AARDAPPELBEWAARPLAATS 642 Rondgang in een Veilingvereniging „Zuid-Beveland" LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS AUGUSTUS EN VOORLOPIGE OOGSTRAMING 10 SEPTEMBER DRAINEREN DRAINEREN DRAINEREN DRAINEREN DRAINEREN DRAINEREN DRAINEREN ZEEUWS LANDBOUWBLAD Het aardappelbewaarseizoen 1958-1959. mogelijke teleurstellingen tijdens de bewa- ring te voorkomen is het misschien goed een en ander nog eens in het kort te laten passeren. De koelinstallatie bestaat uit verschillende ap paraten. In de loop van de zomer zijn natuurlijk al deze apparaten grondig nagezien en schoon gemaakt. Mocht het om bepaalde redenen nog niet hebben plaats gevonden dan is het nu nog niet te laat, maar doet het dan ook direct Ventilatoren. V7 óór het bewaarseizoen moeten de lagers der v motoren worden doorgesmeerd, tenzij zelfsme- rende lagers zijn toegepast. Het vet in de lagers kan verbruikt zijn, terwijl ook de mogelijkheid bestaat dat gedurende de vrij lange periode, waarin de ventilatoren niet in bedrijf zijn geweest, het oude vet in de lagers door uitdroging hard is gewor den. De smering van de lagers mag uitsluitend met kogellagervet geschieden. Aangezien een ventilator in bedrijf vaak trilt, kan het voorkomen, dat gedurende het bewaar-, seizoen de bevestigingsbouten zijn losgeraakt. Vóór het nieuwe seizoen moeten daarom alle be vestigingsbouten worden gecontroleerd. Onder de vaak vochtige omstandigheden in be waarplaatsen treedt er bij het materiaal, waaruit het ventilatorhuis en de waaier zijn vervaardigd dikwijls oxydatie op. Na elk bewaarseizoen moet men deze oxydatielaag afschuren, waarna men één en ander met verf behandelt. Dit geldt spe ciaal voor het niet gegalvaniseerde ventilator huis. Deuren, kleppen, luiken en schuiven. YY7 ANNEER er door werking van het hout of w door veroudering van afdichtingsstrippen kieren en spleten in de sponningen van deuren en luiken zijn ontstaan, kan de zo belangrijke lucht dichte afsluiting van de bewaarplaats ernstig te wensen overlaten. In perioden met strenge vorst kan natuurlijk trek gevaarlijk zijn met het oog op bevriezing. Doch evenzeer moet natuurlijk trek vermeden worden in perioden met warm weer, wanneer de aardappelen koel in de bewaarplaats zitten. Het is ongelofelijk welke hoeveelheden warme lucht via kieren en spleten binnen kiv.- nen dringen. Vóór het nieuwe bewaarseizoen is een grondige controle van de afdichtingen dan ook raadzaam. Electrische installatie en regelapparatuur. TJET onderhoud hiervan wordt in de praktijk 1 maar al te vaak volkomen over het hoofd ge zien, terwijl het toch één van de meest essentiële onderdelen is. De regelapparatuur moet elk seizoen opnieuw geijkt en gecontroleeerd worden op goede wer king. Tengevolge van het lange tijd buiten bedrijf zijn kunnen diverse onderdelen, zoals spoelen van magneetschakelaars en transformatoren vochtig worden; rubberkabel veroudert vrij snel in de buitenlucht, zodat vernieuwing van tijd tot tijd noodzakelijk is; door trillingen kunnen één of meer aders van de voedingskabel naar de venti lator gebroken zijn. Op al deze mogelijkheden tot storing moet gelet worden wanneer de installatie klaar gemaakt wordt voor de nieuwe bewaar periode. Het is aan te bevelen deze ijkingen en de con trole door een installateur of door de leverancier te laten uitvoeren. In de provincie Zeeland be staat de mogelijkheid om bij een electrisch-tech- nisch bureau een abonnement voor een jaarlijkse onderhoudscontröle te nemen. De kosten hieraan verbonden zijn uiterst laag. Thermometers. VT ET de meeste nadruk willen wij er op wijzen* „dat een goede betrouwbare thermometer een eerste eis is." De praktijk is er o.i. nog steeds niet voldoende van doordrongen dat de temperatuur in de be waarplaats de allergrootste rol speelt. Nog te vaak treft men thermometers aan die enkele gra den te hoog of te laag aangeven. De bewaarresul- taten geven in dergelijke gevallen een teleurstel ling. De meest gebruikte en handigste is een insteek- thermometer. Daar alle bekende insteekthermo- meters