FLAMINGO ZITDAGEN 658 A. DE WAARD MARKTONDERZOEK VERBETERING TWEEDE UITKERING DER MELKPRIJSGARANTIE 1957-1958 BENELUX-BESPREKINGEN TE BRUSSEL LANDBOUWGIDS 1959 'n MGH ras Ere-galerij vy DE HEFFING '58 VAN HET LANDBOUWSCHAP ZEEUWS LANDBOUWBLAD ZEEUWS LANDBOUWBLAD IN MEMORIAM donderdag 25 september overleed de heer A. de Waard, secretaris-penning meester van de Landbouwvereniging „Alge meen Belang", Afdeling van de Z. L. M. te Biezelinge. In de figuur van de heer De Waard ver liest onze afdeling en de streek in 't alge meen een zeer actief persoon, die op velerlei wijze aan het gemeenschapsleven heeft deel genomen. Naast secretaris-penningmeester van de afdeling Biezelinge van de Z. L. M., was hij tevens raadslid, bestuurslid van de Coöpera tieve Veiling Kapelle-Biezelinge en Omge ving, lid van de commissie van toezicht van de lagere tuinbouwschool te Kapelle, terwijl hij in het bestuur van verschillende plaatse lijke verenigingen zitting had. De heer De Waard was een ter plaatse sterk op de voorgrond tredend en algemeen gezien persoon, die een zeer brede belang stelling toonde en bovendien zeer plichtsge trouw was. Dit laatste wordt wel zeer in het bijzonder aangetoond door het feit dat hij, hoewel hij reeds jaren met zijn gezondheid sukkelde, toch steeds de bereidheid opbracht zijn actieve rol in het verenigingsleven te blijven vervullen. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat hetgeen mede door hem is tot stand gekomen in de herinnering zal blijven voortleven van allen die hem gekend hebben. OVER marktonderzoek zijn talloze verhandelingen verschenen. Ze zouden een uitgebreide biblio theek kunnen vullen. Marktonderzoek is een be langrijk stuk wetenschap geworden. En een tech niek. De achtergrond Wel, 's mensen drang om te weten hoe het in elkaar zit. De geïnteresseerden zijn vooral de ondernemers. Zij die produkten voort brengen of diensten verlenen. Het produkt of de dienst moet verkocht, afgezet worden. Produceren houdt tevens in verkopen, want daar moet het ten slotte van komen. De afzet vindt plaats via de markt. Daarom is het geen wonder, dat de ondernemer weten wil welke mogelijkheden hij op de markt heeft. Hij wil weten welke factoren vraag en aanbod op zo'n bepaalde markt bepalen. Hoe de structuur van de markt is. Waarom Om uit te maken welke maatregelen hij moet nemen om tot een goede omzet te komen en die leiden tot de juiste richting en omvang van de produktie en de oorganisatie van de afzet. Marktonderzoek, marktanalyse, marktverkenning zijn begrippen, die elkaar niet geheel dekken. Marktonderzoek en marktanalyse houden zich vooral bezig met de bestaande markt. Daarbij behoeft niet uitsluitend de huidige markt bestudeerd en onder zocht, ontleed te worden, maar kan ook gelet worden op de factoren, die de toekomstige vraag en het toekomstig aanbod beïnvloeden. Marktverkenning richt zich meer op het onderzoek naar nieuw aan te boren markten. Het doel hiervan is na te gaan of het produkt of artikel ook daar verkocht kan worden, waar het tot nu toe geen voet heeft ge kregen. Marktonderzoek bestrijkt een uitgestrekt terrein. Er komt veel statistisch materiaal aan te pas, d.w.z. gegevens vezamelen over de ondernemingen, de produktie, de afzetkanalen, de consumenten, de reclame, de ge- of verbruiksgewoonten, de kwaliteit, de verpakking, de prijsvorming, de koopkracht, om maar enkele onderwerpen te noemen. In de huidige tijd spelen vooral de distributiekosten en de gehele structuur van de kleinhandel, een grote rol. "TR voltrekken zich de laatste jaren veel structuur- wijzigingen, zowel in de produktieve-, de afzet- als de consumptieve sfeer. Ook onze landbouw is >ier nauw bij betrokken. De moeilijke zuivel- situatie accentueert weer eens extra het belang dat wij bij een goede afzet van onze produkten hebben. Het is daarom een verheugend verschijnsel, dat de betekenis van het marktonderzoek volop in discussie