Is daar niets voor u bij ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 653 Op De Ploegwedstrijden en de Meisjes wedstrijden ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager. T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. L. J. G. STREEK THOLEN VOLKSHOGESCHOOL. Wij kunnen met vreugde berichten, Jat het Dagelijks Bestuur van de Z.L. M. bereid is om aan vi^r L. J. G.- ffs of Z. P. M.-sters, die deel zullen ne men aan de cursus te Bakkeveen of te Bergen een tegemoetkoming van vijftig gulden in de cursuskosten te verlenen. Wie 't eerst komt, 't eerst maalt! Cursus: Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen. Plaats: Bakkeveen (Fr.) of Bergen (N.H.). Tijd: van 12 januari tot 7 februari 1958. Kosten: 112,50, alles inbegrepen. (Voor de 4 eerste Zeeuwse deel nemers geldt, dat hiervan dus f50door de Z.L.M. zal wor den betaald). Inlichtingen: LJ.G., Landbouwhuis, Goes. MIJMERINGEN OM MILJOENEN. JT\E derde dinsdag in september is de hoogtijdag van onze democratie. H. M. de Koningin begeert zich op Prinsjesdag naar de Ridderzaal en preekt de troonrede uit. Duizenden nensën stellen zich op langs de route, iie de koninklijke stoet volgt en zij orden gefascineerd door zoveel pracht ui praal. Onze minister van Financiën geeft op ieze dag ook acte de présence en brengt -en koffertje mee, gevuld met papieren raarop getallen van 7 cijfers staan ,'ermeld. Men spreekt dan deftig van ,de Miljoenen-nota". Wij kunnen met moeite onze eigen >alans lezen laat staan dat wij u een gedegen oordeel kunnen geven over al ieze cijfers. Wij menen echter te heD- ten begrepen dat de miljoenen-nöta een tekening is waarin staat geschreven |*elke bedragen het komend jaar door e overheid betaald en gehaald moeten "'orden. Vele mensen die geen boekhoudkundi ge scholing of belangstelling hebben, le en van hun balans alleen de „onderste ?gel". Wij hebben met de miljoenen ota hetzelfde gedaan. Wij zagen toen >t onze schrik dat er voor 1959 onge- eer 1500 miljoen gulden tekort is. Wanneer wij het mogen geloven dan hiermede een record gevestigd. Wij )uden niet graag in des ministers 'hoenen staan. Het kost ons al hoofd brekens genoeg om de 10,— contribu- van onze leden op tijd binnen te 'rijgen. Wanneer wij zelf schulden zouden ^ken zou ons faillissement aange- raagd worden en wij zouden verweten 'Orden boven onze stand te hebben ge- tefd. Voor onze regering schijnt dit -lemaal niet van toepassing te zijn. Wij ouden een tekort aan kasmiddelen in nze vereniging trachten op te heffen 'oor een bazar te organiseren. Voor "ze minister van Financiën zal dit wel »ot mogelijk zijn. Hij heeft echter zijn belastingappa- tet, dat werkt als een citroenpers. ruppelsgewjjs komen de zuur verdien- [o centen van de belastingbetalers bin- I Wij hopen voor onze minister dat „de J&oenschil'' nog steeds niet bereikt is. H. REKEN IN HET OPENBAAR. AOK dit jaar zal hierin een cursus worden gegeven. Het is echter reeds nü noodzakelijk, dat wij het aantal deel nemers (-sters) hieraan kennen, in ver band met de te huren zaal, de bespre king van de leraren, enz. Het cursusgeld hiervoor zal ongeveer 20 gulden voor de gehele cursus bedra gen. Indien U wilt leren, hoè u in het openbaar moet spreken, is het nü de gelegenheid u op te geven! KOOKCURSUS VOOR MANNEN. CJ ET komt voor dat men een L. J. G.- er hoort klagen, dat hij nog niet eens thee kan zetten of een eitje kan bakken. Het komt ook voor, dat men een Z. P. M.-ster smalend hoort spreken over: „...die L. J. G.-ers, die toch nooit in hun leven in staat zullen zijn om iets eetbaars op tafel te brengen..." De mannen van de Streek Tholen van de L. J. G. hebben met ware man- nemoed besloten om zich die smaad niet te laten aanleunen. Zij herinneren zich met rechtvaardige trots namen als Savarin en Edmond Nicholas, die waralijk tot de grootsten der groten van de kookkunst gerekend worden. De mannen van de Streek Tholen van de L. J. G. hebben dus besloten om een kookcursus voor mannen te organise ren. Niet een hui»-tuin-en-keukencur- sus, waar dergelijke laag bij de grond- se aktiviteiten als het sudderen van runderlapjes en het maken van een wit sausje op andijvie worden onder wezen. neen... iets waar sprake is van „hoger onderwijs in de edelste van alle scheppende kunsten". Aldus: Er wordt een kookcursus georgani seerd, die echter omwille van de verhe venheid van het onderwerp slechts voor een beperkt aantal heren kan open staan. Nadat de heren zich voldoende be kwaamd zullen hebben in deze kunst, zal er een avond worden georganiseerd, waarop een evenzeer select gezelschap dames kennis zal kunnen maken met de produkten of beter de kunstwer ken die door