r WEEROVERZICHT over de maand september 1958 ZITDAGEN Deze week J ZEEUWS LANDBOUWBLAD ONZE ZEEUWSE PLOEGERS OP DE LANDELIJKE PLOEGWEDSTRIJD E. E. G. COMMISSIE INSCHAKELEN Zitdagen Boekhoud bureau Nieuwe uitgaven 674 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Minister Vondeling kwam zijn belofte na en maakte maanüag jl. de garantie prijzen voor de melk en de akkerbouw- produkten bekend. Op de pagina hiernaast zet de minister zijn standpunt over het landbouwprijs beleid uiteen. Op de eerste pagina van dif nummer wordt in 10 punten het kardinale uit 's ministers nota gelicht. Onze voorzitter heeft, eveneens op de eerste pagina, in een voorlopig commen taar het prijsbeleid 1958/'59 onder de loep genomen. Maandag a,s. zal het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. bijeenkomen om hetzelfde te doen. Over de mooie zachte maand septem ber vertelt de heer M. Scharringa in zijn maandelijks weeroverzicht. Het zal een ieder wel bevreemden, dat het aantal uren zonneschijn in deze maand normaal ge noemd moet worden. Efficiency óók op het boerenbedrijf of liever: juist op het boerenbedrijf. Wie de waarde en de prijs van veevoeders onderling wil vergelijken en daaruit het hoogste rendement wil vaststellen leze het artikel: „Wat kost het veevoeder en wat is het waard" op pagina 680. We zijn naar de Biezelingpolder ge trokken om er de heer K. Dees op te zoeken, die de suïkerbietenoogst mecha nisch aanpakte. 0 Verder in dit nummer een praatje over hagelschadeverzekering en de brom fiets. De keuringen te Oostburg vonden een plaatsje op pagina 681, terwijl: „Aan leg en verzorging van klaverrijke kunst weiden" besproken wordt op pagina 682. Bietenblad is geen afval- maar een bijprodukt van de bietenteelt. Het is een gewaardeerd voer dat door het vee graag wordt gegeten mits het zindelijk wordt ingekuild. Wanneer de dieren het in de winter slecht willen opnemen en u tijdens het voeren zwijgend aanstaren, maakt dan het plan om volgend jaar meer aandacht aan dit produkt te schenken. (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Sicken ga Redactie en Administratie: Grote Markt 28, Goes. Telefoon K 1100 2345 UIT DE INHOUD: Garantieprijzen vastgesteld. Voorlopig commentaar. Weeroverzicht over de maand september 1958. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. en Verzekerings instellingen der Z. L. M. Nieuwe uitgaven. Standpunt Minister over landbouwprqsbeleid. Van Boerderij en Organisatie. Rentabiliteit van het gehele akkerbouwbedrijf. Appeloogst 1958. Het K. N. L. C. teleurgesteld. Suikerbietenoogst 1958. Sporenelementen. Verzekeringszaken. Belastingpraatje. Wat kost het veevoeder en wat is het waard? Oranjekalender 1958. Handels- en vetvee en varkens en geiten op de fokveetentoonstelling te Oostburg. De schapen op de 21e Veetentoonstelling te Oostburg. Aanleg en verzorging van klaverrijke kunst weiden. Onder de Tuinbouwlantaarn. Korte wenken Radio. De Boerenjeugd. Marktberichten. Eram uit de Slikhoek. (Door III. Scharringa September bracht veel zacht weer en was daar bij gemiddeld aan de natte kant. Het aantal uren zonneschijn was ongeveer normaal. De gemiddelde temperatuur was in De Bilt 15,8° tegen 14,2° normaal. Het was dus ongeveer ander halve graad te warm. Het gemiddelde van de dagelijkse maximumtem peraturen bedroeg 20,2° tegen 19,4° normaal en dat van de dagelijkse minimumtemperaturen 12,3° tegen 9,8° normaal. De nachten waren dus gemid deld genomen aanzienlijk warmer dan normaal en in overeenstemming daarmee is in deze maand nog geen nachtvorst waargenomen. Bijzonder goed weer was het m de eerste week van september toen er bijna nergens regen viel en de temperaturen op sommigé dagen een waarde bereikten die tussen 25° en 30° lag. Het weer had in de eerste week een voor die tijd van het jaar bijzonder sterk uitdrogend karakter waaraan vooral in de landbouw grote behoefte bestond. Overigens is het gemiddeld in september maar weinig geschikt om in de buitenlucht te drogen. Dit blijkt uit de waarden voor de verdamping van een open wateroppervlak zoals die normaal voor De Bilt gelden. Hoe hoger deze waarde hoe beter het droogt. mei 109,6 mm aug. 97,9 mm juni 126,0 mm sept. 61,9 mm juli 120,3 mm Over de hele maand genomen waren de hoeveel heden neerslag wat boven normaal. In Den Helder werd 69 mm gemeten, in Leeuwarden 114 mm, in Groningen 78 mm, in De Bilt 82 mm, in Vlissin- gen 69 mm en in Maastricht 52 mm. De normale hoeveelheden lopen uiteen van 60 mm in het zuid oosten tot 85 mm in het westen van het land. Het was dus in het westen vooral in het kust gebied wat droger dan normaal. Het aantal uren zonneschijn was in De Bilt juist normaal nX 150 uren. Deze septembermaand was aanzienlijk gunstiger dan die van 1957 waarin gemiddeld over het land 172 mm regen viel, dat is bijna twee en een half maal zo veel als normaal. Er was toen zelfs één plaats (Rotterdam) met 244 mm. