RODëNZ S53S=--7\ HANDELS- EN VETVEE EN VARKENS EN GEITEN op de fok veetentoonstelling en markt te Oostburg RAT MUIS nl De SCHAPEN op de 21ste veetentoonstelling ff OOSTBURG D' ZATERDAG 18 OKTOBER 781 D EHALVE de afdelingen fokvee en schapen waarover elders in dit blad een verslag is op genomen bood de fokveetentoonstelling en markt te Oostburg nog verschillende andere inte ressante afdelingen. Zo was er een ruime aanvoer van handelsvee, waarvan de kwaliteit ongetwijfeld op een hoog peil stond. Hoewel gemakkelijk voor de inzenders, vinden wij het een groot bezwaar, dat voor deze afdeling tot het begin van de keuringen kan wor den opgegeven. In de catalogus wordt dit vee dus niet vermeld. O.i. komt daardoor deze waardevolle afdeling niet tot zijn recht. Vooral wanneer in aan merking wordt genomen dat de meeste handels- dieren „met papieren" worden verkocht, zou het zeker de moeite waard zijn evenals bij het fok vee naam, leeftijd, registratienummer, afstam ming, produktie en herkomst in de catalogus te vermelden. Gaarne geven wij de regelings-commis- sie ernstig in overweging voor de 22e tentoonstel ling die wellicht volgend iaar wordt gehouden aan deze opmerking aandacht te schenken. C. Pijfferoen te Eede behaalde een le-, 2e- en 3e prijs met een inzending melkkoeien. In de ru briek kalfvaarzen met 4 brede tanden bezette Th. Dierikx te Schoondijke de le plaats, gevolgd door een 2-tal dieren van E. van Vooren' te Philippine. Bij de kalfvaarzen met 2 brede tanden wist Vari Melle te Breskens de eerste plaats te bezetten, ge volgd met 2a en 2b C. Pijfferoen, Eede en Cats- man, Groede een 3e prijs. In de rubriek pinkvaarzen bezette P. van Hijfte te Groede de le en 2e plaats. Bij de pinkossen was dit het geval met J. v. d. Dries te Oost-Souburg. Een zeer goede rubriek vormde de graskalveren. Typische uniforme dieren werden hier voorge bracht door de Fa. Van Dale te Vlissingen - Oost burg - Sluis. Ook de ZeCoVa te Goes wist in deze rubriek beslag op een 3e prijs te leggen. De uitge loofde prijzen voor de groepen gingen naar C. Pijf feroen, Eede, voor de groepen van minstens 4 stuks kalfvaarzen; naar P. van Hijfte, Groede voor de groepen van minstens 4 stuks pinkvaarzen en naar de Fa. Van Dalen voor de groepen van mins tens 6 stuks graskalveren. De ZeCoVa behaalde in deze rubriek de 2e prijs. Voor .-'e rubrieken var kens was in deze afdeling weinig belangstelling. Jac. Bertou te Oostburg kreeg een le prijs toege kend. HET VETVEE. 17 EN interessante afdeling vormt ook de afdeling vetvee. Het is echter beter te spreken van vlees- of slachtvee, want het publiek wil geen vet- vlees meer hebben. Het verdient daarom aanbeve ling het woord „vet" niet meer te gebruiken. De keuringen in deze afdeling legden hiervan getui genis af. De jury trachtte door de wijze van beoor deling richting te geven aan de eisen, die aan goe de slachtdieren worden gesteld. Onder grote publieke belangstelling werd het werk van de jury gadegeslagen. In de diverse rubrieken werden zowel zwartbonte als roodbonte dieren voorge bracht. Opmerkelijk was dat doorgaans de voor keur werd gegeven aan de zwartbonten en o.i. terecht. De le prijzen werden toegekend aan malse, vlezige, goed bespierde dieren, die doorgaans bovendien aanmerkelijk zwaarder waren dan hun roodbonte leeftijdsgenoten. Kampioen van de os sen werd de zwartbonte os met 4 brede tanden van J. A. Bertou te Oostburg. Een extra bevleesd dier (Advertentie) Massale vernietiging gewaar borgd door het modernste, een voudigste en meesteconomische poeder. froDtni - Str*»t: -£T v/oonP,,: --tnTposttTll met prima achterhand. Reserve-kampioen werd eveneens een zwartbont dier, nl. een os met 6 brede tanden van J. v. d. Dries te Oost-Souburg. In tegenstelling tot de kampioen, was dit een zeer grote, iets meer ordinaire os, doch goed bevleesd. De- kampioene van de vaarzen was een M. R. Y.- dier met 2 brede tanden van de Fa. Riemens-Pijf- feroen. Een ietwat onevenredig gebouwde vaars, doch met extra dijen. De reserve-kampioene werd een zwartbonte vaars uit de zelfde rubriek van P. van Hijfte te Groede. Een bijzonder malse, enigs zins gerekte zeer vlezige vaars. In de rubrieken dikbillen was slechts één dier ingeschreven, nl. een M. R. Y.