665 DE FOKVEETENTOONSTELLING TE ZIERIKZEE BESLUIT SPANNINGGEVERS VOOR SCHRIKDRADEN ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 ~r N ir. W. htartnsen j A LS laatste van de regionale fokveedagen in Zeeland vond die voor Schouwen en Duiveland op 25 sept. j.l. te Zierikzee plaats. De veehouders-fokkers in dit gebied hebben ook nu weer laten zien over een goede kern van melk- en fokvee te beschikken. Naast de goede aanwinsten van stamboekvee uit Friesland in de jaren na 1953, zijn er uit aanfok jonge dieren van voldoende type getoond. In vergelijking met de inzendingen op de Z. L. M.-tentoonstelling in 1957 kan echter niet gesproken worden van een vooruitgang in kwaliteit van het gekeurde vee. Een 3-tal factoren zijn hieraan debet geweest, n.l. wat minder inzendingen, waarbij ook kwaliteitsvee is weggebleven, verder minder zorg door sommige fokkers aan het toilet besteed, waardoor de goede hoedanig heden van bepaalde dieren van goede klasse te weinig tot hun recht kwamen. En tenslotte het minder aangename weer, een af en toe tot stormkracht aanwakkerende wind, wat ook op de dieren een ongunstige invloed had. Mogelijk had dit ook zijn weerslag op de publieke belangstelling, die beneden de verwachting is gebleven, vooral 's-middags bij de kampioenkeuringen en het défilé van de eerste prijswinnaars. rEN blijvende zorg en aandacht voor de veehou- -E' derij is noodzakelijk om het bestaande, op zichzelf niet onbevredigende, peil van de teelt te handhaven en mogelijk op te voeren. Een flinke activiteit van de bestaande veeverbeteringsver- enigingen en commissies kan hierbij niet worden gemist. Vele veehouders hebben goede troeven in handen, die niet verspeeld mogen worden. Kwali teitsvee is een economische noodzaak van de eerste orde voor het veel voorkomende gemengde bedrijfs- type. DE STIEREN. "T\ E fokkerij richt zich heel sterk op de IC. I. De •L/ verenigingsstier Mercedes was dan ook de enige vertegenwoordiger in de rubriek oudere stieren». Werd met een 1ste prijs bekroond, was feitelijk ter opluistering, daar hij in 1956 reeds kampioen werd. Is na zijn groeistoringen in de „jonge jaren" dit jaar veel in zijn voordeel ver anderd. In aanleg van prima Friese afstamming (combinatie Pietje's Adema x Anna's AdemaJ, met harmonieus type en correcte bouw. Mist als 3-jarige nog in maat en ribomvang. Conditie en verzorging zonder aanmerkingen. De jonge stier tjes (geb. jan.maart '58) vormden een matig 3-tal. Een 2a prijs behaalde Anna's Scout van S. Voorbeytel te Oosterland, met voldoende robuust heid en diepte, maar wat weke en losse bouw. Beter gelijnd, maar te weinig ontwikkeld was Adema's Verwachting (V. Dr. Lente's Verwach ting) van E. Verburg te Noo/dgouwe (3a-pr.). HET VROUWELIJK JONGVEE. TAE kalf vaarzen, geb. vóór 1 juli 1956, vormden een behoorlijke klasse met als fraai kopnum- mer een Rotterda Sikkema 8'J-dochter, Mina 5, van C. N. Beye te Haamstede (fokker E. Verburg). Best gesloten type met mooie verhoudingen en adel. Iets weinig massa, gezien de leeftijd. Werd een goede kampioene van de kalf vaarzen. In haar rubriek werd voorts een behoorlijke middenmoot van 4 tweede prijsdieren getoond. De rubriek kalf- vaarzen, geb. 1 juli—31 dec. '56, was eveneens