is. Algemeen wordt aangevoeld, dat er op dat terrein meer den voorheen gedaan en meer gecoördineerd moet worden. Effectief marktonderzoek vraagt veel geld en het landbouwbedrijfsleven zal dan ook aan de financiering veel aandacht moeten besteden. De cost gaet ook hier voor de baet uit. Die baten komen, als de resultaten van de onderzoekingen op de juiste plaats komen. Als er op basis van de resultaten maatregelen genomen worden, die de af zet van de landbouwprodukten bevorderen. In het belang van de landbouw. J. DIJ. In ons vorige nummer schreven wij in de rubriek „Verzekeringszaken" over: „Nogmaals, wie draagt het risico". Hierin komt het voorbeeld voor van een ongeval waarbij mede-inzittenden ernstig let sel opliepen en de bestuurder grove schuld ver weten kon worden. Uiteraard is hier bedoeld dat hem géén (grove) schuld of nalatigheid verweten kan worden, waardoor de W. A.-verzekering niet voor mede-inzittenden van toepassing is. TYE minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorziening heeft besloten aan melkveehouders een tweede betaling op de melkprijsgarantie 1957/ 1958 uit te keren ten bedrage van 4 cent per kg melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 geleverde hoeveelheid. Zoals men weet, heeft de regering reeds tijdens het lopende melkprijsjaar een aanvang- gemaakt met de uitbetaling van de nog definitief te be palen toeslagen van de melkprijsgarantie 1957/ 1958. De eerste uitkering in begin juli 1958, groot 4 cent per kg melk, had betrekking op de hoeveel heid geleverd in de periode van 10 november 1957 tot en met 21 juni 1958. Het Produktschap voor Zuivel zal de tweede uit betaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken om streeks half oktober over de gelden van de uit kering ter doorbetaling aan de veehouders kunnen beschikken. LJET Secretariaat Generaal van de Benelux Douane Unie deelt mede dat de beperkte mi nisteriële groep voor landbouwvraagstukken op 30 september 1958 te Brussel vergaderde onder voor zitterschap van de heer Dequae, Belgisch Minister van Buitenlandse Handel. De vergadering werd bijgewoond door de mi nisters: voor België de heren De Vleeschhauwer (Landbouw) en Scheyven (Econ. Zaken), voor Ne derland de heren Vondeling (L. V. V.) en Zijlstra (Econ. Zaken) en voor Luxemburg de heren Col- lings (Landbouw) en Wertz (Econ. Zaken). De beperkte ministeriële groep nam kennis van een rapport dat in het bijzonder betrekking heeft op de pachten, de coördinatie van het budgettair en conjunctureel beleid en de vrijmaking van be paalde produkten (consumptie-aardappelen, bloem kool en kersen). Het vraagstuk binnen de Benelux van de prijs der stikstofmeststoffen leidde tot een zeer nauw lettend onderzoek. Aangaande de vrijmaking der produkten besloot men, de produkten jonge ossen, eieren uit de schaal en witlof van lijst A van het landbouwpro- tocol af te voeren, aangezien deze produkten zijn vrijgemaakt in de O. E. E. S. en zij vrij zijn in het intra-Benelux handelsverkeer. De beperkte ministeriële groep constateerde dat de moeilijkheden bij de toepassing van het bijzon dere recht dat (door België) op de invoer van be paalde voedergranen wordt geheven, en in het bij zonder met betrekking tot het gehalte van meng voeders aan belastbare granen, zijn opgeheven. ■p\E verschijningsdatum van de Landbouwgids is vervroegd, zodat de gids voor 1959 reeds begin november zal verschijnen. De Landbouwgids 1959, omvattende 676 pagina's, is niet alleen grondig herzien, maar is ook uitge breid met nieuwe hoofdstukken als „Bedrijfsge bouwen" (inclusief woning en woninginrichting) en „Arbeidsorganisatie". Ook heeft de rassenkeuze van landbouwgewassen een goede beurt gehad. Dit zijn slechts enkele punten die bij het oplichten van de geboortesluier opvallen. Daar niet alle bestellingen tegelijk kunnen wor den uitgevoerd, adviseert de Stichting Landbouw gids reeds nu te bestellen. De