Van Boerderij en Organisatie 804 ZEEUWS LANDBOUWBLAD T1IOLEN EN ST PIIILIPSLAND. 8 december. O ET werk op de akker is thjms vrij- wel gebeurd. Overal hebben de ploegen hun rechte voren over de ak kers getrokken. Het land ligt er mooi hij. Het goede weer heeft daar zeer •veel aan bij gedragen. Thans zijn we bezig om de laatste bie ten te leveren. Ook hiervoor is het weer uitermate gunstig geweest, want •vorstschade is er nog niet opgetreden. Laten we hopen dat het tot het eind van de campagne zo zal mogen blijven, want hoe minder verliezen de fabriek lijdt, des te hoger is het suikerrende- rnent, en zoveel te beter is het voor de hoer, tenminste als hij zijn bieten aan de coöperatie levert, hetgeen naar onze gedachte toch zeker bij het gros der Thoolse en Flïplandse boeren het geval is. Het vergaderseizoen is aangebroken, de algemene kringvergadering is weer al achter de rug, en enkele afdelingen maken zich ook al op nog eens een keer bii elkaar te komen. Op de algemene kringvergadering nam onze onvolprezen voorzitter af scheid aU kring voorzitter, een heen gaan dat welliswaar begrijpelijk Is, maar dat desalniettemin door niemand met enthousiasme is begroet. De heer Geuze, die op 14 aug. 1945 tot kringvoorzitter werd benoemd, werd destijds door een paar afdelingen wel wat te jong bevonden voor dit werk. Niets echter bleek minder waar te zijn dan dit! Met vaste hand en doelbe wust leidde hij de Thoolse Z. L. M. in de na-oorlogse jaren, na de rampdagen en tijdens de herverkavelingswerkzaam heden. Ontelbaar vele uren heeft hij 'jf>oc de Thoolse agrarische belangen op de brés gestaan. Dat dit werk steeds door zeer velen is gewaardeerd, bleek wel uit de in stemming van de vergadering, toen de viee-voonriUer voorstelde ©*n de heer Geuze, hoew el ook nu nog niet zo oud *an jaren, tot ere^kringvoorzitter te be noemen. De heer Groenewege heeft zijn taak thans overgenomen. Hoewel we in de heer Groenewege zeker het volste ver trouwen hebben, zal het voor hem toch zeker moeilijk vallen om zijn eminente voorganger te evenaren. Als kringsecre taris kent hij echter het werk van zeer nabij en deze grondslag zal zeker een hecht fundament blijken voor de taak, die hem thans als kringvoorzitter wacht. Over de verdere agendapunten zou heel veel te schrijven zijn. maar dat is in dit artikel niet mogelijk. De heer Schlingemann vertelde op de hem eigen vertrouwde wijze het een en ander over de sterke en zwakke pun ten in de landbouw, waarbij vooral de scherpe hekeling van de inkomstenbe- lastlngwet voor de boer alom in stemming had. De heer C. Pauwe ontpopte zich als iemand, die in de moeilijke materie van cie termijnhandel goed thuis bleek te zijn. Er zit heel wat aan vast, en vele boeren staan nog een beetje huiverig tegenover deze termijnmarkt, maar toch zitten hier zeker, vooral voor de boer, gunstige perspectieven in. Het is «ïan ook nuttig dat hij er nader mee kennis maakt. Op 8 januari a.s. zal de bedrijfsstudie- groep dit onderwerp nogmaals uitge breid behandelen. Zij heeft een uiter mate deskundig sperker gevonden in «Irs. G. Greklanus. en in uw aller belang raden wij u aan, hier nader kennis van te nemen. Z1 ID-BEVELAND. 