JAGERS LIEF EN LEED doorslaggevend ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELATJD De laatste voren zijn Wat over hazen, patrijzen en eenden Zaterdag 15 november 1958 Redactie: C. J. van Damme. L. Hage, M. de Jager. T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. STREEK WALCHEREN L J. G. U kunt zich nü nog opgeven voor de CURSUS PRAKTISCHE VEEVOEDING bij P. Maljaars, Kranèstein, te Oost- kapelle, Tel. 01188—231 en CURSUS VEE VERLOSKUNDE bij A. Lamport, Koudekerkseweg 10 te Biggekerke, Tel. 01185313. STREEKAVOND WEST ZEEUWS-VLAANDEREN op 22 november 1958, aanvang 7 uur, in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Programma Opening. Piano-solo door de heer P. Leenhouts: Balscène van Helsmberg. Declamatie. Film: „Een zwarte stroom". Uitslag declamatie-wedstrijd. Film: „Plan voor morgen". Piano-solo: „Humoresque". Pauze met verrassing. Uitslag bakwedstrijd. Film: „Vooruitstrevend Noorwegen". Piano-solo: „Licht te verteren". Sluiting. Inzendingen voor de bakwedstrijd moeten uiterlijk 6 uur aanwezig zijn. Iedere Z. P. M.-ster en L. J. G.-er dient deze avond aanwezig te zijn. Tot ziens op 22 november. HET BESTUUR. STREEKAVOND L. J. G. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN met als onderwerp: „Het verdronken land van Saeftinge". Sprekers: De historie, door Drs. L. Lockefeer. Det oekomstmogelijkheden, door Ir. J. P. M. v. d. Wolf, op vrijdag 21 november, om 7.30 uur, in café „De Vriendschap" te Terneuzen. Oud-leden welkom. STREEK THOLEN L.J.G. De stichting eilandgemeenschap Tholen is voornemens onder het motto Hoe Nederland leeft en werkt" in de winterseizoenen 1958 en 1959 een lezingencyclus in de vorm van een speciale cursus te organiseren. Eminente spreeksters en sprekers zullen zeer interessante onderwerpen behandelen. Het ligt in de bedoeling de bijeenkomsten op dinsdagavond om de 14 dagen te houden in het Holland-huis te Scherpenisse en te starten om streeks half november a.s. Voor de deelnemers buiten Scherpenisse zul len bussen ingeschakeld worden. De hosten zullen per deelnemer slechts f2,50 per seizoen bedragen. Dit laatste vanwege de financiële bij drage van de provincie. Inlichtin gen kunt U krijgen bij de leden van de stichting eilandgemeenschap Tholen. QF zij nu twintig of zeventig jaar zijn, één ding hebben ze gemetn: hun onuit blusbaar enthousiasme voor hun sport, hun liefhebberij, de jacht. Zodra het jachtseizoen geopend is moet het al gek gaan willen ze geen paar middagen per week de polder intrekken om voor enkele uren al hun zorgen te vergeten. En het kan hun heus niet zoveel schelen of ze veel of weinig voor de loop krijgen, het gaat hun om de spanning, de sensatie, de vrijheid en het genot dat de jacht hun biedt. Zij vormen eigenlijk een aparte kaste, deze jagers, die met elkaar urenlang over hun liefhebberij kunnen bomen en daarbij de dagelijkse zorgen van zich af kunnen schudden. Door enkele kennissen was ik uitgenodigd een dagje mee te gaan jagen (niet met geweer, want 40 ha grond aan elkaar heb ik niet en dus ook geen jachtaete) en deze dag was voor mij interessant genoeg om er een artikeltje aan te wijden. ze te schieten en dat alles met 5 pa tronen. Uit een overvliegend groepje patrijzen haalde hij er met één schot n.l. twee naa^ beneden. ECHT WAAR Er stond voor deze dag een afwis selend menu op het programma. Bouw land, weilanden en boomgaarden, van alles dus wat en ook