645 Nationale Trekpaardententoonstelling in Den Bosch NATIONALE TREKPAARDENTENTOONSTELLING TE CHARLEROI ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Wf AT nog nooit eerder is gebeurd in België en trouwens ook in Nederland niet: men heeft er twee „blauwe" kampioenen voor 1958. Van de hengsten de enorme vierjarige Toto de Teignies, zoon van de kampioen Matador de Buvrinnes, van De Baene en Beguin en voor wat de vrouwelijke afdeling betreft de zevenjarige Reine d'Aubremé, dochter van de o.i. ten onrechte aan de Nederlandse grens afgekeurde Lambic d'Aubremé en van Janssens en Van Paesschen. Men moet de merrie, bezien uiteraard in het licht van haar sexe, prefereren. Deze Reine d'Aubremé stond aan 't hoofd van een klasse die waarschijnlijk de beste was van alle op deze tweede tentoonstelling in Charleroi. Op Reine d'Aubremé volgde een prominente dochter van Cos- taud, van Pessleux; derde werd de „outsider" Nadia de Piémont, een kapitaie dochter van Mar quis de Roucourt en vierde, om maar eens aan te tonen hoe goed deze rubriek wel was, de buiten gewone, overigens wel wat hoog aandoende Matador-dochter Lily du Tombois. Reine d'Aubremé was in haar jonge jaren een beetje ruinachtig; thans is zij dat zeker riet meer. De merrie, hoogdrachtig, ging, de omstan digheden in aanmerking geno men goed, staat goed op zware, gespierde benen en goede voeten en is enorm diep, breed en ruim gebouwd. Zij heeft de lijnen van het ras en in hoofd en hals is zij een echte Belgische fokmerrie van het forsere genre. Als kam,- pioenschapspretendente had zij weinig concurrentie menen we en won ze welverdiend. Anders ging 't met Toto, die trouwens daags tevoren óók door ons wel als waarschijnlijk de meest te duchten kampioen schapskandidaat werd be schouwd. Maar, tenslotte kwa men er moeilijkheden. De jury kon 't niet eens wor den blijkbaar en de arbiter werd ingeschakeld. Deze koos dan Toto, een be slissing die men niet fout noe men kan maar die toch met ge mengde gevoelens werd ontvan gen. Toto heeft niet alleen de kleur van Quarré, op een afstand lijkt hij veel op deze Nederland se kampioen. Zo in de lijnen van zijn machtig korpus als in zijn minder edel hoofd. Bij alle pun ten van overeenkomst zijn er echter óók verschillen. Hengst is Toto zonder twijfel, diep en massief en best gespierd, gaan doet hij redelijk goed, de voeten zijn uitstekend en zijn voorbeen zal zeker niet hebben bijgedra gen tot zijn overwinning. De hengst die hem dwars zat was uitsluitend voor de kam pioenschapskeuring ingeschre ven: Diogéne de Denville, van Fosseur. Deze zoon van Arsouil- le d'Enée stond in topvorm^ liet zich ook in de gangen uitmun tend zien en is een massaal en goedsoortig wat vrouwelijk paard met niet te veel macht in armen en schenkels. Ware deze kampioen geworden, men zou er tenslotte weinig op hebben kun nen aanmerken. Waarmee we maar zeggen willen, dat ook Toto geen uitgesproken kam pioen is. TAE Costaud-zoon Quo Vadis des Volées, van Demeuldre en Simoens, die algemeen wordt beschouwd als de hengst die 't meest „raceur" is momenteel in België en die als zodanig dan ook in '57 de kop deed werd met zijn goede verzameling ditmaal verslagen door de overigens ook merkwaardige collectie van de welbekende Sarazani du Berger, d. Bayard de la Poste, van Mar- baix. Super de Rebecq werd der de. Aiglon de Vierset, d. Idéal de Houtave, van Simoens, vierde, Barnum du Flamand vijfde en Seigneur de St. Marcoult zesle. Wij vonden deze rubriek die het veel te kleine terrein geheel vul de, uitstekend en van geen enke le der