Hoept U ook de hoela? Algemene ledenvergadering van de L.J.G. op woensdag 7 januari 1959 te Middelburg ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Let op de nadere berichten!!!! Spreker Zijne Exc. minister VONDELING ZATERDAG 6 DECEMBER 1955 791 Redactie: C. J van Damme. L. Hage. M. de Jager. T. Lievense. M. Murre. Z. Poppe en M. Sander# Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Op 29 november 1958 ontviel onze Afdeling ons trouwe lid ANDKÉ BREEL, die plotseling, op slechts 16-jarige leeftijd, heenging. De herinnering aan hem zal voor ons allen een voorbeeld blij ven. Bestuur en Leden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Afd. Middelburg en Omstreken. „STREEKAVOND" WEST ZEEUWS-VLAANDEREX. De L. J. G. en Z. P M. in West Z.-Vl. hielden zaterdag 22 nov. 1958 in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een streek- avond. De streekvoorzitter, de heer A. J. Luteijn, opende de bijeenkomst met hartelijke welkomstwoorden tot de ge nodigden en verdere aanwezigen. Voor de declamatiewedstrijd die daarna volgde, was de opgave slechts 4 dames en 1 heer. Als jury was hier voor uitgenodigd mevr. E. J. van de Broeckede Man uit Aardenburg. Hoewel de deelname haar teleur stelde vond de spreekster het een prachtig idee van het streekbestuur, om door het houden van een wedstrijd te trachten, het declameren wat meer onder de aandacht van de leden te brengen. Op een zeer juiste manier leverde het jurylid critiek welke opbouwend was over het gedeclameerde, waar na ze de prijzen toekende. le prijg mej. J. Aarnoutse, Groede. 2e prijs mej. M. Risseeuw, Schoon- djjke. Beiden kregen een boekenbon. Nadat de film „Een zwarte stroom" was vertoond en de heer P. Leenhouts uit Groede op een lofwaardige wijze enkele piano-soli ten gehore had ge bracht, werd er gepauzeerd, onder het genot van een kopje koffie. Na de pauze werd de.uitslag van de bakwedstrijd bekendgemaakt. Uitslag: Mej. M. Risseeuw (appeltaart), 16 punten; mej. C. Buijze (gev. koeken) Nauwelijks ben je begonnen om over het hoelahoepen te schrijven, of je zit al midden in de moeilijkheden. En de taalmoeilijkheden zijn oneindig groter dan de practische, al vallen die ook al niet mee. De officiële woordenlijst, de spel- lingsboeken, de gramatica'sze laten je allemaal in de steek. Moet je schrijven: zij zullen de hoela hoepen, of: zij zullen hoelahoepen, of: zij zullen de hoep hoelaën? Een paar dagen geleden zag ik in een klein straatje in een dorpje in Zuid-Beveland een dame in kleder dracht, die hoepte. En ze deed het nog goed ook! Als ik een fototoestel bij me had gehad, had ik er een foto van ge nomen. Je zou er bij een Amerikaanse tijdschrift geld mee hebben kunnen maken! Natuurlijk woont de wereldkampioen hoelaër in de Ver. Staten. In Mans- field, 32.786 keer, 16 jaar oud, John M. Wyning van naam. Student van be roep. In Tokio mag er op de straat niet meer gehoept worden. Vanwege de verkeersveiligheid. Maarschalk Tito heeft hoogstpersoon lijk in Zuid-Slavië het hoepen ver boden. Hij vindt het een uitwas van een decadente beschaving. 16 p.; mej. J. Dreve (choc, taart) 15% p.; mej. J. Dhondt (herfsttaart) 15 p. Als jury fungeerden hiervoor: mevr. W. van Veen—van Loghem uit Cost- burg, mej. A. de Mul uit O.Z.-V1. en de heer en mevr. Klaassen. De avond werd verder gevuld door een verloting van het gebak, dat de deelneemsters van de bakwedstrijd ter beschikking hadden gesteld. En het vertonen van nog twee films: „Morgen begint het weer" (H.H.-clubs) en „Frankrijk is een lusthof". Aan 't eind van de streekavond dank te de voorzitter de jury der wedstrij den, in 't bijzonder de provinciale secretaris der L. J. G. de heer A. Klaas sen en diens echtgenote voor hun be langstelling en hun bereidheid om als jury-leden voor de bakwedstrijd te fun geren. Dit kwam doordat één der genodigde juryleden plotseling verhinderd was op deze avond aanwezig te zijn. Verder richtte de streekvoorzitter nog enkele dankwoorden tot het H.B.- lid J. Verkruijsse en mej. A. de Mul als H.B.-lid O.Z.-V1., en tevens tot de verdere aanwezigen uit O. Z.