B (O L I N D E R) M(U N KTELL) Kennis van de melkmachine 649 NATIONALE TREKPAARDENTENTOONSTELLING IN DEN BOSCH de Groot's grote bedrijfszekerheid, lange levensduur, concurrerende prijs en hoge restwaarde n verantwoorde investering! /V /v ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 (Vervolg van pag, 645) de Belt, d. Theo van Dierkensteen, van Iz. de Buck, Grijpskerke. Veel ras en snit. 18. Marquise van Aardenburg, d. Quarré, van J. van 't Westelnde, Nieuwdorp. Merries met afstammelingen. 1. Riet van Soes terhof, d. Nico van Melo, van C. Gielen, Broek huizen met o.m. de latere reserve-kampioen Costaud van Soesterhof. 2. Met eerste premie: de latere kampioene Mina van Veerhoek, d. Urbain, van Gebr. van Velde, Moerkapelle. Goede produk- tie. De moeder werd in Zeeland geboren. 3. Polly, d. Alban van Veldzicht, van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke. Fokgroepen. Met zichtbaar verschil eerste Stal len De Dobbelaere, IJzendijke met het viertal mer ries waarmee later de categorie der loten werd gewonnen plus de tweejarige Wilma. 2. Fa. Tim merman, Kattendijke met Tosca en haar produk- ten. 3. Polly en haar kinderen, van De Dobbelaere. Hengsten met afstammelingen. Niet onverdiend maar toch met uiterst gering verschil eerste Nico van het Zwartewater, d. Nico van Melo, van Simons, Grubbenvorst. Successeur, Sadie en Syl via van De Dobbelaere zullen de doorslag gegeven hebben, vooral eerstgenoemde. 2. Moustic van Ur bain, d. Urbain van Certain, van C. N. den Hamer en Zn, Schoondijke. Prima kollektie, wat te groot o.i.; had, indien wat beperkt, eerste kunnen staan. Ook eerste prijs. Dan, met eerste premie Quarré, van Van Horne en Baetsen, gevolgd door Guido uit de Kluis, van Fa. Timmerman, Sénateur d'Amice, van „Tholen" en de in Drente thuishorende Monty van Smetenhof, van Gebr. Wilting, Wachtum. Alle goede tot beste kollekties. Sénateur en Guido had men ontzentwege een plaats naar boven kunnen doen opschuiven. Viertallen van één eigenaar. Als steeds De Dob belaere eerste. Verdiend. Paula die stierf is ver vangen door de driejarige Victoria die qua maat en type best past maar zij mirt feitelijk te veel in de gangen. Dit doet evenwel niets af aan het feit dat uniformiteit 't belangrijkste blijft bij viertallen en als zodanig was ook dit lot ven De Dobbelaere niet te overtreffen. 2. Met eerste premie Gebr. van Velde, Moerkapelle. Bast ensemble, alleen wat min der gelijkvormig. 3. Iz. de Buck, Grijpskerke. Zeer verdienstelijk. 4. C. N. den Hamer en Zn, Schoon dijke. Goed viertal, bestaande uit goede merries, minder homogeen evenwel. Viertallen van twee eigenaren. Aan de kop een combinatie van P. E. de Backere te St. Kruis en O. A. M. A. Blondeel, Aardenburg. Best. 3. Vier merries gefokt door Fa. Timmerman. Kattendijke thans van deze en v. d. Heijden, Tollebeek. Viertallen van meerdere eigenaren. Eén: een zeer mooi ensemble uit de N. O. P., n.l. van Roose, Buitenhuis, Vermunt en Verhage. Op de derde plaats een best lot van J. van 't Westeinde, J. Werri en Gebr. Smallegange en M. J. v. 't West einde uit de N. O. P. Andere combinaties en paarden uit Zeeland kwa men in deze rubriek niet uit. P) E belangstelling voor het machinaal-melken is de laaste jaren sterk toegenomen. Er zijn in ons land thans ongeveer 23.000 oedrijven waar machi naal wordt gemolken. Dit aantal is nagenoeg ge heel gedurende de laatste 10 jaar geplaatst. In Zeeland wordt op 105 bedrijven een melkmachine gebruikt. Dit is bijna Vz van het totaal aantal in ons land. Van de totale Nederlandse melkpro- duktie wordt 1^4 in Zeeland gewonnen. Het aantal melkkoeien op de Zeeuwse bedrijven ligt beneden het landsgemiddelde. Deze vergelijking geeft aan, dat de ontwikkeling van het machinaal- Kampioenschap hengsten. De jury riep voor de eindstrijd terug Successeur, Costaud van Soester hof en Bruno van 't Hof, een uniform trio, gere- cruteerd uit de kleine en middenmaat. Dat Succes seur zou winnen en dan ook kampioen van Neder land werd voor 1958 was toen te voorzien. De hengst, in schitterende conditie, liet zich uitste kend zien en was de lieveling van 't duizendkoppig publiek, dat hem, zo ook de reserve, Costaud van Soesterhof de gebruikelijke hulde niet onthield. Bruno van 't Hof was een uitstekende „derde op tal". Legde dus, evenals in beide voorgaande jaren een Zeeuwse hengst op 't kampioenschap beslag, óók bij de merries hield de Zeeuwse fokkerij een vinger in de pap. Kampioenschap merries. Terug kwamen Tosca van Monnikenhof, Mina van Veerhoek en Hersa van Certain. Eerstgenoemde verliet tenslotte de baan maar niet als bü de hengsten was reeds toen duidelijk wat de jury zou gaan doen. De beide resterende merries, praktisch gelijkwaardig on danks de