Wenken RADIO MEER AANDACHT VOOR DE PERETEELT Korte Zaterdag 15 november 1958 747 Onder de Tuinbouwlantaarn IAE vragen rondom het sortiment houden de fruittelers steeds opnieuw bezig. Ze zijn niet gemakkelijk te beantwoorden. Het is niet eenvou dig om te zeggen wat het beste kan gebeuren met het oog op de toekomst. „Wat zullen we planten? Zullen we het bij de appels houden of zullen we het met peren probe ren? Verdienen misschien kersen de aandacht of zit er wat in de pruimen? Met deze vragen beslo ten we veertien dagen geleden ons artikel over de noodzaak van het rooien van verouderde boomgaarden. Deze week willen we graag met u de gedachten laten gaan over de teelt van peren. De bezwaren weten we al. U voelt wel wat voor de perenteelt, maar je moet er zo lang op wach ten. Als je jong bent en je kunt „voor jezelf be ginnen" in de fruitteelt dan is de eerste tijd erg moeilijk. Er is zoveel geld nodig en zo vlug moge lijk moet je kunnen oogsten. Over het algemeen kun je dan geen lange tijd wachten. Als je ouder bent geworden, als je de slechte tijd van de der tiger jaren en de goede tijd van de na-oorlogse jaren als fruitkweker hebt meegemaakt, dan is het voor velen wel mogelijk om te wachten op een aanplant die eerst over enkele jaren op brengst gaat geven. Financieel behoeft dat dan meestal geen bezwaar te zijn. „Voor er sprake is van een goed perceel, dat een hoge kilo-opbrengst kan geven, ben ik oud", zo wordt er door deze categorie kwekers wel gezegd. Het gevolg van een en ander is, dat de peer ten opzichte van de appel in ons land een ondergeschikte positie in neemt en er zijn nog weinig tekenen die wijzen op een verandering in deze situatie. ENKELE CIJFERS. Z"1 IJFERS vermoeien en ze zeggen niet alles, we zijn daarvan overtuigd. Toch kunnen we niet laten om er met betrekking tot de pereteelt en kele te noemen. Volgens de mei-landbouwtelling van dit jaar bedroeg het areaal pit- en steen vruchten begin 1958 53.527 ha. Daarvan namen de appels met 36.463 ha of bijna 70 de voornaam ste plaats in. Het areaal peren bedroeg dit jaar 10.985 ha of wel ruim 20 van het totaal. Voor Zeeland waren deze cijfers: totaal areaal pit- en steenvruchten 4235 ha, waarvan appels 2874 ha en peren 1091 ha. Uit berichten over de fruitaanplant van de laatste jaren blijkt dat ongeveer 75 van de aan plant wordt ingenomen door de appels en rond 25 door de peren. Toch geloven we dat er wat voor te zeggen is om meer aandacht te schenken aan de teelt van peren, zeker in onze provincie, waar toch wel is gebleken dat de perenteelt kans van slagen heeft in verband met de meest gewenste groei-omstan- digheden. GUNSTIGE AFZETMOGELIJKHEDEN. 13 ET is natuurlijk niet mogelijk om te zeggen AJ- hoe da afzetmogelijkheden voor peren zich in de toekomst zullen ontwikkelen. Zeker is echter dat tot op heden de afzet van de goede peren altijd vlotter is verlopen dan van de appels. Bij de appels moet rekening worden gehouden met een steeds toenemend aanbod in binnen- en bui tenland in de komende jaren. De vorige week hebben we hierover uitvoerig geschreven. Daar over kunnen we lang en breed praten en we mogen heus wel vertrouwen hebben in de afzet mogelijkheden voor het eerste klas fruit, het feit dat er op een steeds groter wordend aanbod moet worden gerekend ligt er nu eenmaal. Niet alleen in ons land zijn er belangrijk min der peren dan appels, ook internationaal zien we hetzelfde verschijnsel. In Duitsland worden veel peren geteeld, maar toch te weinig om de eigen behoefte te dekken, zelfs bij een overvloe dige oogst. Engeland voert elk jaar peren in. In België groeien veel peren, maar het Nederlandse kwaliteitsprodukt vindt er altijd goede aftrek als de grenzen open zijn. De grootste concurrent voor de Nederlandse peren is Italië. Niet alleen worden er in dit land zeer veel geteeld, ook de kwaliteit van de Ita liaanse peren is, in tegenstelling met die van de appels, over het algemeen zeer goed. Nu zien we echter dit verschijnsel, dat het peresortiment in de meeste Westeuropese landen bestaat uit vroege rassen. In Italië is het seizoen steeds vroeg afgelopen. Voor dit land zijn augus tus en september de voornaamste exportmaanden voor peren. Nederland daarentegen teelt voor een groot deel ook herfst- en winterrassen. Ons land