DE BOERENJEUGD Op bezoek bij twee Amerikanen HEDEN Puzzelrit! ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Herman Henry Felstehauzen Fotowedstrijd W. Zeeuws-Vlaanderen Schouwen-Duiveland Rosemary Weiss ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 (669 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager. T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Het ligt in de bedoeling, om ter ge legenheid van onze Algemene Verga dering op 10 januari 1959 tevens de resultaten van onze provinciale foto wedstrijd ten toon te stellen. Deelname hieraan staat open voor alle leden van onze organisatie op de volgende voorwaarden: Formaat: Minstens briefkaartgrootte. Wijze van afdrukken: Staat vrij, doch de foto's dienen op fotokarton ge plakt te worden. Onderschrift: Elke foto moet aan de onderkant van de voorzijde van een passend onderschrift worden voor zien. Wijze van inzenden: Aan de achter zijde van alle mededingende foto's moeten naam en adres van de in zender worden vermeld. Tevens moet bij elke inzending een vol doende gefrankeerde en geadres seerde enveloppe worden gevoegd voor het terugzenden van de foto Cs). De inzendingen moeten worden gericht aanL. J. G., Land- bouwhuis, Grote Markt te Goes. Aantal inzendingen: Onbeperkt. Inschrijfgeld: ƒ0,50 per foto (in post zegels bij te sluiten). Sluiting inzending: De foto's moeten uiterlijk 31 december 1958 het Landbouwhuis hebben bereikt. ONDERWERP: „Herfst" of „Winter". Tot 15 november a.s. kunnen nog foto's worden ingezonden bij de Afde- lings-secretariaten. Het onderwerp voor deze Streek- fotowedstrijd luidt: „Op- en om de boerderij". De foto's moeten het formaat hebben van 13 x 18 cm. Uitslag van de zaaiwedstrijd van de L. J. G. Schouwen en Duiveland. De jury bestond uit de heren P. L. Krepel, K. A. van Langeraad en J. C. van Bergeijk. Het speet de commissie, dat er zo weinig deelname aan de zaaiwedstrijd was geweest. Het gaat niet enkel om het mooie gezicht, dat een goed gezaaid veld biedt, maar het geeft ook een groot gemak om er met andere werk tuigen in te werken. Dè L. J. G. Schouwen en Duiveland dankt de commissie-leden zeer harte lijk voor hun bereidwilligheid jegens hun organisatie. De uitslag was als volgt: 1. v. d. Kamer, 1035 punten 2. L. J. van Gastel 995 3. v. d. Bijl, 920 4. C. H. Kuijper, 720 5. J. Koopman, 670 TOEN Wij opbelden om een afspraak te maken, kregen we eerst zijn gastvrouw, mevrouw Dekker, aan de telefoon, die zei, even aan Herman zelf te vragen of de door ons voorge stelde dag hem schikte. Even later klonk door de telefoon: „Ja, met Her man". Dit was de eerste kennismaking, die werd voortgezet in de gezellige mo dern gemeubileerde huiskamer van de familie Dekker te Zuidzande. Hij is een eenvoudige, gezellige jongen, die graag vertelt over zijn ervaringen in ons land, en die zich hier kennelijk best thuisvoelde. Zoon van een groot-landbouwer, in Zuid-Dakota, is hij eerst op High- School geweest, wat ongeveer gelijk staat aan onze middelbare scholen, en vandaar naar de Landbouwhogeschool. Het bedrijf bij hem thuis is ook ge mengd, evenals veel bedrijven in onze streek. Op High-School was hij lid van de Future Farmers of America, en kwam zo in aanraking met de I.F.Y.E, Inter national Farm Youth Exchange. Hij „solliciteerde" om in aanmerking te komen voor uitwisseling en werd met drie anderen uitgekozen. Op 22 april j.l. arriveerden zij in ons land, en Herman ging eerst naar de Noord-Oostpolder, Emmeloord, vandaar naar Friesland, in Oudega H. O., ver volgens naar Vijfhuizen in de Haarlem mermeer, St. Antonis in Oost-Noord- Brabant, en tenslotte naar Zuidzande in Zeeland, tot 18 oktober a.s. Gevraagd naar zijn mening over de boerenbedrijven hier, verklaarde