granen sterk in om vang toenamen. Ondanks vaak aanzienlijke prijs verschillen in de loop van het jaar waren de finan ciële uitkomsten gunstig. Een bevredigend resultaat boekte ook de afdeling Zaaizaad en Pootgoed. De export van bodemprodukten, hoewel sterk wisselend naar de soorten, vertoonde in het algemeen een redelijk beeld. Hoewel de omzet in landbouwwerktuigen nog weer kon worden vergroot, waren de financiële uit komsten hiermede niet in overeenstemming. In dit opzicht onderscheidde het Centraal Bureau zich dus niet van de Landbouwwerktuigenhandel in het al gemeen, die in ons land de laatste tijd een ongunstig beeld vertoont Een zeer scherpe omzetdaling gaf de afdeling kolengroothandel te zien. Dit in tegenstelling tot de afdeling aardolieprodukten, waarvan de omzet zich in een steeds stijgende lijn beweegt. Het aantal tankdepots en het tankwagenpark werden in het afgelopen jaar dan ook aanzienlijk uitgebreid. U IE NP RIJZEN BLIJVEN LAAG. We hebben in de afgelopen maanden dikwijls moe ten schrijven over een minder goede gang van zaken met betrekking tot de uien-afzet. De meeste weken ging het allesbehalve vlot. Deze week kunnen we onze uien overzichten voor 1958 Ook niet besluiten met optimistische berichten want de prijzen zijn deze week in vergelijking met de voorgaande week opnieuw iets gedaald. De middelkwaliteit kwam niet hoger dan on geveer 9 cent per kg. Dat is dus weer ongeveer 1 cent per kg minder dan vorige week. Vooral West-Duitsland toonde heel wat minder be langstelling dan lange tijd het geval is geweest. Er komen daar veel Italiaanse uien aan de markt en dat is goed merkbaar bij de afzet. Ook in Engeland gaat het op het ogenblik heel wafr minder vlot dan in de voorgaande weken. Ondertussen zijn er dit seizoen reeds zeer veel uien geëxporteerd. Dat blijkt ook uit de exportcijfers van het U.C.B. vanaf het begin van het seizoen tot eind november. Voor uien zijn deze n.l. als volgt de cijfers tussen haakjes zijn die van 1957. Totale export in tonne 99.638 (70.477) waarvan naar Afrika 3808 (1759), -Noord-Amerika 72 (40), Mid den-Amerika 728 (5) België 241 (240), Canada 320 (3), Cuba 2699 Oost-Duitsland (15), West- Duitsland 40.735 (32.891), Engeland 44.994 (34.813), Frankrijk 403 (24), Gibraltar 5 Hongkong 2200 (60), West-Indië 2291 (572), Italië 86 (23) Malaka (3), Ned. Nieuw-Guinea 17 (16), Noorwegen 209 '9), IJsland 105 Zweden 671 (1) Zwitserland (3). Uit deze cijfers blijkt dus wel duidelijk dat onze uien in de afgelopen maanden hun weg naar vele landen hebben gevonden. Voornamelijk kwam dat omdat ze konden worden aangeboden tegen een lage prijs. AARD APPJELBEIRS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam golden mana- dag de volgende noteringen voor klei-aardappelen 35 mm opw.Eigenheimers ƒ13,50ƒ14,50; Bintjes ƒ16,50ƒ17,50; Koopmans Blauwe ƒ14ƒ15; Beve landers 1213 en Meerlanders 12,5013,50. Gewassen Eigenheimers 40 mm opw. van de klei grond noteerden 16. Voor Bintjes van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor export waren de prij zen voor 35 mm opw. 19,50, voor 40 mm opw. 19,50 en voor 45 mm opw. 20. Alpha en Furore 40 mm opw. van de kleigrond noteerden voor export resp. 18,50—18,75. Voor zand-aardappelen 35 mm opw. waren de prij zen: Gineke en IJsselster 9ƒ9,50, Libertas en Noordeling 9ƒ10,50. Voran/Record 35 mm opw. van de zandgrond noteerden voor export 11,50. Voor voeraardappelen golden prijzen van 2,504. De prijzen zijn berekend per 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Dinsdag 23 december as., Hilversum II, 12.20— 12.30 uur zal met medewerking van ir. W. L. Jan sen van het Staatsbosbeheer een reportage worden uitgezonden over het onderwerp „Hoe verkopen we ons hout". De uitzending zal worden besloten met de vierde causerie van ir. G. J. A. Bouma, Rjjkslanbouwcon- sulent voor de boerderijbouw, in de serie „Hoe staat het met de bouw van onze boerderijen" In verband met de Kerstdagen komt de uitzen ding van de Jandbouw-radiorubriek op vrijdag 26 december a.s. te vervallen. LI ET bestuur van het Vacantiefonds voor de AA Landbouw deelt mede, dat van vrijdag 12 tot en met zaterdag 20 december 1958 voor de eerste maal gelegenheid bestaat tot het doen verzilve ren van vakantiebonnen van het boekjaar 1958— 1959 (kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1959") en wel tot een bedrag van ten hoogste 60,in totaal. De chèquebonnen, die door het Vacantiefonds voor de Landbouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die wegens herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest, kunnen terzelfdertijd worden ingeleverd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze chèquebonnen alleen dan. zullen worden verzilverd, indien men zich op voldoende wijze kan legitimeren. Worden de chèquebonnen ten behoeve van (een) ander(en) aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat men bevoegd is de chèquebon nen te laten verzilveren. De totale waarde van vakantiebonnen en chèquebonnen mag niet meer dan ƒ60,bedragen. De bonnen zullen bij aanbieding terstond wor den verzilverd; er vindt dus geen voorinlevering van bonnen plaats. Het aanbieden van bonnen kan uitsluitend geschieden bij een plaatselijk penningmeester van één der navolgende bonden: Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond, Ne derlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit". Bonnen, die niet in de hiervoor bestemde op- plakboekjes van het Vacantiefonds voor de Land bouw zijn geplakt, kunnen niet worden aange nomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke penningmeesters van bovengenoem de bonden verkrijgbaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 23