geprimeerde collecties kon worden gezegd dat zij beneden de maat moest worden geacht. Was de kampioen Fifils du Cha teau niet naar Nederland ge- emigreerd, hij zou zeker een goe de plaats hebben ingenomen. Van deze produktieve vader za gen we goede tot beste twee- en driejarige produkten in Charle roi. Verschillende deden de kop, andere stonden dicht in de buurt daarvan. Als gewoonlijk muntten de merries uit in gelijkvormigheid; iets minder kwam dit tot uiting bij de hengsten die trouwens als geheel niet zó imponeerden. Wat weer niet zeggen wil dat wij. klassen zagen die tot 't eind toe goed bleven, ook al werd dan een markant koppaard wel eens gemist. LANDER de tweejarige heng- sten werden diverse goede veulens aangetroffen maar met de make up gaat men ons be slist nog te ver. Te in het oog lopend waren verschillende veu lens gesoigneerd die het vaak helemaal niet nodig hadden, voor zover althans kon worden vastgesteld. De moeder van de in Nederland bij velen bekende merrie Lily du Tombois, na melijk Lotta d'Haubrouge, verle den jaar eerste der merries met afstammelingen had naar veler mening ook nu de kopplaats ver diend. De groep dochters waar mee zij uitkwam was werkelijk buitengewoon. Zij werd echter verslagen door Colette de Gueu- lo die als winster in deze klasse toch ook niet detoneerde. In haar prima collectie stond o.m. de la tere kampioenhengst der Arden- ners(!). De loten waren wel eens veel indrukwekkender, al was de klasse als geheel nog best. Hier in hebben de Belgen altijd uit geblonken maar 't wordt ook voor hen steeds moeilijker deze rubriek op peil te houden. Roppe Henry werd voor de derde keer in succ essie eerste met een viertal bruinen. Deze leken als vier druppels water op elkaar, waren indivi dueel best en vormden een en semble van waarlijk hoge kwa liteit. Zij konden dan ook onmo gelijk worden geklopt. Op de tweede plaats kwam zeer eervol een lot bruinschimmels van Si moens, die als grootste inzen der op deze tentoonstelling hoogst belangrijk is maar wiens kracht toch ongetwijfeld meer in de mannelijke sector ligt. Hierbij bevonden zich een paar goede Costaud-merries, o.a. de schitte rende Sarah d'Hérènte die ook tijdens de keuring voor 't kam pioenschap merriën sterk de aandacht had getrokken. Dedobbeleer en Van Malder werden met een best lot vierde. Dan kwamen enige viertallen die men, wat ons betreft, kon plaatsen zo men wilde, d.w.z. van nagenoeg gelijke klasse. Het staarteind was aanzienlijk min der goed. Semaille werd vierde, Roppe en Henry met hun twee de lot vijfde, Simoens met een 1 tweede lot zesde. Zevende werd Sauvage met Lotta en haar drie dochters; achtste Brasseur met beste paarden maar niet alle in vorm en twee waren niet rad. Volgden nog resp. Rossomme, Delfosse, Leemans en Meuree. De Ardenner loten waren zoals gewoonlijk zeer weinig uniform- Alleen het winnende lot, van Dumont, was uitstekend. Goede, zeer gelijkvormige, middenzwa- re, kleine merries in bruin. LI ET was warm in Charleroi, te warm eigenlijk en 't ko lenstof was bepaald hinderlijk. Prins Albert was tijdens 't défilé, dat weinig om' het lijf had omdat de accomodatie niet voldoende is, in Charlerci. Z. K. H. verzorgde de prijsuitreiking. De publieke belangstelling was gering en van de buitenlanders waren de Nederlanders sterk in de meer derheid. Wij zijn met genoegen in Charleroi geweest op een tentoonstelling die, de omstan digheden in aanmerking geno men, best geslaagd mocht heten maar we hopen toch dat in '59 de Centenaire weer vrij van Expo-smetten en dus beschik baar zal zijn. COLENBRANDER. (Vervolg) IN aansluiting op het verslag van de Nationale Trekpaardententoonstelling in Den Bosch, waarvan wij de vorige week begonnen met de keu ringsuitslagen vervolgen wij thans met: Merries van 4 en 5 jaar, kleine maat. 1. Lizette van Roosendaal, d. Costaud de Marche, van Gebr. van Velde, Moerkapelle. Zeer mooi, met uitsteken de manieren. 