FLAMINGO Kalibemesting Strooi Kalizout 'n MGH ras 662 Vervolg Termijnmarkt P. D. WAARSCHUWT GESLAAGD INGEZONDEN TOELATING RIJKS MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL SCHOONDIJKE geeft wat de boer verwacht NIEUWE SUIKER- EN TARWE- OVEREENKOMSTEN BEGROTING LANDBOUWSCHAP DE AARDAPPELPOSITIE Een kalibemesting in het najaar biedt vele voordelen betere verspreiding door de bouwvoor wintergewassen gaan krachtiger de koude in ook het grasland komt beter de winter door najaarsbemesting geeft betere arbeidsverdeling en bovendien een voordeel door lagere prijs N.V. NED ER LAND 8 CHE KALI-IMPORT MAAT8CHAPPU AMSTERDAM ZEEUWS LANDBOUWBLAD Uit de gegeven voorbeelden moge het duidelijk zijn geworden, dat een termijnmarkt voor aardappelen zeer in het belang is van de boeren. De transacties op de termijnmarkt zijn zoveel mo gelijk gestandaardiseerd. De hoeveelheid is ge standaardiseerd (één contract is steeds 15.000 kg aardappelen), men kan slechts in de standaard kwaliteit van enkele rassen handelen (voor oogst 1958 van de kleigrond: Eigenheimers 35 mm, Bintjes 35 mm en Bintjes 45 mm en voor het zand: Voran 35 mm en Libertas 35 mm) en men kan op de termijnmarkt slechts handelen Voor levering in een bepaald aantal maanden (men heeft contracten voor augustuslevering, september- levering, oktoberlevering, enz., tot en met april- levering). 1 Levering staat bij termijnhandel echter niet op ïle voorgrond. Hoofdzaak is het dekken van prijs- risico's, hetgeen men kan bereiken door op de ter mijnmarkt achtereenvolgens twee gelijkwaardige, doch tegengestelde transacties te sluiten (volgens het eerste voorbeeld). Ieder contract op de jonge termijnmarkt voor aardappelen wordt door de N.V. [Amsterdamse Liquidatiekas geadministreerd en deze bank' stadt ook garant voor een onberispelijke af- .Wikkeling van het termijncontract (wanneer dit Voorkomt). Omgekeerd verlangt de Liquidatiekas 'dat men bij het sluiten van een termijncontract een bepaalde waarborgsom stort (n.l. 10 van de waarde van de transactie). Hoewel niet als zodanig bedoeld, kan levering öp een termijncontract wel plaats hebben. Men rekent dan af op basis van de vastgestelde stand aardkwaliteit (maar men kan ook een betere kwa liteit leveren en dan geldt een toeslag op de prijs,; indien een slechtere kwaliteit wordt geleverd, wordt een aftrek toegepast). De handel weet dus nooit van tevoren welke kwaliteit hij op een termijn contract geleverd krijgt. En dit past de effectieve handel niet. Vandaar dat levering in de termijn- handel slechts zelden voorkomt. Als „risicodekkingsinstituut" is de termijn markt voor de boer, zowel als voor de handel, echter van onschatbaar belang. Bij voldoende ideelname zal de prijs van aardappelen door de ter mijnmarkt een stabieler karakter krijgen; de prijs- schommelingen zullen de neiging hebben kleiner te worden. Uit dit oogpunt bezien, is het dus even eens gewenst, dat zoveel mogelijk partijen van de termijnmarkt gebruik maken. Aardappelen zijn het eerste Nederlandse pro- •dukt, waarvoor in ons land een termijnmarkt is ingesteld (de andere produkten, waarvoor in Ne derland een termijnmarkt bestaat, zijn alle van uitheemse oorsprong). Deze markt heeft ook zijn betekenis gezien tegen de achtergrond van de Euro- markt, waarvan Nederland deel uitmaakt. Het is om al deze redenen te hopen, dat de termijnmarkt voor aardappelen een welverdiende ontwikkeling tegemoet mag gaan. Drs. G. GREIDANUS. 