Van Boerderij en Organisatie ■O^V^AJV-, 640 TKOLEN EN ST' PHILIPSLAND. Tl ET najaarswerk schiet aardig op A J ondanks 't feit dat 't weer in de af gelopen week vertragend heeft ge werkt, De aardappelen zijn thans ver geruimd van de akkers. Nog enkele per celen Furore en Alpha wachten nog op de rooier. De bietenoogst is reeds direct op volle toeren gaan draaien. De vijf gulden pre mie voor de eerste levering zal hierbij zeker stimulerend hebben gewerkt. De opbrengst is zeer goed. We horen reeds meerderen over 50 ton per ha praten, sommigen zelfs al van meer. De produktenprijzen ontwikkelen zich redelijk goed, terwijl ook de vraag be hoorlijk is, de aardappelen en vooral de uien vormen hierop een uitzondering. Toch is de ondertoon wel wat vaster, zodat we wat dat betreft ook zeker de moed nog niet laten zakken. In de laatste weken zijn er nog al wat aard appelen te velde gekocht tegen behoor lijke prijzen. Althans zeker prijzen die hoger liggen dan de huidige kiloprijs. In onze kring zijn de afdelingen ftcllef het winterprogramma aan het opstellen. De start is reeds begonnen met organiseren van cursussen. Op iede re plaats wordt hier aandacht aan be steed. De cursussen omvatten: gladio- lenteelt, motor- en tractorkennis, be mestingsleer, veekennis en veebeoorde ling alsmede een 2-jarige tuinbouwcur- Sus. We willen onze leden opwekken om zelf of hun kinderen of hun personeel aan deze cursus te laten deelnemen. De moderne bedrijfsvoering eist ter zake deskundige mensen, zodat men elke ge legenheid moet aangrijpen om bij te blijven. Stelt u in verbinding met de afdelingssecretaris, de kringsecretaris of met de assistenten van de R.L.V.D. Tevens wordt er nog een algemene kadercursus georganiseerd voor het ge hele eiland, waarop het waterschapswe zen zal worden behandeld. I.v.m. de op handen zijnde concentratie van de wa terschappen op het eiland, en de daar mee samenhangende wijzigingen in het waterschapregelement, lijkt ons deze cursus zeer nuttig toe. SCHOUWEN EN DUIVELAND. TV7 E hebben de afgelopen 14 dagen reeds kennis gemaakt met het gure najaarsweer. De bietenoogst is vol op aan de gang, een leek kan dit aan de wegen constateren. Het is wel nodig dat iedereen zoveel mogelijk de grond van de wielen af haalt om ernstige ongelukken te voor komen. De aardappelen-oogst is tot nu toe vlot verlopen. De opbrengsten zijn goed, terwijl de phytophthora-aantasting in de knol meevalt. Alleen in enkele per celen' Bintje zien we wat „kwaad". We zien op veel percelen weer groe ne aardappelen. De laatste jaren was het devies de aardappelen zoveel moge lijk bovenop de grond te poten. Het vergemakkelijkt het rooien in zakken. Het gevolg is, dat we ze boven in de ruggen zien zitten en velen groen wor den met een grotere kans op „kwaad". Voor degenen die niet in zakken wil len of kunnen rooien is het misschien verstandiger de. poters in het voorjaar wat dieper te zetten. Deze weken zal op verschillende plaatsen de spitploeg gaan werken. Tot nu toe is er reeds voor een 70 ha te ploegen. Deze ploeg kan vooral voor verkavel de percelen een uitkomst zijn. De prijs bedraagt 65 per ha. Degenen, die van deze unieke kans gebruik willen ma ken, kunnen zich opgeven bij de be- drijfsvoorlichters van de Landbouw- voorlichtingsdienst. Deze weken zien we op bijna alle per celen grasland een in ernstige mate voorkomen van gele roest. Dit is niet dezelfde roest, die op de tarwe voor komt. Het is niet onmogelijk, dat deze roest diarree veroorzaakt bij het vee. Gezien de tijd van het jaar wordt het ïiu tijd om de jongere dieren op stal te halen. Hoewel dit natuurlijk werk met zich meebrengt, haalt men dit dubbel en dwars eruit. Vele kalveren beginnen te