Van Boerderij en Organisatie Voor lichtings woning in Poortvliet geopend Afscheid in Terneuzen 708 ZEEUWS EA ^BOUWBLAD SCHOUWEN EN DU1VELAND. 25 oktober. VUT EDEROM zijn we veertien dagen verder in de herfst gezakt. Alleen staan er nog wat bieten op het land. Deze oogst vordert gestadig. De resul taten blijven even wisselvallig. De laatste aardappelen zijn nu ge rooid en de overblijvers jatten in kuil •f koelcel. Het is nog steeds behoorlijk warm. Houd ze daarom goed in te gaten. Wanneer er wat grond inzit of U ver trouwt het niet helemaal wat zieke aardappelen betreft, laat ze dan een keer over de sorteerder lopen. Wan neer ze dan weer in kuil of cel gaan geeft een behandeling met een kiem- remmend middel goede resultaten. Zijn ze echter goed gesorteerd voordat ze opgeslagen werden, dan kan alsnog een kiemremmingsmiddel toegevoegd wor den. In de cel kan het poeder er inge zogen en geblazen worden. Een kuil is wat lastiger. Met ventilatie kan gebla zen worden, maar zonder ventilatie is omzetting noodzakelijk. Let op een goede vermenging en pas de behande ling eerst dan toe, wanneer de aard appelen droog en afgehard zijn. Gemid deld is er voor nodig 2 kg per 1000 kg. De kuilen moeben iets zwaarder wor den afgedekt. Wat de wintertarwerassen betreft zijn het overwegend Staling en Fla mingo. Heel wat percelen staan xeeds boven. De spitmachine heeft reeds een 25 ha gespit. Door bijzondere omstandig heden is de route gewijzigd en zijn in Oosterland en Bruinisse enige percelen gespit. Ook in de Betlewaax depolder heeft hij reeds laten zien wat spitten is. Diegenen, die vorig jaar meededen met de veevoederkern, konden in het verslag lezen, dat er weinig ruwvoeder- monsters genomen waren. Een derge lijk monster kan tien lallen guldens schelen in de krachtvoerrekening. Ook het aantal monsters voor het onderzoek op aanwezigheid van het bietencysten aaltje was matig. De nieuwe monsternemer, de heer J. Rentier, Scheepstimmerdijk 14 te Zie- rikzee, houdt zich met deze monster- name bezig. Door middel van hem kunt U nog wel het een en ander voor Uw bedrijf verdienen! Diegenen die het antwoordstrookje voor de veevoedervooxlichting nog niet Ingezonden hebben, zijn het misschien vergeten of het papiertje is zoek. Maar op een andere manier kunt U zich ook opgeven, n.l. door middel van brief kaart, telefoon, op de beurs, enz. THOLEN EN ST. PHHJTSLAXD. 25 oktober. A AN de week werd in de Poortvlietse weihoek een voorlichtingswoning officieel geopend door het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse. Als een klei ne nuchtere aankondiging stond dit te lezen op de voorpagina van het Thoolse Streekblad. Uit het feit dat de opening geschiedde door een lid van Ged. Staten en dat het op de voorpagina van de krant stond, kan men de conclusie trek ken dat het hier toch wel een belang rijk gebeuren betrof. Wat men er mee beoogt, spreekt uit de benaming van voorlichtingswoning, d.w.z. een woning waaxin zjj die voor lichting op het gebied van woningin richting, alsmede woningbouw wensen te ontvangen, aldaar kunnen gaan kij ken, om zich op die wijze een beeld te vox-men van de meest praktische in richting van de woning. Het zou ons te ver voeren hier dieper op deze aangele genheid in te gaan, wellicht zullen hier over in de pers nog wel nadere gegevens gepubliceerd worden. Alhoewel hiervan lostaande. trekt de kop onder voorgaande artikel over de Installatie van een Streekverbeterings- oommissie tegelijkertijd de aandacht. Door