na verloop van tijd een kleinere of grotere afwijking kunnen vertonen is het nodig dat men ze van tijd tot tijd ijkt. Hiervoor heeft men een thermometer nodig met een ijkcertificaat. Bij het ijken plaatst men de te ijken en de geijkte ther mometer in een emmer water en onder voort durend roeren worden de standen afgelezen en genoteerd. Dit herhaalt men bij een paar tempe raturen. De insteekthermometer kan daarna wor den bijgesteld. Het koelen. IJN de aardappelen droog in de bewaarplaats gebracht dan is het gewenst enkele dagen met het ventileren te wachten. Onder natte omstandigheden en vooral wanneer zieke knollen aanwezig zijn, draait men de aard appelen zo snel mogelijk droog. Vervolgens wordt er altijd geventileerd indien de temperatuur buiten 12° C. lager is dan die in de aardappelen en de gewenste bewaartempe- ratuur nog niet bereikt is. Het meten van de temperatuur moet niet direkt plaats vinden nadat men is opgehouden met ven tileren, doch pas enige uren daarna. Meet men direkt na het beëindigen van het ventileren, dan meet men niet de temperatuur van de aardappe len doch die van de doorgevoerde buitenlucht. De beste plaats voor het opmeten van de tem peratuur is ongeveer op van de storthoogte. De gewenste bewaartemperatuur is circa 3° C. Bij lagere temperatuur worden de aardappelen zoet en zeer gevoelig voor stootblauw. Ventileren tijdens een vorstperiode. Tijdens een zeer strenge vorstperiode is de mogelijkheid aanwezig op plaatselijk doorvrie zen van de wanden; om contactbevriezing van de aardappelen te voorkomen moet men de lucht in de cel intern laten circuleren. Op deze wijze wordt de warmte van de aardappelen langs de koude wanden geleid en de temperatuur wordt in de gehele cel gelijk. Dank zij de grote warmte- capaciteit van de aardappelen zal de gemiddelde temperatuur niet beduidend dalen. Hoe te handelen tijdens een lange vorstperiode? TT ET is bekend dat tijdens een lange vorst- 11 periode in goed geïsoleerde bewaarplaatsen de temperatuur ver boven de gewenste grens kan oplopen. Op normale wijze met buitenlucht ventileren is meestal, zelfs midden op de dag, niet mogelijk. In de meeste bewaarplaatsen is men in staat om met menglucht te ventileren. Dit betekent, dat aan de intern circulerende lucht voortdurend een bepaalde hoeveelheid koude buitenlucht wordt toegevoegd, de, na menging met binnen- lucht, door de aardappelen wordt geblazen. Het spreekt min of meer voor zich zelf, dat er een zelfde hoeveelheid lucht moet worden afgevoerd als buitenlucht wordt aangezogen. Meting van de temperatuur van de menglucht is noodzakelijk. Het opwarmen van de aardappelen voor het ver werken. TT ET is algemeen bekend, dat aardappelen die 11 koud zijn door het opzakken en sorteren ge makkelijk blauw kunnen worden. Het is dan ook beslist noodzakelijk, dat gekoel de aardappelen voor het ruimen worden opge warmd tot circa 12° C. In het voorjaar is dit meestal mogelijk door op de dag met warme bui tenlucht te ventileren. In de wintermaanden zal er in de naaste toekomst een nieuw veilingsgebouw komt, de koelhuizen niet uigebreid zullen worden. De thans beschikbare op slagruimte dekt voorlopig de be hoefte. Na de ramp. NT A de ramp in 1953 heeft her- aanplant van nieuwe boom gaarden plaats gehad. De laatste jaren werd ongeveer 350 ha aan het bestaande areaal toegevoegd. Bovendien hebben de telers het belang ingezien te werken aan verjonging van de fruitteelt. De ongeveer 2.000 ha boomgaarden, die in het werkgebied van de (Vervolg van pagina 639) V. V. Z. B. liggen, zullen over ongeveer 7 jaar ruim 24 miljoen kg pit- en steenvruchten kunnen produceren, d.i. ruim 30% meer dan in 1956. De 200 ha zacht fruit, die momenteel aanwezig zijn, zullen, gezien de gunstige resultaten van de laatste jaren, eveneens toenemen. Het is dan ook de bedoeling van het Be stuur, waarvan de heer J. Q. C. Lenshoek voorzitter is, de heer J. Kaakebeeke secretaris en de heer C. Nijsse Gzn vice-voorzit ter, om de rationalisatie van de bedrijfsvoering en de verhoging van