9 december. en dat is, indien het steeds maar regent, wel eens andersom. Het ploegwerfc is veelal gebeurd en ook de bieten gaan al aardig opruimen. Er is wel een groot voordeel bij, dat het n^ast droog weer ook nog praktisch niets heeft gevroren. Het rode stempel met: ..Bewaar uw bie ten vorst vrij", op de gehaltekaart jesrls dus gelukkig nog steeds loos-alarm ge weest. Nu het land dus aan zijn winterslaap kan beginnen, gaan wij vóór Kerstmis alles nog eens opruimen en zonodig na zien en repareren. Vooral dit laatste is van groot belang. Bij nalatigheid hier van kan het volgend jaar hiervoor wel eens een dure rente betaald moeten worden. Ook op het erf is nog wel het een en ander op te poetsen. Dit kan nu ook nog prachtig gebeuren, zodat, we met de Kerstdagen op onze lage schoenen over het erf kunnen lopen wat nu nog wel eens niet gaat. A.s. maamlng gaan we natuurlijk met z*n allen naar Middelburg, ©in de Alg. Vergadering van de Z. L. M. bij te wonen; Door met z'n allen te komen, kunnen we laten zien dat we boer zijn en daar ook een halve dag voor over hebben en het bestuur niet alleen laten tobben. Dit alleen kan onze or ganisatie doen groeien en bloeien! VOORD-BEVELAND. 9 december. TYE drukke dagen van Sinterklaas zijn weer voorbij. En we kunnen de cadeaus nog eens rustig bekijken en ze gebruiken al naar hun bestemming. Ook cp het land is de drukte over, tenmin ste op de meeste bedrijven. Alles kon vlot verlopen, de waarde van een droge novembermaand is ongekend. We heb ben kunnen doen wat we zelf wilden DE hazenjacht is op hef ogenblik in vol bedrijf. Men laat de perma nente zorgen voor het bedrijf een ogen blik thuis en beleeft gezellige dagen vol onvergetelijk jolijt. Ettelijke vermakelijke situaties doen zich voor bij deze hazenjacht. Zo is het al eens gebeurd, dat een net niet meer onmondige jager uit schiet-onvermo- ger» zich eens in een dam opstelde als een keeper in de goal, om een aanren nende haas met een heftig zwaaiend geweer de pas af te snijden. Zulk een jager verdient minstens het predicaat „summa cum prutsa". Naast de ontspanning kunnen we ook veel lering trekken van de hazen jacht. Hoe vaak gebeurt het niet. dat we in een jaar een veelheid van hazen op een perceel konden verschalken, maar in het volgend jaar niets, en om gekeerd. Dat is de ongewisse willekeur van de hazenjacht; in het ene uur schiet men er vijftien en in het volgen de uur maar een paar. We willen hier lering uit trekken voor de boer die eerlang zijn bouwplan voor het volgende jaar weer gaat samenstellen. Want evenzo ongemoti veerd een jager het zal vinden thans veel hazen op een perceel te zullen schieten, waar er vorig jaar veel wer den buit gemaakt, zal de weldenkende boer er zijn bedenkingen tegen hebben om het bouwplan overdadig veel met een gewas uit te rusten, dat in het af gelopen jaar veel heeft opgebracht of veel lijkt te zullen opbrengen. Men doet beter zich van de kortzich tigheid van de markt achteraan te wil len zaaien, te ontdoen en zich er op te bezinnen, welke opbrengsten en prijzen er voor de gewassen gemiddeld werden gemaakt voor het bedrijf. Een even wichtig bouwplan kan dan tot stand komen, uiteraard afgestemd op de aard van de mechanisatie en de arbeidsbe- zetting. De bieten op de bedrijven ruimen nu aardig op en we hoorden stemmen als zouden ze voor de Kerst, toch nog alle van het eiland zijn afgevoerd. Het zou een welkome meevaller zijn. Op heel wat bedrijven is het ploeg- werk gebeurd of loopt deze week af. Voor de buitenstaander volgen nu drie maanden vacantie voor de akkerbou wer. maar we hebben de indruk dat menig rijksbe/.oldigde deze periode met de kwalificatie „druk" zou durven te waarderen. WALCHEREN. 