VRAGEN EN ANTWOORDEN DE VLAG IN TOP 1,1,1 - Garantieregeling pootaardappelen oogst 1958 Tegen aardappelmoeheid 826 ZEEUWS LANDBOUWBLAD FINANCIERINGSPROBLEMEN VAN LAND- EN TUINBOUW. Intussen, mijnheer de voorzitter, tonen de cij fers wel aan, dat Zeeland en Walcheren waardige loten zijn aan de stam der Utrechtse landbouw kredietorganisaties. TNE gevolgen van de uitvoering van het Deltaplan heb ik in het geheel niet aangeroerd, want ik kan ze niet overzien, zo besloot Ir. Keyser zijn rede. Zij zullen de landbouw in Zeeland onge twijfeld beïnvloeden, de vermogensbehoefte ver groten en zo nog weer iets toevoegen aan het com plex van factoren, waarmede men rekening moet houden als men over de financiering van de Ne derlandse landbouw spreekt. Wij hebben tezamen een rondgang op het ter rein van de agrarische financiering gemaakt en slechts hier en daar kort stilgestaan bij de belang rijkste punten. Te kort om het uitzicht goed in ons op te nemen, maar lang genoeg om een in druk te bewaren van de aard van het terrein, dat wij hebben doorkruist. Ik vertrouw, dat u niet zult vergeten, dat wij daar ook de boerenleen banken gezien hebben, zo sprak Ir. Keyser tot zijn toehoorders. De agrarische bevolking in ons land heeft zestig jaar geleden een belangrijke stap ge nomen, toen zij haar coöperatieve banken oprichtte en daarmede te kennen gaf, dat zij binnen de grenzen der mogelijkheden invloed wilde uitoefenen op het voor haar zo gewichtige terrein van de financiering. De daartoe benodigde organisatie werd ge vonden in het stelsel van Raiffeisen. De Nederlandse boer heeft met dit stelsel we ten om te gaan en ondanks de onvolkomen heden zijn er goede resultaten bereikt en kan een ruime ontwikkeling worden ge constateerd. Onze banken willen zich open stellen voor de vraagstukken van deze tijd; mag ik in ruil daarvoor tot besluit erop aandringen, dat de plattelanders hun de steun en de belangstelling in ruime mate blijven geven, opdat zij in de toekomst een nog sterker werktuig kunnen zyn tot steun van de belangen van de bewoners van ons platteland, aldus de directeur van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht in zijn rede voor de Algemene Vergadering der Z. L. M. op 15 dec. j.l. A AN de nieuwe Z. L. M. Landbouwhuishoud- school in Axel wordt hard gewerkt. Donder dag 11 december j.l* werd het hoogste punt van de bouw bereikt. Aan het bereiken van deze mijlpaal in de geschiedenis van deze school was geen rucht baarheid gegeven. Maar toch bleek hieruit weer, dat er hard gewerkt wordt aan deze nieuwbouw onder leiding van de heren Kopmels en Neve. Het gebouw werd ontworpen door het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft uit Middelburg. De tekeningen, naar ontwerp van de heer Jac. Schuch, werden medio maart goedgekeurd en de bouw begon op 6 april j.l. Verwacht wordt dat de nieuwe school in september 1959 in gebruik kan worden genomen. Het zal voor de leerkrachten en de leerlingen een heugelijke dag zijn wanneer zij het, vijf lokalen tellende, gebouw in gebruik kun nen nemen. De school telt op het ogenblik 63 primaire leer lingen en 112 naaicursisten terwijl het onderwijs door 10 leerkrachten gegeven wordt. Samen met de Landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" telt het Landbouwhuishoudonderwijs in Oost Zeeuws-Vlaander en, uitgaande van de Z. L. M., T"\E Voorzitter spreekt zijn grote waardering uit voor de wijze, waarop de heer Keyser dit be langrijke onderwerp heeft ingeleid. Spr. vergeleek de behandeling der materie met een rondgang door