ZITDAGEN Nabewerking van op wintervoor geploegde kleigronden Uitbreidingsplannen Zitdagen Woningadviesbureau 706 raat. Plaatselijk heeft men commis sies, die zich vooral bezig houden met kwesties op het gebied van de ar beidsvoorziening, sociale verzekering en de Collectieve Arbeids-Overeen- komst. De kosten van deze provinciale ap paraten lopen nogal sterk uiteen. Zij zijn het laagste in Limburg en Zee land en het hoogste in Groningen en Noord-Holland. Er bestaat hoe langer hoe meer de Indruk, dat op deze uitgaven bezui nigd kan worden. Vooral in die pro vincies waar de uitgaven hoog zijn. De taken, die de verschillende Gewes telijke Raden zich stellen, lopen ook sterk uiteen. Het zal onzes inziens zaak zijn hier veel meer uniformiteit in te brengen, waardoor aeker op deze post flinke bezuinigingen kunnen worden verkregen. Het zwaartepunt en dus de kracht van het Landbouwschap zal men die nen te zoeken in een deskundig en slagvaardig landelijk apparaat. In de provincies dient dit zwaartepunt te liggen bij de gewestelijke vrije orga nisaties. Reeds eerder is vooral uit de kringen van het Kon. Ned. Landbouw Comité (K. N. L. C.) gewezen op het feit, dat er ten aanzien van de provinciale activiteiten van het Landbouwschap bezuinigd kan worden. Het wordt hoog tijd, dat men hieraan thans gaat beginnen. Een krachtiger houding van het apparaat in Den Haag is in het komende jaar op dit punt ge wenst. Is al dat geld nodig? T}E eerste vraag, die de boeren zich met recht mogen stellen is, of al het geld, dat door hen via de heffin gen bijeen wordt gebracht, nodig is. Uit het bovenstaande kan de lezer reeds afleiden, dat wij zelve deze vraag voor een flink deel in bevesti gende zin beantwoorden. Een deskundig en slagvaardig lan delijk apparaat betekent voor de boe renstand heel wat meer dan in dorre cijfers valt uit te drukken. Het subsidiëren door het Land bouwschap als vertegenwoordiger van het agrarisch bedrijfsleven van wetenschappelijk onderzoek en bevor dering van de export gebeurt zeker in het belang van de landbouw als ge heel. Ten aanzien van het provinciale werkt dient, zoals wij boven reeds op merkten, op korte termijn nagegaan te worden welke bezuinigingen kun nen worden aangebracht zonder de belangen van boeren en landarbeiders te' schaden. Er zijn met betrekking tot boven staande vraag nog twee punten, die de aandacht verdienen. Het eerste is of de landarbeiders niet op de een of andere wijze mee moeten betalen. Dit is een vrij theoretische vraag, daar bij de totstandkoming van de Wet op de P. B. O. uitdrukkelijk is uitgegaan van de opvatting, dat de onderneming het werk van dit soort organisaties zou moeten betalen. Geheel bevredigen kan deze opvat ting niet, maar de vraag hoe de werknemer zou moeten bijdragen is ook niet gemakkelijk op te lossen. Of hun bonden zouden een bedrag ter beschikking moeten stellen. Het tweede punt betreft de kwestie, dat het stellen van regelen tot de taak van het Landbouwschap behoort. Ir. Wellen zeide hierover op het land- huishoudkundig congres, dat men met het maken en uitvaardigen van verordeningen uitermate voorzichtig dient te zijn, wil men het vertrouwen van de bédrijfsgenoten niet verliezen. Iedere verordening vraagt een zeer uitvoerige ambtelijke voorbereiding, hetgeen uiteraard weer heel wat geld kost. Voor de uitvoering van de ver ordeningen is ook weer een apparaat nodig, hetgeen opnieuw geld kost. Men dient te bekijken of veel van dit werk niet uitgevoerd kan worden door de produktschappen, die met de zelfde kwesties te maken hebben. Men diene zich, aldus de heer Wel len, vooral te hoeden voor overlap ping en dubbel werk. In het algemeen moet het Landbouwschap zich onthou den van werk, dat door de standsor ganisaties of door produktschappen gedaan kan worden. Met deze opvat ting zijn wij het ten volle eens. Wordt het geld goed besteed? '"TENSLOTTE