3. met eerste premie: Cora, d. Mou- stic van Urbain, van L. Vos, Grijpskerke. Eerste klas type, zeer mooie merrie. 6. Liza van Sénateur, d. Sénateur d'Amice, van J. F. Brooijmans, Oud- Vosmeer. Type extra, hals wat mannelijk, diep en breed, beénwerk goed, stap niet onberispelijk, best in draf. 7. Sonja, d. Moustic van Urbain, van W. de Voogd, Marknesse. In Zeeland geboren, mooisoor- tige, vrijwel correcte merrie, gebouwd 'in 't genre van de vader. 17. Julia v. d. Statendijk, d. Moustic van Urbain, van C. N. den Hamer en Zn, Schoon-, dijke. 19. Betsie van Zeeduin, d. Nico van de Hei bloem, gefokt door J. Maljaars, Oostkapelle en van W. v. d. Munekhof, Horst. 21. Roza van Aarden burg, d. Nico van het Zwartewater, van, A. P. Blon- deel, Aardenburg. 32. Tanja van Urbain, d. Urbain van Certain, van Adr. Schrier en J. Platschorre, Waarde. 33. Rita van Aardenburg, d. Nico van het Zwartewater, van A. P. Blondeel. Aardenburg. Merries met veulen, grote maat. 1. Bea v. Gerda, d. Paul van Nico, van O. A. M. A. Blondeel, Aar denburg. Diep, groot, best in bovenlijn; staat cor rect op kwaliteitsbenen en gaat goed. 8. Margriet van Groenenburg, d. Nico van Ella, van J. v. 't Westeinde, Nieuwdorp. Heel goede, zware, best- gaande merrie met wat weke koot en uitstekend soort. 14. Bea van Moustic, d. Moustic van Urbain, van P. Koole, Oost- en West-Souburg. 15. de oud kampioene van Goes: Ursula van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van J. Th. v. d. Heyden, Tollebeek. Merries met veulen, middenmaat. 1. Corry van Alem, d. Eduard van Koppushoen, van H. van Oers, Alem. Rondom best paard; zwaar, diep, ge lijnd en goed van soort, beenwerk goed, gangen best. Houdt op bepaalde punten niet over maar komt ook nergens tekort. Kwam tot voor enkele weken nooit ter keuring. Buiten haar eigen om geving kende niemand deze merrie. 7. Simone van lirza, d. Jaap van 't Paviljoen, uit de nationale kampioene Mirza van Mina, van M. Rovers, St. Oedenrode. Zeeuwse merrie, moedertype, achter been niet volmaakt maar verder uitstekend. 12. Jennie van Spoorzicht, d. Nico van Ella, van H. A. M. Oomen, Bavel. Mooisoortige, in beenwerk niet vlekkeloze merrie die 't al wel eens verder bracht en niet haar „beau jour" zal hebben gehad. Merries met veulen, kleine maat. 1. De mooi ge sloten, middenzware, gelijnde en vlotte Costaud- dochter Adèle van de Ruigtens, van Iz. de Buck te Grijpskerke. 3. Yvonne van Melo, d. Karei van Cer tain, van J. J. Kleverkamp, Wijhe. Typisch, benen joed, gangen best. 9. Anny van Steeg, d. Costaud de Marche, van Iz. de Buck, Grijpskerke. Lieve merrie met wat fijne benen en goede gangen. 10. Honda van Oudenpolder, d. Elfridus van Melo, van Adr. Schrier en J. Platschorre te Waarde. Ruim en gebeend, van een minder modern genre. Merries van 3 jaar, grote maat. 1. Coquette v. d. Melo, d. Azur II de Knokke, van A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat is de uitstekende, niet overzware maar mooie dochter van de massale Bertha van de Melo (de Backere). 2. Victoria, d. Quarré, van Stal len De Dobbelaere te IJzendijke. In koffer eerste klas, zwaar, gespierd, compact en best gebouwd, ook grof, maar zij mist klasse en gangen. Daarom achtten we haar royaal bedeeld. 