ONDERHOUD EN REINIGING (ii) VAN DRAINAGES D 643 J J. BUTIJN ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 f Door en J. AARTSEN J C CHREVEN wij vorige week over de controle die regelmatig moet plaatsvinden, thans willen wij nader ingaan op het doorsteken van de drai nage. Voor dit doorsteken wordt tegenwoordig een lange plastic slang uit één stuk gebruikt. Deze heeft een lengte van ongeveer 200 meter. De dia meter van deze slang is bijna 2 centimeters. Op het uiteinde Ls een kegelvormige punt beves tigd waaraan een scharnierend klepje is gemon teerd. Dit klepje ligt bij het inbrengen van de slang plat. By het uittrekken neemt het echter een vertikaie stand aan en schraapt daardoor het be zinksel mee uit de buis. Op enkele meters naar achteren monteert men soms meerdere van deze klepjes tussen de slang. (Zie fig. 1.) HONDE KEGtL PQOHST EK EN V OOtt N L> 8 M A A L .L?iL JA EZE methode kan worden toegepast voor een eerste controle van een nieuwe drainage. enige jaren na het leg gen. Er bevindt zich dan meestal nog slechts wei nig slib in de buis. Met dit apparaat is dit er nog goed uit te halen. Maar ook wanneer ijzerafzetting in de buizen optreedt is deze methode zeer aan te bevelen. De punt maakt men dan wel als een open korf- vormige spiraal. De ijzerafzetting bevindt zich meestal in de eerste 50 a 60 meter van de drain- buis en men kan veelal volstaan door voorlopig deze lengte door te steken. De afzetting komt nu los en de verstopping is voorlopig opgeheven. Met nadruk wordt in dit geval gesteld „voorlo pig" want het is gebleken dat, zodra weer lucht en dus zuurstof in de buis kan toetreden, na enige tijd weer neerslag van ijzer ontstaat. Dergelijke reeksen moeten dus voortdurend on der cootróle blijven en in het begin elk najaar worden doorgestoken. Na 3 tot 5 jaar is dit echter niet meer nodig want dan blijkt de ijzerafzetting achterwege te blijven. Voor' het reinigen van reeksen waarin zich klei achtig materiaal heeft afgezet wordt een ander soort kegel op de slang bevestigd. Deze heeft in de lengte 3 ribbels die tot één punt uitlopen. Hiermede kan flink kracht worden gezet en bij het inbren gen kan een gedeelte van de afgezette klei, tussen de ribbels door, ontwijken naar achteren.. Vóór de kegel kan daardoor geen prop ontstaan waardoor de zaak vastloopt. (Zie fig. 2.) punT ner i oiBBei.fr IMARMMMMSL-ÊML FtG 1 "Wf ANNEER ach soms zand in de buizen heeft afgezet wordt weer de open kegel gebruikt, voorzien van een spiraal. Door deze spiraal wordt het zand losgewoeld en ontwijkt achterwaarts als loopzand. Door steeds een niet te grote lengte aan te pakken en de slang geregeld terug te halen spoelt het zand door het uitstromende drainwater in de buis naar de uitmonding (Zie figuur 3.) Mahg »£±U> OPEN PülHT Bij deze methode kan het voorkomen dat zich ergens een verstopping in de reeks bevindt waar door de kegel vastloopt. Door draaien en porren moet nu getracht wor den door de verstopping heen te steken. Lukt dit echter niet, dan zal ter plaatse een verstopping aanwezig zijn en moet de slang uit d§ reeks wor den getrokken. Alvorens dit echter te doen wordt op de plaats waar de slang uit de eind buis komt een touwtje om de slang gebonden. Hierna wordt de slang op het land boven de drainreeks uitgelegd, het touwtje boven de uit monding gehouden en men kan de juiste plaats van de verstopping gemakkelijk opsporen. Op deze plaats wordt dan een gat gegraven en de storing kan hersteld worden. Men dient altijd eni ge nieuwe buizen bij de hand te hebben om kapotte buizen te kunnen vervangen. Vervolgens wordt de slang opnieuw in de buis gebracht en doorgedrukt tot tegen de stopbuis. Bij het terugtrekken gaat het klepje openstaan en neemt het vuil mee naar de uitmonding. Zit er veel afzetting in de reeks dan moet de slang enige keren telkens een eindje verder worden ingebracht en teruggetrokken, daar anders het gevaar bestaat dat zich een zodanige prop vuil vóór het klepje verzamelt dat de slang niet meer te trekken is. De mate van voortgang moet daarom geheel worden aangepast aan de hoeveelheid losgewoeld slib of zand. "V" ANZELFSPREKEND zijn deze methodes van reinigen alleen toe te passen wanneer de bui zen water geven, dus in de natte winterperiode. Door de slang aan beide einden van een punt te voorzien kan deze bij het terugtrekken gelijktijdig in de. naastgelegen