de produktiviteit bij de nieuwbouw en de inrichting op de voorgrond te plaatsen. Behoudens onvoorziene om standigheden zal omstreeks okto ber a.s. de aanbesteding van het nieuwe veilingcomplex plaats vin. den. Dit zal worden gebouwd in de Poel tegenover het station Goes. In 1960 zal de veiling dan beschikken over een neerzet- ruimte van 3.000 m2, bijna 2 maal zo groot dan de tegenwoor dige. Grote plannen voor de toe komst, maar zeker kan de veiling nu reeds met voldoening en trots terug zien op het verleden. dit echter meestal niet mogelijk zijn. Men zai dan een of andere verwarmingsbron moeten ge bruiken. Een praktische verwarmingsbron is, voor dit speciale doel, een electrisch verwarmings element. Wil men de aardappelen b.v. in 5 dagen van 3° C. tot 12° C. opwarmen, dan is een element nodig met een vermogen van 1 KW. per 10 ton aardappelen. Gedurende de opwarmingsperiode moet de lucht intern circuleren. De Hoofdassistent bij de R.L.V.D., M. MURRE. VOLGENS het C. B. S. bedroeg het algemeen landbouwpi ijsindexcijier basis 1949/1950 1952/1953 100) in augustus 96 tegen 95 in juli en lu4 in augustus 1957. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwpro- dukten liep terug van 124 tot 121 als gevolg van de lagere prijzen voor de granen. In augustus 1957 bedroeg het 108. Als gevolg van de hogere prijzen voor varkens vlees, eieren en melk steeg het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten van 87 tot 90 tegen 103 in augustus van het vorig jaar. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfacto ren bleef ongewijzigd op 136. Vergeleken met augustus 1957 (130) is het met 6 punten gestegen. Het C. B. S. publiceerde tevens de uitkomsten van de voorlopige oogstracning, per IQ september jl. Van winter- en zomertarwe wordt een lagere opbrengst (per ha) verwacht dan in 1957, nl. resp. 6 en 9 De totale tarwe produktie is echter, uitsluitend ten gevolge van een groter areaal, rond 19.000 ton hoger en bedraagt thans 412.000 ton (+5 Van haver wordt een opbrengst verwacht van rond 3.300 kg per ha, hetgeen 4 meer is dan in 1957. Door een inkrimping van de beteelde opper vlakte daalde echter de totale produktie tot 425.000 ton 10 De totale opbrengst van de gemengde granen steeg met 17 tot 130.000 ton. De opbrengst per ha van het blauwmaanzaad is vrijwel gelijk aan die in 1957. Door een grotere uitzaai vertoont de totale produktie een stijging met 25 tot 6.400 ton. De bruto-opbrengst per Ifa van de klei-aard- appelen is 3 lager dan die :r. het voorgaande jaar. Daar het uitval-percentage thans_ aanzienlijk gunstiger wordt beoordeeld dan in 1957, vertoont de totale netto-produktie een stijging met 363.000 ton (+40%) tot 1.263.000 ton. Bij de zand- en veenaardappelen steeg de. netto opbrengst echter met 3 tot 1.101.000 ton. Opgemerkt wordt dat op het moment van deze oogstraming nog een groot aantal aardappel-per celen gerooid moest worden zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de definitieve cijfers hier door nog sterk beïnvloed kunnen worden. (Advertentie) betekent niet een aantal buizen in de grond werken en verder maar hepen dat het wel goed zal gaan. is specialistenwerk geworden als het doeltref fend zal zijn. is een kostbare, doch noodzakelijke maatregel om de volle produktie van Uw land te kunnen halen. is een vertrouwenswerk dat alleen door ervaren en voor haar taak berekende ondernemingen met goed gevolg kan worden verricht. met moderne machines en bekwaam personeel behoeft niet duur te zijn. op de meest doelmatige wijze doet de NEDER- LANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ voor U tegen zeer interessante prijzen. doorsteken en doorspuiten is een onderdeel van ons werk, waarbij een langjarige praktijk ervaring, opgedaan bij duizenden kilometers, voor U een garantie kan zijn voor hoogwaar dige kwaliteit van het werk. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan het kan toor te Goes, Vogelzangsweg 100, telefoon 3751 of aan de rayonopzichters.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 6