3. Elza van de Werrielaan, d. Guido uit de Kluis, van J. Werri, 's-Heerenhoek. Gave, vlotte Guido-dochter met type, wat lage rug en goed beenwerk. 5. Mia v. 't Paviljoen, d. Quarré, van J. Haan, Zoutkamp. Zeer diep en zeer zwaar maar met nogal tekortkomin gen. 7. Honda van St. Kruis, d. Quarré, van P. E. de Backere, St. Kruis. Mooi soort, wat lang in rug, grof. 9. Xandria van Monnikenhof, d. Nico van Ella, van Fa. Timmerman en Zn, Kattendijke. Robust, soortig en gebeend, wat slordig vóór. 10. Elonda van Kapelle, d. Guido, van J. v. Overbeeke, Kapelle. Zeer diep en soortig, ruim gebouwd, kleine tekortkomingen in fundament. 13. Verna, d. Quarré, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Merries van 3 jaar, middenmaat. 1. De Costaud- dochter Florette van Costaud, van A. J. Verhage Hoste, Schoondijke. Gerekt, behoorlijk type, benen en gangen goed, goed afgewerkt. 3. Xenia van Monnikenhof, d. Guido, van Fa. Timmerman, Kat tendijke. Buitengewoon mooi en regelmatig ge bouwd in 't gewenste genre, wat weinig achter been, gaat gemakkelijk. 8. Ida, d. Moustic, van C. N. den Hamer, Schoondijke. Prachttype; benen goed. 12. Juliana van de Wieringermeer, d. Benno van Riebroek, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Gespierd, met benen en voeten; rug even laag. 15. Juliana van Duboishoeve, d. Nico van Eversdam, van Joh. I. Cevaal, Grijpskerke. Paard met macht en benen. 23. Oda van de Kamperseweg, d. Karei van Rozenberg, van J. F. Brooijmans, Oud-Vos meer. Merries van 3 jaar, kleine maat. 1. Een der Gel derse vertegenwoordigsters Josée van Klerken hof, d. Sénateur d'Amice, van J. de Waal, Kerk wijk. Niet zwaar, maar zeer evenredig, met benen van goede klasse, type en goede gangen. In deze rubriek géén Zeeuwse deelname. Merries van 2 jaar, grote maat. 1. Wilma, d. Successeur, van Stallen De Dobbelaere. Zeer mooi veulen met type, lijnen, goede benen en gangen. 3. Met eerste premie: Prinses v. Nieuwenhof, d. Costaud, van A. J. E. Temmerman Hoofdplaat. Typisch en van goede origine. 9. Charlotte van Excellente, d. Quarré, van C. J. Almekinders Czn, Retranchement. Merries van 2 jaar, middenmaat. 1. Ninette v. d. Stendert, d. Costaud, van A. Serrarens, Ossenisse. In beenwerk vrij goede merrie met diepte, lijnen en een uitstekend, typisch en ruim koffer. 2. De minder goed gaande maar overigens uitstekende Winnie, d. Quarré, uit de kampioene Jenny, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. 5. De Costaud- dochter Jeanne van Janshof, van J. Maljaars, Oost kapelle. Zwaar en gespierd, wat gespannen. 9. An nie van Hermine, d. Clairon van de Klef, van J. F. Brooijmans, Oud-Vosmeer. Extra type, beenwerk goed, bijzonder aantrekkelijk geheel. 12. Ruda van Wilgenhorst, mooie dochter van Wallon d'Amice, van Iz. de Buck, Grijpskerke. 13. Mariëtte van de Oranjepolder, d. Quarré, van H. Jansen, Delden, in Zeeland gefokt veulen, wat beknopt maar solied en soortig. 14. Irene van 't Hoogland, d. Dirk van Aldengoor, van A. Serrarens. Ossenisse. 21. IJltje van Monnikenhof, d. Unicum van Monnikenhof, van Fa. Timmerman, Kattendijke. 23. Grace van Roxenisse, d. Hein van Kwaderwijk, van J. F. Brooijmans, Oud-Vosmeer. Merries van 2 jaar, kleine maat. 1. Na arbitrage met de tweede geplaatste: een Costaud-dochter van Gielen te Broekhuizen: Gerda, d. Costaud de Marche, van M. L. M. IJsebaertv. d. Linden, Axel. Goed gaande, correcte en harde merrie met een goed gesloten en afgewerkt lichaam. 15. Rita van (Zie verder pag. 649)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 9