de landelijke raad van de land bouwvoorlichting is op Tholen een Streekverbeteringsgebied aangewezen. Door de herverkavelingswerkzaamhe den alhier worden vele uitwendige pro- duktie-omstandigheden verbeterd. Vele boeren krijgen of hebben reeds een ge heel veranderd bedrijf. Bedrijf stechnisch en economisch is er veel veranderd, vooral voor die bedrij ven die zijn gesaneerd. Om de moeilijkheden waarmee men onder gewijzigde omstandigheden te maken kan kx*ijgen, op te lossen en an dere minder goede werkmethoden te verbeteren is de Streekverbeterings- commissie ingesteld, die door middel van voorlichting en ook wel door mid del van stimuleringspremies, de boeren in het gebied behulpzaam wil zijn om zijn bedrijf zo economisch mogelijk te exploiteren. Dat daarbij niet alleen de boer zelf betrokken is, maar ook zijn vrouw en zijn grotere kinderen spreekt voor zich zelf. De voorlichting zal dan ook niet alleen uitgaan naar hem alleen, maar zal gericht worden op het gehele gezin. Eén van de middelen om de vrouw te bereiken zal zeker zijn vooxlichting op huishoudelijk gebied; dat de voorlich tingswoning daarbij een belangrijke schakel kan zijn zal ieder met ons be amen. Mogen we hier de wens uitspreken, dat de Streekverbeteringscommissie Tholen hier een goed onthaal zal krij gen, opdat zü haar taak, tot zegen van ons gewest, tot volle ontplooiing kan brengen. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 26 oktober. yAN de regen in de mist, van de mist in de vorst. Weinig opwekkend, maar toch dikwijls werkelijkheid. Vooral de bietentransport langs het kanaal TerneuzenGent heeft veel last van de mist die er ongeveer de gehele dag rond blijft hangen. Volgens onze „trouwe" almanak, mo gen we rekenen op een vroege vorst. Een geluk, dat we het zo „tijdig" vreten, zodat we er rekening mee kunnen hou den en onze bieten af kunnen scher men tegen eventuele aanvallen van koning Winter. Over mist gesproken: er hangt vol gens ons Oosterlingen nog wel enige mist rond de gegarandeerde prijzen van minister Vondeling, vooral wat dat boerenrisico betreft. Volgens hem moe ten we risico's durven dragen, iets waar we volkomen mee accoord gaan. Ons „economisch beleid" moet dan echter ook niet willen ingrijpen als de prijzen een tikkeltje omhoog gaan. We zijn blij dat ons dagelijks bestuur op de" juiste wijze gereageerd heeft. Wat onze Z. L. M. aangaat, wordt het weer tijd dat we uit gaan zien naar de vergaderingen, er zijn beslist zaken ge noeg waar eens grondig over gepraat moet worden. Wanneer wij willen dat ook onze jongeren hun tijd bijbenen, dan dienen wij als Z. L. M.-ers, hen daar zeker in voor te gaan. Voor alsnog we echter de winter in gaan hopen we op een wat „drogei'e'* periode, zodat we nog wat wintertarwe kunnen zaaien. Ook al wat betreft onze bieten: het tarra percentage loopt onrustbaiend omhoog. Van onze machinale voordelen schiet momenteel maar weinig over. Een boerenbedrijf is nu eenmaal geen fabi-iek. De „planning", welke wij, boe ren, opmaken, is wel van veel factoren afhankelijk. WAIXDHEREN. 