hij, dat de bedrijven hier natuurlijk veel klei ner zijn dan in de States, maar inten siever bewerkt, verder is in Amerika de mechanisatie verder doorgevoerd en werkte er minder personeel op een be drijf. Hij was erg enthousiast over zijn verblijf in Nederland. Vele malen ge ïnterviewd, en ook eens voor de radio geweest. Heel bescheiden zei hij, dat hij had geprobeerd Nederlands te spreken, maar de heer Dekker zei, dat hem dat best afging. Hij is van mening, dat je een land en volk beter leert kennen, als je de taal enigszins beheerst, het geen natuurlijk waar is. Het is zo fijn van I.F.Y.E., zei Herman, dat de jon geren in de gelegenheid worden ge steld voor de periode van een half jaar in een land te blijven, want dan pas heb je de gelegenheid een algemeen overzicht van een natie te krijgen. Wij Amerikanen, ging hij verder, realise ren ons dikwijls te weinig, dat kleine West Europese landen als Nederland een zo rijk gevarieerd natuurleven hebben, zoveel verschillende dialecten, boerderijtypen, gewoonten enzovoorts. Hoewel Zuid-Dakota, de staat, waar hij vandaan komt, zeker drie maal zo groot is als Nederland, heeft het niet voor een tiende deel dat altijd boeiende ver schil. Daarom heerst bij de Amerikanen de foute veronderstelling, dat je een land als Nederland in een week kunt „doen". Het vraagt echter een periode van meebeleven van het Nederlandse leven, om enigszins te weten hoe de Neder lander leeft, en dan nog ken je het niet door en door. Vaak realiseren Ameri kanen zich niet, dat West Europa evengoed als Amerika moderne groot industrie heeft en mechanisatie. De op vatting dat Nederlanders op klompen tulpen lopen te verkopen zou eigenlijk radicaal gewijzigd moeten worden. Ja, naar de Expo was hij ook ge weest. 't Was prachtig. Van het Rus sische paviljoen, moest zijn eerlijke aard toegeven, dat het meer liet zien dan het Amerikaanse. En het Nederlandse was naar zijn mening het beste, omdat dat zoveel ve%- scheidenheid had, en omdat alles zo at tractief was voorgesteld, draaiende mo toren e.d. Misschien was dit laatste een beetje een galant compliment aan zijn gastheren, maar in ieder geval was het dan een heel aardig en vriendelijk compliment, dat typerend is voor deze Herman Felstehausen, die, komend u»t het grote wijde en rijke Amerika in ons kleine landje, de moed had te zeggen, dat ons land zo progressief is, en dat de States toch eigenlijk zich op hun rijkdom laten voorstaan. „We are a bit money-minded". M. S. ENIGE dagen na het gesprek met Herman Felstehausen, brachten wij een bezoek aan de familie Quaak te IJzendijke, waar Rosemary Weiss op 't ogenblik verblijft. Ook daar werden we getroffen door de goede verstand houding, die tussen de gastheer en gastvrouw enerzijds, en de Amerikaan se gaste anderzijds bestond. Rosemary Weiss, een laatstejaars studente aan de Universiteit van Cape Iirardeau in Missouri, is een gezellig, vriendelijk en charmant meisje. Ze weet precies wat ze wil en heeft een prettige manier van vertellen. Na het behalen van haar graad is ze van plan huis-demonstratrice te worden voor een grote fabriek. Ze studeert n.l. household economics, dat is zoveel als huishoudkundige. Ook zij komt uit een boerengezin, haar vader heeft een grote rundvee boerderij, voor de melkproduktie, in Jackson, Missouri. Na haar aankomst op 22 april heeft ze in de N.O.P. gezeten, in Rutten, in Denium bij Leeuwarden, Alphen a/d Rijn, Katwijk a/d Maas en tenslotte in IJzendijke, ook een heel gamma van indrukken dus. Zij verstond bijna alles van wat er in 't Nederlands gesproken werd, en kon zich ook zeer goed verstaanbaar maken. Voor ze uit de States vertrok had ze enige grammofoonplaten met een Nederlandse cursus in haar bezit