Onderling Boerenverzekerings - Fonds De Thoolse veilingen uw vertrouu/enszaak voor levensverzekering Zaterdag 15 november 1958 ZESTIG BEVELANDSE POLDERS WERDEN EEN PERSCONFERENTIE K. N. L. C. AARDAPPELEN IN WEST-EUROPA ECONOMISCHE MASSAMOORD Maandagmiddag- besloten de Provinciale Staten van Zeeland tot samenvoeging van de ruim zestig polders en waterschappen van Zuid-Beveland tot één groot waterschap. De veiligheid van Zuid-Be veland is daarmede vergroot. Het is goed dat voor de algemene gezamenlijke veiligheid een nieuwe regeling is gekomen. Een vraag blijft nog wat er In de algemene bijdragenwet wordt vastgelegd. Het valt te hopen dat de Kamerleden die deze wet moeten goedkeuren, goed de moeilijkheden van de polders voor ogen hebben. Daartegenover staat dat men ook van binnen uit belangstelling moet hebben voor de districtsvergaderingen. Er is een algemeen belang mee gemoeid. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité belegde maandag 10 november jl. een persconfe rentie in Utrecht. By monde van de voorzitter, ir. C. S. Knottnerus, werden verschillende landbouw problemen met de Pers behandeld. De heer Knott nerus schetste de geschiedenis van de garantie prijzen en benadrukte dat de met veel tam tam aangekondigde nieuwigheid dat de boer in het marktrisico moet delen, helemaal niets neuws is. Waar het om gaat is, dat de Begering de basis van de gegarandeerde produkten langs bepaalde we gen tracht te drukken om zo doende aan gemaakte afspraken te ontkomen. Dat de landbouw genegen Is de Regering tegemoet te treden bewyst de ƒ40,min die het Landbouwschap toezegde door limitering van de hoeveelheid melk tot 5 miljard kg. Voorpagina-nieuws is uit deze persconferentie niet gekomen. Dat is ook niet nodig. Zeker is dat de discussies, zowel in vergadering als met de voor mannen in een persoonlijk gesprek, verhelderend hebben gewerkt en een weg aanduiden om tot een verder uitdragen van de boerenmening te komen. We hebben alle waardering voor dit initiatief van onze landelijke organisatie. Hoewel definitieve oogstcijfers nog ontbreken staat toch reeds vast dat de West-Europese aard appeloogst ver beneden die van 1957 blyft. Enkele cijfers: West-Duitsland 3 miljoen ton minder, in Groot-Brittannië, Zweden en Denemarken een oogst die 10 tot 20 kleiner is, in Noorwegen, Nederland, België, Oostenrijk en Italië ongeveer dezelfde hoeveelheden als vorig jaar. Alleen Zwit serland heeft een zeer goede oogst. In Engeland en Frankryk klaagt men bovendien over zieke aardappels. Frankrijk heeft op dit moment al aard appels nodig, leveringen uit België en Zwitserland. Engeland tracht Canadese aardappels te betrek ken, maar het vervoer per schip maakt ze weer duur en het resultaat schijnt dus twijfelachtig. Zweden importeert al enige tijd consumptie-aard appels terwijl Italië datzelfde doet uit Zwitserland en Oostenrijk. „Ernahungsdienst" concludeert uit de huidige gang van zaken dat het door importen uit West-Europa, nauwelijks meer hogelijk is het West-Duitse prijspeil te doen zakken. Wellicht leert men in Bonn en in andere regeringscentra dat men niet ongestraft de landbouw naar eigen hand kan zetten, wanneer men dat belieft. Bitter teleurgesteld toont „De Vlasbode" zich over een brief van minister Vondeling aan de Federatie van Vlassersverenigingen. In deze brief zegt de minister dan men eerst zal afwachten alvorens een regeling voor oogst 1959 in te stellen, maar een hogere steun dan de 160,/ha als voor 1958 wordt niet overwogen. Afgewacht zal worden wat internationaal overleg oplevert en wat de bedrijfstak zelf wil doen voor gezondmaking van de vlasserij. A priori wordt dus maar weer gesteld dat de bedrijfstak „ongezond" is. Zeker zal er nog wel een en ander te verbeteren zijn, maar gezien in het licht van de Russische en Rood-Chinese dumpings-staathandel, de Franse steun ƒ500,/ha) en de Belgische subsidie ƒ325, ha) komt de kwalificatie „ongezond", pertinent onrechtvaardig voor. De „Vlasbode" noemt het afwachten „economische massamoord". Onzes