ZUID-BEVELAND FLAMINGO zaaien, 'n MGH ras 639 PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES VOOR MARKTONDERZOEK VIJFTIG JAAR SUIKERFABRIEK „DINTELOORD" EENS IN DE TWEE JAAR: RUNDVEETUBERCULINATIE VOORSCHOTPREMIE 1958 PREMIEREGELING VOOR HET SCHIETEN VAN HOUTDUIVEN BEËINDIGD 't maximum maaien VEILINGS VERENIGING DE veiling „Zuid-Beveland" en vooral verschillende van haar oprichters hebben een belangrijke rol gespeeld bij de ontwik keling van de intensieve fruitteelt in Nederland, in het bijzonder op Zuid-Beveland. Als vrij spoedig kwamen deze mensen tot de con clusie, dat het niet verantwoord is de produktie van fruit uit te breiden, wanneer ook de afzet van de toekomstige oogsten niet wordt bevorderd. Het plan tot stichting van een fruitveiling voor geheel Zuid-Beveland nam in de jaren 1902 en 1903 steeds vastere vorm aan en op 3 mei 1903 werd op een algemene vergadering be sloten een fruitveiling te Goes op te richten. D1 ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Na levendige discussie heeft het Produktschap Vee en Vlees zonder hoofdelijke stemming, zich vóór het door minister Vondeling voorgestelde In stituut voor Marktonderzoek verklaard, aldus meldt „De Landbode". Uiteraard werden nog wel enkele bedenkingen gehoord, te meer omdat het begrip „marktonderzoek"' op verschillende wijzen wordt omschreven. OP 30 oktober 1908 passeerde de oprichtingsacte van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffi naderij „Dinteloord" en dit feit was aanleiding om in een besloten bijeenkomst voor genodigden en personeelsleden een bijeenkomst te beleggen om het vijftigjarig bestaan van de fabriek te geden ken. De Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening, Ir. J. A. P. Franke, maakte tijdens deze bijeenkomst bekend, dat de directeur van de fa briek. de heer L. P. Malland, benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Twaalf personeelsleden, die veertig jaar en langer in dienst van de fabriek waren, werden onderscheiden met eremedailles in zilver en brons. De voorzitter van de V. C. S., ir. M. A. Geuze, richtte zich in het bijzonder tot een der bestuurs leden van de fabriek, de heer C. Th. L. Moors. Op de eerste algemene vergadering van Dinteloord op 29 december 1908 werd hij tot bestuurslid gekozen. In 1934 werd hij lid van het dagelijks bestuur en in 1947 kreeg hij zitting in het bestuur van de V. C. S. Ir. M. A. Geuze schetste voorts onder meer de groei van het bedrijf. De oud-voorzitter van de fabriek, later voorzitter van de V. C. S., de heer J. M. van Bommel van Vloten, memoreert in de V. C. S.-bode in het kort de ontwikkeling van het bedrijf. Na de eerste twintig jaren was, zo schrijft hij, de fabriek reeds drie en half maal zo groot als bij haar oprichting. In 1947 was de gemiddelde dag verwerking bijna acht maal zo groot als in 1909. De gemiddelde dagverwerking in 1957 kan gesteld worden op 8.098.365 kg tegen 1.030.070 kg in 1909. Daar het veertigjarig bestaan van de fabriek op feestelijke wijze herdacht werd, onder meer werd een gedenkboek uitgegeven waardoor de geschie denis van „Dinteloord" geboekstaafd werd, heeft men het vijftigjarig bestaan van 's werelds groot ste suikerfabriek in besloten kring herdacht. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland deelt mede dat de Minister een twee jaarlijkse tuberculinatie van de rundveestapel in de provincie Zeeland heeft goedgekeurd. In over leg met de dierenartsen werd overeengekomen welk gedeelte van hun praktijk zij dit jaar zullen tuberculineren en welk gedeelte niet. Indien men vooruit wil weten of de veestapel dit jaar wordt getuberculineerd of niet, kan men hiernaar bij de dierenarts of by de Gezondheids dienst informeren. In ieder geval wordt op die be drijven getuberculineerd waar gedurende de laat ste vijf jaar een infectie met tuberculose werd ge constateerd of een verdenking te dien aanzien be staat. De Bedrijfsvereniging voor het