27 oktober. P\E laatste weken kwamen bij velen de voederbieten aan de beurt om geoogst te worden. Veel bieten worden in de schuur opgeslagen. Dat is gemak kelijk en voox-delig als het straks op voederen aankomt. Ook bij dit gewas is het opbrengstverschil met vorig jaar groot. Was er in 1957 weinig sappig voer beschikbaar, thans zijn zowel voe derbieten en kuil ruim voorradig. De hoeveelheid gewonnen hooi is ook vol doende, zodat de voedersituatie op de meeste bedrijven gunstig is. Naar wij hoorden zal er straks meer gelegenheid zijn om de rantsoenen te laten berekenen uit het aanwezige voer. Later worden de rantsoenen dan nog nagewogen en wordt het voederwin- ningsplan voor 1959 besproken. Het mag dan zo zijn dat er voldoende voedsel beschikbaar is, toch is het van belang dat zo rationeel mogelijk wordt gevoederd. De geringe kosten, die deze voorlichting met zich meebrengt, zijn niet van betekenis, gezien de voordelen die met een juiste voeding "samengaan. Intussen gaat het afleveren van de sui kerbieten door. Was er vroeger maar één oogstmethode, tegenwoordig zijn er naast het volledige handwerk, verschil- lende andere methoden bijgekomen. De volledige oogstmachine is het an dere uitterste. Er wordt dit jaar weinig gebruik van gemaakt. Het lichten van de bieten is een overgangsvorm tussen handwerk en volledig mechanisch oogsten. Soms wordt eerst met de kopschoffel gekopt en daarna gelicht, bij anderen worden de bieten ongekopt gelicht. Beide methoden hebben vóór en tégen. In het eerste geval wordt er schoon loof gewonnen, in het tweede is er dik wijls een verhoging van het suikerge halte geconstateerd, terwijl ook de aan klevende grond gemakkelijker loslaat. De bieten moeten dan echter minstens één week ongekopt, gelicht blijven staan. Hier en daar is men begonnen met het op wintervoor ploegen. Vooral dóar, waar met een trekker gewerkt wordt, benutten we iedere di'oge dag. Beter wat opslag van onkruid dan in decem ber of februari knoeiwerk te moeten leveren. Door onder droge omstandigheden te ploegen wordt mede de basis gelegd voor de volgende oogst. ZUID-BEVELAND. 28 oktober. OEKT de zon op. Dit is de laatste week wel op z'n plaats. Want al hoewel er geen regen valt, is het weer toch triestig en somber. De akkers zijn weer wat opgedroogd en het bietenrij den gaat weer gemakkelijker dan vo rige week. Ook de struktuur van het land blijft beter dan dat het alsmaar modderen en ploeteren is. De schade die hierdoor vex-oorzaakt kan worden is moeilijk in geld uit te drukken, maar menig voorjaar kan men de sporen van trekkers en wagens er goed uithalen. Overigens gaat het niet erg hard met het afleveren van de bieten. Iedere week een bepaalde hoeveelheid en daar mee is de kous af. Verschillende bieten- verbouwexs zullen er daarom in de ko mende weken wel toe over gaan om de bieten zo zachtjes aan toch maar van 't land te halen en ze op een hoop bij el kaar rijden. Anderen laten ze' liever in de grond staan en doen er iedere week net zoveel uit als dat er geleverd mag worden. Aan beide methoden zitten zwarte kanten: de eerste methode meer werk en misschien wat gewichtsverlies, ofschoon dat in de laatste weken wel meevalt. De tweede methode: kans op vorst en veel nattigheid wat ook be- hooxlijk geld kan kosten, om van erger nis, kou en ellende maar niet te spre ken. Nu de bieten toch aan de orde zijn op het land, nog even na#r de prijs op 't papier voor 1959, en dit geldt ook voor de andere garantieprijzen. Veel is hier de laatste week over ge zegd en misschien ook gezwegen. Wij, als akkerbouwers, weten nu tenminste waar we aan toe zijn en of we er nu mee tevreden mee zijn of niet, dat laat lk liever in het midden, maar we kun nen het toch waarderen en tevreden mee zijn dat onze nieuwe minister de prijzen vroegtijdig bekend gemaakt heeft. De veehouders en dan bedoel ik na tuurlijk de melkveehouders weten niet waar ze aan toe zijn. Er