hoesten en gaan in conditie hard 'achteruit. i Ook deze winter zal er weer een vee voederkern worden opgericht. Er is de laatste jaren wat de veevoeding betreft, veel nuttig werk verricht. Helaas zijn er nog zeer veel bedrijven die hiervan niet geprofiteerd hebben. Wanneer we zien, dat er na de ramp veel goed vee is aangevoerd, kon de belangstelling wel wat groter zijn. Ge lukkig is er toch nog een grote kern van mensen, die de moeite nemen om met hun vee de hele dag op stap te gaan. Deze mensen verdienen alle lof en geven blijk van hun grote liefde voor de koe. Zo langzamerhand zien we steeds meer goede afstammelingen verschij nen van de aangekochte dieren. Met de op dit moment aanwezige kern van rundvee kan de Schouwse rundveesta pel tot op een hoog peil opgevoerd worden. ZUID-BEVELAND. T> LOEGEN en ploegen is twee. Dit hebben we afgelopen zaterdag in de Wilhelminapolder kunnen zien. De omstandigheden waren wel ideaal voor een dergelijke wedstrijd. Allereerst schitterend weer en de grond was net nat genoeg om prima werk te leveren. Verschillenden hebben dan ook goed ploegwerk naar voren gebracht en de vele toeschouwers kunnen dit ook op eigen bedrijf in de praktijk brengen, want dat is toch het uiteindelijke doel hiervan. Naast dit ploegwerk roepen de bieten ons ook nog naar de akker toe. Dit produkt, dat het laatst geruimd wordt van onze akkers, geeft meestal nogal behoorlijk wat. werk. Ofschoon door middel van lichten met een lichter al heel wat zwaar werk wordt weggeno men en ook de oppervlakte die per man gerooid kan worden is groter. De eerste opbrengstcijfers die ik ge hoord heb zijn voor dit vroege tijdstip van leveren niet slecht, maar 't suiker gehalte kwam niet aan de vereiste 16%, Laten we hopen dat dit nog wat om hoog gaat en we eerder boven de grens komen dan er onder, dit geeft alleen maar voordeel, want extra werk kost het niet. De aardappelen zijn nu op de meeste plaatsen al geborgen, hetzij in de koel cel hetzij in de kuilen. In de kuilen worden ze op sommige plaatsen al weer omgezet en poeder er doorheen ge werkt om spruitvorming te voorkomen. Ook de uien zijnjiog niet overal van het land verdwenen. Door de geringe prijs zijn velen genoodzaakt om dit pro dukt nog maar wat te bewaren. Mis schien dat er nog wat bij de prijs komt en er zodoende naast de kostprijs ook nog, enige winst gemaakt kan worden. Naast al dit oogstwerk hebben we na tuurlijk ook nog oog voor het zaaien van de wintertarwe. Een ieder heeft wellicht de proefresultaten gelezen en bestudeerd en loopt nu nog rond met de gedachten over een wintervast of een minder wintervast ras. 1 Zo bezien is er altijd werk op een boerderij; daarvandaan zien we natuur lijk ook de naam „Zelden Rust" op ver schillende hekken staan. WALCHEREN. O ET had een bepaalde reden dat er *•1 in een gesprek werd gesproken hoe in de loop van de laatste jaren bin nen het herverkavelingsgebied van Walcheren grondonderzoek heeft plaats gehad. Aan de hand van het grondonderzoek, dat gratis werd verricht, werd een be mestingsadvies verstrekt, dat aangaf welke meststoffen de grond nodig had, en welke niet. Wij hebben daar ons voordeel mee gedaan. Temeer was dit het geval wan neer andere percelen werden toegewe zen dan men voorheen had gebruikt. Zowel het humus- en kalkgehalte, alsook de fosfaat- en kalitoestand leer den wij op deze wijze kennen. Met het bemestingsadvies als basis is het moge lijk geweest datgene aan de grond toe te voegen dat voor struktuur en bemes ting nodig was. Daar waar echter de monsters 5 jaar of langer geleden genomen zijn, is het oude bemestingsadvies niet meer be trouwbaar. Wil men ook bij de voort- duur op basis van grondonderzoek be mesten, dan