Een chemische bestrijdingsmiddelenfabriek IS DAT WEL ECONOMISCH 790 ZEEUWS LANDBOUWBLAD HET beschermen van de voor ons nuttige plant tegen haar belagers enerzijds en het op een door ons gewenst moment kunstmatig snel laten afsterven anderzijds typeert eigenlijk een zeer belangrijk deel van onze moderne landbouw. Dit snel laten afsterven van het loof betreft hier speciaal het gewas aardappelen, maar het be schermen tegen schimmels, insekten en de woekerende groei van onkruiden geldt voor alle gewassen. Een gemakkelijke taak is dit echter geenszins. Iedere keer weer toont de natuur haar vindingrijkheid om nieuwe variaties op een oud thema de strijd om het bestaan voort te brengen. Daartegenover stelt de mens zijn door ervaring gescherpt verstand om nieuwe middelen uit te denken. Deze wedloop met de natuur wordt zowel in grote als in kleine laboratoria gehouden, waar wij dan ook de wetenschappelijke werkers bezig zien met het onderzoekings werk. Zij zijn dan de mensen, die de grote voor de praktijk zo belangrijke vindingen ontwikkelen. Van graan naar bestrijdingsmiddelen. Landbouwbureau wierrum, dat volgend jaar vijftig jaar bestaat, is vanouds een zaai zaadfirma. Daarvan dateren ook de kontakten, die men er nu nog heeft met Zweden, met Dene marken, met Duitsland en nu in mindere mate met Frankrijk. Maar rassen, die het buiten onze grenzen goed doen, behoeven in ons land nog geen overweldigende opbrengsten te geven. Daar om worden uit het buitenland nieuwe stammen betrokken en in ons land op diverse plaatsen beproefd. En van de proefbedrijven naar een laborato rium is doorgaans maar een klein stapje. De uit komsten van proefvelden moeten immers door deskundigen worden voorbereid en „vertaalt" en het is logisch, dat deze deskundigen zich niet alleen bezig houden met het bestaande assorti ment aan rassen, maar ook trachten om zelf met iets nieuwe voor de dag te komen. Daarmee zitten we al midden in het verede- lingswerk. Een karwei, waarvoor men niet alleen over opmerkingsvermogen en geduld moet be schikken, maar waar ook het nodige geluk bij te pas komt. Nauw met dit veredelingswerk is ech ter weer het bestrijden van schimmels, onkrui den en insekten verbonden. Het is dan ook niet toevallig, dat men in het Landbouwbureau Wiersum zowel de veredeling en de handel in zaaizaden als het maken van chemische bestrijdingsmiddelen aantreft. Op de kweekbedrijven van Landbouwbureau Wiersum in Roodescnool en Haren houdt men zich bezig met de veredeling van tarwe, winter en zomergerst, haver, rogge, vlas, voederbieten, erwten en de vermeerdering van suikerbieten. Voor het veredelingswerk bestaat natuurlijk nauw kontakt met het Instituut voor Rassen Onderzoek te Wageningen. Maar voordat het zo ver is, dat een ras daar in beproeving gaat, heeft men het eerst ongeveer vier jaar op eigen proefvelden gadegeslagen. Gemiddeld vijftien jaar gaan er mee heen voor men van kruising tot een ras van die kruising is gekomen, en veel van dit omvang rijke werk wordt op het hoofdlaboratorium in Haren, onder de rook van Groningen, uitgevoerd. Voor het schonen en drogen van het geoogste zaad, dus zowel voor granen als voor suikerbie tenzaad, is een bedrijf in Uithuizermeeden ge sticht, waar de produkten met de meest moderne machines worden behandeld en waar men tevens beschikt over opslagruimte voor meer dan 1500 ton zaad. Verder vindtd de vermeerdering van de rassen plaats door het gehele land. Huisvliegen en graanklanders. T"1 ER WIJL in de ene kas graankorrels worden x geteld of proefvelduitslagen worden bestu- dueerd, zien wij in de andere kas een serie grote flessen, waarin zich vele gewone huisvliegen be vinden, die dienen voor proeven met insekticiden. In deze kas worden proeven met tomaten planten en