is wel een garantiepx'ijs, maaxwhier zit een reukje aan en wel in de vorm van die vijf miljard kg en het even tueel delen van een slecht marktrisico. Vooxal dit tweede punt is erg onzeker voor wat de veehouder betreft. Dit even met een klein voorbeeldje tot slot. De garantieprijs is 28,90 per kg melk 3,7 vet. Nu wil onze minister bij een verlies hiex-op alleen de eerste 5 ct per liter bijbetalen en de rest delen. Daalt de opbrengstprijs dus tot laten we zeg gen 21,90, dan is dit 2 ct per liter meer dan die genoemde 5 ct. De minister zou dan in dit geval 6 ct per liter voor zijn x-ekening nemen, maar de melkveehou der krijgt dan maar 27,90 per 100 1. melk uitbetaald. Hierin zit dus geen grens en geeft dus ook geen volledige garantie voor een normaal inkomen. De Poortvlietse weidehoek heeft een voorbeeld-woning. Uit de dag bladen heeft men reeds kunnen ver nemen, dat deze woning van het 15 ha grote bedrijf Zeldenrustwoens dagmiddag j.l. door de heer C. Phi lipse, lid van Ged. Staten, werd ge opend. Het bedrijf was eerder niet te bereiken, maar door de herver kaveling is dit grondig veranderd. Van de 15 ha is er nu 6 ha weiland en de opbrengst van de voederbieten op het gescheurde weiland houdt grote beloften in voor de toekomst. De zwaarste biet woog maar liefst 14J> kg, zodat de opbrengst op 150.000 kg per ha wordt geschat. Een duide lijk verschil in opbrengst valt echter waar te nemen op het oude bouw land en het gescheurde grasland. Velen waren voor deze opening naar Poortvliet gekomen. Ir. M. A. Geuze toonde zich hierover zeer ver heugd en bracht onder meer de leefbaarheid van het platteland naar voren. Problemen zijn er gebleven, aldus ir. Geuze, al is er nu een mijl paal op het gebied van de leefbaar heid geplaatst. Wij moeten echter niet vergeten dat men ook in de oude kernen van de steden met pro blemen te kampen heeft. Ir. Geuze hoopte tenslotte dat de gunstige vooruitzichten zoals deze zich in de huidige oogst openbaren, ook in gro ter verband, bewaarheid zullen wor den. Zowel voor de bewoners van de hoeve „Zeldenrust", als voor de ge hele gemeenschap. Op de nieuwe voorbeeldwoning wordt veel bezoek verwacht. De in richting van de woning geschiedde door mejuffrouw S. A. Sipkema en mejuffrouw J. van Es. De heer Phi lipse herinnerde aan het vele werk dat door hen beiden was verricht.. Over de inrichting hopen wij in een volgend nummer uitvoerig te berich ten. Op deze feestdag op het eiland Tholen werd door een groot aantal genodigden het woord gevoerd. Aan wezig ivaren onder meer de burge meester van Poortvliet, de burge meester van St. Maartensdijk en de burgemeester van St. Annaland, de heer J. van den Bos, voorzitter van de commissie voorlichtingswoning Tholen, die de leiding van deze mid dag had. Evenals de burgemeester van Poortvliet, wees hij op het be lang van deze voorlichtingswoning voor het eiland Tholen, terwijl voorts beide sprekers wezen op de proble men van het gebied, zoals ontvol king, werkloosheid, riolering en der- gelke. De bewoners van het bedrijf „Zel denrust", de familie Van Dieren, kunnen zich van veel bezoek verze kerd houden! In tegenwoordigheid van vele ge nodigden werd op maandag 27 okto ber afscheid genomen van mejuf frouw T. J. AG. de Vries, directrice van de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen. Op dit afscheid en dat van de dames L. v. d. Meer en C. A Stuffken, komen wij volgende week nader terug.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4