in ziens is een steun aan de vlasteler naast een steun aan de vlassers het enige middel is om de vlas teelt in ons land op een aanvaardbaar peil te hou den OP Tholen treffen we vier coöperatieve veilingen aan. Stavenisse en Tholen behoorden tot de eersten. Ze werden opgericht in 1916. Pas in de dertiger jaren ontstonden de veilingen in Sint Annaland en Sint Maartensdijk. Ook in Scherpenisse richtte men een veilings vereniging op, maar deze heeft geen veilbevoegdheid en werkt tot nu toe nauw samen met de veiling Sint Annaland. Elke vereniging kende in de loop der tijden haar eigen moeilijkheden, de ene in grotere mate dan de andere. Toch groeide het veilingswezen in dit gebied en als derde bouwt Sint Annaland dit jaar een geheel nieuwe veiling even buiten de dorpskern. Vroege aardappelen, uien, groenten en fruit. A L spoedig na het begin van de eerste wereldoorlog groeiden uit de telersvereniging op Tholen de eerste veilingen. Het doel was de verkoop van vroege aardappe len, uien, groenten en fruit te be vorderen. De teelt van groenten en fruit is eigenlijk pas op gang gekomen vóór de tweede wereld oorlog en nu betekenen deze pro dukten nog niet veel voor de vei lingen. Behalve dan voor de vei ling Tholen, die het vorig jaar, in samenwerking en met medewer king van de veiling Krabbendijke, begonnen is het fruit zelf te sor teren en te Krabbendijke te vei len. Vanaf het begin waren de vroege aardappelen en uien de belangrijkste produkten, die ge veild werden. In de eerste wereld oorlog groeide de veiling Tholen uit, mede door de veildwang, tot de centrale veiling op het eiland. Behalve de telers rond Stavenis se, die hun produkten daar veil den, passeerden in die tijd alle produkten de veiling Tholen. Tij dens deze periode kon die vereni ging een ruime reserve kweken, maar in de twintiger jaren, toen de verkoop via de veiling vermin-, derde, smolt deze voor het groot ste gedeelte weg. In 1933 stelde de overheid opnieuw de veiling plicht in en daarmee steeg de omzet. Vóór die tijd, n.I. in 1930, sor teerden en verkochten de uien- verbouwers rond Sint Annaland, in samen werking met de vei lingsvereniging Tholen, de uien zelf. Een jaar later bleek het met de verkoop van voorgekiemde vroege eigenheimers niet goed te lopen. De aardappelhandel drong aan op een betere behandeling van het produkt en dit kon mede be reikt worden door de aardappe len in kisten te vervoeren. Fust eiste, en nog, een grote investe ring, die praktisch door een en keling niet kan worden gedaan. Op 5 juni 1931 werd dan ook het besluit genomen over te gaan tot de oprichting van de veilings vereniging Sint Annaland. Door de aankoop van kisten kon de nieuwe vereniging de leden een goede service verlenen. Zo werd in het eerste jaar reeds een om zet bereikt van 1,6 miljoen kg aardappelen en 0,8 miljoen kg uien. Nauwelijks drie jaren later, in 1934, werd te Sint Maartens dijk de vierde Thoolse veiling op gericht. Reeds bij de oprichting meldden ongeveer 80 telers zich als lid. Vóórdien brachten velen hun produkten naar Sint Anna land en Tholen, maar omdat de uien uit Sint Maartensdijk" een betere prijs maakten, bleek het voordeliger door middel van een eigen veiling zelf het produkt te sorteren en te verkopen. De eerste jaren waren niet ge makkelijk. Een geschikt gebouw stond niet ter beschikking en een maal is zelfs een huurgebouw af gebrand. Het ledental steeg ech ter in de loop der jaren en 16 jaar na de oprichting, in 1950, werd een modern eigen veilings gebouw neergezet. De opzet van de Thoolse veilin gen kwam, zoals we elders wèl zien, niet tot stand door de veil dwang. Vooral de teelt van de vroege aardappelen leidde er toe het vraagstuk van de gezamen lijke afzet te ontwikkelen. Dat dit geslaagd is, kan men zien aan de groei van de verenigingen. Drie veilingen, met name die van Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Annaland, beschikken over zeer moderne veilingsgebouwen. Sint Maartensdijk bouwde, zoals vermeld, reeds in 1950. Daarna, in 1957, nam de