prijs van de Land bouwgids is ƒ7,Door een abonnement tot we deropzegging (mits voor tenminste 2 jaar) be hoeft men niet elk jaar opnieuw te bestellen en wordt met voorrang op alle andere bestellers een exemplaar toegezonden, terwijl men bovendien een korting van 0,50 per exemplaar ontvangt. Bestel lingen bij de Stichting Landbouwgids, Zuilenstraat 11 te Utrecht. (Advertentie.) Goed Zeews goed rond, dus in de grond Deze week was de heer L. van de Zande, Duinweg te Burgh vijfendertig jaar werk zaam op het bedrijf van de heer W. G. Boot j., Meeldijk 2 te Haamstede. Op de dag van dit jubileum, namelijk 8 oktober j.l. bereikte de heer Van de Zande de leeftijd van 80 jaar. Een hartelijke gelukwens voor dit jubileum dat getuigt van trouw aan de landbouw. IJ ET Landbouwschap heeft dezer dagen een begin 1A gemaakt met de verzending van de aanslag biljetten voor heffingen over het jaar 1958. Behalve de algemene heffing over 1958 bevat het biljet twee bestemmingsheffingen, n.l. de hef fing beloning kvvekersarbekl 1958 en de heffing dierziektenbestrijding 1958. Omtrent het doel van deze heffingen en de berekening van de aanslag bevat de achterzijde van het biljet een uitvoerige toelichting. In afwijking van de vorige aanslag, die op twee jaren tegelijk betrekking had, gaat de onderhavige aanslag uitsluitend over 1958. Het biljet bevat ten aanzien van de leden van de daarvoor in aanmer king komende organisaties waaronder ook de leden van de Z. L. M., behalve de contributie-aftrek over 1958, tevens een afrekening van de aftrek over 1957. Voor dit laatste dient te zijn voldaan aan twee voorwaarden, n.l. Ie dat de duplikaat-kwitantie van de betaalde contributie aan de organisatie over 1957 vóór 1 april 1958 was ingeleverd bij het Land bouwschap, en 2e dat de aanslag over 1957 op 1 augustus geheel was betaald. Deze dubbele aftrek wordt veroorzaakt door het feit dat de aanslag over de jaren 1956 en 1957 uit sluitend aftrek over het eerstgenoemde jaar be vatte. Dit heeft tot gevolg dat de bedoelde georga- niseerden thans een naar verhouding lage aanslag zullen ontvangen. In sommige gevallen, met name indien geen bestemmingsheffingen op de aanslag voorkomen en de bedrijfsgrootte en intensiviteit, minder is geworden, zal de aanslag op nul kunnen minder is geworden, zal de aansag op nul kunnen uitkomen of zelfs kunnen resulteren in een tegoed voor de heffingsplichtige. In deze gevallen zal aan de betrokkenen tegelijk met het aanslagbiljet een nadere toelichting of een postchèque ter incasse ring van het tegoed worden toegezonden. De tekst van de heffingsverordeningen is gratis by het secretariaat van het Landbouwschap ver krijgbaar. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V. B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. KORTGENE: Donderdag 16 oktober van 11—13 uur in hotel „De Graanbeurs" (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering et-c. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 16 oktober van 1113 uur in 'hotel „Hof van Holland" (de heer De Lange). OOSTBURGWoensdag 15 oktober van 1517 uur in hotel „De Vuijst" (de heer De Lange). ADVIESORGAAN OORLOGS- EN RAMPSCHADE Getroffenen uit deze provincie, die ernstige moeilijkheden hebben met betrekking tot de rege ling van de door hen geleden oorlogs- en/of wa- tersnoodschade, kunnen zich, wanneer een bezoek aan onderstaande zitting te Zierikzee voor hen bezwaarlijk is gelet op de afstand, welke zij van die plaats woonachtig zijn, mondeling of schrifte lijk wenden tot het Adviesorgaan en wel via het Secretariaat van de Gewestelijke Raad Zeeland voor het Landbouwschap, Grote Markt 28a, Goes. ZIERIKZEE: Donderdag 16 oktober van 10—13 uur in hetf café van „Huis van Nassau". (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Si eken ga Redactie en AdministratieGrote Markt 28, Goes. Telefoon K 1100-2345

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2