4 De Plantenziektenkundige Dient te Wageningen waarschuwt in Bericht 1307 voor uitbreiding van de loodglansziekte en herinnert er aan dat het nu de tijd is om tegenmaatregelen te nemen. Voor het examen diesel en elektrische installa ties van de Praktijkschool voor Landbouwmecha nisatie te Slootdorp slaagde uit onze provincie de heer P. Slabbekoorn te Kloetinge. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de redacteur, E in uw nummer van 27 september 1958 opge nomen verhandeling over brouwgerst onder de titel „Brouwgerstsituatie noopt tot waakzaam heid", van de zijde van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging G.A. te Wemeldinge, geeft een beeld van het verloop van de brouw- gerst-markt en de invloed die daarop is uitge oefend door het, naar haar mening, onjuiste standpunt van het C. B K. In dit stuk wordt, ongetwijfeld terecht, gewezen op bepaalde dingen, die onbevredigend verlopen zijn en voor ons geen aanleiding tot reactie ge geven zouden hebben, ware het niet dat de schrij ver zich geroepen heeft gevoeld om onder het hoofd „Handel en Wandel" op een uiterst on vriendelijke wijze over de vrije handel (met een grote H te schrijven. Het is voldoende gebleken, dat er in de econo mische structuur plaats is voor de Coöperatieve bedrijfsvorm, zowel als voor de vrije handel. Dat beide partijen hun goed recht verdedigen is be grijpelijk en geoorloofd. Niet juist is het evenwel dit te doen op de wijze zoals het in het bovenaan gehaald betoog gebeurd i§, door n.l. generalise rend de vrije handel als een bepaald minderwaar dige figuur te tekenen, wiens enige doel zou zi.jn te parasiteren op de gerst teler en te stellen, dat de handel bij export de Coöperatie gaat nadoen, de markt stuk concurreert en stroman is van spe lers achter de schermen. Is het juist, om grieven die de Coöperatie heeft tegen een bepaald gebeuren, ten laste te leggen aan de vrije handel met het enige resultaat dat de verhoudingen nodeloos worden verscherpt? Het komt ons voor, dat goedwillende Coöpera tief georiënteerde gerst-telers daarvoor geen waardering zullen kunnen opbrengen. Wij hopen dat zij, die in de toekomst namens de Coöperatie, iets ter kennis van de lezers van het Zeeuws Landbouwblad willen brengen, met deze dingen zullen willen rekenen en hun stuk op een verantwoord peil houden. Namens de Zeeuwse Vereniging van Graanhandelaren, C. DUVEKOT Lzn, Voorzitter. Toegelaten tot de ie klasse van de Rijks Middel bare Landbouwschool te Schoondijke: A. de Badts, Breskens; C. van Belois, Biervliet; A. Boussen, IJzendijke; M. Dees, IJzendijke; W. Dekker, Schoondijke; J. Dieleman, Hoek; M. Die- leman, Biervliet; A. Doens, IJzendijke; A. de Feij- ter, Axel; F. de Feijter, Hoofdplaat; A. van Hoote- gem, Breskens; Jac. de Jonge, Biervliet; J. de Kraker, Axel; I. Moens, Biervliet; C. de Regt, Biervliet; H. Roelse, Hoofdplaat; J. Scheele, Groede; J. Simonse, IJzendijke; A. Verhage, Schoondijke; G. van Vooren, Biervliet; A. de Zwart, Oostburg; totaal 21 leerlingen. Afgewezen: Geen. Toegelaten tot de 2e klasse: P. de Kunder, Groe de, en J. Verpoorte, Zaamslag. (Advertentie) De beide goederenovereenkomsten voor land- bouwprodukten (suiker en tarwe), waaraan ons land deelneemt, lopen dit jaar af. Een onderhande lingsconferentie voor een nieuwe suikerovereen komst is tegen het einde van september te Genève bijeengeroepen. De meéste landen, die belang heb ben bij de wereldsuikermarkt, blijken hernieuwing van de overeenkomst voor te staan. Indien de on derhandelingen over hoeveelheden en prijzen niet op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten, is er een redelijke kans dat een nieuwe overeenkomst van hetzelfde type in