Vijf jaar herverkaveling in Zeeland DE VERZOENING 832 ZEEUWS LANDBOUWBLAD CINDS het begin van de herverkavelingswerk- zaamheden is in totaal f 171 millioen aan cul tuurtechnisch werk uitgevoerd. Hierin zijn begrepen de aanleg van wegen, waterlopen, gemalen, kunst werken, egalisatie, drainage, waterleiding, electri- citeit, beplanting, bouw van boerderijen, grond onderzoek, schadevergoedingen, enz. Niet alle gebieden zijn even ver gevorderd. Zo is Waarde wat de uitvoering van de werken be treft gereed, Schouwen-Duiveland is gevorderd tot 90 de Zak van Zuid-Beveland tot 75 en Tholen tot 60 In Waarde (900 ha) is ook het kadastrale werk gereed, hetgeen betekent, dat alle grondgebruikers hun nieuwe kavels in gebruik hebben. In totaal zijn daar 65 bezwaarschriften tegen de nieuwe toe deling ingediend. Met 50 reclamanten kon de Her verkavelingscommissie tot overeenstemming komen; de resterende 15 gevallen zullen door de Raad van Beroep worden behandeld. Zodra deze uitspraak heeft gedaan, kan de acte van toedeling worden opgemaakt. Deze zal in de loop van 1959 worden gepasseerd. In de andere gebieden is het kadastrale werk nog niet zover. Toch wordt er ook daar naar ge streefd, na het houden van wenszittingen met de belanghebbenden, op korte termijn te komen tot een definitieve toedeling. Deze werd voor een to tale oppervlakte van 10.000 ha reeds vastgesteld, bekendgemaakt en door de belanghebbenden in ge bruik genomen. Het ontwerpen van de toedeling geschiedt door het Bureau van Uitvoering in volledig overleg met de Agrarische Subcommissie en de plaatselijke schatters. Bedryfsvergroting ^EER nauw met de toedeling verweven is de kwestie van de bedrijfsvergroting. De richt lijnen zijn vastgesteld in de saneringsnota, die in 1955 is vastgesteld door de Herverkavelingscom missie en goedgekeurd door de Minister van Land bouw. Alle landbouwbedrijven, gelegen tussen 2 a 3 en 12 a 15 ha, zijn door de Agrarische Subcommis sie aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en getoetst aan de richtlijnen van de saneringsnota. De beslissing of het bedrijf al of niet voor ver groting in aanmerking komt, is aan de belangheb benden persoonlijk medegedeeld. De bezwaarschrif ten tegen deze beslissing zijn op Schouwen-Dui veland en Tholen inmiddels behandeld, waarna de saneringslij sten voor deze gebieden definitief zijn vastgesteld. Het hangt nu af van de oppervlakte S.B.L.- en pachtgronden, waarover de Herverkave lingscommissie beschikt, in hoeverre de op de lijst voorkomende gegadigden geholpen kunnen worden. Op Schouwen-Duiveland zijn de mogelijkheden gunstig, op Tholen is ruim 400 ha te kort, in de Zak van Zuid-Beveland ongeveer 350 ha. Hierbij is ook rekening gehouden met de vergroting van te kleine fruitteeltbedrijven, waarbij dezelfde pro cedure is gevolgd. Doordat er tekort aan grond is, zal een aantal goedgekeurde gegadigden teleurgesteld moeten worden, hoe pijnlijk dit ook is. Het is beslist niet de bedoeling (en volgens de saneringsnota ook niet toegestaan) om wel allen te vergroten, maar dan tot een kleinere oppervlakte dan de voorgeschreven omvang van 12 ha voor een akkerbouw- en 15 ha voor een gemengd bedrijf. Boerderijenverplaatsing "TEN van de uitgangspunten van de toedeling is, dat de gronden van één gebruiker zoveel mo gelijk worden samengevoegd rondom zijn bedrijfs gebouwen. Omdat de boerderijen niet regelmatig over het gebied verspreid staan, kan aan deze voorwaarde slechts ten dele worden voldaan. De enige manier om dit doel te benaderen, is het ver plaatsen van bedrijfsgebouwen uit dichtbebouwde gebieden (dorpskommen en hun naaste omgeving) naar dunbevolkte delen. Dit nu is op Schouwen- Duiveland en op Tholen op vrij grote schaal ge beurd. Enerzijds was dit mogelijk, doordat de van oudsher onbewoonde gebieden bewoonbaar zijn ge maakt door ze te voorzien van een goede waterbe heersing en een modern wegenstelsel, terwijl de exploitatie-mogelijkheden van de grond werden verhoogd door egalisatie en drainage. De meest opvallende voorbeelden vinden we in het Prunjegebied op Schouwen-Duiveland en in de Poortvlietse Weihoek op Tholen. Anderzijds waren in de rampgebieden