reeks worden ingebracht waar door het tempo aanmerkelijk kan worden ver hoogd. Blijken de buizen echter zó vol te zitten dat rei nigen met het doorsteekapparaat niet meer moge lijk is dan moet een andere methode worden toe gepast. De reekseft moeten dan worden doorge spoeld met water, hetgeen meer ingewikkeld is. HET DOORSPUITEN VAN DE DRAINAGE. T N tegenstelling met het doorsteken van de drains, hetwelk alleen met succes kan worden uitgevoerd als de buizen water geven, kan het door spuiten ook gedurende de droge zomermaanden geschieden als er tenminste nog enig water in de sloot staat om de pomp te voeden. Het doorspuitapparaat bestaat uit een hogedruk- pompje, gemonteerd op een wagentje met lucht banden. Het pompje kan een druk geven tot 15 at mosfeer en wordt aangedreven door een kleine mo tor van ongeveer 3 P.K. Aan het pompje is een slang bevestigd om het water uit de sloot od te zuigen. Aan de andere zijde is een buigzaam verloopstuk aangebracht van dikke gummislang. Hieraan is de spuitslang verbonden met op het einde de spuitkop. Deze spuitslang bestaat veelal uit het gee1-wit ge kleurde polyethyleen. Dit materiaal wil bii koud weer wel eens wat bros worden en gemakkelijk af breken, doordat er soms nogal eens kracht gezet moet worden. De laatste tijd wordt daarom wel ge bruik gemaakt van de zwart gekleurde z.g.n. Dra- katyleen-slang. Deze is duurder maar soepeler, kan op een kleinere haspel worden opgerold en breekt niet bij koud weer. Aan het einde van deze slang is een holle kegel vormige stalen punt bevestigd met een gat in de punt. Opzij van de kegel bevinden zich voorts rog enkele schuin achter- en voorwaarts gerichte spuitgaten. Door middel van de zuigslang wordt nu water uit de sloot opgepompt. De spuitslang wordt in de drain ombracht waardoor het water onder een druk van 6a 8 atmosfeer in de slang wordt geperst. Door de gaten in de spuitkop worden een aantal krachtige waterstralen in alle richtingen tegen de binnenwand van de drainbuizen gespoten. Daar door komt het afgezette zand of slib los en spoelt met het spuitwater mee naar de uitmonding van de drainreeks. Door ervaring moet geleerd worden met welke druk het water ingespoten moet worden. Er zijn ook dergelijke spuitkoppen geprobeerd welke het water bij het inbrengen van de slang in de buis alleen naar voren spuiten en bij het terug trekken alleen naar achteren. Het resultaat blijkt echter hetzelfde te ziin waardoor het niet nodig is een dergelijke ingewikkelde spuitkop te monteren. Bevindt zich veel oud en vast slib in de buis en is de spuitslang doorgestoten tot aan de inmiddels opgegraven scopbuis, dan wordt aan d.e punt dik wijls een enigszins buigzame schijf van rubber of canvas bevestigd waarvan de doorsnede gelijk is aan de binnendiameter van de buizen. Deze s-dvüf schraapt achtergebleven slibresten van de buis- wand welke door het water dan weggespoeld wor den. Al naar de reeks meer of minder vol zit moet het inbrengen van de slang in langzamer of vlug-' ge** tempo geschieden. Zit er veel zand in de buis en wordt de slang te snel ingebracht, dan is de kans groot dat het los* gespoelde zand, alvorens de uitmonding te berei ken, zich onderweg weer gaat afzetten? De slang loopt dan muurvast. Te langzaam inbrengen van de slang kan daar entegen bij een zandige ondergrond het gevaar op leveren dat het krachtig ingespoten water door de stootvoegen dringt en er holten buiten de buizen ontstaan. Uiteraard kunnen verzakkingen van de buizen het gevolg zijn. Ook is gebleken dat door te veel water inspui ten en de slang te langzaam te bewegen buiten de buizen loopzand kan worden gevormd. Het is dan ook van groot belang dat de buizen tijdens het leggen flink van turfstrooisel zij« voorzien. [J ET doorspuiten van de drainage is een zaak die men niet aan de eerste de beste leek kan toe vertrouwen. Bindende regelen zijn niet te geven maar een zekere ervaring is beslist noodzakelijk. Temeer daar gemaakte fouten niet direkt aan het licht komen en men pas veel later de nadelen ondervindt. De man die de slang inbrengt moet als het ware aan de slang voelen wat zich aan de uitmon ding van zijn doorspuitapparaat afspeelt. Hij is het die aangeeft of de drwk, dus de hoeveelheid water, moet worden opgevoerd of verlaagd, of de slang meer of minder vlug moet worden ingebracht, enz. Tevens moet hij zorgen dat het zand geen kans krijgt om zich onderweg weer af te zetten, waar door de slang vastloopt. Door goed behandelde buizen enkele maanden na het schoonspuiten op te graven kan gecon stateerd worden dat de buizen prachtig schoon gebleven waren. Het schoonspuiten van propvolle buizen is nage noeg ondoenbaar. 