thomasmeel is bloot ZITDAGEN 638 Nogmaals wie draagt het risico? Uitbreidingsplannen ZEEUWS LANDBOUWBLAD LOSSNIJDEN VAN ZAKKEN. VERKOOP VAN MENGMESTSTOFFEN W ZEEUWS LANDBOUWBLAD Verzekerinqszaken N het blad van 13 september j.l. publiceerden wij een artikel over de ongevallenverzekering voor inzittenden. Dit artikel was afkomstig van de Ver. Wet Risico te Amsterdam met de bedoeling de be langstelling voor een dergelijke verzekering te peilen. Op bedoeld artikel zijn vele reacties binnengeko men en daarbij is ons gebleken, dat er onder de leden een groot misverstand bestaat t.a.v. de W. A. dekking voor hun motorvoertuig. Het lijkt ons daarom gewenst nog even wat nader op de W. A. autoverzekering in te gaan. In het artikel van 13 september j.l. komt o.m. de volgende passage voor: ,,Het komt in de praktijk van het dagelijkse leven frequent voor dat de eigenaar van een auto anderen laat meerijden. Wij denken hierbij aan gezinsleden, familie, kennissen, zakenrela ties enz. Bij zulk een rit ontstaan risico's, zowel voor de bestuurder als de mede-inzittenden. Verkeersongevallen zijn aan de orde van de dag en de gevallen, waarin de inzittenden van een auto letsel oplopen zijn legio. ARNEMUIDEN. Vanaf 15 t/m 28 september 1958 heeft ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage ge legen het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding van de gemeente, met bijbehorende bebouwingsvoorschrif ten. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. ELLEWOUTSDMK. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde plan van uitbreiding in onderdelen. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binen een maand na 18 september 1958 kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. GRAAUW EN LANGEDAM. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot herziening van het uitbreidings plan, onderdeel Graauw. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 15 september 1958, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. (Verschijnt wekelijks) Hoofdredacteur mr J. F. G. Schlingemann Redacteur N. Sickenga Redactie en Administratie: Grote Markt 28, Goes. Telefoon k 1100-2345 UIT DE INHOUD: Wereldlandbouw in 1957/1958. Het evenredig deel. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. V er/.ekeri ngsza ken. Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. en Verzekerings instellingen der Z. L. M. Produktschap Vee en Vlees voor marktonder zoek Vijftig jaar suikerfabriek „Dintel- oord" Eens in de twee jaar rundvee- tuberculinatie. Veilingvereniging „Zuid Beveland". Van Boerderij en Organisatie. Hoofdbestuur K. N. L. C. vergaderde. Provinciale ploegwedstrijd 1958. Rondgang in een aardappelbewaarplaats. Landbouwprijsindexcijfers. Mengmeststoffen in de praktijk. Onderhoud en reiniging van drainages (II). Nationale trekpaardententoonstelling in Den Bosch. Nationale trekpaardententoonstelling te Char leroi. De fokveetentoonstelling te Oostburg. Kennis van de melkmachine. Onder de Tuinbouwlantaarn. Korte wenken Radio, De Boerenjeugd. Marktberichten. Bram uit de Slikhoek. Door het sluiten van een W. A. verzekering op de auto kan de eigenaar zich tegen een deel van het risico dekken. Indien n.l. by een ongeval van de auto het ongeval te wijten is aan schuld of nalatigheid van de eigenaar van de auto of degeen, die de auto bestuurt en voor wiens daden de eigenaar verantwoordelijk is, is in de meeste gevallen de eigenaar jegens de derden, die hij in de auto deed plaatsnemen, wettelijk aansprakelijk. Op grond van de gesloten W. A. verzekering zal dan in de regel de schade van de mede-passagier bij Wet-Risico gedekt zijn." HET MISVERSTAND. XJ ET is dikwijls zó, dat men een artikel enkele XA malen moet lezen alvorens door te hebben waar het precies om gaat. Zo heeft het artikel van 13 september j.l. bij talloze leden de indruk gewekt, dat de W. A. verzekering van hun auto geen enkele dekking biedt t.a.v. van mede-inzitten de derden. Zij zijn toen erg geschrokken en hebben meteen papier en pen genomen om het Landbouw- huis mede te delen, dat ze voor de ongevallenver zekering inzittenden zeer veel belangstelling koesteren. Anderen kwamen op kantoor om nadere infor maties. Nu vinden wij enerzijds deze belangstelling prach tig maar achtten het anderzijds onze plicht gerezen misverstanden recht te zetten. Vandaar, dat wij bovenstaande passage nog eens opnieuw afdruk ken, waarvan een gedeelte vet is gedrukt. Om dat vet gedrukte gedeelte gaat het nu. Daar staat toch duidelijk, dat de bestuurder van een auto aansprakelijk kan zijn voor het overko men persoonlijk letsel van een mede-inzittende der de en dat in zo'n geval de schade gedekt is op grond van de gesloten W. A. verzekering