kans op vele soor ten wild. Bovendien was het een prach tige morgen, lichte nevelbanken ver borgen nog de horizon, maar volgens een 77-jarige metgezel, overigens nog zeer scherp van oog en vast van hand, beloofde het een ideale dag te worden. Het begin was in ieder geval veelbe lovend. Een jager wordt een ander mens, wanneer hij zijn jachtvelden heeft betreden. De patronen worden in de dubbelloops geschoven, pet of hoed wordt behoedzaam wat vaster op het hoofd gedrukt en met spiedende blik verkent hij zijn omgeving. Nauwe lijks hadden we de eerste stappen in een wat modderig weiland gezet of vlak achter me raasde de eerste haas reeds, de oren nog gedrukt tegen het lijf, de vermeende vrijheid tegemoet. Het mocht hem echter niet baten, mijn 77-jarige buurman draaide zich vlie gensvlug om, een schot en de haas was het haasje. Terwijl de oude baas zijn geweer van nieuwe ammunitie voor zag, merkte hij terloops op dat ik een tikje beter uit moest kijken en moest proberen het wild geen gelegenheid te geven door de „achterdeur" te ont snappen. waarvan ik goede nota geno men heb. De andere bewoners van dit weilan denperceel gaven echter niet thuis of namen voortijdig de benen, zodat ze niet binnen schot kwamen. Wel flitste in razende vaart nog een konijn uit een ruigte, dook in een ondiep greppeltje en terwijl iedereen verwachtte het diertje ongeveer dertig meter verder eruit, te voorschijn te zien komen, dacht het konijn daar kennelijk anders over, was in volle vaart blijkbaar omge draaid en verscheen geheel op een on verwachte plaats en ook buiten schot weer in onze gezichtskring. Hij was ons te slim afgeweest en wij konden dat appreciëren. Het koppel wilde eenden dat in een sloot zijn ontbijt zat te nuttigen kwam er echter minder goed af. Luid kwa kend verlieten ze op ongeveer 30 meter afstand het water; twee geweren braakten tegelijkertijd hun moordend lood en het vogelechtpaar besloot het leven met een laatste duikvlucht. Een groepje andere eenden, dat kennelijk hetzelfde slootje tot doel had als ont bijtkamer, bespeurde tijdig het gevaar en wiekte naar veiliger oorden. Eén ervan hield er echter merkwaardige denkbeelden op na, hij wilde kennelijk weten wat die rare snoeshanen daar beneden bij zijn provisiekamer te ma ken hadden, weshalve hij zich uit het groepje losmaakte en met veel misbaar in grote cirkels om ons heen vloog. Het onverwachte gebeurde, hij verloor even hoogte en dat betekende tevens zijn on dergang, Weliswaar wilde hij pas na het derde schot naar beneden komen en van tussen het riet opgevist worden, maar dan had hij maar naar zijn zo veel verstandiger makkers moeten luisteren, die opgewonden snaterend uit het gezicht verdwenen. „Niet geschoten is zeker mis", filo sofeerde een andere schutter, toen hij op zeker 80 meter een grote haas mis te. Hij bezat overigens een onverwoest baar optimisme, want met zijn langeaf- standsschoten had hij deze dag weinig succes. Anders was het weer gesteld met mijn linkerbuurman, een boom van een kerel, die zijn geweer hanteerde als een niets wegend stokje en een buitenge woon snel reactievermogen had, aan leggen en aftrekken was bij hem één vloeiende beweging. Hij presteerde het dan ook om in een boomgaard drie ko nijnen, een fazanthaan en twee patrij- De avond begon al te vallen toen we ergens midden in de poldex4 zeer ver moeid, maar uitermate voldaan de ba lans opmaakten. Het was een erg ge