C Organisatorische kwesties 3 r Wat de Z.L.M. doet OVERZICHT Deze week AFDELINGSBESTUREN OPGELET No. 2454 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 46e Jaargang. Belangrijke bijeenkomsten in zicht TA AAR het Hoofdbestuur der Z. L. M. des maandagsmiddags te Goes bijeen- kwam voor de gebruikelijke halfjaarlijkse vergadering, was de vergade ring van het Dagelijks Bestuur in de ochtenduren in enkele opzichten minder belangwekkend. Immers alle aangelegenheden omtrent Akkerbouw, Veehou derij, Werkgevers, Tuinbouw, Verzekeringen en Onderwijs werden des mid dags aan uitvoerige beschouwingen onderworpen en konden dus door het Dagelijks Bestuur met rust gelaten worden. De leden van de Z. L. M. en de lezers van dit blad kunnen elders in dit nummer uitvoerig over het bespro kene lezen, daar de volledige notulen van de vergadering van het Hoofd bestuur zijn opgenomen. Wie dus wil weten wat zijn organisatie doet en in de afgelopen maanden gedaan heeft, kan zijn weetgierigheid bevredigen. Wij hopen dat al onze leden dit zullen doen, daar men op deze wijze het beste met zijn organisatie kan meeleven. 'FOCH was de ochtendvergadering zeker niet overbodig, want de be groting van de Z. L. M. voor het jaar 1959 werd er uitvoerig in behandeld. Zij is gelukkig sluitend, zodat de con tributies en bijdragen op hetzelfde niveau gehandhaafd kunnen blijven. Ook het Hoofdbestuur keurde de ontwerp-begroting goed, zodat deze thans naar alle afde lingen gezonden is. Over vier weken wordt deze dan aan de Algemene Verga dering aangeboden, die zijn defini tieve goedkeuring zal kunnen uit spreken. Hiermede is dan weer, zoals altijd, aan de bepalingen in de sta tuten der Z. L. M. voldaan. A 0 Deze week vergaderde het Hoofdbestuur van de Z. L. M., nadat eerst het Dagelijks Bestuur in de ochtenduren van 17 novem ber bijeen was geweest. De uitvoerige notulen van deze vergadering kan men op pagina 760 en volgende van dit nummer lezen. Door de plaats ruimte die deze notulen innemen moeten wij helaas andere artike len tot een volgend nummer ver schuiven. 41 Over organisatorische kwes ties kan men op deze pagina meer lezen. Daar wordt onder meer een en ander verteld over de jongste Dagelijks Bestuurs vergadering. O Het landbouwschap heeft een voorstel gedaan aan minister Vondeling om tot een verdeling te komen van 25,miljoen gulden. Dit bedrag werd door de Regering toegezegd ter compen satie van de melkprijsgarantie en ter verbetering van de om standigheden voor de akkerbou wers. 41 De onderwijsdag 1958 is weer achter de rug. Tal van sprekers traden voor het voet licht. Wat er zoal gezegd werd kan men op pagina 755 lezen. 41 De tuinbouwmiddag van de Z. L. M. wordt op maandag 1 december gehouden. Laat ieder die in de tuinbouw geïnteres seerd is, deze dag vrijhouden om naar Goes te komen! JJET Dagelijks Bestuur verrichtte tevens een aantal benoemingen. Daar de tweejaarlijkse zittingsperio de van de leden van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en van de Gewestelijke commissies van dit lichaam, op 1 januari a.s. afloopt, moesten opnieuw voordrachten wor den ingediend. Besloten werd om alle zittende leden op nieuw voor te dragen. Mede op aandrang van de Z. L. M. zal in 1959 de gehele positie en de samen stelling van de Gewestelijk Raden door het Landelijk Landbouwschap aan een onderzoek worden onder worpen. Er is dus best kans, dat er in de verdere toekomst wijzigingen nodig zullen zijn. Maar voor het komende jaar blijft alles nog bij het oude. Het Dagelijks Bestuur besloot ver volgens een kleine commissie in te stellen, welke zich zal bezighouden met de vraagstukken rondom de agrarisch-sociale voorlichting. Deze commissie kan tot steun dienen voor het werk, dat de heer Van Iwaarden van het secretariaat, mede met be hulp van Rijkssubsidie, op dit gebied reeds verricht. De heren D. J. Dees uit Oudelande, A. J. Groenewegen uit St. Maartens dijk en J. A. van Nieuwenhuizen uit Nieuwerkerk zal verzocht worden in deze commissie zitting te nemen. Daarnaast zal aan de Bond van Plat telandsvrouwen en de L. J. G. ge vraagd worden enkele personen