talrijke boerderijen verwoest of zwaar beschadigd; voor de herbouw van deze bedrijfsgebouwen zijn door de Herverkavelings commissie nieuwe bouwplaatsen aangewezen, die reeds waren afgestemd op de toekomstige kavel- indeling. Hoewel het verplaatsen van boederijen een kost bare zaak is, is het aan geen twijfel onderhevig, dat daardoor het rendement van de herverkave ling in belangrijke mate wordt verhoogd. In het jaar 1958 werden er op Schouwen-Duive land 19 boerderijen gebouwd, op Tholen 13 en in de Zak van Zuid-Beveland 1. Behalve bij de laatste was de Rijksbijdrage gebaseerd op de oude normen van de Wet op de Vervreemding van Landbouw- TLJET is goed om bij een groot werk, zoals de herverkaveling Zeeland, waarvan de uitvoering zich over een aantal jaren uit strekt, van tijd tot tijd de balans eens op te maken. Temeer is daar thans reden toe, omdat de Herverkavelingscommissie Zeeland 5 jaar be staat. Op 9 oktober 1953 werd zij door Mi nister Mansholt geïnstalleerd en aanvaardde haar moeilijke en verantwoordelijke taak. Ons land is bijzonder rijk aan commissies. Er zullen er weinig zijn, die in zo korte tijd een zo duidelijk stempel hebben gedrukt op hun werkterrein als de Herverkavelingscom missie Zeeland. Zij kreeg te beslissen over de totale reconstructie van een oppervlakte van rond 37000 ha, dat is ruim 20% van de land oppervlakte van onze provincie. gronden. Nu deze normen in december 1957 zijn verhoogd, zal het aandeel dat de boer in de bouw kosten moet bijdragen, in de toekomst groter zijn dan tot nu toe het geval was. Gemalen T>E lozing van het overtollige water op zee ge- beurde in de oude toestand door een aantal gemalen, terwijl daarnaast nog ruim 11000 ha door middel van sluizen sueerde. Vooral deze natuurlijke lozing beantwoordde niet meer aan de hoge eisen, die de moderne land bouw aan de peilbeheersing stelt. Vandaar dat deze vrij lozende gebieden in hun geheel in de nieuw gestichte bemaling zijn opgenomen, met uit zondering van 2 hooggelegen poldertjes op Tholen met een oppervlakte van 390 ha. Thans loost een oppervlakte van ruim 34000 ha op zee met behulp van 9 in herverkavelingsverband gestichte, modern uitgeruste gemalen: 5 op Schou wen-Duiveland, 2 op Tholen, 1 in de Zak van Zuid- Beveland en 1 in Waarde. Het grootste daarvan, het dieselgemaal „Prom- melsluis" op Schouwen, met een capaciteit van 550-600 m3 per minuut, werd dit jaar in gebruik genomen. Alle andere gemalen worden electrisch aangedreven. Vier bestaande zeegemalen voor een oppervlakte van 3100 ha konden worden gehand haafd. Enkele polders liggen zo laag, dat zij ook bij het nieuwe peil onvoldoende drooglegging zouden krijgen. Daarom werdén 4 onderbemalingen ge sticht, resp. in de Prunje, de Poortvlietse Weihoek, Coudorpe en Baarland, tot een totale oppervlakte van 3850 ha. Met het gereedkomen van de gemalen in de her verkaveling Zeeland is een mijlpaal in de water staatkundige toestand bereikt. Doordat de nieuwe bemalingsgebieden, wat hun omvang en begrenzing betreft, vaak sterk afwijken van de bestaande pol der- en waterschapsgrenzen, is het bijzonder ver heugend, dat juist op dit moment de concentratie van de polders en waterschappen zijn beslag krijgt. Werkloosheidsbestrijding "PVE uitvoering van het cultuurtechnische werk heeft zich in de herverkavelingen steeds ge kenmerkt door een zeer hoge mechanisatiegraad. Niet alleen het graven van watergangen, maar ook het egaliseren en draineren van de percelen pleegt hier met machines te gebeuren. Hierbij is veel er varing opgedaan en de resultaten zijn gunstig. Dank zij deze machinale uitvoering kon het werk in zo'n hoog tempo worden uitgevoerd en konden belangrijke besparingen op de kosten worden be reikt. Uit een oogpunt van herverkavelingsbelang bestaat er daaraan noch bij de Herverkavelingscom missie, noch bij de Agrarische Subcommissie be hoefte aan een terugschakeling van mechanische uitvoering naar handkracht. Toch zijn er in ieder van de 3 gebieden één of meer objecten, waar deze „demechanisatie" wordt toegepast en waar de uitvoering met schop en krui wagen geschiedt, zowel in het vorige seizoen als in het lopende. De aanleiding