T uinbouwcommissie der Z.L.M. y HET PACHTCONTRACT BONUS STARING vergaderde r WINTERTARWE WINTERTARWE 710 TEELTREGELING VOOR 1959 T^" ENNIS wordt genomen van de voorstellen om- trent de teeltregeling 1959. Met name de con tractteelt is reeds jaren een punt van ernstige dis cussie tussen de vertegenwoordigers van het be drijfsleven enerzijds en de conserven-industrie an derzijds. De fabrikanten willen in dit opzicht vol ledig vrijheid van handelen, terwijl het bedrijfs leven van mening is, dat de contracten volop binnen het areaal teeltvergunningen A zijn te plaatsen. Als compromis kwam de afgelopen jaren pit de. bus dat de contracten wel moesten worden afge sloten met een teler, die in het bezit is van een erkenning A, zij het dan, dat deze contractteelt buiten het areaal teeltvergunning om plaats mocht vinden. Het gaat in dezen om twee speciale produkten nl. spinazie en bonen. Welke oppervlakte er buiten de teeltvergunningen beschikbaar was en welke oppervlakte hiervan door de fabrikanten benut werd laat ons het volgende overzichtje zien. Spinazie Beschikbaar Benut 1955 151 ha 78 ha 1956 148 ha 57 ha 1957 173 ha 70 ha 1958 155 ha 37 ha Aan de hand van dit overzicht komt de vergade ring tot de conclusie, dat er geen enkele aanleiding bestaat enige verruiming in de contractteelt buiten het areaal teeltvergunning A om toe te staan. pEN speciaal woord van welkom richtte de voorzitter van de Z. L. M.-Tuinbouw- commissie de heer P. J. J. Dekker tot ir. J. J. van Hennik, Rijkstuinbouwconsu- lent voor Zeeland, in zijn openingswoord van de vergadering op 27 oktober jl. in Goes. Helaas moesten enkele commissieleden, wegens het mistige weer, verstek laten gaan. Over hetgeen op deze vergadering behandeld werd, o.a. dat op 1 december a.s. een tuinbouwmiddag te Goes zal worden gehouden, leest men in het nevenstaande korte verslag van de vergadering meer. Bonen Beschikbaar Benut 501 ha 116 ha 529 ha 169 ha 644 ha 189 ha 764 ha 241 ha Gebleken is immers, dat de fabrikanten maar in zeer geringe mate de 'gelboden mogelijkheden heb ben benut en daarmede hebben aangetoond, dat de behoefte minder groot is dan zij aanvankelijk lieten voorkomen. De vergadering is dan ook van mening, dat ge tracht dient te worden de contractteelt alsnog bin nen het areaal teeltvergunningen terug te dringen. Verder is de vergadering van mening, dat de 5 jaar praktische ervaring als eis ter verkrijging van een erkenning A voor enkele speciale teelten o.a. bonen en vroege aardappelen met nacultuur verzacht zouden moeten worden. Vooral in de saneringsgebieden en voor pas be ginnende jonge fruittelers is deze eis een handicap. Getracht zal worden hierin verbetering te bren gen b.v. door middel van bijzondere vergunningen. Overigens komt de vergadering, na uitvoerige discussies, tot de conclusie, dat aan een uitbreiding van de kóudegrondsgroenteteelt in het algemeen geen behoefte bestaat. Integendeel, ieder jaar opnieuw doen zich in deze sector moeilijkheden voor. Veel meer moet binnen het areaal gezocht wor den naar verfijning van de teelten en wel daar, waar deze teelten op zijn plaats zijn. In dit ver band wordt nog gewezen op het grote verschil in uitkomsten tussen het glasdistrict Westland en de koudegrondsteelt in Noord-Holland. Het pachtcontract, en wat daar aan vast zit, zal dr. ir. W. H. Ubbink in een aantal korte arti kelen voor onze lezers uiteenzetten. Wij laten hieronder zijn eerste bijdrage volgen. ~\TOLGENS de pachtwet is iedere overeenkomst, v in welke vorm men die ook aangaat en hoe men die ook noemt, waarbij tegen een tegenpres tatie