Sc Wereldlandbouw in 1957/'58 r Het evenredig deel ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Overschotten drukken produktie Deze week J Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2447 Frankering bij abonnement: Terneuzen 46e Jaargang, ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND XN tegenstelling tot de voortduren de toename van de wereldland- bouwproduktie sedert de tweede wereldoorlog, vertoonde deze produk tie in het jaar 1957/'58 een lichte daling. De Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Na ties komt in haar jaarlijkse rapport over de situatie in de landbouw tot deze conclusie op grond van gege vens die zij van de leden-Staten ont vangt. Daarbij zijn schattingen ge daan naar de produktie in de Sov jet-Unie, Oost-Europa en het vaste land van China. 0 Bijna dagelijks komen ver halen over „tekortkomingen" van de landbouw in de kranten en door de radio, maar men schijnt zich niet te realiseren dat het de grote produktie is die aanleiding geeft tot moeilijkheden, zo schrijft de Voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité elders op deze pagina. En dat alles nadat dertien jaar geleden het hongerspook door ons land waarde. 0 Het Produktschap Vee en Vlees verklaarde zich voor een Instituut voor Marktonderzoek in verband met onze afzet. Een belangrijk instrument in de af- zet-affaire blijken de veilingen te zijn. Op pagina 639 komt de Veiling Zuid-Beveland zich pre senteren. 0 Het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. vergaderde en besprak onder meer de land- en tuin- bouwvoorlichting. Duidelijk is daarbij naar voren gekomen dat wanneer een gedeelte van de kosten ten laste van het bedrijfs leven wordt gebracht, ook mede zeggenschap moet worden over gedragen. (Zie pagina 641). 0 Minister Vondeling heeft goedgekeurd dat de Zeeuwse rundveestapel eens in de twee jaar wordt getuberculineerd. 0 Het onderhouden en reinigen van drainages, de Nationale Trekpaardententoonstelling te Charleroi en die te 's-Hertogen- bosch alsmede de fokveetentoon stelling te Oostburg, komen el ders in dit nummer ter sprake. 0 Het Landbouw Egalisatiefonds over het jaar 1957 vertoont een nadelig saldo van 471 miljoen gul den. Rekent men daarbij de na delige saldi over de jaren 1949 tot en met 1956 totaal een be drag van 1,3 miljard gulden dan komt men tot een totaal be drag van bijna 1,8 miljard gul den. De oorzaken van het tot astronomisch grote getallen op lopende nadelig saldo, zoeke men in de algehele structuur en het zal dan ook nuttig zijn om tot een nauwkeurige beschrijving van alle oorzaken te komen en niet alleen de boeren aan te wijzen. Men zie verder pagina 644. In het Nabije Oosten bleef de landbouwproduktie in het jaar 1957/'58 stijgen. In mindere mate was dit het geval in Europa, Latijns Amerika en de Sovjet-Unie. Vooral in Noord-Amerika en Afrika was de produktie echter aanmerkelijk lager terwijl in het Verre Oosten niet de topoogsten van het jaar daarvoor gehaald werden. Dit kwam door de grote droogte waarmee men te kam pen had; in Noord-Amerika viel on der meer de graanoogst in Canada tegen. Reeds thans is men er echter al van overtuigd, dat de opbrengsten dit jaar in Noord-Amerika, de Sov jet-Unie en Rood-China, belangrijk hoger zullen zijn dan in 1957/'58 het geval was. Dit betekent dat ook het overschottenvraagstuk weer groter gaat worden. De wereldvoorraden schatte men in juni van dit jaar op ongeveer een tiende van de jaarlijk se wereldlandbouwproduktie. Drie kwart hiervan is opgeslagen in Noord-Amerika. De kleinere oogst in 1957/'58 daar had tot gevolg dat de tarwevoorraden met 10 vermin derden. In het produktiejaar 1958/59 wordt echter een scherpe stijging van de voorraden verwacht. T~)E voortdurende daling van de -L/ prijzen op de wereldmarkt zette zich ook in 1957/'58 voort. Aanvan kelijk trad er een lichte stijging in het prijspeil op in het begin van 1927 maar deze werd later weer te niet gedaan. De F. A. O., die een index cijfer voor de internationale prijzen aanhoudt, heeft het peil in 1952/'53 gesteld op 100. In 1957/'58 was dit gezakt tot 95 nadat het in 1956/'57 op 92 stond. In bijna alle agrarische exportlan den daalde het inkomen van de boer, hoewel in 69 van de 89 landen waarvan de F. A. O. gegevens ter be schikking had, de prijzen van het levensmiddelenpakket stegen. Deze prijsstijgingen werkten door in de prijzen, die de boeren voor hun pro- dukten kregen, terwijl zij ook mee werkten ter dekking van de voort durend stijgende distributiekosten. Het F. A. O.