huisvliegen gedaan. Tegelijkertijd zien wij voor een andere insektici- denproef talloze graanklanders in geschikte voe dingsmilieus krioelen. Gaat er met de veredeling van gewassen veel tijd „verloren", ook de ontwikkeling en de ver betering van chemische bestrijdingsmiddelen blijkt een langdurig karwei te zijn. Allereerst moeten vele monsters worden samengesteld om vervol gens in de praktijk getoetst te worden. Hoewel het buitengewoon moeilijk is om hiervoor een tijdsduur aan te geven, mag globaal toch wel ge steld worden, dat, wanneer een bestrijdingsmid del voor insekten door de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen erkend is en van een num mer is voorzien, er ongeveer drie tot vijf jaar zijn verlopen. Ook het uitbrengen van een nieuw be strijdingsmiddel is dus niet iets van vandaag op morgen. Rekent men daarbij, dat door Landbouwbureau Wiersum ongeveer 150 verschillende chemische bestrijdingsmiddelen in de handel worden ge bracht, dan krijgt men enige indruk van het vele werk, dat hiermee gemoeid is. Deze honderdvijf tig verschillende soorten, zo vertelde ons de heer J. Werners bij de rondgang in de kassen, zijn bestemd voor de landbouw, de tuinbouw, de fruit teelt, de bloembollenteelt enz. en hebben betrek king op de schimmel-, onkruid- en insektenbe- strijding. Deze bestrijdingsmiddelen-onderzoekingen en de fabricage daarvan zijn tegenwoordig de hoofd werkzaamheden van het bureau en de verwante chemische fabriek AAgrunol. Is men er eenmaal in geslaagd een succesvol bestrijdingsmiddel sa men te stellen dan kan na goedkeuring door de P. D. de fabricage op grote schaal beginnen. Zo heeft men b.v. voor de beproevingen in de praktijk elders in den lande een afdeling voor de fruitteeltproeven en in het bloembollengebied een afdeling voor proeven in de bloembollencul tuur. Een groot probleem bij het testen van een samengesteld monster kan zijn, zo vertelde ons ir. M. Bakkeren, leider van het research-werk op bestrijdingsmiddelen-gebied, om voldoende plan ten ziek te krijgen. Op het laboratorium heeft men daarom in glazen buisjes diverse schimmel sporen in voorraad. De gezonde planten worden daarmee geïnfecteerd en het bestrijdingsmiddel wordt geprobeerd. Maar ook heeft men niet al tijd voldoende snelgroeiende proefplanten. In plaats van b.v. aardappelen heeft men dan ook tomatenplanten, waarmee verschillende proeven worden genomen. Beide planten behoren n.l. tot dezelfde familie. Bestrijdingsmiddelen, verf en plastic. HT EKENEND voor de vooruitstrevendheid van Landbouwbureau Wiersum en de Chemische Fabriek AAgrunol, waar 300 mensen werk vinden, is wel, dat naast de bestrijdingsmiddelenfabriek ook een verffabriek en een plasticfabriek werden opgericht. De bestrijdingsmiddelenfabriek, gele gen aan één van Gronings kanalen, doet denken aan grote laboratoria. Wanneer men door de fa briek loopt ziet men de fabricage van verschil lende bestrijdingsmiddelen plaatsvinden in grote ketels, meng- en maalmachines, drogerijen, bui zen, pakinrichtingen, naast een vrolijk terrasje waar de arbeiders tijdens de schaft kunnen zit ten. Aan de andere kant ziet men nieuwe gebou wen in aanbouw en de grote bedrijvigheid in de expeditie-afdeling. Hier verzendt men niet alleen produkten voor de Nederlandse landbouw, maar bovendien de omvangrijke export naar vrijwel alle landen ter wereld. Het gevaar van chemische bestrijdingsmidde len voor mens en dier is wel bekend, maar onge lukken door deze middelen zijn er op deze fabriek nooit vooregevallen. Dit pleit in het bizonder voor het verantwoordelijkheidsgevoel en de voor zorgsmaatregelen, die worden getroffen. Na onze rondgang in de fabriek kwamen wij in de fabriekslaboratoria, waar de te verzenden mid delen worden gekontroleerd op de juiste