los land of behuisd land in gebruik wordt gegeven om daarop de een of andere vorm van landbouw uit te oefenen, een pachtovereenkomst. Dezelfde wet schrijft verder voor dat men deze pachtovereenkomst evenals een wijziging van een pachtovereenkomst schriftelijk moet aangaan en door de Grondkamer moet laten goedkeuren. Nog steeds zien we vrij veel pachtverhoudingen zonder schriftelijke en goedgekeurde contracten. Het is ook wel een zeer begrijpelijk verschijnsel. Soms ziet men op tegen de kosten verbonden aan het opmaken van het contract en de beoordeling door de Grondkamer. Ook is dikwijls de verhou ding tussen verpachter en pachter zo vertrouwd dat van beide zijden geen enkele behoefte bestaat aan een schriftelijk contract. Vooral bij familie verhoudingen, bijv. bij de veel voorkomende ver pachting van ouders aan kinderen zien we het schriftelijk pachtcontract nog ontbreken. Toch schrijft de wetgever een schriftelijk contract voor, juist in het belang van de partijen en in het bij zonder van de pachter. In de praktijk blijkt dan ook, dat mondelinge pachtverhoudingen, zelfs wanneer die jarenlang goed waren, toch dikwijls tot conflicten en moeilijkheden aanleiding geven. Het bezwaar van de kosten behoeft niet zo zwaar te wegen. Een enkel voorbeeld kan dit aan tonen. Voor deze kosten gelden vastgestelde tarie ven, dus afwijkingen zijn vrijwel uitgesloten. Voorbeelden Pachtcontract voor 4 ha los land met een pachtprijs van ƒ150,per ha of ƒ600, totaal per jaar. Kosten: modelpachtcontract, 3 stuks 0,50 zegelkosten (1.2 o/oo van 11 x 600) 8,— registratie 0,50 kosten van goedkeuring door Grondkamer (gelijk zegelkosten maar tenminste ƒ5,en ten hoogste ƒ50,8,— /17.- Pachtcontract voor een bedrijf van 20 ha met een totale pachtprijs van ƒ4000,per jaar. Kosten modelpachtcontract, 3 stuks 0,50 zegelkosten (1.2 o/oo van 17 x 4000) registratie kosten van goedkeuring door Grondkamer (gelijk aan zegel kosten maar tenminste 10, en ten hoogste 100, 82,— 0,50 82,— 165,— Bij de beoordeling van deze kosten moet men er rekening mee houden dat volgens de nieuwe pachtwet het pachtcontract na afloop van de overeengekomen pachttermijn zonder kosten voor de partijen telkens van rechtswege met 6 jaar wordt verlengd. HOE TE KOMEN TOT EEN PACHTCONTRACT? VIJN de verpachter en pachter het eens over de pachtprijs, dan is de zaak al heel eenvou dig. Er behoeft slechts een contract te worden opgemaakt, waarvoor in de praktijk doorgaans het invullen van een modelovereenkomst vol doende is. Eén van de drie exemplaren moet ge zegeld worden, waarna alle exemplaren onder tekend worden door beide partijen. Over het zegel wordt slechts éénmaal getekend. Vervolgens wor den deze contracten geregistreerd en ingezonden bij de Grondkamer. De nieuwe pachtwet heeft de mogelijkheid ge opend om eerst een ontwerp-pachtcontract op te maken. In bepaalde omstandigheden kan dit van groot belang zijn. Wanneer bijv. iemand er over denkt zijn land of landbouwbedrijf te gaan ver pachten, maar alvorens zich definitief te bin den aan een pachter eerst wil weten welke pachtopbrengst hij zal kunnen verkrijgen, dan kan hij door een ontwerp-contract aan de Grond kamer voor te leggen precies te weten komen tegen welke voorwaarden en bepalingen hij even tueel tot verpachting zou kunnen overgaan. Allereerst moet natuurlijk in het ontwerp-contract een pachter worden genoemd tegen wie slechts bij uitzondering bezwaar zal worden gemaakt in verband met verkavelingstoestand of bedrijfs- grootte. In het ontwerp-contract kan voorts een kortere dan de wettelijk voorgeschreven termijn