"X Produktie Afzet C 3 r 1/ ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 OVERZICHT Deze week Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2448 Frankering bij abonnement; Terneuzen 46e Jaargang. ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND iVyT INISTER Vondeling zal, indien hij zijn woord houdt, in de volgende week de garantieprijzen bekend maken, die zullen gelden voor oogst 1959. Gezien het intensieve overleg, dat de Minister heeft gevoerd, o.a. met het bestuur van het Landbouwschap mogen wij aannemen, dat er dit jaar met de slechte gewoonte, om de prijzen lang na de uitzaai van de winter tarwe bekend te maken, gebroken wordt. TN dit opzicht menen wij de be- windsman voor deze betere me thode dank te moeten brengen, daar het voor de boer in ieder geval van groot belang is de prijzen van de ge garandeerde produkten te weten voor hij zijn definitief bouwplan opmaakt. Wij willen hier niet vooruitlopen op de prijzen en kunnen voor zover het de me ning van het Land bouwschap betreft, verwijzen naar pagina 661 van dit nummer, waar deze uitvoerig wordt bekend ge maakt. Ten aanzien van de door het Land bouwschap voorgestelde tarweprijs van 31,30 mogen wij opmerken, dat wij het van groot belang achten, dat deze er ook komt. In vorige jaren hebben wij meermalen betoogd, dat een tarweprijs, die in de ogen van de boer te laag ligt in verhouding tot de prijzen van andere granen, leidt tot een voor ons land te klein areaal van broodgraan. Dit laatste hebben wij toen afgewezen in ver band met de verschil lende gevaren, daar aan verbonden in een onzekere tijd als deze. Wij zullen thans herhalingen treden, maar alleen de hoop uit, dat de 0 Het Landbouwschap heeft voorstellen gedaan voor de ga rantieprijzen. Elders op deze pa gina wordt daarop nader inge gaan. Men leze daarvoor ook op pagina 661. Ir. C. S. Knottnerus gaat eveneens op deze materie nader in (pag. 659). Ir. M. A. Geuze woonde het Congres van de C. E. A. te We nen bij. Zijn indrukken legden wij in een vraaggesprek dat wij op pagina 659 afdrukken, vast. Marktonderzoek is een van de taken van de georganiseerde landbouw, zo meldt het „Over zicht" van deze week. Wat onder marktonderzoek onder meer moet worden verstaan leest men op de volgende pagina. 0 De termijnmarkt voor aard appelen werkt reeds geruime tijd. Over deze „markt" kan men op pagina 659 meer lezen. In een op 1 oktober gehouden vergade ring- beoordeelde het Produkt- schap voor Aardappelen de aard appelpositie. Ook daarover el ders in dit nummer meer. Q Goed vee en goede voeding gaan samen. Men verwaarloze de veevoeding dus niet. In dit verband wordt (op pagina 663) gewezen op de veevoederkernen. 6 In de tuinbouwrubriek vraagt onze medewerker aandacht voor de appelexport naar West-Duits- land terwijl hij waarschuwt om thans in paniek-stemming de appels van de hand te doen. Moeilijk blijft het echter om pre cies te weten wat men nü het beste kan doen. Een ieder be sluite dit voor zichzelf. niet in spreken Minister het voorstel van hét Land bouwschap op dit punt zal volgen. MOEILIJK VERTEERBAAR BROK TEN andere, door het Landbouw- J-' schap voorgestelde prijs, willen wij hier nog even aan een beschou wing onderwerpen, waarbij wij dan tevens wat aanknopen. Het is de suikerbietenprijs, die volgens het Landbouwschap een kleine verlaging kan ondergaan, namelijk van 54,— (vastgestelde prijs) voor oogst 1958 tot 53,40 voor de oogst van het volgende jaar. Als reden voor deze verlaging wor den de kostprijsberekeningen van het L.E.I. aangehaald, waaruit na melijk blijkt, dat de kostprijs van de suikerbieten vooral in Zuid-West Nederland gedaald is als gevolg van de voortschrijdende mechanisatie en rationalisatie. Hier stuiten wij onzes inziens op een van die voor de boerenstand vrij moeilijk verteerbare brokken. Wij halen in dit verband gaarne de zin snede aan, waarmede de landbouw- medewerker van de „Nieuwe Rotter damse Courant" in het nummer van 7 oktober zijn artikel begint. Hij schrijft „De paradox van de landbouw is, dat het de boeren slechter gaat naarmate zij hun vak beter ver staan. Zij ontdekken dan midde len om de produktie in het alge meen en de produktiviteit van bo dem, vee en arbeidskrachten in het bijzonder, zodanig te verho gen, dat de verkoopmogelijkheid daarbij ten