hiertoe is de ongunstige arbeids markt, waardoor vooral in het winterseizoen een grote arbeidsreserve ontstaat. Wil men deze men sen niet doelloos over de straat laten lopen, dan zal men zinvol werk voor hen moeten zoeken en als zodanig is van oudsher het cultuurtechnische werk beschouwd. Vandaar dat in het landelijke beieid de ruil- en herverkavelingen, voorzover dat mogelijk en ver antwoord is, dienstbaar gemaakt worden aan de bestrijding van de werkloosheid. Zolang de hervcrkavelingswerken in uitvoering zijn, kan men daar de overtollige arbeidskrachten opvangen. Dit betekent echter uitstel van executie, want na afloop van de werken zal dit nu nog enigs zins versluierde probleem in zijn volle omvang aan het daglicht treden. Op Schouwen-Duiveland en Tholen zal een permanent arbeidsoverschot aan wezig blijken te zijn, mensen, waarvoor geen plaats meer is in het gemechaniseerde, gemoderniseerde landbouwbedrijf. De uitvoering van het cultuurtechnische werk in Zeeland kenmerkte zich in de her verkavelingen steeds door een zeer hoge me chanisatiegraad. In 1958 werd aan buizen drainage tweemaal de afstand Amsterdam- Rome gelegd. (Foto C.T.D.) Misschien dat een minderheid een bestaan kan vinden op het intensieve kleine bedrijf met grove tuinbouw en fruitteelt. De meerderheid echter zal emplooi moeten zoeken buiten de landbouw. Aller- wege is men gaan inzien dat landbouw en industrie niet eikaars concurrent, maar eikaars complement zijn, d.w.z. dat zij elkaar aanvullen. Een snelle in dustrievestiging van passende bedrijven, geconcen treerd in enkele centraal gelegen plaatsen van onze zuiver agrarische gebieden, zal de enige remedie kunnen zijn om het arbeidsoverschot binnen Zee land op te vangen. Het afgelopen en het komende jaar TN 1958 is een bedrag van rond f30,miljoen in de herverkaveling Zeeland verwerkt. Bijna de helft hiervan werd besteed aan de kavelinrichting^ d.w.z. aan egaliseren, draineren, graven van kavel- sloten en dempen van oude sloten. Dit jaar werd een oppervlakte van 4600 ha op deze wijze uitge voerd, terwijl een lengte van 3770 km aan buizen drainage werd gelegd (dat is een afstand van Am sterdam naar Rome en terug). Aan landbouwwegen kwam een lengte van 80 km gereed, terwijl op 180 km reeds eerder aange legde landbouwwegen een definitieve deklaag werd aangebracht. Een lengte van 72 km werd van een wegbeplanting voorzien. Voor het jaar 1959 is een krediet beschikbaar gesteld van rond f 24,miljoen. De hoop is ge rechtvaardigd, dat het tijdschema, dat bij de aan vang werd opgesteld, gerealiseerd zal worden. Dat houdt in, dat het cultuurtechnische werk op Schou wen-Duiveland en in de Zak van Zuid-Beveland eind 1961 vrijwel gereed zal zijn en in Tholen een jaar later. Ir. D. van der Zaken. „We deden niet meer dan onze plicht," zei dé buurvrouw; „zoudt u eerste Kerstdag 's avonds niet met uw gezin hier willen komen om kennis te maken We vieren elk jaar Kerstfeest, er komen een paar kinderen en we hebben altijd een kerst boom." „Ja," zei Koster, „ik zal het mijn vrouw straks vragen." Dit deed hij ook, toen hij thuiskwam. „Hoe is het met Geert," vroeg zijn vrouw daarna. „Het gaat nogal," zei hij. „Hij wordt daar prima verzorgd De dokter zei dat hij langzaam vooruit zal gaan. Hij heeft natuurlijk zijn leeftijd niet mee. Laat Marie morgen even zeggen, dat we 's avonds graag komen." Marie ging en bleef een uurtje praten. Eerste Kerstdag zat de familie Koster onder 't gehoor van de oude dominee, die met veel vuur de Kerstboodschap van de komst der Verlosser bracht. De organist speelde in de dienst het prachtige lied „Vrede op aarde"; de gemeente zong het spontaan mee. Koster hporde het met gebogen hoofd aan; ja, ntt was er ook vrede in zijn hart gekomen. Ontroerd luisterde hij naar het naspel. 's Avonds zongen ze allen samen onder de kerst boom in de nieuwe molen vele kerstliederen, terwijl Marie het orgel bespeelde. Het was het mooiste Kerstfeest dat Koster ooit had gevierd. De oude molen is niet meer opgebouwd. Er leeft nu een gelukkig jong gezin in de nieuwe maalin richting, waarop staat: „Firma Brandt Koster".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 16