9 decembef. F\ E Sint is weer vertrokken naar het land waar wij in onze vaderlandse geschiedenis nu niet zulke prettige her inneringen aan hebben. Velen hebben, dank zij deze goedgunstige man, een prettige familie-avond gehad. Over en weer zijn geschenken uitgedeeld, waar bij we elkaar op een nette manier de waarheid hebben verteld. Reeds worden de eerste étalages ver sierd met Kerstklokken en dennegroen. De feesten volgen elkaar wel op. Vóór we er erg in hebben, zal 1958 plaats maken voor 1959. Veel werk is er de laatste weken ver zet. De bieten zijn nu vrijwel allemaal gerooid. Dit is ook tijd, want iedere «lag kan het gaan vriezen. Ook zijn de bieten vrijwel allemaal van het land afgevoerd. Het restant ligt aan de ver harde weg. Het wachten is op scheeps- ruimte. Met ploegen zijn velen reeds ver ge vorderd of klaar gekon^pn. Zo niet die boer. ,die voriee week vertelde met het ploegen geen haast te maken, daar er toch ook in januari wat te doen moet zijn. Gelukkig wordt deze mening niet door veel collega's gedeeld. We zijn intussen in de vergadertijd aangeland. De eerste afdelingen in ons gebied zijn reeds bijeengekomen. Gisteren vergaderde de Kring. De op komst van de leden was niet slecht, maar had toch veel beter kunnen zijn. Nadat de Kringvoorzitter, de heer Cevaal, was herkozen als hoofdbestuurs lid. waar wij hem van deze plaats mee feliciteren, sprak de Algemeen Voorzit ter, de heer Geuze, over het landbouw beleid. Zowel de rede van de heer Geuze als de bespreking, die er op volgde, was zeer interessant en leerzaam. Als Voorzitter van de V. C. S. deelde hij mee, dat het in de bedoeling ligt om vóór 20 december al de bieten voor deze fabrieken af te voeren. Wat wij niet. hadden verwacht, schijnt mogelijk te zijn. Op ©en vraag over <le elektrificatie kon worden medegedeeld, «lat in 1959 en I960 vrijwel alle bedrijven zullen worden aangesloten. Een verblijdende mededeling. Het is een van die dingen, die het leven in huis en schuur kunnen veraangenamen. De boerin kan veger en blik goeddeels ongebruikt laten als de stofzuiger er voor in de plaats komt. De wastobbe zal vervangen worden door een was machine. O, zeker, niet alleen de aanleg, ook hetgeen er bij komt, kost veel geld. Maar hebben wij dat er niet graag voor over? De meisjes, die de huishoudschool be zoeken en de jongens, die op de land bouwschool worden opgeleid, komen in aanraking met andere levensgewoon ten en met een andere bedrijfsvoering dan thuis. Wanneer zij dan gaan ver gelijken, dan kan de liefde voor het bedrijf gaan bekoelen. Soms slaan ouders deze verandering met zorg gade. Door ook datgene wat het leven veraangenaamt toe te pas sen in het bedrijf, behoeven we niet ongerust te zijn, dat zij, die eens onze plaats zullen innemen, dit, zij het an ders. met evenveel zorg en liefde zullen doen dan dat dit bij de huidige genera tie het geval is. Volgende week maandag is de alge mene vergadering te Middelburg. Na tuurlijk bent U ook aanwezig SCHOUWEN—DUIVELAND. 9 december. TJ ET is een zeldzaam mooi en droog najaar geweest. Na al de nattig heid van de laatste jaren, konden we dit best gebruiken. De najaarswerk zaamheden zijn dan ook ver gevorderd. Alleen de laatste restanten van de bie- tenoogst moeten nog geleverd worden. Doordat de bietenleveringen traag ver liepen. kon er met het ploegen tenmin ste vlot opgeschoten worden. Velen hebben hun bieten dit najaar van het land op een hoop gereden. Dit gaf wei extra werk, maar hier«loor is aan een eerste vereiste voor een goed volgend jaar