De Z.L.M. en de Tuinbouw rv No. 2456 Frankering by abonnement: Terneuzen ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD BELANGWEKKENDE INLEIDINGEN Een geslaagde tuinbouwmiddag rR wordt in tuinbouwkringen wel eens gezegd dat de stands- organisaties veel meer voor de landbouw doen dan voor de tuinbouw en dat dit in het verleden altijd het geval is geweest. Wij willen hier het verleden laten rusten, maar ons bepalen tot het heden. En dan zijn wij het met de hierboven weergegeven stelling maar zeer ten dele eens. Om een en ander te kunnen be oordelen, moet men het werk, dat de standsorganisatie en dus ook de Z. L. M. voor haar leden doet, nader analyseren. TJTT IJ zien dan, dat er heel wat taken vervuld worden. Een van de belangrijkste taken ligt op het economische vlak. Sedert de Overheid zich intens bemoeit met het vaststellen van prijs garanties en een zeker loon- en prijsbeleid voert, ligt het op de weg van de standsorganisatie een voor de landbouw zo gun- Deze week J stig mogelijk prijsbeleid te be pleiten. Hiertoe moet heel wat werk verzet worden. Want te genover de deskundigen, die als ambtenaar de regering dienen, moet de georganiseerde land bouw zijn eigen mening op ver antwoorde wijze naar voren brengen. De honderd meter hoge Euro mast die in 1960 in Rotterdam zal verrijzen en waarvan men uniek uitzicht zal hebben op de dan te houden Internationale T uinbou w ten toen stelling. Zitdagen Boekhoud bureau 46e Jaargang* ZEEUWS LAHD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Deze week vragen wij spe ciaal aandacht voor de tuin bouw. Zowel ons hoofdartikel als verdere artikelen in dit nummer handelen over d© tuinbouw. Maandag jl. werd dan ook in Goes de tuinbouw middag van de Z. L. M. ge houden. Dit betekent niet dat voor onze niet-tuinbouwlezers dit nummer geen wetenswaardig, heden brengt. Minister Von deling deelde mede, dat er op nieuw een nabetaling voor de melkprijsgarantie zal plaats vinden: Novivlas N. V. en A. K. U. gaan samenwerken; de Algemene Vergadering van de Z. L. M. wordt op maandag 15 december a.s. in Middel, burg gehouden, enz., enz. De nieuwe vleugel van het Boekhoudbureau van de Z. L. M. werd gisteren, vrij dag 5 december, officieel in gebruik genomen. Het nieuwe gebouw geeft werkruimte aan 25 personen. De E. E. G. vroeg ook op de Tuinbouwmiddag de belang stelling. De heer K. Ton, se cretaris van het Produktschap Groenten en Fruit hield een inleiding over de tuinbouw in de nieuwe gemeenschap. Het vergaderseizoen begint weer op volle toeren te draai en. Een goede opkomst is van belang! De bedrijfsgenoten, die hun tijd aan dit werk geven om als vertegen woordigers en vertrouwensmannen van de landbouw op te treden, moeten zich laten bijstaan door eigen specia listen, willen zij kans op succes heb ben. Hiertoe zijn in de loop der jaren de apparaten van de gewestelijke or ganisaties en van de landelijke orga nisaties opgebouwd, culminerend in het apparaat van het Landbouwschap. Het staat wel vast, dat het belang van dit werk door vele tienduizenden boeren wordt ingezien en dit werk spreekt hen ook duidelijk aan. Het is, als wij het zo noemen mogen, vrij spectaculair. GEEN PRIJSBELEID IN DE TUINBOUW. HIT deel van het werk, dat door de standsorganisaties wordt ver richt, ontbreekt bijna geheel in de tuinbouwsector. Hier liggen deze zaken namelijk geheel anders. Want de overheid voert weinig of geen prijsbeleid voor de tuinbouw. Deze sector redt zich gelukkig met andere middelen, welke grotendeels ook uit eigen kracht tot stand kwamen. In het economische vlak van de tuin bouw speelt het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen een grote rol. Dit apparaat doet