kan ook in oktober, november en december nog met een goede handpeer op de internationale markten verschijnen en hierin ligt een grote kracht voor de Nederlandse perenteler. Bij de aanplant dient met deze belangrijke faktor zeker rekening te worden gehouden. Vol gende week hopen we nog enkele opmerkingen te maken over de rassen. Uit bovenstaande volgt nu reeds dat onze aandacht uitgaat naar de late goede handperen. LAAT VRUCHTBAAR. VU E begonnen met te zeggen dat de peren zo laat in volle produktie komen. Het duurt in derdaad heel wat langer voor een pereperceel in volle produktie is, dan een appelperceel. Onder normale omstandigheden gegroeid, kan een appel perceel reeds na vijf jaar een behoorlijke oogst geven. Bij peren duurt het zeker drie jaar langer voor een behoorlijke produktie wordt bereikt. De stichtingskosten voor de aanleg van een pereper ceel liggen dan ook belangrijk hoger dan voor appels. Het L.E.I. heeft enkele jaren geleden in Zee land een onderzoek ingesteld naar de kostprijzen van appelen en peren. Voor peren heeft men toen berekend dat de stichtingskosten bedroegen 9.004,35 per ha, terwijl dat voor appels was 6.737,98 per ha. De stichtingsjaren zijn daarbij voor appels gerekend op vijf jaar en voor peren op zeven jaar. Er moet dus nog al wat meer wor den geïnvesteerd als we peren gaan planten. Verder wordt ook het oogstrisico genoemd als een faktor van betekenis die de peren tegen heb ben. Inderdaad is door al de jaren heen de ap- peloogst zekerder gebleken dan de peren. De op brengsten kunnen wisselvallig zijn. In gebieden waar men veel met nachtvorst heeft te kampen is dat belangrijk, want de peren bloeien zeker veertien dagen tot drie weken eerder dan de ap pels en hebben dus ook meer kans op beschadi ging. Verder wordt als nadeel van de peer ten op zichte van de appel wel genoemd de kortere houdbaarheid. Appels kunnen we bewaren tot april-mei, terwijl peren eind januari geruimd moeten zijn. Toch menen we dat deze nadelen niet opwegen tegen het grote voordeel dat er ligt in het feit, dat er betrekkelijk weinig concurrenten zijn in de laatste wintermaanden op de peremarkt, al thans zeker heel wat minder dan bij de appels. DE GROND T ICHTE, droge gronden zijn over het algemeen ■L< voor de pereteelt niet zo geschikt. De beste resultaten worden verkregen op zavel- en lichte tot middelzware kleigronden met een aflopend profiel. Op zaailingonderstam groeien peren bijna op elke grondsoort, maar thans wordt de voorkeur gegeven aan kwee. Deze vraagt een goede grond, met een regelmatige vocht voorziening. Vele gron den in Zeeland zijn geschikt voor de pereteelt. De investeringskosten liggen bij peren hoger dan bij appels. Er staat echter tegenover dat de gemiddelde opbrengst van een goed perceel peren in Zeeland ongeveer 5000 kg per ha hoger ligt dan van appels. Voor Zeeland heeft het L.E.I. namelijk een ge middelde pere-opbrengst berekend op een goed geleid bedrijf van 25.000 kg per ha, terwijl de ge middelde opbrengst van appels op een goed geleid bedrijf gesteld kan worden op 20.000 kg. Hierdoor is de kostprijs van peren in Zeeland gemiddeld 3 tot 4 cent per kg lager dan van de appels. Het L.E.I. berekende namelijk in 1955 een gemiddelde Zeeuwse kostprijs van appels van 23,38 per 100 kg en een gemiddelde kostprijs voor peren van 19,68 per 100 kg. De gemiddelde veilingprijzen liggen voor peren in on2e provincie de laatste jaren steeds 3—8 cent per kg hoger dan voor appels. Daarbij komt dan bovendien riog dat het aantal rassen weinig ver andering vertoont. Er zijn heel wat minder ver schuivingen dan bij de appels. Al deze faktoren bij elkaar maken dus dat er voor de Zeeuwse fruitkwekers wel aanleiding is om aandacht te schenken aan het aanplanten van peren in plaats van appels. Al deze faktoren bij elkaar maken dus dat er voor de Zeeuwse fruitkwekers wel aanleiding is om aandacht të schenken aan het aanplanten van peren in plaats van appels. We weten dat het een hele aanpak is, zeker in deze tijd waarin we meestal met éénjarige bomen moeten beginnen. Ook uit het oogpunt van risico-verdeling is er wat te zeggen voor de peren. Het is gevaarlijk om alles op de kaart van de appels te zetten. Vol gende week hopen we nader in te gaan op de rassen welke voor aanplant in aanmerking