voldaan, nl. goe«! en op tijd geploegd land. De winter zal nu voor de rest moeten zorgen. De gezaaide wintertarwe staat er goed voor. Hier en daar ontwikkelt zich veel muur en kamille. Op verschillende percelen zal een bespuiting met D.N.C. of gebruik van kalkstikstof nodig blij ken te zijn. Wanneer de tarwe 1012 cm lang is, kan van D.N.C. gebruik worden ge maakt. Gewenst is een hoge luchtvoch tigheid en een droog gewas. De kans op verbranding van het gewas is bij ge bruik van kalkstikstof het grootst. De prijs van de aardappelen is tot een ongebruikelijke hoogte gestegen. Het hele verloop met de aardappelen is wel een groot verschil met dat van vorig jaar. De teelt van aardappelen is de laatste jaren wel zeer speculatief ge worden, evenals de erwten. Beide ge wassen nemen op onze bedrijven min of meer een vooraanstaande plaats in, ter wijl de prijzen zich in het verkoopsei zoen bijzonder grillig gedragen. De bedrijfszekerheid van de meeste bedrijven wordt op deze manier zeker voor een niet gering percentage be paald door het op tij«l verkopen of niet. Handel is nu eenmaal handel, maar gezond is het in deze tijd van hoge kos ten niet. Hoewel het verlagen van kos ten een eerste vereiste is, zouden veel moeilijkheden opgelost zijn» wanneer vraag en aanbod van landbouwproduk- ten op elkaar afgestemd zouden kun nen worden. Als boer kunnen we hierop niet veel invloed uitoefenen. We kunnen alleen maar zorgen, dat alle onderdelen van ons bedrijf goed in elkaar passen. Om hiervan iets meer te wéten te komen, dienen onze winter vergaderingen. De tijd hiervoor is w?eer aangebroken, wanneer we bij willen blijven, dienen we geen enkele vergade ring over te slaan, OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 10 december. T> OKENDE tractoren en dampende -*-*■ paarden rukken de ploegen door de laatste akkers. Over onze wijde polders valt. weer langzaam de eerste winter- stilte. Voor de groot gemechaniseerde be drijven, zonder weiland en vee, breekt de tijd weer aan voor de reparatie en servicebeurten der zwaar beproefde machines. Bedrijvig zijn dan ook de chauffeur monteurs (met de hoge looncïassifica- tie) hier mee bezig. Onze gemechaniseerde boer buigt zich over de tabellen, zijn benzinerekenin gen en becijfert de rentabiliteit van zijn machinepark. Geklop, gestamp van proefdraaiende motoren is dan ook de wintersfeer van het zeer moderne boerenbedrijf. Op de gemengde en niet zo op de akkerbouw gespecialiseerde bedrijven is het een drukte van belang. Het vee is gestald en vraagt om een goede ver zorging, wil het een lonende zaak wor den. Voer is er genoeg en daardoor is over de gehele linie meer vee op stal gezet v.n. om gemest te worden. Het is wel mogelijk dat dit een be langrijke invloed op de vleesprijzen kan hebben. Niettemin hopen we met onze vee stapel onze bijprodukten rendabel te maken en tevens een mogelijkheid om een kleine vaste kern aan te houden. Het zondagswerk-probleem, dat ech ter een grotere rol speelt bij melkvee, behoeft niet altijd een bezwaar te zijn. Opvallend is, dat nog veel Oost Zeeuwsvlaamse bedrijven hun stallen niet economisch hebben ingericht. We denken aan de watervoorziening en de voergangen, iets wat vijftig pro cent werkbesparing kan geven. Tot slot zijn er wel grote contrasten in het boerenbedrijf van vandaag, de ene schuur vol machines, de andere vol met vee. Het toont wel aan dat we leven in snel veranderende tijden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4