voor bedoelde auto. In mondelinge toelichtingen aan candidaten wordt door ons steeds gesteld, dat de W. A. verze kering van een auto ook het risico dekt van schade aan mede-inzittende derden, mits men daarvoor wettelijk aansprakelijk wordt geacht. Of men aansprakelijk is, zal steeds door de rechter lijke macht moeten worden uitgemaakt. Een algemene regel in dezen is niet te geven, omdat praktisch geen enkel auto-ongeval dezelfde oorzaken en ge volgen heeft. Het is voor ons zelfs ge vaarlijk voorbeelden te ge ven, wanneer men wel of niet aansprakelijk zal zijn, omdat in de praktijk zou kunnen blijken dat ons voorbeeld niet oDgaat. Een voorbeeld is ook niet be langrijk. Waar het om gaat is, dat de leden die hun auto tegen W.A. risico ver zekerd hebben maar goed in de gaten moeten honden dat deze W. A. verzekering ook de schade aan mede- inzittende derden dekt, indien hij «laarvoor al thans wettelijk aansprake lijk is. Wettelijk zit men met de W. A. verzekering van de auto dus al aardig goed. IS DE ONGEVALLENVERZEKERING INZIT TENDEN OVERBODIG? 'IJ kunnen ons voorstellen, dat er leden zijn, die, na het voorgaande goed gelezen te heb ben, nu in het andere uiterste vervallen en in de mening gaan verkeren, dat een ongevallenverzeke ring voor inzittenden dan een volkomen overbodige luxe is. Ook tegen deze mening willen wij een waar schuwende vinger opheffen. In de eerste plaats biedt de W. A. verzekering van de auto geen enkele dekking voor eigenaar zelf en/of gezinsleden. In de tweede plaats blijft er de morele aanspra kelijkheid. Men stelle zich voor, dat een ongeval heeft plaats gehad waarbij mede-inzittenden derden ernstig letsel opliepen. Laten we verder aannemen, dat de bestuurder in dit geval grove schuld of na latigheid kan worden verweten en daarom wettelijk niet aansprakelijk wordt geacht voor de schade aan de mede-inzittenden. In dit geval verstrekt de W. A. verzekeraar dus geen uitkering. Laten we nu eens aannemen, dat de mede-inzit tenden door dit ongeval financieel zeer zwaar ge troffen worden dan kunnen wij ons voorstellen dat de eigenaar/bestuurder van de auto zich moreel ge noopt ziet in de geleden schade bij te dragen. De ongevallenverzekering voor inzittenden heeft vele kanten waarop wij tz.t. nog nader terug ho pen te komen. Waar het ons in dit artikel om te doen was is het misverstand aangaande de W. A. verzekering recht te zetten. Verder willen wij diegenen, die belangstelling hebben voor een ongevallenverzekering-inzittende aansporen zulks mede te delen aan het Secretariaat van de Onderlinge Verzekerings Mij voor Motor voertuigen der Z. L. M. Postbus 70, Goes. Wij krijgen dan een overzicht hoe groot de be langstelling is terwijl de betrokkene zich met deze opgave nergens toe verplicht. DE L. Bij het lossnijden van dichtgebonden zakken is de kans op beschadiging van de zak niet denkbeel dig. Landbouwdocumentatie weet te melden, dat een fabriek in Solingen een speciale zakken-opener heeft gemaakt, waarvan het mes een ronde punt heeft. Deze kan heel gemakkelijk onder de knoop of de naad worden gestoken en als men dan het mes vooruit drukt wordt het touw of naaigaren gemakkelijk losgesneden. Het gebruik van mengmeststoffen neemt van jaar lot jaar toe. Deze, op zichzelf gunstige ontwikkeling, stelt de fabrikanten voor een aantal vraagstukken, die slechts in onderlinge samenwerking tot oplos sing kunnen worden gebracht, zo berichten de Al batros Superfosfaatfabrieken N. V. te Utrecht, de Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaar digen van Spiegelglas, Glazen voorwerpen en Che mische producten (Fosfaatfabriek) N.V. te Sas van Gent en de Chemische Fabriek Coenen Schoen makers N.V. te Veghel. De verkoop van mengmeststoffen zal daarom voortaan door een gemeenschappelijk verkoop kantoor van deze drie fabrieken Algos N.V. ge naamd geschieden. (Advertentie) Strooi dus ntit want door de stoppclbewerking wordt het Thomasmeel het beste met de grond vermengd! hebt u meer tijd voorkomt u het risico van slecht weer is de prijs lager! Inlichtingen worden gaarne verstrekt door (iet Landbouwkundig Bureau voor Thomasslakkenmee!» Hamelakkerlaan 40, Wageningen. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZIERIKZEE: Donderdag 9 oktober van 11—13 uur in hotel „Huis van Nassau" (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z.L.M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingeil worden gratis ver- strekt. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. HULST: Maandag 6 oktober van 3.305 uur in hotel „De Graanbeurs" (de heer De Lange). KORTGENE: Donderdag 9 oktober van 1113 uur in hotel „De Korenbeurs" (de heer De Lange).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 2