WERKCLASSIFICATIE in de Tuinbouw Onderling Boerenverzekerings - Fonds D uw/ vertrouu/enszaak voor levensverzekering 789 OVEREENSTEMMING BEREIKT VOORLOPIGE NABETALING MELKPRIJSGARANTIE 1957-1958 INLEVERING LOONLIJSTEN EN ZEGELBLADEN BEGIN 1959 "mWir ■%*r ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 EEN uitvoerig overleg in verschillende organen van het Landbouwschap heeft er toe geleid, dat overeenstemming is verkregen over de invoe ring van de werkclassificatie in de tuinbouw. De tuinbouw, waaronder in dit verband dient te wor den verstaan de groente- en fruitteelt, gaat de landbouw dus op dit pad volgen. De hoofdafdeling Sociale Zaken heeft de werk- classificatievoorstellen inmiddels aan het College van Rijksbemiddelaars voorgelegd. Aangenomen moet worden, dat het College hierover advies zal vragen van de Stichting van den Arbeid. Vooruit lopende op de beslissing die de loontoet- sende instanties zullen nemen, heeft de hoofdafde ling Sociale Zaken contracterende partijen in de provincies ingelicht over de stand van zaken. De nieuwe c. a. o's zullen vermoedelijk niet al leen voor het lopende, maar tevens voor het vol gende contractjaar worden afgesloten. MANTELCONTRACT TUINBOUW. E invoering van de werkclassificatie brengt met zich dat het mantelcontract voor de tuinbouw op verschillende onderdelen moest worden aange past. Onder meer moest hierin een functie-indeling worden opgenomen. De oplossing die hiervoor is gekozen is zo eenvoudig mogelijk gehouden. Prak tisch komt zij hierop neer, dat de bestaande in deling in drie klassen arbeiders t w. vaste arbei ders, geoefenden en ongeschoolden blijft voort bestaan. Voor elk dezer groepen is thans een func tie-omschrijving in de mantel opgenomen. De waardering van elk der functies is gebaseerd op de uitkomsten van het werkclassificatierapport, dat het Bureau Berenschot reeds in 1952 he&ft uitge bracht en dat sedertdien is aangevuld met een on derzoek in de fruitteelt. lste KNECHT OF VOORMAN. Eigenlijk had men de eerste knecht of voorman in een afzonderlijke klasse moeten opnemen. Hier van is echter afgezien omdat deze functie voor de tuinbouw destijds niet afzonderlijk is geclassifi ceerd. Het gevolg hiervan is, dat de van ouds be staande toeslag voor de eerste knecht of voorman zal worden gehandhaafd. Terwille van de gewenste uniformiteit met de fruitteelt is besloten ook in deze sector een afzonderlijke toeslag voor de eerste knecht en voorman te laten voortbestaan. NIEUWE BASIS LONEN. OM een indruk te geven van de nieuwe basis functie-uurlonen, die van kracht zullen wor den indien de voorstellen van de hoofdafdei ïg Sociale Zaken worden aanvaard, volgt hieronder een overzicht voor de gemeenteklassen IV en V. Gem. klasse IV V Vakarbeiders vast los 140 144% 137% 142 aarde gehad om op dit punt in het Landbouwschap tot overeenstemming te komen. Uiteindelijk werd besloten een suggestieve ,,kan"-bepaling in de mantel op te nemen, hetgeen betekent, dat de re geling van deze materie geheel is overgelaten aan contracterende partijen. De akkoorddervingstoe- slag zal echter niet meer dan 10 van het functie- loon kunnen bedragen. Met betrekking tot de overige toeslagen blijft de huidige situatie vrijwel ongewijzigd. GOEDKEURING COLLEGE VAN RIJKSBEMIDDELAARS. Het is vooralsnog niet zeker of de voorstellen van de hoofdafdeling Sociale Zaken volledig zullen kunnen worden ingevoerd. Het College van Rijks bemiddelaars kan n.l. tegen een of meer onderdelen bezwaar maken. Vervolgens moet worden afgewacht tot welke resultaten het overleg in de provincies en rayons zal leiden. Immers, contracterende