de levende werkelijkheid, waarmede men vrijwel dagelijks te maken heeft en waaruit de hoofd lijnen wel duidelijk naar voren en tot uiting zijn gekomen. De Voorzitter constateert uit het hartelijke ap plaus en uit de intense aandacht van de vergade ring, dat men voor dit onderwerp inderdaad een grote interesse had. Wij willen u, aldus de Voorzitter, hiervoor onze hartelijke dank brengen. Gedachtenwisseling T*vE Voorzitter stelt mede namens de Commissaris der Koningin de volgende vraag aan de heer Keyser: „Is de termijn van 2 jaar voor het speciale werktuigenkrediet, bijvoorbeeld voor een combine, niet erg kort Hiermede zijn toch doorgaans be dragen gemoeid tussen de f 20.000,en f 40.000, die een groot beslag op de liquiditeit van een be drijf leggen. De heer Meijers vraagt of het mogelijk is een behoorlijk inventariskrediet te verkrijgen en zo ja, op welke termijn. De heer Koster (Axel) vraagt of het geen over weging verdient het z.g. overbruggingskrediet, waarover de heer Keyser heeft gesproken en dat gesteld is op maximaal f 3.000,in de toekomst wat op te voeren. De Voorzitter voegt hier aan toe, dat bedoeld zal worden een proportionele opvoering naar gelang van de grootte van het bedrijf. De heer Philipse vraagt of er van de zijde van de Boerenleenbanken wel voldoende aandacht be steed wordt aan de financiële problemen bij de overdracht van landbouwgronden, zulks in verband met het rentepercentage van 3 a 3^ °/o, waarmede de grondkamers als kapitalisatiefactor rekening moeten houden. Wanneer de overnemer geld hier voor moet opnemen, moet hij minstens 5 °/o be talen. Dit geeft zeer grote moeilijkheden voor iemand, die verplicht is tot aankoop over te gaan. TNE heer Keyser zegt met betrekking tot de eerste vraag, gesteld door de Voorzitter, dat dit een re geling is, die gemaakt is in overleg met het Cen traal Bureau. Het Centraal Bureau heeft behoefte gevoeld aan een regeling voor de door haar te leveren werktuigen en deze termijn gesteld. Men moet bij de aanschaf van machines e.d. niet verder springen dan de stok lang is en zich te voren terdege realiseren, dat men een dergelijk op het ogenblik 188 primaire leerlingen, 220 cur sisten en 11 leerlingen die de opleiding tot assisten ten in de huishouding volgen. Het interieur en de inventaris van het nieuwe gebouw van de Axelse school zullen volledig aan de eisen van deze tijd worden aangepast. Ook de schooltuin krijgt alle aandacht. Het ontwerp werd gemaakt door de tuinarchitect J. Meijers uit Dord recht. Een goede tuin kan bij een landbouwhuis houdschool immers niet gemist worden. Op de ontwikkelingen van deze Axelse school komen wij te zijner tijd terug. N. S. bedrag ook weer in betrekkelijk korte tijd moet kunnen opbrepgen, daar men anders de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar brengt. Spr. wil dit punt echter gaarne nog eens nader met het Centraal Bureau bespreken. In antwoord op de vraag van de heer Meijers zegt de heer Keyser, dat dit bij de bank te Utrecht inderdaad mogelijk "is, alhoewel deze gevallen terdege van bedrijf tot bedrijf bekeken moeten wor den, omdat het hier in feite om onvolkomen zeker heden gaat. Op de vraag van de heer Koster zegt de heer Keyser, dat het bedrag van 3.000,juist op de grote bedrijven ingesteld is en dat een verhoging bepaald niet overwogen wordt. Men moet deze kre dietvorm niet zien als een middel, waarmede men financiering van grote omvang wil scheppen. Het zal zich hierbij tot kleinere objecten moeten be perken en bovendien is dit een tijdelijke regeling. Wat