zellig cafétje en later het tradionele borreltje smaakten best. Bovendien mocht het resultaat er zijn, we hadden van alles wat, hazen, konijnen, patrij zen, eenden en een houtsnip. Al met al een bijzonder geslaagde dag en ik ben mijn jachtmakkers erkente lijk voor de mij geboden gelegenheid er eens een dagje uit te zijn en eens ner gens anders aan te denken dan aan die sloot, waar wel eens een eend uit kan vliegen of aan die struik, waar beslist een' fazant onder zit. Ik zal maar niet gaan vertellen hoe zwaar de bouten wel waren, want dan gelooft u me toch niet en schrijft u alles toe aan jagers latijn. In ieder geval, en dat is echt waar, we hebben een haas geschoten en die was zó groot, dat wanneer hij ergens bij Borssele liep men het in Middel burg kon horen donderen. Met acht mensen hebben we daar bovendien drie weken van gegeten. Met jagersgroeten. van D. DIT stond te lezen als onderschrift, onder een fraaie foto op de voor pagina van de wedstrijdgids voor de Nationale ploeg wedstrijd 1958, gehou den te Jukwerd in Groningen. Maar eer men op een wedstrijd als deze, aan zijn laatste voor toe is, komt er ook nogal heel wat kijken. Dit weet een ploeger, die zelf meedingt naar de ereprijzen, maar al te goed. En ook vier nieuws gierige L. J. G.'rs, waarvan uw schrij ver er één van was, wisten dat al en kele uren vóór de wedstrijd een aan vang nam. Toen we n.l. om elf uur op het strijdtoneel arriveerden zat de Groning se klei ons dadelijk aan de voeten. Dit hinderde ons echter geenszins en vlot hobbelden we over de sneden naar ons doel en dit was in dit geval natuurlijk Kees de Jager. Deze Zeeuwse ploeger, en ook de anderen, waren volop bezig met trainen. Dat het hier echter niet gemakkelijk ging, bleek wel uit het feit, dat de klei gewoon aan het rister bleef plakken. Dit was echter bieten- land en voor de eigenlijke wedstrijd was er een perceel tarwestoppel met klaver. Dit leek dus wel wat gunstiger en bij de wedstrijd zelf kwam dit ook uit. Maar evenals dit in Zeeland nogal eens het geval is, de grond was niet overal hetzelfde. Vooral de laatste twee veldjes bleken behoorlijk wat zwaarder te zijn dan de rest. Het lot had hierin de deelnemers aangewezen en De Jager was zo ongelukkig om net het laatste veldje te moeten ploegen. Voorwaar dus bij voorbaat al een moeilijke opgaaf. Over het algemeen werd er behoor lijk goed ploegwex-k geleverd. Uitblin kers waren er, volgens ons, nu niet be paald bij. En toen om half vijf alles gekeerd lag, waren er, volgens de Zeeuwse jury, nog verschillende kans hebbers. Toen echter 's avonds de echte jury de uitslag bekend maakte, zaten we wel even raar te kijken. Maar ja, zelf kijk je er maar tegen aan erfde jury loopt er over. Moe en tevreden, vooral over de goe de organisatie, die er was, keerden we daarna huiswaarts. Laten we hopen, dat onze Zeeuwse L. J. G.-ploegers 't volgend jaar meer geluk hebben bij 't loten der veldjes. Indien dit zo mag zijn gaat er beslist weer een L. J. G.'er mee naar de wereld kampioenschappen. Tot slot de uitslag nog van de eerste negen deelnemers: le. en kampioen C. van Maanen, C.J.B.T.B.; 2e. N. D. Barendi'egt, P.J.G.N.; 3e. B. Biesheuvel, C.J.B.T.B.; 4e. W. van Dorp, C.J.B.T.B.; 5e J Breure, P.J.G.N.; 6e. D. BarendrJgt, PJ G.N.; 7e. Brouwer, A.N.A.B.; 8e P. van Saave, K.N.J.B.T.B.; en 9e C de Jager, P.J.G.N. C. A. ADAMSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13