enken RADIO ST. NICOLAASFRUITVEILING KRABBENDIJKE Korte 795 ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 Onder de Tuin bouwlantaarn ALS bestuur kunnen we dankbaar zijn dat zulk een groot kwantum fruit van zo voor treffelijke kwaliteit kon worden aangeboden op deze Sint Nicolaasveiling. Een dergelijk groot aanbod hebben we al eens meer gehad. De aan voer als zodanig hebben we niet gestimuleerd want we willen er voor waken dat er sprake zou zijn van een overvoerde fruitmarkt met de feest dagen. We hebben wel gezegd: Mensen zorgt er voor dat er een goede kwaliteit verpakt fruit te koop is op onze Sint Nicolaasveilng en dat is ook het geval". Dat zei ons de heer W. C. van der Werff uit Rilland Bath, de voorzitter van de veilingsvereni ging „Krabbendijke en Omstreken" te Krabben- dijke, toen we met hem een gesprek hadden over de tiende Sint Nicolaasveiling van zijn verenigng. Voorzitter Van der Werff was tevreden over de kwaliteit van het aangeboden fruit. Hij was dat terecht, want het aangevoerde verpakte fruit was van zeer goede kwaliteit. De Krabbendijkse vei ling voorzitter wist op het moment dat we met hem spraken nog niet wat later bekend zou wor den, namelijk dat de handel veel belangstelling had voor het verpakte fruit. Er werden beste prijzen betaald. Het grootste deel van de aanvoer werd gekocht voor de binnenlandse markt. Vele tientallen handelaren waren persoonlijk gekomen of hadden hun commissionairs opdracht gegeven om te trachten een zending Krabbendijks fruit te pakken te krijgen. Dat kon, maar er moesten flinke prijzen worden betaald. In vergelijking met het prijsbeeld van de laatste tijd, waren de appels en peren duur. In de rubriek der markt berichten kunt u meer lezen over de prijzen welke werden besteed. Er was in totaal op deze veiling een aanbod van 241 ton fruit, waarvan 89 ton verpakt en 152 ton los in de kist. Veilingdirecteur S. G. Noote- boom zei voor de aanvang van de veiling dat er een weddenschap liep over de middenprijs van al dat fruit. Zou deze 35 cent zijn of zou ze het niet hadden? Daar ging het over. De kansen dat het 35 cent gemiddeld zou worden werden alge meen niet hoog geacht want dat zou betekenen dat er belangrijk meer betaald zou moeten wor den dan de laatste tijd het geval was. Dat ge beurde echter, want de middenprijs van de St. Nicolaasveiling 1958 in Krabbendijke werd ƒ35,90 per 100 kg. Hiermede blijft men een stuk onder 1957, want toen was de middenprijs ruim 99 cent per kg, maar met deze middenprijs hebben de kwekers van de K.E.O. toch een beste beurt ge maakt. De totale opbrengst was ruim ƒ86.000,—. We kunnen een heleboel superlativen gebrui ken om aan te geven hoe voortreffelijk van kwa liteit het fruit was. Beter dan de beste woorden wordt dit echter bewezen door de bestede prijs. Er waren prachtige partijen aangevoerd, met na me van Golden Delicious en Jonathan. We heb ben ons afgevraagd hoe het mogelijk is dergelijk fruit te telen. Daarvoor moet men toch beslist wel een vakman zijn. DE PRIJZEN. "yOOR de kwekers waren er zoals gewoonlijk v weer een aantal prijzen beschikbaar gesteld. Daar waren allereerst de gouden- en twee zilveren medaljes van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen. Daar was verder een wisselbeker van de gemeente Krabbendijke voor de beste kwaliteit en een wisselbeker van de gemeente voor de beste prestatie. Burgemeester L. Cnossen reikte deze persoonlijk uit aan de winnaars. De wisselbeker voor de beste kwaliteit ging naar de heer W. G. vati Nieuwenhuyze te Waarde voor een partij Winston. Deze teler kreeg voor dezelf de partij ook de gouden medalje van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De wis selbeker voor de beste prestatie bleef op Krab bendijke, want deze werd behaald door de heer M. Dees met een partij Golden Delicious. Voor deze partij kreeg de heer Dees ook een zilveren C. B.-medalje. De tweede zilveren C. B.