FLAMINGO PROVINCIALE PLOEGWEDSTRIJD 1958 H IN ZEELAND 'n MGH ras HOOFDBESTUUR VAN HET K.N.L.C. VERGADERDE wordt niet voor niets zoveel gezaaid. Kees de Jager weer kampioen ZATERDAG 4 OKTOBER 1955 641 DE K. N. L. C.-BEGROTING VOOR 1959. ÏAE aan de komende algemene vergadering ter vaststelling voor te leggen ontwerpbegroting van het K.N.L.C. voor 1959 werd in eerste lezing door het hoofdbestuur behandeld. Het hoofdbestuur sprak zich in beginsel erover uit, dat het K. N. L. C. meer werkzaamheden zou dienen te verrichten op het terrein van de internationale aangelegenheden en daf van de public relations. In afwachting van de uitwerking van bepaalde plannen zal de moge lijkheid worden opengehouden om te zijner tijd hiervoor bedragen te voteren en de benodigde mid delen aan te trekken. DE LAND- EN TUINBOUWVOORLICHTING. IJ ET hoofdbestuur nam met instemming kennis van de stappen, die de drie Centrale Land bouw Organisaties hebben ondernomen bij de Mi nister van Landbouw om bezwaar te maken tegen de wijze waarop de minister uitvoering heeft gege ven van zijn voornemen om de financiering van de voorlichtingsdienst voor een deel ten laste van het land- en tuinbouwbedrijfsleven te brengen. Door middel van een tijdiger en vollediger inschakeling van de landelijke raad voor de Landbouwvoorlich ting had een bewust en doelmatig samenspel tussen overheid en bedrijfsleven moeten worden verkre gen in deze belangrijke aangelegenheid. Als zou blijken, dat er naar wordt gestreefd om meer regio naal en incidenteel een gedeelte van de kosten van het voorlichtingsapparaat ten laste van het bedrijfs leven te brengen zonder tezelfdertijd een deel van de zeggenschap over te dragen, dan zal de georga niseerde landbouw zich hiertegen vooralsnog moe ten verzetten. DE POSITIE VAN DE LANDBOUW IN DE HUIDIGE SOCIAAL-ECONOMISCHE PROBLE MATIEK. IJ ET hoofdbestuur nam kennis van de raming J-A van de uitgaven van het Landbouwegalisatie- fonds voor 1959 en de door de minister van Land bouw bij de ontwerplandbouwbegroting voor 1959 gegeven toelichting over het garantiebeleid en het verzoek van de regering aan de sociaal-economische raad om advies inzake de subsidies. Mede naar aanleiding van uitiatingen van de zijde van de werknemersvakcentrales bezag het hoofdbestuur een en ander in onderling verband en concludeerde, dat in geval van budgetaire moeilijkheden op het nationaal vlak naar een oplossing moet worden ge zocht. die een zo billijk mogelijke verdeling van eventuele offers inhoudt. In dit licht bezien is er voor de georganiseerde landbouw geen aanleiding om bij zijn beraad over het te voeren garantiebe leid te zeer met bedoelde moeilijkheden rekening te houden. Het doel van dit garantiebeleid is en blijft om op het sociaal en economisch verantwoorde landbouwbedrijf een redelijke bestaanszekerheid te verschaffen. DE UITGANGSPUNTEN VOOR DE KOSTPRIJS BEREKENINGEN. I ET hoofdbestuur stelde zich volledig achter het L standpunt van het Landbouwschap ten aan zien van de door de minister van Landbouw ter dis cussie gestelde elementen van de kostprijsbereke ningen. DE OPHEFFING VAN LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOLEN. EZIEN het voornemen van de Minister van Landbouw om de rijkssubsidie voor die lagere land- en tuinbouwscholen in te trekken, welke niet voldoen aan bepaalde minimum-leerlingaantallen, vraagt het hoofdbestuur zich af of het huidige mo ment hiervoor wel geschikt is. Immers kan door verschillende omstandigheden, w.o. een eventuele invoering van vestigingseisen voor de landbouw in diverse gebieden een grotere toevloed van leerlin gen worden verwacht. De drie Centrale Landbouw organisaties zouden zich hierover dienen te be raden. Advertentie Tf/ EER is Kees de Jager, de winnaar van 1957, na een zware wed- strijd ploegkampioen geworden. Het