willen wij bij de be- A spreking van de begroting van het Landbouwschap nog even ingaan op de vraag of het geld door het li chaam op de juiste wijze wordt be steed. En dan moeten wij onmiddel lijk de Voorzitter van het K. N. L. C. gelijk geven, wanneer deze in de ver gadering van het Hoofdbestuur van het Landbouwschap stelt, dat con trole op begroting en op rekening en verantwoording vanuit het landbouw- bedrijfsleven nodig is. Natuurlijk draagt in laatste instan tie het Hoofdbestuur de verantwoor delijkheid voor de gelden. Maar het is zeker noodzakelijk, dat dit zich bij deze taak laat bijstaan door een com missie van financiële deskundigen uit de organisatie. De boerenstand beschikt in de Di recteuren van de boekhoudbureaus en in de mensen van de coöperatieve banken zeker over voldoende specia listen. Zoals er voor alle Rijksinstel lingen een Algemene Rekenkamer is, zo zou er voor de publiekrechtelijke organisaties, die in ons land ook over miljoenen beschikken, ook de een of andere volkomen objectieve instelling moeten bestaan, die inkomsten en uit gaven nauwkeurig controleert. Het zelfde geldt voor de produktschappen en voor het L. E. I. De boer heeft er recht op dat volkomen onpartijdig wordt nagegaan of er met zijn bijeen geheven gelden de nodige zuinigheid wordt betracht. Nu de eerste kinderjaren van de P. B. O. voorbij zijn, berade men zich over deze kant van de zaak. S. ■pvE laatste jaren bestaat er veel belangstelling voor de nabewerking van de grond, nadat deze op wintervoor is geploegd. Het doel van deze bewerking is om de hoogten en laagten, welke zijn ontstaan bij het ploegen, weg te werken en het onkruid dat aanwezig is, te ver nietigen. Door deze nabewerking uit te voeren, wordt een lichte grondbewerking in het voorjaar mogelijk. Dit is een eis voor de verbouw van fijne zaden in verband met de opkomst en regelmaat van de stand van het gewas. Welke gronden komen in aanmerking voor een nabewerking ^JIET op alle gronden is het uitvoerbaar om een nabewerking toe te passen. Zeer lichte en/of slempige gronden komen hier voor niet in aanmerking. Past men hierop een na bewerking toe, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat tijdens de winter de zaak in veel sterkere mate gaat verslempen. Hierdoor droogt in het voorjaar de bovenste laag minder snel op en direct daarna wordt deze te hard. Op zwaardere, slecht ontwaterde grond kan een nabewerking uitgevoerd worden, mits dit gebeurt wanneer de grond zeer goed droog is. Is de grond echter te taai of nog iets te vochtig, dan wordt deze eerder vaster dan losser gemaakt. Het zijn dus de goed ontwaterde, kalkrijke, zwaardere zavel- en kleigronden, welke voor een nabewerking in de eerste plaats in aanmerking komen. VRIJDAG 7 NOVEMBER AFDELING NOORDYVELLE Algemene Leden vergadering 's avonds om 7.30 uur in café Wed. v. d. Zande te Noordwelle. Ir. I. B. Warmenhoven zal een inleiding hou den. KRABBENDIJKE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde uitbreidingsplan in onderdelen. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 18 oktober 1958 kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. IJZENDIJKE. Een herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente wordt voorbereid. ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Sickenga Redactie en Administratie: Grote Markt 28, Goes. Telefoon K 1100-2345 Vroeg en droog op wintervoor ploegen AM een nabewerking te kunnen toepassen, moet hieraan voorafgaan het vroeg en droog op win tervoor ploegen. Vroeg moet dit gebeuren, omdat de grond de gelegenheid moet krijgen te verweren. Vroeger heerste de mening dat enkel de vorst hierop van invloed was. Andere weersinvloeden spelen hierbij echter een veel grotere rol, o.a. regen en droogte. Droog ploegen is evenzeer belangrijk, daar dan weinig slip optreedt, zodat de grond minder wordt versmeerd. Door