-rapport meldt voorts, dat de overschottenvoorraad medio 1958 niet lager was dan een jaar daarvoor en dat de handel in land- bouwprodukten in 1957 met drie pro cent toenam. Mr. B. R. Sen, de Directeur-Gene raal van de Voedsel- en Landbouw organisatie stelt in het voorwoord van dit jaarboek, dat zich de merk waardige toestand voordoet dat in de meer ontwikkelde gebieden de technische vooruitgang grotere pro- duktiestijgingen veroorzaken dan dat er markten voor de produkten ge vonden kunnen worden. In de meer onderontwikkelde ge bieden blijkt men echter aan de vraag naar landbouwprodukten, ten gevolge van de snelle bevolkings groei en de stijgende levensstan daard,' niet te kunnen voldoen. De landbouwmethoden daar zijn niet op hoge produktie berekend, men heeft er gebrek aan kapitaal om te investeren enz. En daarmede komt de vraag naar voren of beide gebie den elkaar niet meer tot hulp zou den kunnen zijn. N. S. Groot was de belangstelling voor de Provinciale ploegwedstrijden die vorige week zaterdag in de Willielminapolder werden gehou den. Kampioen 1958 werd de heer K. de Jager die ook in 1957 het kampioenschap behaalde. Een verslag over het verloop van de wedstrijd en de uitslagen publiceren wij op pagina 641. (Foto R. L.V. D.) LI ET is voor de boeren de laatste tijd niet aangenaam de krant te lezen of naar de radio te luisteren, want bijna dagelijks komen er ver halen over tekortkomingen van de landbouw, tekorten op de Rijksbe groting, het vastlopen van de land bouwpolitiek enz. enz. enz. Het lijkt wel of wij het niet bonter hadden kunnen maken. En omdat wij weten, dat dit alles het gevolg is van een door harder werken verkregen gro tere opbrengst van onze bedrijven, valt het niet mee om ons goed hu meur te bewaren. Al deze critici schijnen zich niet te realiseren, dat het de te grote produktie is die aan leiding tot de moeilijkheden geeft en dat zij eigenlijk vragen van de landbouw, dat zij haar produktie zo danig regelt, dat de consument te kort komt, want alleen onder die omstandigheden is deze consument bereid een behoorlijke prijs te be talen. Nu de Rijksbegroting uit is, wijt bijna iedereen het tekort aan de tekorten van het Landbouwcrisis fonds en aan de huursubsidies en de aanval op deze posten is dus al ingezet. Nu hebben de huursubsidie en ook de consumentensubsidie op de melk een directe invloed op de kosten van levensonderhoud en daarmee op het reële loonpeil. De vertegenwoordi gers van de vakbonden hebben al verklaard, dat zij het hele jaar al meer hebben moeten dragen dan was afgesproken en dat zij voor een nieuwe last niet te vinden zijn. Wij zouden als boer misschien wel het zelfde kunnen zeggen, maar ik ge loof, dat wij ons hiertoe niet moe ten laten verleiden. Het tekort op de begroting ont staat doordat de gezamelijke ver plichtingen van de regering uitgaan boven haar inkomsten. M.i. kan dit niet aan een bepaalde post worden geweten. Toch is het noodzakelijk dat de begroting in evenwicht wordt gebracht. Dit is niet alleen een be lang van de Nederlandse Staat, maar ook van alle groepen van de bevolking, zeker niet in het minst voor de landbouw. Het is daarom noodzakelijk dat alle groepen van de bevolking hiertoe bijdragen en ook de landbouw zal dit moeten doen. Er bestaat echter geen enkele aan leiding waarom de landbouw meer dan een evenredig deel op haar schouders zou moeten nemen. De regering heeft pas anderhalf jaar geleden in concrete cijfers uit gedrukt, wat zij onder redelijk inko men, dat zij wilde garanderen, ver stond en zij zal dit nu waar moeten maken. Een beroep op het tekort aan mid delen kan nooit verder gaan dan het evenredig aandeel daarin. Ir. C. S. KNOTTNERUS. St. Philipsltnd* Zaterdag 4 ok tober in hotel „De Druiven tros". Tholen: Zaterdag 4 oktober in hotel „Hof van Holland". Hulst: Maandag C oktober in „De Graanbeurs". Wissenkerke- Woensdag 8 okto ber in hotel „De Kroon". Oostburg: Woensdag 8 oktober in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 9 oktober in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 9 okto ber in café „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1