was wel de meest ener verende wedstrijd van de laatste jaren, want tot kort vóór het einde werd hij zwaar door zijn concurrenten belaagd. Vooral de topfiguren en dat waren er vrij veel, gaven elkaar tot ver over de helft van de wedstrijd zo weinig toe, dat kleine7 fouten scherp moesten worden aangerekend. De jury heeft dan ook wel een van de moeilijkste wedstrijden van de laatste jaren beoordeeld. Het door de directie van de Wilhelminapolder beschikbaar gestelde perceel had een afslib- baarheid van 26 "o. Het was bewerkte gerststoppel, die dank zij de gunstige weersomstandig heden juist goed was om te ploegen. De zwaarte van de grond was tamelijk egaal, maar in de bewerkbaarheid kwamen vrij grote verschillen voor. Het aantal deelnemers be droeg 28. Dit is minder dan vorig jaar, maar dat was ook juist de opzet. Een groter aan tal maakt het geheel minder overzichtelijk en is moeilijker te hanteren Vooral in het begin is er uit stekend ple-^gwerk verricht. Op enkele uitzonderingen na werd een goede beginvoor gereden. Het rochtrijilen liet nogal eens te wensen over, terwijl enkelen iets aan de te smalle kant waren. Bij ae aar storting gaven de ploegers elkaar weinig toe En kelen vielen wat ongelukkig uit maar de meesten gaven weinig verschillen ie zren. Later lava- men langzamerhand meer ver schillen naar voren, terwijl vlak voor of tijdens het maken van de eindvoor sommigen ineens een heel stuk afzakten. Hierdoor kwam het dat het werk op het laatste moment iets tegenviel. Het zou te ver voeren de pre staties van alle deelnemers aan een beschouwing te onderwer pen. Daarom slechts enkele gre pen. IN de eerste plaats de kam- A pioen. Hij heeft zijn titel goed verdedigd, ofschoon voor het einde van de wedstrijd met geen enkele zekerheid gezegd kon worden dat hij winnen zou. Zijn beginvoor was goed. Zijn aan- storting had een paar geringe afwijkingen. De ploegsneden ga ven beurtelings enig verschil te zien, een euvel waarmee De De uitslag van de wedstrijd was als volgt; Volgno. deelnemers kampioen; C. de Jager, Wolfaartsdijk, categorie paardenploegen: le. Joh. Mijnheere. Grijpskerke, 2e. C. Zweeaijk, Wilhelminadorp, 3e. P. Pouwer, Middelburg, categorie trekkerploegen le. P. de Kraker. Terneuzen, 2e. J. Haak, Zaamslag, 3e. M. J. Quaak, LJzendijke. 4e. J. Cappon Hzn, Zuidzande, 5e. L. de Jager, Droischor, 6e. M. C. Wisse, Kattendijke, 7e. P. de Looff. Geersdijk, 8e. C. op t Hof, Helnkenszand, 9e. M. Mesu, Arnemuiden, 10e. J. P. Blok. Nieuwdorp lie. M. van de Velde, Wilhelminadorp 12e. A. de Koeijer, Zaamslag, 13e. J. J. Crucq. Nieuw- en St. Joosland, 14e. A. Lampert Pzn, Biggekerke, 15e. P. Hendrikse, Nieuwe kerk, 16e. W. Markusse, Geersdijk, 17e. A. C. Breure. St. Annaland, 18e. P. Lampert Jzn, Biggekerke, 19e. A. Geelhoed, Vlake, 20e. Th. A. Boudeling, Anna Jacobapolder, 21e. A. Vercruijsse, Schoondijke, 22e. A. M. van Hoeve, Vlake, 23e. A. Bakker, Kamperland, 24e. P. de Putter, Zaamslag, Jager al meer te kampen heeft gehad. Het rechtrijden bij de begin- en eindvoor was niet on berispelijk. Voor het overige werd uitstekend ploegwerk ge leverd. Zijn opvolger in het aantal punten was Joh. Mijnheere uit Grijpskerkeeen paardenploe- ger die het gepresteerd heeft met een puntenverschil van 8.5 tweede te worden. Daarbij moet men bedenken, dat hij tijdens de wedstrijd wegens een gebro ken ploegstaart van ploeg heeft moeten verwisselen. Bovendien is het totaal aantal punten niet door vier gedeeld, zoals men soms wel doet (dus totaal aan tal punten delen door aantal juryleden, hier in feite vier), anders zou het verschil slechts ruim 2 punten geweest zijn. Zijn beginvoor was goed maar iets krom. Zijn aanstorting ver toonde een paar geringe afwij kingen. Zijn eindvoor was wel een van de beste van het hele veld. Al met al prima werk. Nummer drie