aan te wijzen. De heer ir I. B. Warmen- hoven zal als adviseur optreden, waardoor in de streekverbeteringsge- bieden een goede samenwerking mo- Nieuw land wordt ontgonnen. De omstandigheden waaronder in Oostelijk Flevoland het werk aan de nieuwe cultuurgrond gebeurt, zijn heel wat gunstiger dan toen pioniers de Noord Oost Polder bevolkten. Thans met moderne machines en gehuisvest in het moderne kamp Ketelhaven valt het pionieren in Nederlands jongste polder heel wat gemakkelijker dan in de barre oorlogstijd. In dit gebied moet uit het niets nog alles opgebouwd worden. Zie ook de notulen van de Hoofdbestuursvergadering waarin melding gemaakt wordt van plaatsingsmogelijkheden voor boerenzoons in deze nieuwe polder. (Foto Directie van de Wieringermeer.) gelijk wordt met de zo belangrijke bedrijfs-economische voorlichting. BELANGRIJKE VERGADERINGEN. ~\kTIJ mogen onze leden er voorts op wijzen, dat de Algemene Verga dering der Z. L. M. gehouden zal wor den op 15 december a.s. te Middel burg. De statuten schrijven voor, dat de wintervergaderingen om beurten te Goes en te Middelburg dienen te worden gehouden en dit jaar is Zee- lands Hoofdstad weer aan de beurt. Als spreker is uitgenodigd de Di recteur van de Coöperatieve Raiff- eisenbank, de heer Ir S. 'Aeijsen, die vroeger lange jaren secretaris was van de Overijsselse Landbouw Mij. Hij hoopt te spreken over de finan ciering van het landbouwbedrijf. Een onzes inziens uiterst belangrijk vraagstuk voor zowel de grote als de kleine boer. Want met de dalende in komsten van de laatste jaren en ae stijgende kosten vraagt menig boer zich af waar dat naar toe moet. Hij leest veel over mechanisatie, welke zij het natuurlijk op kleine- j IN de komende week worden nog twee vergaderingen belegd met de leden van de Kringbesturen en Afdelings besturen waarbij vertegenwoordigers van het Secretariaat van de Z. L. M. en het Boekhoudbureau aanwezig zijn. Kring West Zeeuws-Vlaanderen: maandag 24 november, om 17.00 uur in hotel „De Eenhoorn", Oostburg (wegens mist moest de vergadering van 12 november worden uitgesteld). Kring Schouwen-Duiveland: dinsdag 25 november, om 14.30 uur in het „Huis van Nassau", Zierikzee. Alle bestuursleden van de Afdelingen ontvangen een per soonlijke uitnodiging. Laat niemand ontbreken! dikwijls net voldoende om van te le- re schaal toch ook voor de kleine re bedrijven een rol gaat spelen. Hij hoort over bewaarmethoden, rationele indeling van zijn bedrijfsgebouwen enz., maar kan de vraag niet beant woorden, waar het hiervoor benodig de geld vandaan moet komen. Het inkomen, dat verdiend wordt is ven met zijn gezin. Als men bijvoor beeld bedenkt, dat de Directie van de N. O. Polder een jaar of zeven gele den nog 1000,per ha als eis stel de voor het pachten van een bedrijf in de nieuwe polder en dit thans reeds 1600,is, dan weet men, dat de financiering een van de belang rijkste problemen is voor elke boer. Dat de heer Keijser juist ook het klei ne bedrijf in zyn betoog zal betrek ken, staat vast. Een grote opkomst is dus dringend gewenst. Zoals men elders in dit blad kan lezen, zal het Dagelijks Bestuur zich beraden of het karakter van de win tervergadering veranderd moet wor den. Dit jaar kan dit, gezien de korte tijd van voorbereiding, niet meer, maar wie weet wat er voor de toe komst uit de bus komt. TUINBOUWMIDDAG. HPENSLOTTE mogen wij alle tuin- bouwleden der Z. L. M., zowel Fruittelers als Groentetelers opwek ken de belangwekkende tuinbouw middag op 1 december by te wonen, die in Goes gehouden zal worden. De tuinbouw is een zeer belangrijk onderdeel van de bedrijfstak Land bouw en de Z. L. M. schenkt hieraan als standsorganisatie steeds grotere aandacht. Het ligt in de bedoeling van de redactie van dit blad de we kelijkse Tuinbouwrubriek aan een na der onderzoek te onderwerpen, waar bij het doel is deze verder uit te brei den en te verbeteren. Hiermede zal dan tevens aan de doelstelling van de Z. L. M., namelyk dè organisatie voor alle boeren en tuinders in Zee land te zijn, nog beter voldaan wor den. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1