-medalje was voor de C. O. „Vredehof te Krabbendijke. De vierde prijs in de rubriek hoogste aantal punten voor kwali teit, sortering, verpakking en alg. aanzien was voor Fruitbedrijf C. P. Vogelaar te Krabbendijke en de vijfde prijs voor Fruitbedrijf „Welgelegen" te Krabbendijke. Prijzen in de rubriek: Beste kwaliteit: 1. W. G. van Nieuwenhuize, Waarde; 2. C. O. „Vredehof"; 3. Fruitbedrijf C. P. Vogelaar; 4. J. P. Kakebeeke, allen te Kraobendijke. Na een hartelijke toespraak werden de prijzen door directeur S. G. Nooteboom aan de winnaars overhandigd. Daarna ging de veilingklok draaien en ging ae verkoop beginnen. We kunnen de veiling K. E. O. feliciteren met deze veiling. Er is mee bewezen dat er interesse bestaat voor goed verpakt fruit en dat men daar ook een goede prijs voor wil betalen. De St. Ni colaasveiling van de K.E.O. is een begrip gewor den in Zeeland en bij de handel buiten de pro vincie. Het is goed dat ze ieder jaar wordt geor ganiseerd. De telers kunnen in een sportieve wed strijd hun beste krachten inzetten om een zo goed mogelijk produkt aan te voeren en ze doen dat ook. Elk jaar opnieuw zijn de prijzen mee gevallen. Nu hadden velen er betrekkelijk weinig verwachting van, omdat al het fruit in het bin nenland moet blijven en de afzet de laatste tijd zeer moeizaam gaat. Het viel echter weer mee en niet weinig ook. Voorzitter Van der Werff was tevreden over de kwaliteit van het aangevoerde fruit, hij kan dat zeker ook zijn over de opbrengst. NIEUWE VEILING IN GOES. XJ ET Bestuur van de Veilingsvereniging „Zuid- Beveland" te Goes heeft thans officieel bericht ontvangen dat de bouw van een nieuw veilingcom plex voor haar vereniging, is goedgekeurd. De vergunning is binnen en met het werk kan zo vlug mogelijk worden begonnen. Ruim 1/z jaar heeft het Goese veilingbestuur hier op gewacht. Reeds in juni 1957 besloot de algemene vergadering tot nieuwbouw en direct werden toen de nodige ver gunningen aangevraagd. In verband met de be stedingsbeperking duurde het nog l/2 jaar voor het project werd goedgekeurd, een project dat voor de Goese veiling van zo bijzonder groot belang is. Wie de situatie op de Goese veiling kent, weet dat er nodig iets moet gebeuren, want de gebou wen zijn te klein geworden om de steeds groter wordende aanvoer op te vangen. Als alles vol gens de plannen uitgevoerd kan worden dan zal er ook heel wat gebeuren. De Goese architect J. A. de Bruyne heeft namelijk een ontwerpt ge maakt een zeer fraaie en bovenal doelmatige nieuwe veiling. Het bestuur en de ledenvergade ring hebben dit aanvaardt en men hoopt in de eerste helft van januari de aanbesteding te kun nen houden. Nog één seizoen zal de Goese vei ling dan de aanvoer in de oude gebouwen moe ten ontvangen. Daarna hoopt men over te gaan naar de zuidzijde van het spoorwegemplacement in Goes, het gebied dat we beter kennen als „De Poel". De nieuwe straat waaraan de veiling komt, ligt er al. Een terrein van 8 ha is reeds in het bezit van de verenigng. Een modern, groot koel huis en twee emballageloodsen heeft men er ook al. Straks zullen daar dan ook de werkzaam heden beginnen voor de bouw van de nieuwe veilinghal met een vloeroppervlak van 3000 m2, voor het nieuwe pakstation met een vloeropper vlak van 1800 m2 en voor het nieuwe kantoorge bouw met afmijnzaal. Dat er een doelmatig com plex komt hebben we reeds gezien aan de pla quette van de nieuwe veiling, die staat in de bestuurskamer van de oude veiling en waarover veilingdirecteur S. G. Nooteboom ons uitvoerig heeft ingelicht. Wanneer in de loop van de komende maanden de werkzaamheden voor de bouw van de nieuwe veiling zijn begonnen, hopen we gelegenheid te hebben hierop nog nader terug te komen. FRAMBOZEN VRAGEN DE AANDACHT. '"TENSLOTTE willen we deze week de aandacht nog vestigen op de verzorging van de fram bozen. Het verdient namelijk aanbeveling om deze voor dat het gaat vriezen, te spitten. Dat bevordert de structuur van de grond en voor de framboos is dat zeer belangrijk. Als het nog niet is gebeurd dan zouden we dus willen vragen om het zo vlug mogelijk te doen. Het is er nu de meest geschikte tijd voor. Als het enigszins kan verdient het aanbeveling om tegelijk met het spitten van de paden tussen de rijen, wat stal mest onder te werken. De framboos kan deze na melijk zeer goed gebruiken. Het is nu ook de juiste tijd om indien nodig, nog een keer aandacht te besteden aan de ont watering van de grond waarop frambozen zijn geplant. Het hoofdras voor Zeeland is de Malling Promise en dit ras is zeer gevoelig voor slempige grond. Als men nog frambozen moet gaan planten dient men dat enkel te doen op goed doorlatende grond waar geen gevaar bestaat voor „natte voe ten". Heeft men aeze grond niet beschikbaar en wil men toch beslist frambozen planten of heeft men ze al geplant, dan moet men in de winter greppels tussen de rijen graven