komen. En tenslotte: als u peren gaat planten, over tuigt u dan eerst of uw perceel er werkelijk ge schikt voor is. De pereteelt stelt andere eisen dan de appelteelt. Zorgt er dus voor dat u weet of aan de eisen wordt voldaan. Door het gewicht van de trekker en het slip pen van het wiel in de voor, wordt de bodem van de voor aangedrukt en dichtgesmeerd. Dit kan het ontstaan van een vaste laag in de grond tot gevolg hebben, met al zijn bezwaren die daaraan verbonden zitten. Het afwisselend dieper en ondieper ploegen kan het ontstaan van de vaste laag grotendeels tegen- deels tegengaan. In voorkomende gevallen zal men echter niet buiten het gebruik van een moorstel aan de ploeg kunnen, of zar men appart moeten moren. Moorstellen voor gebruik tijdens het ploegen komen voor achter het trekkerwiel bij éénscha- rige ploegen of in de vorm van schuin geplaatste messen aan het ploeglichaam bij meerscharige ploegen. Overlegt met uw smid welke constructie voor U de best bruikbare is. Stop bij het onderploegen van de groenbemes- ting dit gewas niet te diep onder de groad weg. Voor een goede vertering en verdeling van de or ganische stof is het noodzakelijk, dat het gewas goed verdeeld komt te liggen tussen de geploeg de sneden. Kan in verband met de bedekking van het groen niet volstaan worden met enkel een schijf kouter, dan biedt een combinatie van schijf- kouter met mestinlegger (smalle voorschaar aan het kouter) een goede mogelijkheid. Te brede voorscharen werken het gewas te diep onder de grond. Een goede verzorging van het vee op de stal is een eerste vereiste. Het gezegde „borstelen is voeren" is nog steeds van toepassing. Na het op stallen de dieren direct scheren is aan te bevelen. Het scheren gaat dan vlug en goed. De dieren zijn dan gemakkelijker schoon te houden, wat ook de kwaliteit van de melk weer ten goede komt. Voor een goede ontwatering is het nodig, dat het gehele ontwateringssysteem goed functio neert. In een greppel en een sloot is dit gemak kelijk na te gaan. Bij verschillende drainage systemen echter moeilijker. Controleer en reinig daarom geregeld de drains. De middelen hiervoor kunt U aanschaffen en er staan ook loonwerkers op dit gebied tot uw dienst. Dinsdag 18 november a.s., Hilversum II, 12.20 12.30 uur zal het hoorspel „De boer van Nooit- gedacht" worden uitgezonden, waarin naar ge gevens van ir. G. B. Garretsen van het Rijksland- bouwconsulentschap voor W.-Overijssel het onder werk „Van weide naar stal" aan de orde komt. Vrijdag 21 november a.s., Hilversum II, 12.20— 12.30 uur wordt met medewerking van ir. C. P. van Rossum, Rijksveeteeltconsulent voor Gronin gen, een reportage uitgezonden over Groningen als bakermat van de blaarfokkerij. De uitzending zal worden besloten met een praatje van ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsu- lent voor de consumptiemelk, over het koelen met bevroren melk. FRUITEXPORT WEST-DUITSLAND VOALS bekend heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit een lijst opgesteld van appel- en pererassen, waarvan de export naar West-Duitsland is toegestaan. Aangezien er in de loop van de laatste weken verschillende wijzigin gen in deze lijst zijn gekomen, geven we hier de volledige lijst. Die van appelrassen ziet er als volgt uit Cherry Cox, Cox's Orange Pippin, Crimson's Cox, Sterappel en Wealthy, alle 60 mm en op; Ellisins Orange, Engelse Winter Gold Permain, Golden Delicious, Ingrid Marie, Kortland, Lord Lambourne en James Grieve, alle 65 mm en op; Jonathan en Laxton's Superbe 70 mm en op; Glorie van Holland 75 mm en op; Goudreinette 80 mm en op. Voor al deze rassen geldt een minimum aan koopprijs ter veiling van 24 cent per kg. De hui dige marktwaarde ligt hier boven, zodat dit geen moeilijkheden geeft. De lijst van pererassen, welke uitgevoerd mogen worden, vermeldt de volgende rassen: Beurre Alex Lacas 65 mm en op; Beurre d'An- jou 60 mm; Beurre Clairgeau 55 mm; Beurre Hardy 60 mmBonne Louise d'Avranches 50 mm Comtesse de Paris 65 mmConference 55 mm Doyenne du Cornice 65 mm; Emile d'Heyst 55 mm; Legipont 55 mm; Pitmaston Duchesse 65 mm; President Loutreuil 60 mm en Zwijndrecht- se wijnpeer 55 mm. Voor peren geldt een mini mum aankoopprijs ter veiling van 18 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11