het begin van 1959 in werking zal kunnen treden. De minister hoopt, dat het ook voor Nederland weer mogelijk zal zijn op bevredi gende wijze aan een nieuwe overeenkomst deel te nemen, aldus deelt de bewindsman in zijn memo rie van toelichting mede. In de tweede helft van oktober komt een confe rentie bijeen, die zich zal uitspreken over het type van een internationale tarwe-overeenkomst, dat voor het grootst mogelijke aantal landen aanvaard baar is. De lopende overeenkomst wordt veelal als zwak beschouwd, mede door te geringe deelneming. Daarna zullen in maart 1959 de eigenlijke onder handelingen over een nieuwe internationale tarwe- overeenkcmst worden gevoerd. Thans valt nog niet te zeggen of het mogelijk zal blijken belangrijke wijzigingen of verbeteringen aan te brengen. Hoe wel de gebruikelijke vorm vrij goed past in de Nederlandse verhoudingen op tarwegebied, zal van Nederlandse kant in beginsel ook medewer king kunnen worden verleend aan pogingen om een sterkere overeenkomst tot stand te brengen. Het Landbouwschap deelt mede dat op het Secre tariaat, Raam weg 2528 te 's-Gravenhage, de be groting met toelichting voor 1959 verkrijgbaar is en ter inzage ligt. VERGADERING PRODUKTSCHAP VOOR AARDAPPELEN IN de op 1 oktober j.l. gehouden bestuursverga dering van het Produktschap voor Aardappelen werd o.m. medegedeeld dat uit Engeland, Zweden en anere landen ontvangen berichten er op wijzen, dat de exportvooruitzichten beslist niet ongunstig zijn. Uit de stijging van de prijzen op de termijn markt, die voor het ras Bintje vooral voor voor jaarslevering aanzienlijk is, blijkt dat ook door telers en handelaren met goede exportmogelijk heden rekening wordt gehouden. Ook voor herfst- aflevering vertonen de prijzen een geleidelijke stij ging. Als direct gevolg van deze prijsontwikkeling kan verwacht worden dat de animo om aardappe len te vervoederen geringer zal zijn dan voorheen, ook in de andere Westeuropese landen, en van de normaal te vervoederen hoeveelheid een deel zal worden gereserveerd voor afzet op de consumptie- markt. Hierbij moet bedacht worden dat in de be langrijkste Westeuropese landen normaal onge veer evenveel aardappelen worden vervoederd als door de bevolking worden geconsumeerd. De vraag kwam dan ook naar voren of het grote optimisme dat velen ten opzichte van de komende exportmo gelijkheden hebben niet groter is dan verantwoord is op grond van de te verwachten verhouding tus sen vraag en aanbod. Verder werd medegedeeld dat de kleiaardappel- oogst goed is. Volgens een voorlopige raming zou de af leverbare (netto) opbrengst van 1^4 miljoen ton ca. 350.000 ton hoger zijn dan vorig jaar en vrijwel even groot als in de jaren 1954 en 1955. De zandaardappeloogst is op ca. 900.000 ton netto ge raamd wat ongeveer 200.000 ton lager is dan in de jaren 1954 en 1955. Uit door het I. V. R. O. verzamelde gegevens over de rassensamensteliing blijkt, dat dit jaar op klei grond bijna de helft van de oppervlakte door Bintje en Eigenheimer is ingenomen. Met betrekking tot de uitvoering van de garan tieregeling consumptie-aardappelen werd het standpunt ingenomen dat bij eventuele contrac tering de aardappelen binnen 3 weken door het V. I. B. moeten worden afgenomen. Mocht dit niet mogelijk zijn dan is het niet meer dan redelijk dat een bewaarvergoeding van 10 cent per week en na half april van 20 cent per week per 100 kg wort gegeven. Het ziet er overigens niet naar uit dat door de Overheid consumptie-aardappelen overgenomen zullen moeten worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6