De Financiën C Landbouwschap r waarin opgenomen DE BOERENJEUGD van het Deze week vj OVEKIIGHI sidiés slokt het Land- y bouw Economisch In stituut (L.E.I.), dat voor de helft door Overheid en voor de helft door het bedrijfsleven betaald wordt, verreweg het grootste deel op, namelijk 1,3 miljoen van de 2 miljoen. De begroting vertoont een tekort van 142.000, dat gedekt zal worden door overschotten van vorige jaren. Zitdagen Boekhoud- bureau No. 8451 Frankering bij abonneraént: Terneuzen ZATERDAG 1 NOVEMBER 1958 46e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND TN OORD AT de verg?*!ering van het Hoofdbestuur van het Land bouwschap in oktober voor het groot ste deel gewijd was aan de bespreking van de nieuwe prijzen voor de land- bouwproduktcn, kwam de eveneens behandelde begroting van dit Publiek rechtelijk Bedrijfsorgaan voor het jaar 1959 ietwat in de verdrukking. Ook in het Landbouwblad van vorige week konden wij nog geen aandacht schenken aan dit toch voor alle boe ren belangrijke stuk, omdat ook wij eerst commentaar wilden leveren op de bekendmaking van Minister Von deling. Dit temeer, daar de begroting van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening reeds deze week in de Tweede Kamer behandeld is. Nu echter willen wij nog iets zeggen over de positie van het Landbouwschap. Hierbij kunnen wij meteen de inleidingen bespreken, die door de heren H. D. Louwes, Voorzit ter van het Landbouwschap, en Ir. Wellen, Secretaris van de N. C. B., werden gehouden op het op 16 en 17 0 Tengevolge van de mist is ons nummer van deze week klei ner dan in de bedoeling lag. Op pagina 707 wordt aandacht ge vraagd voor de vestigingseisen in de landbouw. Aan dit vraag punt aan de Afdelingen van de Z. L. M. werden 48 rapporten ontvangen waarover men op die pagina meer kan lezen. 0 In Poortvliet werd woensdag j.l. een voorlichtingswoning ge opend. Diezelfde dag werd een demonstratie met1 antïslipmidde- len gehouden in Wissenkerke. Maandag j.l. namen de directrice en twee leraressen van de Land- bouwhuishoudschool te Terneu- zen afscheid. 0 De Tuinbouwcommissie van de Z. L. M. vergaderde. Een tuin- bouvvmiddag zal op de eerste december worden georganiseerd. Het korte verslag van deze ver gadering vindt men op pagina 710. 0 De aankondiging van de eer ste Afdelingsvergadering van de Z. L. M. in dit seizoen, vindt men op pagina 706. Het Is de Afdeling Noord wel le, waarvoor ir. I. B. Warmenhoven op 7 november, een inleiding zal houden. 0 Dr. ir. W. H. Lbbink vertelt op pagina 710 een en ander over het Pachtcontract. Verder kan men in dit nummer lezen over de bestrijding van slakken, de na bewerking van op wintervoor geploegde kleigronden en ten slotte een belangrijke beschou wing over de financiën van het Landbouwschap. oktober te Gouda georganiseerde 105e Landhuishoudkundig Congres over „De P. B. O. en de vrije organisaties." De cijfers. /~\VER de begroting van het Land- bouwschap zelve valt niet zo heel veel te zeggen. De cijfers verschillen niet belangrijk van die van het vorige jaar. De verdeling van de kosten over het landelijk apparaat, het provin ciaal apparaat en de subsidies, die af gedragen worden aan tal van weten schappelijke instellingen op het ge bied van de landbouw is eveneens vrij wel ongewijzigd ge- N bleven. Van deze sub- Hierdoor zullen de heffingen over 1959 dezelfde zijn als die over 1958. Het totaal aan inkomsten bedraagt 6.209.000. Ofschoon hiermede de belangrijkste punten in het kort zijn opgenoemd, valt er zeker nog wel het een en an der van te zeggen en dit houdt nauw verband met de positie van het Land bouwschap. Hiervoor willen wij de drie grote onderdelen wat nader belichten. Landelijk apparaat. TT ET apparaat, dat in Den Haag zetelt, kan men beschouwen als het orgaan, dat op economisch en sociaal gebied de strijd op het hoog ste niveau voert met regering en an dere toporganen om een zo goed mo gelijke positie voor de landbouw te bereiken. Voor de boeren als voor de landarbeiders. Wanneer wij de inge wikkelde vraagstukken, zoals prijs vorming, loonvorming, in- en uitvoer- positie van ons land