samen stelling en waar tevens de grondstoffen worden onderzocht. Hier verricht een aantal analistes haar werk temidden van talloze glazen kolven, buizen enz. De produktie van de verschillende produkten geschiedt geruime tijd vóór de desbetreffende werkzaamheden in de landbouw, tuinbouw en fruitteelt, en het beeld van het ogenblik is wel Een van de opslagplaatsen van het bedrijf. de enorme capaciteit. De vaak zeer ingewikkelde bestrijdingsmiddelen, die in verschillende fases moeten worden gemaakt, worden zodra een ge deelte van het produktie-proces is afgesloten, steeds onderzocht. Andere middelen weer worden het gehele jaar door gemaakt, om voldoende voor raad te hebben, wanneer de praktijk daarom vraagt en ook hier is ruime kontrole noodzakelijk. Eén lange slang. 7 O ALS reeds vermeld, hebben Landbouwbureau "-1 Wiersum en de Chemische Fabriek AAgrunol zich in de loop der tijd sterk uitgebreid en hun basis verbreed. Ook in de jonge verffabriek en plasticfabriek worden produkten gefabriceerd, waarvoor de landbouw een grote belangstelling heeft. In de plasticfabriek b.v. worden immers o.a. plastic buizen gemaakt, die ook voor de landbouw b.v. het reinigen van draineerbuizen weer van nut kunnen zijn. De fabricage van deze bui zen aan-één-stuk is ultra modern. Een poeder- vormig mengsel van grondstoffen wordt in de machine gedaan en zo ontstaat er aan het einde van de machine een plastic slang, die na afkoe ling in een vloeistofbad wordt opgerold. Zo zien wij dus de veelzijdigheid van dit be drijf. Op de ene plaats de fabricage van plastic buizen voor elektriciteitsleidingen of voor het schoonmaken van draineerbuizen en op een an dere plaats zien we weer in een laboratorium een instrument, waarmee de aaltjes, die granen, sui kerbieten enz. belagen, uit de grond worden ge spoeld om ze te tellen om na te gaan of een nieuw ontwikkeld aaltjesdodend middel succes gehad heeft.... N. S. (2). Het bouwplan. "C1 EN bouwplan móet afgestemd zijn op een aan- AJ tal voorwaarden welke op een bedrijf gelden. Dit houdt reeds in dat een verdeling over de ver schillende gewassen niet beslist op alle bedrijven gelijk moet zijn. De eisen lopen immers ook van bedrijf tot bedrijf uiteen. Bepalend voor een bouw plan is allereerst de toestand van de grond. Daar na moeten we rekening houden met de vrucht opvolging. Als echter aan deze en andere techni sche factoren is voldaan dan blijft er veelal vol doende ruimte over voor variatie. De mogelijk heden moeten dan afgestemd worden op de aan wezige hoeveelheid arbeid en de trekkracht- en werktuigenvoorziening. Is men voor wat betreft de arbeid ruim voorzien dan moet men ook niet aarzelen een meer intensief bouwplan op te stel len. Wanneer men dan een grote oppervlakte aardappelen aankan, dan moet men zich niet be perken op grond van andere overwegingen. Een globale berekening leert immers reeds dat ondanks hógere kosten welke de aardappelen met zich meebrengen, het resultaat altijd nog hoger ligt dan het resultaat van granen. Eerst als de prijs zakt tot bijvvoorbeeld 7 ct. in het najaar en 9 ct. in het voorjaar wordt de uitkomst minder gunstig. Dit bij een opbrengst van b.v. 30 ton. Eenzelfde redenering geldt voor de suikerbie ten. Men moet echter wel inzien dat dit alleen opgaat wanneer men aanneemt dat de arbeids voorziening vast ligt. Zou men door een beper king van de oppervlakte hakvruchten met b.v. 4 ha. de vaste kern met een man kunnen vermin deren dan drukken op deze laatste 4 ha een dikke 5000 gulden. Dit is 1250 gulden per ha. Men moet dus wel zeer goede verwachtingen hebben t.a.v. prijs en kg-opbrengst om dit te handhaven. Het hebben van zéér goede verwachtingen is vaak niet economisch. WARMENHOVEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6