partijen is in ruime mate, vrijheid van handelen gelaten. N. A. V. Onze medewerker van de afdeling Werkgevers- belangen van de Z. L. Af., tekent hierbij aan Enige bijzonderheden omtrent de voorg^s'elde functie-indeling en toeslagen volgen hieronder. I. Onder vakarbeider wordt verstaan: a. fruitteeltarbeider A. b. voormen sorteerinrichting. c. overige arbeiders in de tuinbouw werk zaam voorzover n'et geoefende of onge schoolde arbeiders. II. Onder geoefende erbeid^r werdt verstaan: a. fruitteeltarhe'der B en C. b. seizoenarbeider. III. Onder ongeschoolde arbeider wordt verstaan: de arbeider, die in verband met een tekort aan geschoolde'1 de werkzaamheden vm de geoefende arbeider niet op normale wijze kan verrichten. FUNCTIE-OMSCTTRIJVING. Fruitteelt-arbeider A. Verricht al het grond werk. Is balast met boomverzorging inclusief ver wijderen zieke dalen, snoeien, veredelen, vrucht verzorging en eenvoudig onderhoud aan machines en gereedsohan. Doet tevens transportwerk voor zover een leerling daarK,i medewerking verleent, heeft hij over hem de leiding. Geoefenden va«t los 131 135 128% 132% Ongeschoolden vast los 111% 115 109 112% Het betreft hier dan de basis functie-uurlonen, inclusief de pensioen- en W. W.-premies alsmede de compensatietoeslagpremie A- O. W., doch exclu sief de huurbijslag. Uitgaande van een werkweek van circa 49% uur kan men door een eenvoudige vermenigvuldiging de weeklonen berekenen. AKKOORDDERVINGSTOESLAG. Geheel nieuw is de bepaling die in de mantel zal worden opgenomen met betrekking tot de ak- koorddervingstoeslag. Het heeft veel voeten in de De Minister van Landbouw heeft besloten aan melkveehouders een voorlopige nabetaling op de melkprtfsgarantie 1957/58 uit te keren ten bedrage van 2% cent per kg melk over de gedurende het melkprijsjaar 1957/58 geleverde hoeveelheid. De regering had al zoals men weet een aan vang gemaakt met betaling van een uitkering op de nog definitief te bepalen toeslagen van de mclk- prijsgarantie 1957/58 die betrekking heeft op een hoeveelheid van 5,18 miljard kg melk. Reeds was uit dien hoofde een bedrag van 4 cent per kg melk uitgekeerd. Het Produktschap voor Zuivel zal de uitbetaling van 2 cent zo regelen, dat de zuivelfabrieken aan het einde van de eerste week van december a.s. over de gelden ter doorbetaling aan de veehouders kunnen beschikken. Deze voorlopige nabetaling wordt nog gevolgd door een slotuitkering, die uiteraard met inacht neming van de reeds verleende voorschotten wordt bepaald als de gemiddelde opbrengst van de melk bokend zal zijn. Naar wy by informatie ver nemen belopen de kosten van deze voorlopige na betaling- een bedrag van ongeveer 138 miljoen. Voorman-sorteerinriehting. Hij controleert het handhaven van de kwaliteitsnormen, stelt sorteer- machine in. Administreert hoeveelheden. Regelt transport van fruit en emballage. Verdeelt het werk en geeft leiding aan 10"*5 sorteerders of sorteersters gedurende het sorteerseizoen en bui ten het seizoen aan enkele fruitteeltarbeiders. Overige arbeiders. Voor deze groep werd geen werkomschrijving ongesteld. De negatieve om schrijving bleek nodig, om het grote aantal func- tie's, die in het werkclass'ficatier^pport naar voren zijn gekomen op deze wijze samen te kunnen vat ten. Fruitteeltarbeider B. Verricht grondwerk en transportwerk. Is belast met boomverzorging, in clusief zieke delen verwijderen en snoeien (niet veredelen), vruchtverzorging en eenvoudig onder houd aan machines en gereedschap. Fruitteeltarbeider C. Verricht grondwerk en transportwerk. Doet voorts eenvoudige werkzaam heden op het gebied van