van voldoende kwaliteit met twee uitlopers, la Marie (V. Rotterda Sikkema 114) van A. J. Schoof, Oosterland, een typische behangen vaars met best kruis, minder sterk beenwerk. Was een goede con currente van de kampioene, lb Josina (V. Rotter da Smits 45) van C. Padmos, Eikerzee; goed ont wikkeld en behangen, wat zware schouder. De vaarzen, geb. van 1 jan.1 april '57, vormden een grote collectie van voldoende gehalte en heel goede kopgroep, la Aukje (V. Rotterda Sikkema 114) van C. Padmos uit de kampioene van 1955 en 1956, Akke 43. Een vaars met beste romp, iets afwij kend in de gang. lb Jarinkje 26 (V. Dr. Lente's Verwachting) van Voorbeeldbedrijf (Friesland hoeve", Kerkwerve. Mals type, met adel, matig steil beenwerk. lc Sikkema's Lena (V. Rotterda Sikkema 114), eveneens van de „Frieslandhoeve", typisch, iets afwijkende schouder-aansluiting en benen; ld Albertje 30 (V. Minke's Paul Sikkema) van E. Verburg, goed type, met evenredige bouw, wat licht gebouwd; le Lijsje 19, eig. A. J. Schoof, typisch met afwijking in schouder en horens. De rubriek vaarzen, geb. 1 april1 juli '57, was voldoende met als goed kopnummer Emma 6 van A. Vijverberg, Ouwerkerk. De groep pinken, geb. 1 juli31 dec. '57, werd aangevoerd door Mina 10 (V. Rotterda Sikkema 89), eveneens van A. Vijverberg, (best gelijnd, cor rect met iets lichte hals en hakkige beenstand). De jongste rubriek, geb. na 1 jan. '58, liet wat te weinig ontwikkeling en conditie zien, overigens een groepje voldoende typische dieren. Bovenaan la Albertje 11 (V. Rotterda Sikkema 89) van A. Vijverberg, lb en lc de Mercedes-dochters Elsje van J. vwi Tiggelen, Ellemeet en Jans 6 van A. Vijverberg. DE KOEIEN. ThE rubrieken eerste kalfskoeien waren goed be- zet met een goede kop en voldoende midden moot. De groep melkgevende, hoogstens 6 mnd. Helaas kunnen wij, door plaatsgebrek, onze verslagen over de tentoonstelling in Oostburg in dit nummer niet vervolgen. gekalfd, werd aangevoerd door een Julius-dochter Dora 8 van C. N. Beye, Haamstede (la), fijn melk- type met kwaliteits-uier, lb Pietje 36 van Wed. A. de Kok, Kerkwerve, een best ontwikkelde en ro buuste overloper met iets minder adel, kruis kon fraaier. In de groep droogstaande, langer dan 6 mnd. gekalfd, werden 3 eerste prijzen toegekend, la Roorda Dina 11 van A. J. v. d. Graaf, Nieuwer- kerk, mooi behangen met voldoende adel en even redigheid. lb Jansje 3 van C. N. Beye, typische, iets ranke melkkoe met best uier, lc Tjitske 18 (V. Aaltje's Eduard), eveneens wat licht maar goed produktietype. De tweede kalfskoeien waren in één rubriek samengebracht (meer dan 6 mnd. gekalfd), werden gewaardeerd als vrij goede klasse me beste kopgroep. Deze bestond uit een 5-tal die ren. la Jarinkje 33 (V. Bütenmoark Juweel) uit Jarinkje 25 van de „Frieslandhoeve". Een sterk gebouwde, edele koe met goede maten en verhou dingen. Kon even meer uitgebroken in de ribben. Behaalde, evenals haar moeder in 1956, thans het reserve-kampioenschap van de koeien. In haar klasse werd ze gevolgd door een goede collectie, n.l. lb Adema 213 (V. Poelster Bertus) van E. Verburg, res.-lcamp. 