in aantal pun ten was P. de Kraker uit Ter- neuzen. Deze ploeger heeft wat pech gehad met beginvoor en aanstorting, maar heeft voor de rest uitstekend geploegd. Nummer vier, J. Haak uit Ter- neuzen, had een goed begin, doch liet het in zijn eindvoor iets zitten. Door de provinciale regelings commissie was een herinne ringsplaquette beschikbaar ge steld voor de grootste pech vogel. Het is altijd moeilijk uit te maken wie de meeste pech heeft en waarin die pech zit. In verband met de meest ongun stige percelen is na loting tus sen A. M. van Hoeve te Vlake en A. Bakker te Kamperland de plaquette toegekend aan eerst genoemde. Aantal punten 313.5 305 271 241 299 289 281,5 274,25 274 272 268 263.5 263.25 263 258 257 256.5 256 zziM 254 247 243 239 227 222 216 212 175 mers tot zeer goede prestaties in staat zijn, maar dat er zich gelukkig voor de jury nog al tijd oorzaken voordoen, die een meer of minder goede classifi cering tot gevolg hebben. Bij de deelnemers misten we de figuur van A. van Dijke. Wel was hij op het terrein aanwezig, 's Avonds is hij naar Stuttgart vertrokken om deze week Neder land te vertegenwoordigen op de wereld-ploegkampioenschap- pen, waarmee wij hem alsnog veel succes toewensen. De per soon en zijn manier van rijden kennende, weten wij dat hij, samen met Wim van Dorp, alles in het werk zal stellen om Nederland, en daarmee zichzelf, een zo goed mogelijke plaats op de wereldkampioenschappen te geven. Het aantal mensen dat van hun belangstelling voor de pro vinciale wedstrijd blijk geeft, wordt jaarlijks groter. Ditmaal was het bijzonder druk. Dit is verheugend, want naast de gees telijke inspanningen, die de ploegers zich ontegenzeggelijk moeten getroosten, is een mo rele steun voor hen toch wel van zeer groot belang. De leem te, die elk jaar tussen het einde van de wedstrijd en het bekend maken van de uitslag optreedt, werd deze keer opgevuld door een demonstratie met I.H.C.- werktuigen van de fa. Engle- bert te Voorschoten. De Fast* Hitch automatische tweepunts bevestiging en de Stokland cen- trifugaalzaaimachine genoten daarbij een grote belangstelling. Na de bekendmaking van de uitslag, waarbij niet minder dan 20 prijzen, die door diverse fir ma's en organisaties beschik baar v/aren gesteld, aan de win naars konden worden uitgereikt, vond nog een korte demonstra tie met de „Life Saver" plaats. Dit is het onlangs beschreven apparaat, dat het achterover slaan van de trekker voorkomt. Het werd door de heer Mol te Lewedorp gedemonstreerd aan een Fordson Major. De con structie was nu zodanig uitge voerd dat alles achter de trek ker was gemonteerd. Er was dus geen verlies van vrije doorlaat- hoogte meer. Een apparaat, dat de veiligheid van de trekkerbe stuurder aanzienlijk verhoogt en daardoor waard is om er ern stige aandacht aan te besteden. Mede door de gunstige weers omstandigheden was het een prettige dag met een spannende wedstrijd, waarop de deelne mers en de organisatoren zeker met groot genoegen terug zullen zien. De Hoofdassistent voor de Landbouwwerktuigen bij de R. L. V. D., J. G. VAN LIERE. Advertentie Massale vernietiging gewaar borgd door het modernste, een- voudigsteenmeesteconomische poeder. QPMERKELIJK is dat, na de kampioen, vier deelnemers uit Zeeuwsch-Vlaanderen voor aan staan bij de trekkerploe gers. Laat het voor overig Zee land een aansporing zijn hun sportieve concurrentie te verho gen. Voorts blijkt dat er, na de topfiguren, weinig grote ver schillen in het puntenaantat voorkomen. Een bewijs dus, dat in de voorwedstrijden een goede voorselectie heeft plaats gehad. Wel zakken de laagst geplaat sten wat sterker af, doch ook; daarvoor zijn redenen aan te voeren. Zonder meer kan vast gesteld worden, dat alle deelne- Naam: l Straal V/oonpl-:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 5