de heren-cursisten zullen worden opgedist. Heren: er is nog gelegenheid u hier voor op te geven. DECLAMATIEWEDSTRIJD. IN de vroege geschiedenis van de L. J. G. Z. P. M. op Tholen, valt het ons steeds op, dat men een zeer grote belangstelling had voor declama tie. Waarom zou deze kunst eigenlijk geen beoefenaars meer kunnen ver werven Wij hebben het plan om met een groepje ons toe te leggen (in een avond of zes) op het declameren van werke lijk goede moderne gedichten en om met deze groep ook „voor het voetlicht" te treden. (Eventueel ook gecombi neerd met de onder het vorige hoofd genoemde avond.) Ook hiervoor kunt u zich nog op geven. BEWAREN EN VERZORGEN VAN LANDBOUWWERKTUIGEN. rjEZE aktiviteit zouden wij graag onder de aandacht van onze leden willen brengen en wel in de vorm van een cursus met een wedstrijd eraan verbonden. Het hoeft geen. be toog, dat deze ak tiviteit van zeer veel nut is voor de L. J. G.-exs, die een stuk verantwoor delijkheid dragen op een bedrijf of ten opzichte van hun eigen werktuigen, waar tenslotte steeds een belangrijk be drag in is geïnvesteerd. Opgaven tot deelname worden graag ingewacht. OPGAVEN. Voor alle bovenstaande aktiviteiten kunnen zo spoedig mogelijk opgaven worden gedaan aan: de heer CHR. BURGER, Zoete Rave, POORTVLIET. Tel. Poortvliet 47. TOT SLOT. De afdeling Stavenisse van de L. J. G. organiseert deze winter een cursus in de teelt- en afzetmogelijkheden van gla- diolenbollen. Opgaven hiervoor kunnen nog wor den gedaan ongeacht uw woonplaats de heer L. HA-Z, Koning Haakonstraat 10, STAVENISSE. Tel. Stavenisse 101 zaterdag 11 oktober ....wordt dus de puzzelrit in Oost Zeeuws-V laanderen gehou den. Er wordt gestart in Axelna bij het restaurant van de heer C. Faas, Kinderdijk 1, vanaf 14 uur. In het restaurant zal een aparte zaal aangewezen zijn voor de rijders. Wilt U wel naar die zaal komen? De rit gaat, zoals gewoonlijk over een afstand van 60 km voor auto's en motorfietsen en over 24 km voor bromfietsen. Na afloop is er het gebruike lijke gezellig samenzijn. Wddr dat is, kunnen we echter nu nog niet zeggen. Het restaurant van de heer Faas ligt aan de buitenkant van Axel, nabij de watertoren, heli portjeugdherberg en zwembad. Aan deze puzzelrit kan ook worden deelgenomen door leden van de Z. L. M. en van de Bond van Plattelandsvrouwen. P zaterdag 27 september was het erg druk bij het bedrijf „De Mos- selbank" van de Wilhelminapolder. Aan de ene kant waren er de pro vinciale ploegwedstrijden. Er is naar mijn mening dit jaar werkelijk mooi geploegd door alle deelnemers. Beter dan b.v. vorig jaar. Cees de Jager heeft de eer van onze L. J. G. heel hoog gehouden, en wü feliciteren hem uiteraard met zijn mooie succes, dat hij door hard werken heeft behaald. Aan de andere kant kampten onze meisjes om de provinciale kampioen schappen. Er waren prachtige bloem stukken te zien, waarvan het werkelijk jammer was, dat ze na afloop van de wedstrijd zo'n roemloos einde moesten vinden. Dit jaar voor 't eerst was er ook de mogelijkheid om vrije stukjes te ma ken, waarvoor het materiaal dus niet ter beschikking was gesteld. De bakwedstrijd toonde een keur van zoetigheden. Er wr.ren bijzonder fraaie werkstukken, die ook goed schenen te smaken Het weer was op die zaterdag werke lijk prachtig! Bijna zomers. Het was al leen jammer voor de verkoop van heer lijke warme soep, die door de Z. P. M.- sters ten bate van de kas werd ver kocht. Het was meer weer voor verfris sende dranken! Voor een deskundige beschrijving van de ploegwedstrijd verwijzen wij naar het betreffende artikel in dit Land bouwblad. We wensen Bram van Dijke veel suc ces in Stuttgart, waar hij op 3 en 4 oktober de eer van Nederland hoog moet houden. We hopen dat Zeeland een wereldkampioen zal opleveren! De uitslagen van de meisjeswedstrij den luiden: BLOEMSCHIK WEDSTRIJ D. (Verplichte bakjes.) 1. Mej. T. Wolfert, Hoek, 32 punten; 2. Mej. J. Dees, Terneuzen, 30 pnt; 3. Mej. J. Tollenaar, Hoek, 27 pnt; 4. Mej. J. Dieleman, Hoek, 25 pnt; 5. Mej. M. Kielman, Sluiskil, 21 pnt en 6. Mevr. T. KlompeJanse, Bruinisse, 12 pnt. (Vrije bakjes.) 1. Mej. M. Kielman, Sluiskil, 38 pun ten; 2. Mej. T. Wolfert, Hoek, 32 pnt; 3 en 4. Mej. J. van Westen, Poortvliet en mej. J. Tollenaar, Hoek, beiden 29 pnt; 5. Mej. J. Dees, Terneuzen, 25 pnt; 6. Mej. J. Dieleman, Hoek, 23 pnt. BAKWEDSTRIJD. 1. Mej. A. Steendijk, Nieuwerkerk, 71 punten; 2. Mej. M. Jansen, Hoek, 70 pnt; 3 en 4. Mej. R. v. d. Slikke, St. Maartensdijk en mej. J. de Mul, Hoek, beiden 68 pnt; 5 en 6. Mej. D. Ganze- man, Noordgouwe en mej. D. Gaander- se, Brouwershaven, beiden 65 pnt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 17