veilingsvereni ging Tholen het besluit een eigen gebouw te bouwen, en als laatste hoopt de veilingsvereniging Sint Annaland dit jaar het nieuwe ge bouw te betrekken. In Stavenisse is men nog niet zo ver en voor lopig bestaan er geen plannen in die richting. Maar niet in de eerste plaats zijn het de veilingen geweest, die baat hadden bij deze gunstige ontwikkeling. De telers zelf voel den het belang en sinds de op richting van de veilingen zijn er enkele miljoenen guldens ten bate van de leden-aanvoerders verdiend. Immers, de centrale verkoop en de betere behandeling van de produkten maakten het voor de groothandelaren en ex porteurs mogelijk grote hoeveel heden van eenzelfde en goede kwaliteit op een eenvoudige ma nier te kopen en te verladen. Produkten van het eiland. LI ET eiland Tholen heeft een -LA tuinbouwareaal, voorname lijk grove tuinbouw, van rond de 1500 ha. Hiervan werden in 1957 ongeveer 370 ha zaai-uien ver bouwd, 175 ha zilver-uien, ruim 170 ha vroege aardappelen en 600 ha andere tuinbouwgewas- sen, o.a. groentezaden. Daarnaast vindt men een kleine 200 ha fruitteelt. Dit laatste is belang rijk voor de veiling Tholen, om dat het grootste gedeelte van het fruit daar verhandeld wordt. De andere veilingen, die uitsluitend vroege aardappelen, uien en wei nig groente aantrekken, denken er vooreerst niet aan met het veilen van fruit te beginnen. Met de uitbreiding van het fruit- areaal zal deze veiling dan ook Tot besluit van de serie reporta ges over de Zeeuwse veilingen, die wij in ons blad publiceerden, volgt hier een overzicht van de Thoolse veilingsverenigingen. Op de foto de veiling te Tholen. een fruitveiling kunnen worden, waar de mogelijkheid bestaat van een redelijk grote aanvoer en waar het voor de commissionairs en handelaren in fruit zin heeft te komen en te kopen. Tellen we de totale omzet in 1957 van de Thoolse veilingen op, dan komen we aan een kleine 25.000 ton, waarvan 15.000 ton vroege en late aardappelen, 8.500 ton uien en 1.500 ton diversen. De waarde van deze produkten bedroeg in dat jaar 3,8 miljoen. Direkt valt dan op, dat de ge middelde prijs slechts ruim 15 cent per kg bedraagt. Deze pro dukten vertegenwoordigen dus geen grote waarde per kg. Dit in tegenstelling met andere Zeeuw se veilingen, waar de gemiddelde kg-prijs veel hoger ligt. Daardoor komt het, dat de inkomsten van de Thoolse veilingen minder zijn. Vandaar, dat ze eenvoudig van opzet zijn en dat de besturen altijd gewaakt hebben voor een te grote investatie. Mede door het steeds verder stijgen van lonen en sociale voorzieningen en in verband met de onmogelijk heid om in het seizoen voldoende geschikt personeel aan te trek ken, is een doelmatige inrichting van de gebouwen van het groot ste belang. In deze geest werden de nieuwe gebouwen neergezet. Overigens wordt de modernise ring eerst van alle kanten be keken. Zo werd nog maar korte lings te Sint Maartensdijk de alom bekende veilingsklok aange kocht, een noodzakelijk apparaat in deze tijd. Vooral het verschil van inzicht bij de behandeling van de produk ten, daarbij de financiële facto ren en het verschil in kwaliteit van de plaatselijk op de voor grond tredende produkten, waren de oorzaak, dat de verenigingen plaatselijk ontstonden en verder uitgroeiden. Onmisbaar. 13 ET veilingswezen op Tholen heeft in de loop der tijden wel het bewijs geleverd zeer nut tig te zijn. Niet alleen de leden, maar ook voor de exporteur, de groothandelaar en de kleinhande laar is een veiling-apparaat on misbaar geworden. Van de ongeveer 1.500 boeren bedrijven, die op Tholen geves tigd zijn, kan men zeggen, dat ruim 90 aangesloten is bij de veilingen. Deze cijfers spreken voor zichzelf. De initiatiefnemers en de oprichters hebben zich niet voor niets beijverd voor het ver krijgen van gezonde veilingen, waarvan de samenwerking zijn beslag vindt in het Centraal Bu reau van tuinbouwveilingen te Den Haag, waarbij alle Thoolse veilingen zijn aangesloten. (Advertentie;

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 3