boomverzorging en onder houd aan machines en gereedschap. Seizoenarbeider. Verricht eenvoudig handwerk in drukke perioden bijv.: spitten, schoffelen, kren ten van druiven, „dieven" van tomaten, bossen van peeën, snijden van sla, rooien van aardappelen enz. Voor een juiste functie-indeling is net als bij de landbouw, van belang, wat de arbeider doet, niet wat thy khn. TOESLAGEN. MD AT met de verschillende omstandigheden, zoals die voor de werkzaamheden in tuinbouw of fruitteelt gelden door het toepassen van de werkclassificatie, rekening is gehouden, dienen enkele hiervan te vervallen. Gehandhaafd zullen blijven de toeslag voor le knecht of voorman, de waarderingstoeslag, de pro- duktietoeslag, de afstandsvergoeding en de toeslag voor spuiten en kunstmest strooien, voorzover be doeld als kledingtoeslag. Door een niet verplichte bepaling wordt in de mantel de mogelijkheid opengelaten een vergoe ding van max. 10 wegens akkoordderving in het b:i:zonder gedeelte op te nemen. Het Landbouw schap heeft ook voorgesteld de gebruikelijke di ploma-toeslagen te handhaven. Daar echter het College van Rijksbemiddelaars bij de invoering van de werkclassificatie in de landbouw enige van de diploma-toeslagen geschrapt heeft, is het niet zeker dat deze voorstellen gevolgd zullen worden. Verschillende toeslagen dienen in het bijzonder ge deelte van de C. A. O. nader geregelcl te worden on zullen tijdens de onderhandelingen in de provin cie ter sprake komen. ARBEIDSOVEREENKOMST. Bij het aangaan der a rbeidso vereer komst zal tussen werkgever en werknemer overeengekomen moeten worden in welke functie de arbeider werk zaam zal zijn. Wijziging van functie tijdens de duur van het dienstverband is in beginsel slechts mogelijk bij nadere overeenkomst. Wel kan in verband met bij zondere omstandigheden, de arbeider in overlag tijdelijk in een hogere functie worden aangesteld, overeenkomende met de werkzaamheden die hij in die periode moet verrichten. Mocht hierover geen overeenstemming tussen werkgever en werknemer worden bereikt, dan zal de Plaatselijk Sociale Commissie trachten te be middelen. Leidt dit niet tot een minnelijke oplos sing dan volgt desgevraagd een bindende uit spraak. Van belang *s nog dat de losse arbeide- met een dienstverband korter dan G weben. geacht wordt te z;'n aangenomen als seizoenarbeider, tenzy in een arbeidsovereenkomst anders is overeengekomen. B. Het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw schrijft De werkgevers in de agrarische bedrijven wor den eraan herinnerd, dat in de eerste weken van 1959 door de districtsagenten weer de gebruike lijke zittingen worden gehouden voor het in ont vangst nemen van a. het loonboek c.q. de verzamelloonstaat over 1958; b. de zegelbladen van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw over het 4e kwar taal 1958 en eventueel voorafgaande kwar talen c. de schutbladen van de boekjes ziekenfonds coupons. Aan de werkgevers wordt dringend geadviseerd alle genoemde bescheiden tijdig in gereedheid te brengen en in te leveren op de zitting, waarvoor een oproep wordt ontvangen. Door dit te doen helpt men niet alleen mee aan een vlot verloop van de werkzaamheden der uitvoeringsorganen, maar bespaart men zichzelf bovendien tijd en moeite. Er zij tenslotte nog op gewezen, dat ook de werkgevers, die de premie voor het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw voldoen door af schrijving van hun rekening bij de boerenleen bank, de volledig ingevulde, maar onbeplakte zegelbladen op een zitting gelieven in te leveren. (Advertentie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5