Agrarische Be drijf in Zeeland komt het gewenst voor om dege nen, die het bedrag van de nota betreffende voor schot 1958 in termijnen betalen, er aan te herin neren, dat per 1 oktober 1958 de vierde termijn is vervallen. Verzocht wordt het bedrag, dat nog op het voorschot 1958 open staat, over te maken. (Bij voorkeur via de Boerenleenbank, of, per postgiro nummer 484033.) Met ingang van 1 oktober 1958 wordt de premie regeling voor het schieten van houtduiven beëin digd. Na 3 oktober jl. kunnen staartveren van houtduiven niet mèer bij de provinciale voedsel- cörhrnissarissén worden ingeleverd, zo bericht het ministerie van Landbouw. Steeds beter. ruim 60 leden, die toetra den waren geen beroeps fruittelers, maar landbouwers. Het op hun hofstede gegroeide fruit diende hoofdzakelijk om te voorzien in eigen behoefte. Slechts een klein gedeelte werd verkocht. De opzet van de ver eniging behoefde dus niet groot te zijn. Trouwens de beperkte middelen lieten niet anders toe. De eerste appelen en peren wer den geveild in een klein huurge- bouw in het midden van de ge meente Goes. De zaken liepen echter niet vlot en met een om zet van 12.000,en een verlies van 500,werd het eerste jaar afgesloten. De moeilijkheden duurden tot 1907. Vanaf die tijd ging het steeds beter. De fruitteelt breid de zich uit en ook de kwaliteit van het produkt kreeg meer de aandacht, o.a. verschenen bestrij- dingsmiddelen tegen de ziekten en plagen van het fruit op de markt. Contacten met andere or ganisaties op tuinbouwgebied kwamen tot stand. Verbeteringen in het veilingswezen aangebracht, kweekten meer en meer vertrou wen. Daardoor moest de vereni ging, die achter de beurs te Goes een lokaal ter beschikking had, aan uitbreiding denken. Een pak huis tegenover de veilingloods dekte voor een paar jaar de be hoefte aan ruimte. Even vóór de eerste wereldoor log was het aantal leden geste gen tot ongeveer 700, maar bij een statutenwijziging, waardoor de leden werden ingedeeld in be langhebbenden en belangstellen den, de eersten mèt en de laat- sten zónder stemrecht, bleek, dat er slechts 66 belanghebbende leden genoteerd konden worden. Gezien de voorwaarden, minstens 100,verplicht veilen en ten minste V2 ha in cultuur, was dit niet direct een hoopvol resul taat. T"\E eerste wereldoorlog bracht ■L/ verandering. De overheid stelde de veilplicht in, waardoor zo goed als alle tuinbouwproduk- ten via de veiling verhandeld moesten worden. De omzet steeg hierdoor met sprongen. Het jaar 1916 betekende een recordjaar met een omzet van 800.000, Deze vergrote omzet hield in, dat het bestuur plannen op tafel leg de voor een nieuw gebouw. Na enige moeilijkheden was het zo ver, dat het veilingsgebouw langs de spoorlijn VlissingenRoosen daal aanbesteed werd. De grotere omzet had eveneens tot gevolg, dat in Kapelle en Krabbendijke veilingsverenigingen werden, op gericht. Met de stichting van de verschillende Zeeuwse veilingen, werd de Provinciale Veilingscom missie geboren, waarbij de vei ling Goes ook nu nog is aange sloten. Het nieuwe veilingsgebouw en de gevraagde kwaliteit van het produkt brachten mee, dat mo derne apparatuur aangeschaft werd. Het bestuur besloot even eens eigen fust aan te kopen. Uitbreiding daarvan vond in de loop der jaren voortdurend plaats en nu beschikt de veiling over ongeveer 400.000 standaard- kisten, 50.000 kratten en 125.000 buchels en bakjes. Totaal voor een waarde van 1,25 miljoen. Na de eerste wereldoorlog keer den de normale verhoudingen terug. Was de omzet in 1917 bijna 2 miljoen, in de volgen de jaren beliep ze 500.000,tot 800.000,—. Aan het eind van de twintiger jaren ontwikkelde de tuinbouw op Zuid-Beveland zich verder. Het veilingsgebouw onderging voortdurend uitbreiding en de uitrusting bleef daarbij niet ach ter. Telken jare kwamen verbe teringen tot stand om de veiling met de tijd mee te laten gaan. Zo werd in 1933 een pakstation gebouwd, het eerste in Neder