-vaars van E. van Vooren te Philippine. Ze behaalde vlot een le prijs. Dezelfde eigenaar behaalde ook nog met een stier een le prijs. De verdere uitslagen waren in de rubriek ossen met 6 brede tanden: lb J. v. d. Dries, voornoemd, 2e prijs G. Scheele, Hoek. Bij de ossen met 4 brede tanden was de lb-prijs voor een zwartbonte, diepe os van C. Pijfferoen. Jammer, dat dit dier geen staart meer had. 2e en 3e prijzen waren voor rood bonte ossen van J. Bertou, Oostburg en E. van Vooren te Philippine. In de rubriek ossen met 2 brede tanden werden de la- en lb-prijs behaald door zwartbonte ossen van resp. Pijfferoen, voornoemd en I. J. Risseeuw. Goed ontwikkelde dieren van goed soort. Met een grove, wat minder typische M R. Y.-os behaalde Bertou, voornoemd, de 2e prijs. J. Moelaert, Schoondijke verwierf een le prijs in de rubriek vaarzen met brede tanden. In de afdeling fokvarkens (Ned. Landvarken) waren slechts 4 beren ingeschreven, verdeeld over 2 rubrieken. De kwaliteit van dit mannelijk fok- materiaal was evenwel uitstekend en aan alle in geschreven dieren kon een le prijs worden toege kend. Bij de beren van ca 1 jaar was la nr. 782 van R. C. Jansen te Oostburg. Een soortige beer, die nog even harder kon. lb voor beer 785 van B. de Meyerv. d. Abeele te Eede. Een beer van goed type, beste hammen, doch kon even vaster in de voorhand, la van de oudere beren werd beer 764 van B. de Meyer-^v. d. Abeele voornoemd, die tevens als kampioen-beer kon worden aangemerkt. Een beer met een extra ruim Kruis, lb in deze klasse werd de beer 754 van R C. Jansen, voor noemd. Ook dit is een soortige beer, doch kon even meer welving in de ribben vertonen^.ook de beenstand achter kon even sterker. Jammer is, dat in deze afdeling het vrouwelijk fokmateriaal geheel ontbrak. Ongetwijfeld zijn er in dit gewest voldoende zeugen en biggen van klasse aanwezig die op een tentoonstelling als deze getoond mogen worden. Op de kleinere bedrijven vooral op de lichtere grond verdient de fokkerij van varkens alle aandacht. De afdeling geiten kwam met 16 inschrijvingen voor de dag. De kwaliteit van dit fokmateriaal viel tegen en kon zich, zoals de dag tevoren te Goes bleek, op provinciaal niveau niet met de geiten fokkerij in de andere delen van onze provincie me ten. Het aantal geitenhouders in West Zeeuws- Vlaanderen is slechts klein en het aantal fokkers onder hen beperkt zich eigenlijk tot 2 personen. Hoewel de georganiseerde geitenfokkerij in Zee land streeft naar de bevordering van de fokkerij van de Nederlandse witte ongehorende geit moest bij gebrek aan beter een zwartharige geit van F. van Hulle te Zuidzande tot kampioene wor den uitgeroepen. Op zichzelf een goed gebouwde, soortige geit met fraai gevormde en goed ontwik kelde uier, doch wegens de haarkleur niet stam boekwaardig. Reserve-kampioene werd de moeder van de kampioene, nl. Marianne, 1450 S., een witte ongehorende geit van dezelfde eigenaar. Deze geit behaalde bovendien vlot een le prijs in de rubriek geiten met afstammelingen. Aan de kampioene van vorig jaar, Gonda, 1451 S een 4-jarige stam boekgeit van J. Sonnevylle, Groede en aan de 3- jarige Greta, 4154 R. v. J. van F. van Hulle konden voorts nog le prijzen worden toegekend. De lam meren vormden een matige groep van 6 dieren, waaronder 2 dieren die wegens te jeugdige leef tijd nauwelijks waren te beoordelen. De eerste plaats bezette hier een wit, maar jammer genoeg gehorend lam van A. P. van Abel te Groede. Aan de regelingscommissie zij in overweging ge geven voortaan alleen geregistreerde geiten die wit en ongehorend zijn op deze tentoonstelling toe te laten. C. DEN ENGELSEN. jE belangstelling van de West Zeeuws-Vlaamse schapenfokkers voor deze traditionele tentoon stelling is toenemend. Door 10 inzenders werden ruim 50 schapen van geregistreerd Texels ras aan gevoerd. Wanneer we echter in ogenschouw nemen, dat het Schapenstamboek voor Zeeland in dit gebied 44 leden telt, menen we te mogen concluderen, dat de aanvoer van schapen op deze tentoonstel ling nog belangrijk is op te voeren. Verheugend was tevens, dat de kwaliteit van de aangevoerde