'T1 HEORETISCH gesteld is het zó, dat het nog A mogelijk is als er nog voldoende ruimte is om de slang door te laten. Dit komt er dus op neer, dat in de buizen van 5 cm doorsnede niet meer dan 2\li a 3 cm bezinksel mag voorkomen. In het algemeen verdient het aanbeveling het doorspuiten te bepalen tot die reeksen, die niet het doorsteekapparaat niet meer te reinigen zijn. Het doorspuiten toch is belangrijk duurder en moet wel worden aangemerkt als een middel waar mede uitsluitend vakmensen mogen omgaan. De laatste tijd duiken op vele plaatsen mensen op, die zich een doorspuitapparaat hebben aange schaft en de boeren hun diensten komen aanbie den. Men betrachte hiermede de nodige voorzich tigheid en informere eerst goed of zij over de nodige kennis en ervaring beschikken. DE KOSTEN VAN HET REINIGEN. EZE zijn van zoveel factoren afhankelijk, dat het niet mogelijk is hiervan vaste bedragen op te geven. Het hangt er van af of er veel of weinig bezinksel in des reeksen voorkomt, of er veel of weinig kapotte of verzakte buizen gerepa reerd moeten worden. Zand geeft soms grotere moeilijkheden dan slib enz. Ook is het van belang of flinke complexen bijeen bewerkt kunnen wor den, zodat men niet met de arbeiders en het mate riaal telkens grote afstanden moet afleggen voor een geringe hoeveelheid werk. In principe is het onjuist dergelijke werkzaam heden tegen een vast bedrag aan te besteden. Daarvoor is het teveel een vertrouwenswerk. Het moet niet zo zijn, dat men gedwongen wordt met geweld de slang door de buizen te scheuren om maar beneden een gestelde prijs te komen, tenein de voldoende te kunnen verdienen. Beter is het daarom om met een betrouwbare aannemer of instantie, die dit werk meer bij de hand heeft gehad, te gaan praten en een prijs per uur af te spreken. Hierin dient dan het arbeids loon plus sociale kosten, huur of afschrijving pomp en siangenmateriaal en winst te zijn gecalculeerd. Wanneer de mate van verstopping dan mee blijkt te vallen, worden de kosten per meter lager, en valt het tegen, dan heeft men niet het gevaar, dat men tot elke prijs ten koste van het werk tracht toch aan zijn trekken te komen. Men kan nu eenmaal niet verder dan een meter in de drain kijken om te zien wat er gebeurd is. Voor het werken op deze wijze kan als richtlijn gelden, dat het doorsteken met het doorsteekappa raat, inclusief het verrichten van kleinere repara ties, van 4 tot 10 cent per meter drain kan kosten. Bij grotere reparaties wordt dit uiteraard duurder en kan het opiopen tot 15 cent per meter. Het doorspuiten is aanmerkelijk duurder. Al naar de omstandigheden bleken de kosten hiervan, inclusief reparaties, te liggen tussen de 10 en 20 cent per meter en in enkeie zeer moeilijke geval len nog hoger. Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan een na calculatie over meer dan een miljoen meter door steken en ruim drie honderdduizend meter door- spuiten, SLOTBESCHOUWING. Het vorenstaande kan als volgt worden samen gevat: 9 Controleer regelmatig uw drainage met behulp van de boorgaten-methode. 9 Blijkt een reeks niet te voldoen, dan voor de eerste keer laten onderzoeken, reinigen of her stellen door vakmensen met het doorsteek apparaat. Is de storing niet op te heffen met het door steekapparaat, laat de drain dan door vakmen sen behandelen met het doorspuitapparaat. Is de reeks in orde gemaakt en biïjkt later, dat toch weer versiibbing dreigt op to treilen, steekt de recks dan zeif door met het door- steekapparaat. De kans, dat er iets fout zal gaan, is nu gering, daar de verontreiniging nog in een beginstadium verkeert en men er practised zeker van kan zijn, -lat geen kapotte of verzakte buizen aanwezig kunnen zjjn. 9 l>it is het belangrijkste Wacht nooit tot uw drainage niet meer functioneert. Reinigen is dan praktisch uitgesloten. Opgraven, uitkloppen en herleggen kost bijna •vcnveel als een nieuwe drainage. Bovendien hebben de gewassen voordien dan reeds een hele tijd te lyden gehad aan een overlast van water.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 7