-Vlaande- ren. Hij wenste allen welthuis, welterus ten en tot ziens. OF KUNNEN ZE WEL OPHOE(PE)LEN? In Johannesburg heeft de brandweer 'n groep hoepende naturellen kleur lingen) uit elkaar gespoten. Nederlandse artsen maken zich be zorgd over de invloed, die het hoepen op de gezondheidstoestand van de op groeiende jeugd heeft. En een commu nistisch Kamerlid heeft gevraagd of het de minister bekend is, dat de Ne derlandse woningbouw ernstige stag natie ondervindt door gebrek aan plas tic buizen. De hele wereld die immers zelf ook draait staat in het teken van de hoela-hoep. Het jaar 1958 zal in de wereldgeschiedenis beroemd blijven door de verovering van de ruimte door de Spoetnik en de verovering van de aarde door de hoela-hoep. En U? Doet U ook mee? Doen de Uwen mee? Heeft Uw studiegroep zich al bezig gehouden met een on derzoek naar de toepassingsmoge lijkheden van het hoela hoepen en de hoela hoep bij de agrarische sec tor van het Nederlandse bedrijfs leven? Zo ja: wij zien met belang stelling de resultaten van uw onder zoek tegemoet. De eerste groep zond ons al enkele conclusies. Het is natuurlijk weer die van Hornbolwind (P.). Hier hebt U die conclusies: Sectie A. Op het proefbedrijf van de heer Gatenvuller werden zes gelijk tijdig geboren 1 maands-biggen in twee groepen van drie verdeeld. Bij de aan vang van de proefperiode (van 7 maan den) wogen alle dieren even zwaar, terwijl voeding, ligging etc. gelijk ble ven voor beide groepen. Echter werd groep B. het hoela-hoepen aangeleerd. De biggen bleken na 2 weken de kunst meester. Daarna liet de heer Gaten vuller de biggen om de andere dag hoepen. Door deze afwisseling Bleek zich na slachting een bacon ge vormd te hebben van een unieke kwa liteit, voornamelijk door de afwisseling van vet en mager! Sectie B. Op het zelfde proefbedrijf leerde men het hoepen aan 6 tweè- jaar melkkoeien. Reeds na drie weken bleken vijf van de proefdieren zelfkar- nend geworden te zijn. Het zesde dier had morele bezwaren, waardoor de melkgift sterk verminderde. Sectie C. Vanaf twee bandenwagens werd per wagen door twee mannen goed verteerde stalmest verspreid. De twee mannen op wagen A hoepten; de twee op wagen B wilden niet. Wagen A. verspreidde de mest 60 beter in 15 minder tijd. De groep van wagen B protesteerde, omdat team A niet be hoorlijk mikte óf opzettelijk team B bevuilde. Naar verluidt zal de vakbond er zich mede bemoeien. Sectie D nam een dergelijke proef met het verspreiden van kunstmest, eveneens met een zeer goed resultaat. Het spreekt vanzelf, dat met bo venstaande de toepassingsmogelijk heden van de hoep nog lang niét zijn uitgeput. Denkt U mee en schrijft U ons nieuwe vondsten? Voor de huisvrouw biedt het hoepen ook talrijke perspectieven. De lijn schijnt er buitengewoon mee gebaat te zijn (er wordt al geklaagd dat de och tendgymnastiek voor de vrouw minder belangstelling ondervindt). Maar het kan nog anders. Wat dunkt U van een vulgaatje in de hoepel? Ingrediënten erin en in een minuut of vijf wentelen hebt U een mayonaise, een beslag voor een omelette zoals U nog nooit zag. Geroutineerde hoepsters kunnen mis schien zelfs wel een cakedeeg produ ceren? Enfin. Plaatsgebrek verhindert ons nog door te gaan. Onthoudt echter het spreekwoord: „Men noemt geen mens een hoela-type of die mens hoept wel eens!" DE VOORZITTER VAN „HOEPEL OP". AFD. ZAAMSLAG. De Afdeling Zaamslag der L. J. G. en Z. P. M., organiseert haar Ontspanningsavond op vrij dag 12 dec. a-s., aanvang 7.3») uur in het Verenigingsgebouw te Zaamslag. Muziek, zang en toneel. Z. P. M. AFD. GOES. Het ligt in de bedoeling van de Streek Zuid-Beveland om een gezellige avond te houden op vrijdag 19 december a.s., in het café „De Landbouw" te Goes. Aanvang 18.30 uur. Kosten 3,—. Opgaven tot deelneming tot en met woensdag 10 december bij de Secreta resse mej. M. C. HARINCK, Dorps straat 1, 's-Heer Abtskerke, Telef. 215, 's-Gravenpolder. over .,De toekomst van de Landbouwjongeren, mede gezien in verband met de te stellen Vestigings eisen voor de I.andbonw" 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13