bestaande verschillen gaven elkaar niets toe. Gekozen werd uiteindelijk de oudste, de re servekampioene van verleden jaar, de nu 12- jarige, in Zeeland geboren Urbain-dochter Mina van Veerhoek, alleen voor 't kampioenschap aan wezig, best bewaard, gaaf als een jong paard, met beste benen en voeten, een vrijwel volmaakt type en nog uitstekende gangen. Zo werd dus Hersa van Certain, vier jaar pas, maar een kapitale merrie reserve, en als zodanig is zij een uitblinkster. "CNORM was de belangstelling tijdens deze keu- -L' ringen, zo ook tijdens de demonstraties en 't défilé. Stamvaders zagen we defileren, stammoe ders, fokgroepen en loten, hengsten en merriën in hun eigen rubrieken enz. Er waren ter opluistering ingezonden oud-kampioenen en de uit België in gevoerde Kastar de Beauvoir van de N. O. P. De loten van meer dan vier merries demonstreerden' op lofwaardige wijze. De beste dravers onder onze hengsten toonden onder groot enthousiasme van het publiek hun kolossale gangen. Indrukwekkend was de bijdrage die de boerenjeugd ook nu weer wist te leveren en met diep respect hebben we ge zien wat men in de N. O. P. van het nummer Hon gaarse Post heeft weten te maken. Af en toe werd 't programma even door prijsuitreikingen en i.v.m. de prijsvraagwinnaar onderbroken. Overigens kwam men ogen tekort en natuurlijk verleende de Kon. Harmonie ,,'s-Hertogenbosch" weer haar zo gewaardeerde medewerking. Aan autoriteiten ontbrak het niet op de ere-tribune en geen staan- of zitplaats bleef onbezet in de „lagère rangen". Een en ander werd uitstekend toegelicht door Mr. Bax én alles verliep naar wens tijdens de laatste uren van deze schitterend geslaagde 26e nationale. COLENBRANDER. melken in Zeeland zich beweegt in de richting van het landelijk niveau. We menen te mogen ver wachten. dat het aantal melkmachines nog belang rijk zal toenemen. De overgang van het handmelken op machinaal- melken is een grote verandering. De factor machi ne wordt dan ingeschakeld. Het werk van de mel ker wordt belangrijk gewijzigd. Het eigenlijke mel ken wordt vervangen door de machine. Het werk van de machinemelker bepaalt zich tot de voor behandeling van de koe, het bedienen van de ma chine en het namelken. Een goede melker stelt zich ten doel de hoeveel heid melk per melktijd te winnen, die het dier on der de gegeven omstandigheden kan voortbrengen. De vakkundigheid van het handmelken berust hoofdzakelijk op doelmatige handgrepen en vinger bewegingen met toepassen van voldoende kracht. De machinemelker moet veelzijdiger zijn gevormd. Zijn kennis zal o.m, moeten omvatten de bouw, werking, doelmatig gebruik en onderhoud van de machine. Tevens moeten hierbij worden betrokken, de eigenschappen betreffende de melkafgifte van de individuele koeien. Hiermee moet bij het mel ken rekening worden gehouden. I~)E instructies, die worden gegeven door de in- melker, zijn waardevol en onmisbaar. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat met dit beperkte aantal instructies nog geen voldoende kennis en vaardigheid wordt verkregen. Ter voldoening aan deze behoefte worden jaarlijks cursussen georga niseerd in machinaal-melken en melkmachineken- nis. Deze cursussen, die meestal 's avonds geduren de de winterperiode worden gehouden, omvatten 10 lessen van 2 uren. De lessen, die op de praktijk zijn gericht, worden toegelicht met demonstratie materiaal. Gedurende de enkele jaren dat deze cursussen in Zeeland worden gehouden zijn reeds 127 getuigschriften uitgereikt. Voor de a.s. winter zijn op de volgende plaatsen cursussen geprojec teerd: Eede, Goes, Middelburg, Kloosterzande, Scherpenisse en Zierikzee. Het is afhankelijk van de deelname, of de cursussen op genoemde plaat sen kunnen doorgaan. Voor degenen, die de aanschaf van een melkma chine in overweging nemen en ook voor hen, die reeds met de machine melken, zijn deze cursussen waardevol. Inmiddels hebben zich reeds 20 per sonen opgegeven. Het cursusgeld bedraagt 10 plus 1,25 voor een lesboekje. Aangifte kan ge schieden bij de Rijksveeteelt- en Zuivelconsulent, Ir. W. L. Harmsen, Londense Kaai 27 te Middel burg, tel. 01180-2720. J. H. LANTINGA. (Advertentie) LANDBOUWSCHUREN De meeste types leverbaar met doordraaiende aliakas en kruipversnelling. Vraagt inlichtingen aan Uw Volvo- en Bollnder Munktell dealer of aan de importeur: LANDBOUWMACHINES wam LANDBC kmlu HOOFDKANTOOR. EMMELOORD TELEFOON 05270-2741 /2742 deale Tholen, Garage M. MOL, Kerkweg A 305, Stavenisse. Zeeuws-Vlaanderen, Machinehandel FR. PATEER, St. Jansteen, tel. Hulst 586. Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren, Garage C. J. VERMUË, Landbouwmachines, Kwadendamme, tal. K 11 94 - 292.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13