gehad. Nederland is erg klein naar Ameri kaans oordeel, aldus Rosemary, maar het heeft zoveel, dat dat niet opvalt. En het is bovenal zo vriendelijk en gastvrij. Ze vond dat het Nederlands leven niet veel verschilde met dat in Amerika. Misschien was er in het door snee Amerikaanse huis iets meer com fort dan in het doorsnee Nederlandse, PAN DA AG, 11 oktober 1958, zal dus onze L. J. G. Puzzelrit plaats vinden. Er zal worden gestart in Axel vanaf het restaurant van de Heer C. Faas. U vindt dit aan de rand van Axel, nabij het zwembad en jeugd herberg. Het eerste voertuig start om 14 uur. De lengte van het parcours be draagt 60 km voor auto's en motorfietsen en 24 km voor brom fietsen. Uiteraard is de plaats van de finish nog geheim. Wel kunnen we U reeds mededelen, dat de gezellige avond plaats heeft in Hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen Daar zullen ook de resultaten worden tentoongesteld van de voor de streek Oost Zeeuws-Vlaanderen georganiseerde foto- en cyclamen- kweekwedstrijd. Zoals ook reeds eerder werd bericht, kan aan de rit worden deelge nomen door leden van de L. J. G„ de Bond van Plattelandsvrouwen en de Z. L. M., terwijl introductie is toegestaan. maar ook dat scheelt niet eens zo heel veel. Ze geniet dan ook ontzettend van dit bezoek. Haar hobby's: houd van muziek en leest veel, vooral historische romans, en belevenissen en geschiedenissen (Me waar gebeurd zijn. Het meest valt voor de Amerikaan op het verschil in eetgewoonten. Een voorbeeld van een Amerikaans ontbijt is: een glas sinaasappelsap of een citrus-vrucht, toast met eieren, ham en bacon en een glas melk of een kop thee of koffie. Er wordt meer melk ge dronken dan in Nederland. Andere mensen prefereren pap 's morgens en enkelen, die zwaar lichamelijk werk doen nemen ook wel zowel het eerstge noemde ontbijt als pap. Op het middaguur wordt een warm maal genuttigd bestaande uit veel vlees,, weinig of geen aardappels, een salade en één of twee andere groentes, met als dessert cake, pie, een vruchten sla, koek, pudding of i. d. En de maal tijd omstreeks 6 uur bestaat veelal uit een ovenschoteltje en salade of i. d. De gemiddelde Amerikaanse vrouw brengt meer tijd door in de keuken dan de Nederlandse vrouw, maar besteedt minder tijd aan het schoonhouden van het huis. De meeste Amerikaanse meisjes ma ken hun eigen kleren. Het is een vol komen verkeerde opvatting, dat de cocktailjurkjes na eenmaal gedragen te zijn worden afgeschaft. De meisjes daar dragen hun kleren niet korter of langer tijd dan hier. Omdat men in Nederland nogal eens geruchten hoort over wilde Amerikaan se jeugd, vroegen we daar Rosemary naar. Ze leek enigszins verontwaardigd over het feit, dat de Amerikaanse jeugd hier in een zo slecht daglicht ge steld wordt. Natuurlijk zijn er ver keerde elementen, maar zijn die niet overal In haar kringen verstaat men onder een fuifje of een gezellig avondje met enige jongelui bij een van hen thuis: platen draaien, wat dansen, kaarten, of andere spelletjes of zomaar gewoon een beetje praten. De consumpties die op zo'n avond genuttigd worden be staan uit thee, koffie, coca-cola, gebak, snoep en koekjes. Jonge mensen drin ken er weinig of geen sterke dranK en roken ook minder dan hier. Ze vond het kennelijk prettig, dat ze op deze manier de goede naam van de Amerikaanse jeugd kon verdedigen. Tenslotte verzekerde ze ons, dat ze erg heeft genoten en nog geniet van haar bezoek aan Nederland, en, hoewel 't weer fijn zal zijn om naar Amerika terug te keren, zal 't toch jammer zijn, hier zoveel goede vrienden achter te laten. Maar ze hoopt over enige jaren nog eens in de gelegenheid te zijn terug te komen. g

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13