om hierdoor het overtollige water zo vlug mogelijk te doen ver dwijnen. Als de Malling Promise natte voeten heeft gehad in de winter, ziet men in het voor jaar dikwijls stengelsterfte. De schade kan dan soms groot zijn. Daar moet bij aanplant zeker rekening mee worden gehouden. De ontwatering van het grasland vraagt in deze tijd de volle aandacht. Ook indien er geen opstaand water te zien is, kan het toch noodzakelijk zijn in drassige laaggelegen plekken een 25 cm diepe greppel aan te brengen. U zult er van versteld staan hoeveel water deze greppel nog afvoert. Dit kan de kwaliteit van de graszode ten goede komen. Laat het mestvee niet tot diep in de herfst op het weiland lopen. De zode wordt vooral bij het voeren van bietenblad totaal stuk getrapt. Ook wanneer deze wijze van voeren gebeurt op bouw land, lijdt de struktuur van de grond zeer veel. Zo op het oog is het fosfaatgehalte van Uw grond niet te schatten. Dit is werk voor het Bedrijfslaboratorium. Als adviesbasis wordt het P-AL getal gebruikt. Voor alle grondsoorten is een P-ALgetal van 30 het meest gewenst. Gemid deld zijn dan per ha bouwland 4 balen super nodig. Hierbij moet men rekening houden met de gegeven stalmest. Ook vraagt het ene gewas wat meer fos- forzuur dan het andere. De wagens hebben het in de bietentijd zwaar te verduren. Als de bieten weg zijn, kunnen ze eens goed nagekeken worden. Demonteer de wielen en maak de remmen en de remmantel schoon. Kon- troleer de lagers en voorzie deze van nieuw vet. Op het raamwerk wordt een laagje verf aange bracht. Op deze manier verzorgd, gaan Uw wagens lang mee. Door de toenemende mechanisatie neemt het brandgevaar op de boerderij steeds toe. Een trek ker behoort onder geen voorwaarde op een dors vloer thuis. Een aparte box is geen modegril. Ver der kan een begin van brand meestal in de kiem gesmoord worden door een goed werkend brand- blus-apparaat. Zorg dus. dat deze brandblusser steeds in orde is. Een zaaibak is geen opslagplaats voor zaaizaad. Maak dus deze bak na afloop van het zaaiseizoen direkt schoon. Het zaaizaad wordt in de bak voch tig en veroorzaakt defekten aan het zaaimechanis- me. En hoe denkt U over spelende kinderen, die het ontsmette zaaizaad gaan gebruiken als een aardig stuk speelgoed? Rust in de veestal bevordert de groei en produk- tie. Een blaffende hond, die een blazende kat in een stal achtervolgt is niet bevorderlijk voor deze rust. Hier kunnen zelfs grote ongelukken van komen. Maak daarom van uw koestal geen mena gerie en houdt de dieren, die hierin niets te maken hebben er uit. Zachtjesaan komt er nu weor tijd vrij om de opslagruimte rondom de bedrijfsgebouwen weer het aanzien te geven van een boerenerf. Afge broken palen, prikkeldraad, uitgesorteerde aard appelen en dergelijke obstakels kunnen nu gebracht worden naar een plaats waar zij thuishoren. Het vraagt weinig tijd en verandert de aanblik van Uw bedrijf. Individuele voedering van het vee wordt nog wei nig toegepast. De behoefte hieraan doet zich echter steeds meer gevoelen. Vooral in de moderne stal len met een doorlopende voedergoot. Langzame eters krijgen te weinig en vlugge eters teveel. Het aanbrengen van voedfrschotten is de oplossing. Laat U wat de beveiliging hiervan betreft eens nader voorlichten. Dinsdag 9 december a.s-, Hilversum II, 12.20— 12.30 uur houdt ir. G. J. A. Bouma, Rijkslandbouw- consulent voor de Boerderijbouw zijn tweede cau serie in de serie „Hoe staat het met de bouw van onze boerderijen". De uitzending zal worden besloten met behan deling van de champignonteelt, waaraan o.m. zal worden meegewerkt door dr. P. J. Bels, directeur van de Stichting Proefstation voor de champignon teelt in Horst. Vrijdag 12 december a-s., Hilversum II, 12.2012.30 uur spreekt ir. F. de Boer, Rijksveeteeltconsulent voor de Veevoeding over het onderwerp „Goed en voordelig voeren". De uitzending zal worden besloten met een vraaggesprek met de heer P. de Boer, directeur van de Praktijkschool voor Landbouwmechanisatie In Slootdorp, die in korte trekken de opleidingsmoge lijkheden aan deze school zal behandelen. Maandag 8 december a.s. zal in de serie „Voor ons Platteland" mr. J. F. G. Schlinge- inann spreken over het onderwerp: „Kan de landbouw meekomen?" Deze uitzending vindt plaats van 12.33 tot 12.43 uur over de zender Hilversum II (298 meter).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11