zal heronderzoek moeten plaats hebben. Een onderzoek dat thans voor rekening van de boer komt. Omdat te verwachten is dat er van dit heronderzoek ruim gebruik zal wor den gemaakt heeft het Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonderzoek een monsternemer aangesteld. Zoals bekend is, wordt de grond in Goes onderzocht, terwijl het hoofkan- toor van dit laboratorium in Ooster beek is gevestigd. De monsternemer, de heer A. Blaas, Aagtekerkseweg 6 te Aagtekerke, is deze zomer met dit werk begonnen. Dit alles mag dan het vermelden waard zijn, daarmee is de aanleiding tot dit verhaaltje nog niet vertéld. Om hiertoe te kunnen komen, moeten we eerst vertellen dat er naast het eer der genoemde laboratorium ook nog enkele particuliere laboratoria zijn die eveneens monsternemers op pad heb ben. In ons gebied is een monsternemer van een laboratorium uit. Groningen bij zonder actief. Nu is het iedere grondge bruiker zijn goed recht hiervan ge bruik te maken. Anders is het echter wanneer een be paalde monsternemer zich aandient monsters te komen nemen daar waar de grondgebruiker een opgave heeft ge daan bij de heer Blaas. Zo is er een ge val bekend waarbij de boer ln kwestie in de vaste mening verkeerde dat zijn grond op hetzelfde laboratorium zou worden onderzocht waar dit 5 jaar ge leden gebeurde. Tekenen van een opdracht zorgde er voor dat bi) latere ontdekking van de fout er geen aanleiding zou kunnen zijn om niet te betalen. Wanneer dan de heer Blaas enkele dagen later op het erf komt, wordt de fout ontdekt, maar de pap is gestort. Hoe kunnen wij zorgen dat niet de zelfde fout wordt gemaakt. Vraag of de monsternemer zich wil legimiteren. De monsternemers van Oosterbeek hebben n.l. steeds een legimitatiebewijs op zak. Tekent geen opdracht, want. dit wordt door de heer Blaas niet ge vraagd. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. MET andere provincies is ook Zee land aangemerkt als probleemge bied. Een kwart van Oost Zeeuws- Vlaanderen dat door de aanwezige in dustrie minder met de ontvolking te maken heeft, valt misschien alleen in de problemensfeer door z.g. vrije veren acties. Opvallend is dat de Zeeuws- Vlaamse landbouwer zo weinig geïn teresseerd is in de vrije veren. Hoewel „revolutionaire" gedachten vreemd zijn aan een rechtgeaarde Zeeuw, l\jkt het mij toch wel nodig zich hierover een juist oordeel te vormen. De minister trok een miljoen uit voor de bijdrage aan het kanaal Terneuzen Gent. (Industrieel belang.) Bij de steeds hoger wordende trans portkosten c.q. vrije veren en dalende prijzen, worden b.v. de uienprijzen be hoorlijk gedrukt, aangezien de kopers voor een groot deel uit „overzeese" ge biedsdelen moeten komen. Wat betreft de onkosten, hebben b.v. de Terneuzense kappers zich nu aange sloten bij een Belgische kappersbond. De Oost Zeeuws-Vlaamse boer ploegt echter rustig voort en geeft zijn na tionaliteit niet zo maar prijs. Het werk schiet op, de eerste bieten zijn met weinig tarra en een behoorlijk gehalte geleverd. Onze veestapel geniet weer van „het vette der aarde" en we hopen dat ze deze omzetten in betaalde kilo's. Het machinaal rooien gaat behoorlijk alhoewel de methode eerst lichten en verder rooien met de vaste kern, mij wel het meest economisch lijkt (ook wat betreft de struktuur). De voorbereidingen van het bouw plan zal ons dit jaar geen moeilijkheden opleveren, omdat de oogstprijzen voor 1959 vóór 15 oktober bekend zullen zijn! Ruslands secretaris Chroesjtsjef komt 6 oktober naar de Expo een unieke kans voor een privé gesprek met onze algemeen-secretaris Met de hoop, dat u uw dochter (s) en zoon(s) mee laat rjjden in de Puzzelrit op 11 oktober in Oost Zeeuws-Vlaande ren, wens