vroeg en droog te ploegen bereikt men dat na enige jaren de grond gemakkelijker bewerkbaar wordt. De andere werkzaamheden met de trekker of machines moeten echter ook zoveel mogelijk op droge grond uitgevoerd worden. Hoe moet de nabewerking toegepast worden "LJET beste tijdstip voor een nabewerking is vóór of vroeg in de winter. Is er vroeg geploegd, dan is een nabewerking vrijwel altijd mogelijk, indien men de gunstige dagen hiervoor volledig be nut. De nabewerking moet uitgevoerd worden op grond welke voldoende droog is of 's morgens vroeg na een nachtvorst. De ongelijk liggende grond komt door de nabewerking vlakker te liggen. Men moet er echter op letten dat de grond niet te fijn gemaakt wordt. Het beste is het wanneer er behoorlijk grove kluiten achterblijven. Deze kluiten, die bovenop liggen, hebben verder nog ruimschoots de gelegen heid om te verweren en vallen bij de vooiyaars- grondbewerking in rulle grond uiteen. Het werk wordt meestal uitgevoerd met een cultivator; wan neer men dwars over de ploegvoren rijdt, wordt hiermede het beste werk geleverd. Doordat een cultivator maar met weinig tanden is uitgerust, komt het wel eens voor dat er strepen getrokken worden met een te gering grondverzet. Een grove egge kan in zo'n geval soms beter werk leveren. Bij het werk van de egge moet er echter goed op gelet worden dat de grond niet te fijn valt. De poriën in de grond worden dan kleiner gemaakt, waardoor het vocht, dat op de zware kleigronden gemakkelijk wordt vastgehouden, moeilijker kan uitzakken of verdampen. Hierdoor kan het gebeuren dat men in het voorjaar enkele dagen langer moet wachten met het zaaien. In de loop van dit jaar is er veel belangstelling gekomen voor de trilbeitelcultivator. Deze is uit gerust met veel meer tanden dan de gewone culti vator en minder tanden dan een egge. Hierdoor kan de trilbeitelcultivator wel eens een geschikt werk tuig zijn voor het uitvoeren van de nabewerking, mits de cultivator voldoende diep door de grond werkt. Aan de nabewerking in februari (misschien is het beter in dit geval van voorbewerking te spreken) over de vorst zijn meer risico's verbonden. Doordat de bovenlaag dan al langdurig is bloot gesteld aan de weersinvloeden, is deze verder ver weerd. Gaat men deze opbreken met cultivator of egge, dan breekt de bovenlaag wel grof op, maar valt na het ontdooien in snuif uiteen. Krijgt men hierop nog veel regen, dan slaat de grond gemakkelijk dicht en duurt het veel te lang voor deze weer droog is. M. FRANCKE, R.L.V.D., AXEL. In verband met de mist aan het begin van deze week, is vertraging in de copy-verzending opgetreden. Om tijdig te kunnen verschijnen moesten helaas een aantal artikelen tot vol gende week verschoven worden en met een kleiner nummer worden uit gekomen. GOES: Dinsdag 4 november, Landbouwhuis, Grote Markt 28. OOSTBURG: Woensdag 5 november, Mevr. Ris- seeuw, Brouwerijstraat 44. ZIERIKZEE: Donderdag 6 november, P.Z.E.M., Havenplein A 3. KORTGENE: Woensdag 12 november, Gemeente huis. MIDDELBURG: Donderdag 13 november, Mej. Joosse, Vlissingsestraat 28. THOLENVrijdag 21 november, Mevr. Engelvaart, Hotel Kaay 6. TERNEUZENWoensdag 26 november, café „De Vriendschap". Het Adviesbureau houdt zitting van 2.004.00 uur 's middags. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP YTSRZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. KORTGENE: Donderdag 6 november van 1113 uur in hotel „De Korenbeurs" (de heer Ce vaal). ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. KORTGENE: Donderdag 6 november van 1113 uur in hotel „De Korenbeurs (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. TERNEUZEN: Woensdag 5 november van 3.30 5.30 uur in hotel „Des Pays Bas" (de heer De Lange). MIDDELBURG: Donderdag 6 november van 15— 17 uur in hotel „De Eendracht" (de heer De Lange).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2