zeer veel en zo lang er door de Overheid geen prijs maatregelen of daarmede verband houdende regelingen getroffen moe ten worden ligt er voor de stands organisaties weinig werk op dit vlak. De situatie ligt hier dus geheel an ders dan in de landbouw. Naast het economische werk ge schiedt in de agrarische wereld heel wat op het gebied van de techniek. Wij zouden hier het onderzoek en de voorlichting onder willen noemen. De toestand is hier tussen land bouw en bijvoorbeeld de fruitteelt in zoverre verschillend, dat de fruitteelt krachtige technische organisaties heeft opgebouwd. Deze verzorgen de technische voorlichting van de fruittelers en het ligt voor de hand, dat de bladen van de standsorganisaties hieraan dus veel minder aandacht besteden dan aan de voorlichting op tech nisch gebied voor de landbouw. Het heeft geen zin werk, dat goed ge schiedt tweemaal te doen. Maar ook dit Werk ligt zeker in de fruitteelt in het spectaculaire vlak. De fruitteler krijgt zo de indruk, dat de standsorganisatie hier niets voor hem doet. Dit nu is echter niet juist. Via het Landbouwschap, dat opge bouwd is op de standsorganisaties volgens de bepalingen in de wet P.B.O., wordt het onderzoek in de tuinbouwsector krachtig gesteund. Daarnaast wijzen de standsorganisa ties de leden aan van de Voorlich tingsraden in de provincies, waarin tevens de Tuinbouwconsulent zitting heeft en waarin richting wordt ge geven aan de voorlichting en aan het onderzoek in de provincie. Als bewijs dat de Z. L.M. hier de belangen van de tuinbouw geenszins verwaarloost, moge gelden dat onze Maatschappü een fruitteler als voor zitter van de Raad in Zeeland aan wees. ANDERE BELANGEN. TV AAST deze taak behartigt de Z. L. M. als standsorganisatie het tuinbouwonderwijs. De lagere tuinbouwschool te Ka- pelle welke van onze organisatie uit gaat, levert jaarlijks een aantal goed opgeleide jonge toekomstige tuinders af. terwijl heel wat tuinbouwcursus- sen in Zeeland door de Z.L.M. ge organiseerd worden. De besprekingen over de Collec tieve Arbeidsovereenkomsten ge schieden door vertegenwoordigers van de Z.L.M. en het secretariaat is voor alle vragen van tuinders goed geoutilleerd. De afdeling verzekeringen telt heel wat fruittelers onder haar leden en de voordelen ervan komen hun ten goede. Hoewel er dus enkele delen zijn van al het werk, dat de Z. L. M. ver richt, waarop inderdaad voor de land bouw meer werk wordt gedaan, blij ven er voldoende terreinen over, waarop goede en belangrijke arbeid voor de tuinbouwsector wordt ge daan. Er is dan ook alle reden voor elke groenten t-a fruitteler om naast het lidmaatschap van een technische organisatie, lid te zijn van de Z. L. M. TUINBOUWMIDDAG. TEN overvloede mogen wij wijzen op de Tuinbouwcommissie, die reeds jaren geleden door het bestuur werd ingesteld. Deze commissie, die vertegenwoordigers aanwijst in het Dagelijks en het Hoofdbestuur, orga niseerde jongstleden maandag een geslaagde Tuinbouwmiddag. Over deze middag en over de gehouden in leidingen kan men elders in dit blad uitvoerig lezen. Vast staat, dat zij die afwezig waren, veel leerzaams hebben ge mist. Tevens verzuimden zij kennis te maken met de activiteit van de Z. L. M. op het gebied van de tuin bouw. Gelukkig waren er velen, die door hun belangstelling aantoon den, dat er ook voor de standsorga nisatie nuttig werk voor hun be langen gedaan kan worden. S. UT OP t Oostburg: Woensdag 10 december in café „De Windt". St. Maartensdijk: Donderdag 11 de cember in hotel „Hof van Hol land". Zierikzee: Donderdag 11 december in hotel ,,Huis /an Nassau". Middelburg: Donderdag 11 december in café „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1