land. Enkele jaren later bleek dit reeds te klein te zijn. Een nieuwe activiteit, n.l. het koelen van fruit, leidde er toe, dat in 1935 een koelhuis met een capaciteit van 750.000 kg, gebouwd werd. Tot de tweede wereldoorlog veranderde er niet veel meer. Ti]- dens de bezetting was de veiling vleugellam, daar de prijzen en de bestemming werden vastgesteld. De uitbreiding van het fruitare- aal vond wèl plaats en na de oorlog ging dit door. Dit beteken de, dat in de jaren na de tweede wereldoorlog de aangevoerde hoe veelheden fruit aan de veiling steeds toenamen. Uitbreiding van de neerzetruimte, het pak- en sorteerstation en de koelruim te bleef dan ook niet uit. In Oude- lande, 's-Heerenhoek en later te Colijnsplaat kwamen hulp-pak- statiöns tot stand. Reeds in 1951 werden plannen gemaakt voor de nieuwbouw van een veilingcomplex. Deze plannen vonden toen geen doorgang, on der meer omdat ten gevolge van de watersnoodramp in 1953 een vijfde deel van de 1.700 ha boomgaarden in het werkgebied van de veiling verloren gingen. Verdubbeling. "T\E laatste jaren liep de omzet van 6 miljoen op tot onge veer 11 miljoen. De voornaam ste produkten die verhandeld worden, zijn appelen en peren. Deze maken 84 van de totale aanvoer uit. Voor zacht fruit en groenten elk 8 Ongeveer 8 van de produkten wordt door de kleinhandelaren gekocht, 11 is bestemd voor de industrie, 29 is export en 52 wordt door de binnenlandse groothandelaren af genomen. Van de ruim 10 miljoen kg aangevoerde appelen sorteerde het pakstation te Goes het laat ste jaar meer dan 4 miljoen kg, terwijl de drie andere paksja- tions 2 miljoen kg sorteerden. Van de ongeveer 2 miljoen kg aangevoerde peren werd 75% ge- sorteerd. Wel een enorme groei in vergelijking met de eerste par- tij, die uit 7 kisten Yellow Trans parant bestond. De grote aanvoer van fruit, die per dag in het seizoen een waar de kan vertegenwoordigen van 150.000,maakt het noodzake lijk, dat in die tijd ongeveer 100 man los personeel in dienst is. Tezamen met de 70 man vast personeel, weet de direkteur, de heer S. G. Nooteboom, bijge staan door de adjunkt-direkteur, de heer W. de Valk, de zaken zo goed mogelijk af te wikkelen, als de oude behuizing dit toelaat. In de drukke tijd wordt iedere werkdag, behalve zaterdag, ge veild. Sinds 1917 gebeurt dit met een elektrische afmijntoestel, kortweg de klok genoemd. Twee dagen in de week wordt verpakt fruit geveild. Hoog opgestapeld met behulp van moderne hef trucks staan dan grote partijen van het mooiste fruit te pronken in de neerzetruimte. Dag-aan voeren van 2530.000 kisten behoren niet tot de uitzonderin gen. De veiling telt momenteel on geveer 1.000 leden. Zij wonen in een straal van 25 km rond de vei ling. Om de leden dan ook op de hoogte te houden met het wel eb wee in de vereniging en de voor schriften van levering enz. ver schijnt maandelijks, zonodig meerdere malen per maand, een mededelingenblad. Voordat de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst bestond, had de veiling een tuin- bonuwvakonderwijzer in dienst. Vanzelfsprekend is er nu een nauwe samenwerking met deze dienst. Verder werkt de vereni ging mee aan het I. B. V. T. te Wageningen, dat verschillendé bewaar- en verpakkingsproeven uitvoert. En zo zijn er nog meert verenigingen, die tot doel hebben de kwaliteit van het fruit te ver^ hogen, waarmee de veiling eenj hechte band heeft. Bewaring. V[ AAST de kontröle van d^ kwaliteit van de produkten^ de verkoop en wat daarmee saf menhangt, het sorteren en het verpakken van fruit, exploiteert de veiling drie koelhuizen: Ze heeft de beschikking over een, koelruimte, waarin een kleine 4 miljoen kg fruit of andere prq- dukten zoals sinaasappelen opge slagen kunnen worden. Aardap pelen, peen en uien worden in jaren, dat er weinig fruit ge koeld wordt, eveneens aangetrok ken. Het is wel zó, dat wanneer (Zie verder pagina 642),

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 3