1957, best type melkkoe, wal weinig massa, voorts Agnes 3 van J. M. Dalebout, Ellemeet (lc) en Jantje 52 van de „Friesland hoeve" (ld). De derde kalfskoeien vormden wat weinig uni forme groepen. De rubriek melkg., hoogstens 6 mnd. gekalfd, was niet opvallend met 2 goede eer ste prijzen, la Fokje 5 van L. M. Moermond, lb Sietske 24 van C. Padmos. De rubr. droogst., meer dan 6 mnd. gekalfd, had een uitloper in de sterk gebouwde Jacoba van de „Frieslandhoeve". De vierde kalfskoeien, melkgevend, waren van goed gehalte, la Olivier's Lena 62, eig. „Friesland hoeve kwaliteitskoe met iets gedrukte lendenen, sobere conditie, lb Nette 59 van B. Viergever, Zie rikzee, mooi melktype met wat licht voorstel. De rubr. droogst., meer dan 6 mnd. gekalf, was weinig imponerend zonder 1ste prijzen. De oudere koeien bleken goed geselecteerd met fraaie kopgroepen. In de rubr. melkg., hoogstens 6 mnd. gekalfd, was de juiste rangschikking, ge zien het geringe kwaliteitsverschil, moeilijk. De plaatsing werd als volgt: la Jet 15 van J. M. Dale bout, evenredige typische en malse koe met even afwijkende uiervorm en beenstand, lb Jarinkje 25, iets smalle koe met fraaie diepte en verhoudin gen, best uier, lc Mike 3 van G. v. d. Welle, Zierik zee, sterke, matig diepe koe met goed uier, ld Aukje Adema van L. J. van Oeveren, Ouwerkerk, luxe koe met beste bovenhand, schouderligging kon iets beter, benen iets week. De rubr. droogst., langer dan 6 mnd. gekalfd, was over het geheel iets onregelmatig, maar met zeer goede dieren onder de hoogstgeplaatsten. De kampioene van 1957. Grietje 3 van C. Padmos, bracht het ook nu weer tot een la-prijs, gevolgd door haar stalgenote Akke 49 (kampioene 1955 en 1956).De eerste van fraai type, evenredig en met goed uier, haar toilet kon beter verzorgd, de twee de als 10-jarige nog krachtig en gesloten van bouw, fraai zij-aangezicht, met uitgesproken diepte, wat slijtage op de banden. Deze oud-kampioenen wer den gevolgd door Feike 17 van A. J. A. Bolijn, Ouwerkerk met een lc-prijs. Deze plaatsing ver zekerde echter haar mededinging voor het kam pioenschap van de koeien, daar de oud-kampioenen hiervoor ter opluistering waren. In een op goed peil staande kampioenskeuring verwierf Feike 17 deze ere plaats. Een niet grote, maar sterk gelijn de edele koe van mooie diepte die in het voorstel iets meer uitdrukking kon hebben. Op de ld-prijs in deze rubriek werd beslag gelegd door C. Flohil, Brouwershaven met Oenema Lucie, een mooie evenredige melkkoe met wat zwakke schouder en rug. DE PRODUKTIEKLASSE. "CEN 9-tal koeien bleken aan de hiervoor gestelde -L' eisen te voldoen en tevens tenminste een 2de prijs voor exterieur te hebben behaald. De uitslag was als volgt: 1. Jarinkje 25, „Frieslandhoeve", ter opluiste ring wegens kampioenschap produktieklasse 1956. 2. Sjerkje 28, B. Viergever. 3. Feike 17, A. J. A. Bolijn. 4. Klazina 8, B. Viergever. 5. Nette 59, idem. 6. Jet 15. J. M. Dalebout. Feike 17. (371049 KS) geboren op 26 mei 1950, van de heer A. J. A. Bolijn, bedrijf Ouwerkerk, werd kampioene op de fokdag te Zierikzee. 7. Oenema Lucie, C. Flohil. 8. Akke 49, C. Padmos. 