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in overeenstemming daarmee (gemiddeld over het land) slechts 96 uren. Dat het in september mooi weer kan zijn is be kend. Er kunnen nog hoge temperaturen voor komen. In september 1949 werd te Naaldwijk nog 35° bereikt en wel op de 5e. Die maand was toen gemiddeld nog een halve graad warmer dan voor juli normaal is. Wat de laatste jaren betreft: we moeten tot 1951 teruggaan gm een septembermaand te vinden waarin de temperatuur boven normaal was. We hadden dus 6 jaren met een te koude of hoogstens riormale september. De herfst betekent de overgangstijd van draag lijk weer naar weer waarbij men moet stoken. De temperatuur wordt in september en oktober ge leidelijk lager en het is wellicht interessant te vef- nemen hoe deze temperatuurdaling gemiddeld ver loopt. Daartoe schrijven we onder elkaar de waarden van de gemiddelde temperatuur over de laatste 40 jaren voor elke dag afzonderlijk in de periode van 1 september tot en met 30 oktober, dus juist 60 dagen. Deze 60 dagen verdelen we in tijdvakjes van 5 dagen en we vinden dan: Op de landelijke ploegwedstrijde*» slaagde onze Zeeuwse kampioen, de heer C. de Jager uit Wol- phaartsdijk, er in beslag te leggen op de tweede plaats, terwijl de heer J. Haak uit Zaamslag de zesde plaats wist te bereiken. In aansluiting op vragen van de heer Vredeling in de Tweede Kamer antwoordt minister Vonde ling dat onze Regering aan de Europese Commis sie heeft verzocht stappen te ondernemen in ver band met het melkvraagstuk. ut op u vmeck OOSTBURG: woensdag 22 okt. in café „De windt". KORTGENE: donderdag 23 okt. in hotel „De Korenbeurs". ZIERIKZEE: donderdag 23 okt. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 23 okt. in café „De Eendracht". IJZENDIJKEzaterdag 25 okt. in hotel „Lievense". Tijdvak 15 sept. 610 sept. 1115 sept. 1620 sept. 2125 sept. 2630 sept. Gemiddelde Tijdvak Gemiddelde temp. 15,48° 14,98 14,22 13,56 12,78 12,58 1—5 okt. 6—10 okt. 11—15 okt. 16—20 okt. 21—25 okt. 26—30 okt. temp. 11,78 10,96 10,20 9,50 8,56 7,64 We zien de temperatuur dalen, maar niet geleide lijk. De daling verloopt in oktober sneller dan in september. Als we aannemen dat men geneigd is, te gaan stoken als de gemiddelde etmaaltemperatuur onder 12° komt dan zien wij dat de gemiddelde datum waarop men met stoken gaat beginnen op een van de eerste dagen van oktober valt. Voor het noor den van het land zal deze wat eerder vallen en voor het zuiden wat later. Het bedrag van 12° is maar een aanname. Wind en bewolking zijn voor onze beoordeling van de temperatuur ook van groot belang zodat een temperatuur alleen nooit een betrouwbare maat staf kan zijn. Dat voorts de kolenprijzen en de traditie een rol spelen zal wel duidelijk zijn. Toeter en Schalmei; deel I; door Marinus Schroe- vers. publicist, en L. van der Broek, hoofd ener lagere landbouwschool. Uitgegeven door N.V. Uitgevers Maatschappij W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Prijs ing. ƒ5, geb. 5,60. LP EN bloemlezing voor lagere land- en tuinbouw- scholen, huishoudscholen en andere inrichtin gen voor lager vervolgonderwijs. De samenstellers van deze bloemlezing hebben bij de keuze van de stof zich laten leiden door de opvatting, dat enerzijds de taal een middel is tot het vergaren van kennis, anderzijds de taal waarde vol is voor cultuur en esthetische vorming. Zo vinden wij artikeltjes van de hand van de samen stellers b.v. over het ontstaan van de taal, over Vincent van Gogh. Hiernaast sprookjes o.a. van H. C. Andersen, en passages uit werken van be kende schrijvers en schrijfsters betrekking heb bende o.a. op Beethoven, op Fr. van Assisi, op historische gebeurtenissen als de februari-ramp en op sociaal-culturele problemen, zowel uit het verleden als in het heden, zoals b.v. de slaven handel (Negerhut van Oom Tom), de behandeling van de inlanders in Oost Indië, beschreven door Multatuli, de opkomst van de arbeidersbeweging onder invloed van Karl Marx, het negerprobleem in Zuid-Afrika en de vervolging der Joden in de jongste wereldoorlog. In 't algemeen zal bij dit soort onderwerpen ten volle de medewerking van de leraar, in verband met toelichting en verkla ring, vereist worden. Ook aan de poëzie is aandacht geschonken, waar bij de keuze niet eenzijdig was. Zo komen wij onder meer J. Slauerhof en Annie M. G. Schmidt tegen. Een aardige bloemlezing, die ongetwijfeld de belangstelling verdient van de leerlingen, waar voor zij is bedoeld. Wij vinden er de taal, die zonder meer meedeelt, verklaart, terechtwijst of te keer gaat de toeter maar daarnaast de taal, die als muziek is, in proza en poëzie de schalmei. G. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V. B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ST. MAARTENSDIJK: donderdag 23 oktober 1958 in hotel „Hof van Holland", van 1113 uur (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZIERIKZEE: donderdag 23 oktober 1958 in hotel „Huis van Nassau", van 1113 uur (de heer De Lange).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2