enz. beschouwen en zien, dat in deze eeuw practisch alle groepen van het bedrijfsleven en de arbeiders sterke organisaties heb ben gevormd en wanneer wij tevens in aanmerking nemen, dat de rege ring zich heeft gewapend met een enorm ambtenaren-apparaat, dan moe ten wij wel tot de conclusie komen, dat het landelijk topapparaat van de georganiseerde landbouw goed be mand dient te zijn. Dit betekent, dat kundige specialisten op velerlei ge bied, zoals de akkerbouw, de veeteelt, de tuinbouw enz., moeten aangetrok ken worden en dat daarnaast enkele economen en juristen ter beschikking moet staan. Wij zouden dus, om een woord van de Voorzitter van het Landbouwschap, de heer Louwes, te gebruiken, kun nen spreken van een braintrust en deze heeft de landbouw hard nodig om zich staande te houden. Men kan het landelijk apparaat van het Land bouwschap ook zien als een van de werktuigen, waarmede de boerenstand moet werken om zijn belangen te ver dedigen. De heer Louwes drukte het in een van zijn stellingen voor het Het nieuwe gemaal „Groenewege" in Hoedekenskerke temidden van kale bomen. Het is herfst. In deze tijd van stormen en regen, speelt oio afwatering een grote rol. Vocral bij de nabewerkingen van op winter voor geploegde kleigronden moet men aandacht schenken aan de voch tigheid van de grond. (Foto RLVD.) Landhuishoudkundig Congres als volgt uit: „Zoals op een boerderij of tuinderij alle werktuigen en andere produktiefactoren door boer en arbei der te juister tijd en op de juiste wijze worden gebruikt om tot een even wichtige en zo profijtelijk mogelijke bedrijfsvoering te komen, zo weet onze agrarische bevolking uit haar zo veelsoortige werktuigenpark van standsorganisaties, coöperaties en ook technische organisaties steeds die keuze te doen, die het meest aange wezen is." Het staat vast, dat het geld, dat bijeengebracht wordt om een goed landelijk apparaat in stand të houden, goed besteed is en zijn rente opbrengt. Dat dit geld door heffingen van alle boeren bijeengebracht wordt, is bevre digend en dat zij, die reeds aan hun vrije landbouworganisatie betalen, een aftrek krijgen, is zeker ook billijk. De subsidies. *~7 O ALS boven reeds vermeld, be- draagt de totaalpost van de door het Landbouwschap toegekende sub sidies 2.076.450 Hiervan gaat 1.300.000 naar het Instituut, dat de kostprijzen van de landbouwproduk- ten berekent en tal van economische onderzoekingen op het terrein van de landbouw verricht, het L. E. I. Dit bedrag is de helft van de kosten, want de andere helft wordt door het Rijk betaald. Voorts wordt 610.500 uitgetrokken voor wetenschappelijk onderzoek in de akkerbouw, de veehouderij, de pluimveehouderij en de tuinbouwsec tor. Het is de bijdrage van het land bouwbedrijfsleven, waar tegenover zeer belangrijke bijdragen van hét Rijk staan. Gezien het feit, dat in tal van be drijfstakken het onderzoek geheel of grotendeels door de belanghebbende wordt bekostigd, zijn deze bedragen verantwoord. Wei kan men zich de vraag stellen of de grote som voor het L. E. I. op de meest efficiënte wijze besteed wordt en of men niet een zekere grens moet stellen aan het terrein van de onderzoekingen van dit Insti tuut. Wij komen op dit punt nog nader terug. Andere dingen, die gesubsidieerd worden, zijn het Centraal Orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, het technisch Landbouw jongeren-werk, de Vereni ging voor Landaanwinning, de Peul vruchten-studiecombinatie, het Mecha- nisatiecentrum, de provinciale onder zoekcentra, enz. Het provinciaal apparaat. OALS men weet is in elke pro- vincie een Gewestelijke Raad van het Landbouwschap ingesteld, welke beschikt over een provinciaal appa- Zie verder volgende pagina Hulst: Maandag 3 november in „De Graanbeurs". Koudekerke: Woensdag 5 no vember in hotel „Nieuw Wal cheren" van 9 tot 1.30 uur. Wissenkerke: Woensdag 5 no vember in hotel „De Kroon". Oostburg: Woensdag 5 novem ber in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 6 november in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 6 novem ber in café „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1