ik u goed weer en tot over een halve maand. T ZEEUWS-VLA ANDEREN. P een enkel perceeltje late aard- appelen of bruine bonen is met de oogst van de suikerbieten de laatste étappe begonnen. Bij de late aardappelen is het vooral de Furore, welke in deze streek geteeld wordt en dan nog in zeer beperkte om vang. Zelfs diegenen welke naar onze begrippen als „aardappelboeren" kun nen doorgaan wagen zich toch maar aan een zeer geringe oppervlakte van dit ras. En de grondsoort en het bieten areaal laten dit, enkele uitzonderingen daar gelaten, met de bestaande kern niet toe, wanneer de weersomstandig heden niet erg gunstig zijn. Wat de bietencampagne betreft, ziet het ernaar uit, dat de resultaten gun stiger zullen zijn dan vorig jaar. Voor spellingen over kg-opbrengsten blijven gevaarlijk zolang alleen het kopeind nog maar gerooid is en het gehalte is nog veranderlijker dan het weer. Er is de eerste termijn reeds een gro te hoeveelheid bieten geleverd en de mening dat de meeste telers liefst zo vroeg mogelijk hun bieten kwijt willen, blijkt hier weer uit. De meerdere kg-op- brengst bij een langere groeiperiode moet meestal duur betaald worden. Zo wel het weer als de aflevering aan de havens zijn de spelbrekers. Wachttijden van enkele uren tot halve dagen kos ten ook niet weinig. Vooral de areaalsuitbreiding in het noorden welke gedeeltelijk hier ver werkt moet worden, belooft niet gun stig te zijn voor een vlotte aflevering. De bieten welke na 15 november nog op het land liggen kunnen het beste aan de hoop gereden worden. Het land kan dan klaargeploegd worden en bij vorst kunnen ze nog enigszins beschermd worden. De fabrieken en de telers zul len een lange campagne meemaken. NOORD-BEVELAND. HOEWEL alle aardappelen nog niet z\jn gerooid, is de bietenoogst nu in volle gang, terwijl zich bovendien het op zaaivoor-ploegen aandient. Om één en ander wat harmonisch te doen verlopen wordt er op het ogenblik veel van de boer gevraagd, om maar niet van vergen te spreken. De bieten en aardappelen moeten im mers op hun tijd van het land, er moe ten aardappelen worden gerooid en soms nog bieten gelicht. Het geduld wordt wel eens hevig op de proef ge steld, wanneer lang wachten in koel huizen, bij sorteer inrichtingen of op bietenhavens het organisatieplan danig uit het evenwicht brengt. Als men eens zou kunnen berekenen hoeveel man- en trekkeruren er dagelijks op een klein gebied als Noord-Beveland verloren gaan, dan zou men wel eens tot een respectabel daggemiddelde kunnen ko men Misschien dat er met iets meer onder linge samenwerking toch wel iets po sitiefs is te bereiken op dit punt. Het op zaaivoor ploegen gaat onder tussen ook beginnen en reeds zagen we de eerste percelen opgewinterd lig gen. Wanneer dit niet al te lichte grond betreft (onkrüidontwikkeling), kan dit maar goed zijn. Op de bedrijven, die krap in hun trek kracht zitten, is dan ook wel op zijn plaats de loonwerker, die een gedeelte van het ploegwerk verzorgt. Anders kon men in de zeer late herfst wel eens van geknoei via gepruts tot gemodder moeten vervallen met als gevolg op- brengstschade voor het volgende jaar. Het zou wel eens geld kunnen kosten, de fanatieke sport om bijv. op 35 ha alles te willen doen met één enkele trekker Het lichten van de bieten gaat dit jaar opvallend goed; ze zijn kort en nogal boven de grond gegroeid. Tenslotte vermelden we hier nog, dat de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting in samenwerking met de R.L. V.D. een demonstratie tracht te organiseren, waarbij zal geploegd met behulp van verschillende systemen die slip tegen gaan. Vermoedelijke datum: donderdag 29 oktober.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4