achter blijft." Ofschoon deze passage in de eer ste plaats slaat op de veredelings- produktie in onze landbouw, is er toch onzes inziens ook verband met deze verlaging van de suikerbieten- prijs, daar in zekere zin de toepas sing van de meerdere kennis van de boer t.a.v. mechanisatie en rationa lisatie beloond wordt met een lagere prijs. Wij zijn van mening, dat de groot ste moeilijkheden van de landbouw niet te zoeken zijn in de produktie en in de produktiviteit, maar in de afzet. '"TERWIJL in de laatste tientallen -1- jaren de produktie per ha of per koe sterk is opgevoerd door middel van onderzoek, onderwijs en voorlich ting en de produktiviteit eveneens door middel van mechanisatie en de op grootse schaal uitgevoerde en nog uit te voeren cultuurtechnische wer ken in de ruimste zin van het woord, is de positie van de boer ten aan zien van de afzet van zijn produkten nauwelijks verbeterd. Hierbij dienen wij de oorlogsjaren en de na-oorlog- se periode van schaarste om van zelfsprekende redenen buiten be schouwing te laten. ONEVENREDIGHEID A/f AAR terwijl de Nederlandse boer A over een grote dosis van ken nis beschikt over nieuwe methoden, nieuwe rassen, nieuwe machines, over grondbewerking, over bemes ting, over ziektebestrijding enz., weet hij van de behoeften, die er naar zijn produkten bestaan, zeer weinig af. Het dikwijls ongelukkige achter de markt aanzaaien is er het gevolg van. De Overheid komt de boer met het vaststellen van garantieprijzen voor enkele zijner belangrijkste produk ten een eindweegs tegemoet, maar dit is, gezien bijvoorbeeld de moei lijkheden in de zuivelsector, een hulp, die verschillende kanten heeft en niet als de ideale toestand be schouwd moet worden. In de vrije prijzensector is de uit zaai ieder jaar opnieuw een gok. De aanpassing van de produktie aan de afzetmogelijkheden is eigen lijk het probleem van de landbouw van het ogenblik. Wij schrijven met opzet aan de mogelijkheden. Want men kan natuurlijk, zoals ook wel gedaan wordt, stellen, dat er nog tal van streken op aarde zijn, waar het verbruik van voedsel door de bevol king enorm zou kunnen en moeten toenemen. Maar dit geeft om allerlei even eens bekende redenen geen oplos sing voor de afzetproblemen van deze jaren. Met andere en eenvou diger woordende boer van van daag, die moet leven en zijn bedrijf moet kunnen blijven uitoefenen, heeft daar niets aan. Men moet niet denken, dat het vraagstuk van de aanpassing van de Noeste arbeid op het boerenbedrijf. Door de toenemende mechanisa- tie verdwijnt langzamer hand dit beeld uit de suikerbietenoogst, al blijft er altqd nog wel enig handwerk te doen. De opbrengsten lijken dit jaar niet slecht, maar het suikergehalte laat helaas weer te wen sen over. Door de grote hoeveelheid suikerbiet ten wordt dit jaar een lange campagne ver wacht. Dit betekent dat aan de machines weer zware eisen worden ge steld en het onderhoud aan dit kostbare mate riaal besteed is zeker geen „klusjes"-arbeid. produktie aan de afzetmogelijkheden in andere bedrijfstakken b.v. de in dustrie zonder schokken en stoten verloopt. Maar de industrie heeft veelal het voordeel, dat men daar, zij het met pijn, de produktie geheel of gedeeltelijk voor kortere of lan gere tijd kan stopzetten. We denken in dit verband aan de aanpassing, die de grote en machtige Amerikaan se automobielindustrie in de achter ons liggende maanden heeft toege past. Het vraagstuk ligt in de landbouw moeilijker en ingewikkelder. Dat er hier echter heel wat te verbeteren valt en dat daarover gestudeerd moet worden is onze vaste overtuiging. Dat wij in dit verband aan de tuinbouw sector denken, welke zelve, uit eigen kracht, reeds heel wat tot stand heeft gebracht, is zeker geen toeval. De tuinbouw en de landbouw zijn broer en zuster. Maar een feit is, dat de tuinbouw in dit opzicht de landbouw vooruit is. Er ligt hier een taak voor de geor ganiseerde landbouw, die zo spoedig mogelijk dient te worden aangepakt* S. Terneuzen: Woensdag 15 oktober in hotel „Des Pays Bas". Oostburg: Woensdag 15 oktober in café „De Windt". St. Maartensdijk: Donderdag 16 oktober in hotel „Hof van Holland". Zierikzee: Donderdag 16 oktober in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 16 okto ber in café „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1