tenslotte de vraag van de heer Philipse aan gaat, deelt de heer Keyser mede in zijn inleiding deze mogelijkheden met opzet niet te groot te heb ben voorgesteld. Wel is er op het ogenblik van de zijde van de Centrale Raiffeisen-Bank een vrij aan zienlijke activiteit op het gebied van de hypotheek verlening. Het is echter te voorzien,, dat de Neder landse landbouw hoe langer hoe meer behoefte zal gaan voelen aan het z.g. „middelbare en korte geld" en voor dit terrein der kredietverlening is in het bijzonder de Boerenleenbank de aangewezen instel ling. Wij kunnen namelijk, aldus de heer Keyser, niet aan de behoefte van z.g. langlopend geld vol doen. Dit zou alleen kunnen, indien wij de middelen daartoe ruimschoots zouden kunnen missen, want als wij deze middelen aan iemand verstrekken, dan moet hij er ook zeker van kunnen zijn, dat hij ze kan houden. Men moet de Boerenleenbank voornamelijk zien als de banken, die op redelijke kapitaalmarktvoor- waarden kapitaal kunnen verschaffen. T~)S Stopa (Stichting Overname Pootaardappe- len te 's-Gravenhage) deelt mede dat in ver band met de aan haar verstrekte ondracht de „Aankoopvoorwaarden Garantieregeling Poot- aardappelen, Oogst 1958" zijn vastgesteld, die door de betrokken Bedrijfschappen zijn goedgekeurd. Evenals in het voorgaande seizoen is de uitbe taling van de, in de aankoopvoorwaarden vastge legde prijzen, voor 100 gegarandeerd, behou dens in geval van oorlog, waarin Nederland wordt betrokken. De belangrijkste verschillen in de aankoop voorwaarden ten opzichte van die, welke golden voor oogst 1957, zijn dat: 1. de minimum-hoe- veelheid, welke voor overname door de Stopa in aanmerking komt, is vastgesteld op 500 kg per ras, klasse, telersno. en opslagplaats en dat in de verdeling van de rassen over de diverse prijsgroe- pen enkele verschuivingen hebben plaats gevon den. Verdere mededelingen over de regeling, zoals ten aanzien van de datum, waarop de verkoop bevestigingen moeten zijn ingezonden, de poot- aardappelen voor controle gereed moeten staan en het risico op de Stopa overgaat, zullen wor den gedaan in de landbouwpers en de vakbladen van de aardappelhandel en ter inzage liggen bij de Provinciale Voedselcommissarissen, de P. B. H. 's, de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap en diens Districtskantoren, zomede worden gedeponeerd bij de kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage. Exemplaren van de „Aankoopvoorwaarden Garantieregeling Poot- aardappelen, Oogst 1958" zijn verkrijgbaar bij de Gewestelijke Keuringsdiensten van de N.A.K., waar t.z.t. ook volgende mededelingen, zomede de verkoopbevestigings- en anni^eringsfonnulieren ter beschikking zullen zijn. Importerende landen stellen aan plant- of kweekmateriaal de eis, dat het vrij is van aardap- pelcystenaaltjes om te voorkomen, dat aardappel moeheid wordt ingevoerd. In verband hiermee is een beschikking in de Nederlandse Staatscourant gepubliceerd waardoor de teelt van bol- en knol vormige bloemgewassen, houtige planten en vaste planten voorzover ze voor handelsdoeleinden worden gekweekt en voor uitplant elders bestemd zijn, na aardappelen wordt verboden. Van dit verbod wordt ontheffing verleend voorzover de teelt vóór 1 januari 1959 de datum waarop de beschikking in werking treedt was aangevan gen. In bepaalde streken van Nederland waar gevaar voor besmetting met het aardappelcystenaaltje uitgesloten wordt geacht, kan in de toekomst ont heffing van het verbod worden verleend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 10