dieren op goed peil stond. Een aantal van de aan gevoerde schapen was van beste klasse. DE RAMMEN. T N de rubriek rammen van 1 jaar en ouder waren 1 4 rammen aangevoerd. De strijd om de eerste plaats ging tussen ram Z 435 van A. J. E. Tem merman te Hoofdplaat en ram Z 446 van A. Kools te Zuidzande. Tenslotte werd Z 435 la geplaatst, waardoor hij tevens kampioen werd.Een typische ram met beste vacht, doch iets week in de rug. Z 446 kreeg toen de lb-prijs en het reserve-kam pioenschap. Een typische, goed gezonken ram, doch bemerking op de kop (blauw). Ram Z 415 van I. J. Risseeuw, Zuidzande, behaalde een 2e prijs. Een goedsoortige ram, kon iets meer diepte hebben. Ram Z 213 van Gebr. De Milliano, Oost burg kreeg een 3e prijs. Een goedsoortige ram, doch minder fraaie kop. In de rubriek ramlammeren waren 11 ingeschre ven. Als la werd geplaatst lam 1735 F, van Jac. de Feijter te Schoondijke. Een lam van'goed type met breed achterstel en beste vacht. Het goed gebouwde lam met gesloten vacht 5034 van Gebr. Buteijn te Aardenburg verkreeg de lb-prijs. De 2a-prijs was voor F 5045 van B. A. v. d. Slikke te Sluis. Een goed ontwikkeld lam, dat iets meer type kon vertonen. Het lam 4857 van Gebr. De Milliano behaalde de 2b-prijs. Is goed ontwikkeld en diep; heeft iets losse vacht. De 3e prijs was voor 5035 van P. J. Risseeuw te Breskens. Een voldoende typisch lam, doch heeft matige vacht. DE OOIEN. fNE rubriek enkelingen ooien, geboren in 1956 of eerder, was van goede kwaliteit met beste kopnummers. Als la werd geplaatst de typische ooi met mooie kop en beste vacht Z 3739 van Jac. de Feijter. De ruim gebouwde ooi, met bemerking op de vacht, Z 3298 van B. A. v. d. Slikke werd lb. De lc-prijs werd Z 3308 van R. C. Jansen te Oost burg. Een goedgebouwde ooi met iets losse schou ders. De 2a-prijs was voor Z 3471 van A. J. E. Temmerman. Een ooi met goed type. De 2b-prijs behaalde Z 3847, een typische ooi, die in de achter hand iets gevulder kon zijn, eig. Jac. de Feijter. Z 3167 van Gebr. De Milliano werd de 2c-prijs toe- gekent. Een goed-gelijnde ooi, die iets slijtage be gint te vertonen. Derde prijzen behaalden de ooien, Z 3306 en Z 3180, beide van Gebr. De Milliano. In de rubriek tweetallen, geboren in 1956 of eerder, kreeg het fraaie uniforme tweetal van Jac. de Feij ter een eerste prijs. De rubriek enkelingen ooien, geboren in 1957, had slechts 2 inzendingen. De goedgebouwde fraaie ooi 3354 F van Jac. de Feijter behaalde een lste prijs. De ooi 4376 l.o. van A. E. de Milliano te Oostburg Verkreeg een 2e prijs. Correct gebouwd, met iets vos aan de benen. De tweetallen ooien, geboren in 1957, waren van beste kwaliteit. Als la werd geplaatst het fraaie uniforme tweetal (4845 en 4852) van B. A. v. d. Slikke. De typische ooien 3426 F en 3427 F van A. J. E. Temmerman behaalden de lb-prijs. Het iets ranke, doch voldoende typische koppel van I. J. Risseeuw kreeg een 3e prijs toegekend. De rubriek ooilammeren was van goede klasse. Het best ontwikkelde, ruim gebouwde lam 4857 van I. J. Risseeuw werd la geplaatst. Lam F 4817 van B. A. v. d. Slikke verkreeg c'e lb-prijs. Een best ontwikkeld, diep lam, doch blauw aan de kop. Als 2a en 2b werden geplaatst 4846 en 4859, resp. van A. E. de Milliano en Gebr. De Milliano. Lammeren van goed type. konden iets vaster van bouw zijn. Lam 4856, eveneens van Gebr. De Mil liano, kreeg een 3e prijs. De rubriek twee-tallen ooilammeren bestond uit 3 koppels goede lammeren. Het uniforme emgoed- gebouwde, doch iets kleine tweetal van P. J. Ris seeuw behaalde de la-prijs. Het tweetal van Gebr. Buteijn, dat iets gevulder in de achterhand kon zijn, verkreeg de lb-prijs. De 3e prijs was voor de lam meren van P. J. Risseeuw, wel uniform, doch iet» week in de rug. Het kampioenschap bij de ooien behaalde de eerder genoemde Z 3739 van Jac. do Feijter. Als reserve-kampioene werd aangewezen 4852 l.o. van B. A. v. d. Slikke. Een typische ooi met beste vacht. Een grotere deelname van schapen aan dezo tentoonsteling zal kunnen bijdragen tot voortgaan de verbetering op bredere basis van de schapen stapel in dit gebied. J. H. LANTINGA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9