worden voorgesteld die overigens door de Grond kamer alleen zal worden goedgekeurd op grond van bijzondere omstandigheden); als pachtprijs kan worden voorgesteld ,,de door de Grondkamer vast te stellen hoogst toelaatbare pachtprijs"; ook andere voorwaarden kunnen worden voorgesteld zoals de verpachter en de „voorgestelde" pachter die van plan zijn overeen te komen. Een ontwerp- contract mag natuurlijk niet worden ondertekend. Is er met de Grondkamer overeenstemming be reikt over de inhoud van het ontwerp-pachtcon tract dan moet de definitieve pachtovereenkomst binnen twee maanden na de goedkeuring van het ontwerp-contract bij de Grondkamer worden in gezonden. Men is er dan zeker van dat de Grond kamer de definitieve overeenkomst zal goedkeu ren terwijl voor de beoordeling van ontwerp-con tract èn uiteindelijke pachtovereenkomst teza^ men slechts een gering bedrag méér verschuldigd is dan voor de enkele beoordeling van een pacht contract. Dr. Ir. W. H. UBBINK, Rijksconsulent voor Grond- en Pachtzaken in Zeeland. AFZETMOEILIJKHEDEN T>IJ de afzet van de fruitoogst 1958 zien we het verschijnsel, dat, hoewel Neder land geen topoogst heeft, de prijzen zeer laag zijn. Vooral in de maand oktober la gen de prijzen bijzonder laag, terwijl op dit moment weer enige verbetering is inge treden. De oorzaak van het lage prijsniveau ligt aan de zeer geringe export. De binnenland se consumptie blijkt nl. zeer goed te zijn. In de omliggende landen heeft men even wel te kampen met eigen topoogsten van fruit. Vandaar, dat de regeringen van die landen zich genoodzaakt zien allerlei be schermende maatregelen voor hun eigen fruittelers te treffen. Export van enige betekenis is er alleen naar Duitsland en dit nog wel, dank zij ons minimumprijzenstelsel. Voor andere landen is de Duitse grens, wat de fruitimport be treft, eveneens gesloten. Een prognose omtrent het verdere ver loop van de fruitafzet is moeilijk te geven hoewel de verwachtting wordt uitgespro ken, dat voor het goede fruit enige verbete ring zal intreden, zodra de massa in andere landen verwerkt is. Er bestaat o.a. in België zeer zeker nog behoefte aan goed fruit. TUINBOU WONDERWIJS ]U EDE GEDEELD wordt, dat er aan de lagere Landbouwschool te Scherpenisse thans ook een begin is gemaakt met het doceren van enkele tuinbouwvakkeii, welke gericht zijn op de speciale teelten in dat gebied. Verder wórdt medegedeeld, dat door de Z. L. M. voor het komende winterseizoen weer een aantal algemene tuinbouw cursussen worden georgani seerd n.l. in de plaatsen St. Annaland, Nieuwdorp, Kortgene, Kloetinge, Krabbendijkei Tholen, Hein- kenszand en Middelburg. Tevens worden in diverse plaatsen via de com missie agrarisch vakonderwijs cursussen georga niseerd in ziektebestrijding, teelt van klein fruit, sorteren en verpakken van fruit, tractorkennis enz. Vastgesteld wordt, dat voor het cursorisch onder wijs in het komende winterseizoen een goede be langstelling bestaat. ORGANISATIE TUINBOUWMIDDAG Z.L.M. Door bijzondere omstandigheden heeft de organi satie van een tuinbouwmiddag dit voorjaar geen doorgang kunnen vinden. Besloten wordt deze tuinbouwmiddag thans te houden op 1 december a.s. te Goes. Omtrent de te behandelen onderwerpen ontstaat (Zie verder pag. 712.) (Advertentie) C.B.-rassen zijn oogstzekere rassen witzadig, win te p/ast en resistent tegen gele roest, aanbevolen voor vroege zaai witzadig, matig wintervast ziekte-resistent, oogstzeker, geschikt voor late zaai CENTRAAL BUREAU B 'TCUWON I1IJ4# - postius lli, *0tUK0»«

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6