9. Aaltje 3, B. Hage, Oosterland. Jarinkje 25 produceerde in 5 perioden 32041 kg melk met 1320 kg vet in 1736 melkdagen. Sjerkje 28 gaf in 6 melkperioden 31435 kg melk met 1296 kg vet in 1838 dagen. DE GROEPEN. T)E groepskeuringen hebben in het algemeen een redelijk peil kunnen bereiken. Voor da rubriek bedrijfsgroepen van 5 stuks waren 4 in zendingen. De collectie koeien van Ed. Verburg won door uniformiteit en doelmatige melkvorming de 1ste prijs. Groepen van O. B. Boot, Duivendijke en A. J. A. Bolijn kwamen tot resp. 2a en 2b-prij- zen. De bedrijfsgroepen van 3 vaarzen leverden geen eerste prijs op, de 2a, resp. 2b-prijs was hier voor A. F. Schoof en E. Verburg. De bedrijfsgroepen van 3 koeien waren beter (leeftijd ook in 't voordeel), la C. Padmos met een voldoende uniform trio beste koeien met goede produktiekentekenen (Akke 49, Grietje 3 en Siet ske 24). lb Voorbeeldbedrijf „Frieslandhoeve", eveneens fraaie groep produktiedieren (Olivier's Lena 2, Jacoba en Jarinkje 33); verder o.a. 4 rede* lijke 2de prijzen (2a C. N. Beye, 2b J. M. Dalebout, 2c B. Viergever, 2d J. Boot Nzn). De deelname voor de rubriek 3-tallen zelfgefokte volbloeden was boven verwachting groot. Een ver dienstelijk succes werd hier behaald door A. Hanse, Haamstede, die met 3 Zeeuwse K. I.-produkten uit de Gerda-koeien de meeste lijn en eenvormigheid in type demonstreerde (la-prijs). Een 1-prijs be haalde de „Frieslandhoeve" met 3 soortige vaarzen, terwijl C. N. Beye met 3 jonge produktie-typische koeien een lc-prijs verwierf. Hierna volgden 2 groe pen met tweede en 3 met derde prijzen. Zeer vermeldenswaard is, dat bij de keuring in de rubriek koeien met minstens 2 afstammelingen enkele koeien goede tot voldoende fokwaarde de monstreerden. Het voorbeeldbedrijf „Friesland hoeve" gaf hier een mooi voorbeeld met Jarinkje 25, die met haar beide dochters Jarinkje 33 en 26 een goede eenheid vormde, waarbij de dochters in kwliteit bij de moeder niet onderdeden. De lb-prijs ging naar C. Padmos voor Akke 43 en haar goede dochters Aukje en Ada, waarbij de laatste wat minder goed paste. Als 2de prijswin naars mogen we in deze rubriek nog vermelden E. Verburg met Albertje 23 en J. van Tiggelen met Lize 31. Tenslotte vermelden wij nog, dat de keuringen een vlot verloop hadden dank zij een goede orga nisatie. De 4de fokveedag te Zierikzee kan weder om, gezien de verschillende waardevolle aspecten van deze dag, stimulerend werken voor de toe komstige fokkerij in Schouwen en Duiveland. /"\P 30 september j.l. werd het op de Wet op de gevaarlijke werktuigen gebaseerde Besluit spanninggevers voor schrikdraden afgekondigd. In dit besluit zijn keuringsvoorschriften vastge steld waaraan spanninggevers voor schrikdraden moeten voldoen. Zij worden gekeurd door de KEMA te Arnhem. Het verbod tot het voorhanden hebben of gebrui ken van een spanninggever, die niet overeenkom stig het nieuwe besluit is goedgekeurd, geldt niet voor spanninggevers van een type, dat vóór 1 de cember 1958 door de KEMA is goedgekeurd, ge durende 5 jaren na de datum waarop deze goed keuring werd gegeven. Voorts geldt dit verbod tot 1 december 1960 niet voor spanninggevers waarvan het type niet door de KEMA is gekeurd en die vóór 1 december 1958 reeds in gebruik zijn. Uiteraard blijft het gebruik van afgekeurde exemplaren van al-dan niet gekeurde typen span- ninggevers verboden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9