ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 647 De Fokvee-tentooiistelling te Oostburg D' IE 21ste veetentoonstelling in West Zeeuws- Vlaanderen op 17 sept. jl. te Oostburg gehouden, mag weer geslaagd heten. Geslaagd vooral door de goede kwaliteit van de getoonde fok- runderen, waarvan zowel het exterieur als het toilet onze waardering hebben. Daarnaast was de afdeling handelsvee goed bezet en zagen we hier o.m. bijzonder goede graskalveren, die met goede stamboekpapieren zijn aangekocht en hun weg in de fokkerij nog kunnen vinden. De afdeling vetvee was iets minder, maar voldoende bezet, waarbij frappeerde dat de zwartbonte ossen en vaarzen ver in de meerderheid waren t.o.v. de roodbonten en als producenten van kwa liteitsvlees als zeer goed door de jury werden beoordeeld. VOORTS waren er de varkens, waarbij naast enkele slachtvarkens vooral de fokberen de belangstelling verdienden, een kleine collectie goede schapen en wat geiten die minder opvielen. De inzending voor beide laatste groepen kleinvee was uiteraard nogal beïnvloed door de provinciale tentoonstelling, daags tevoren in Goes, waar ook enkele goede schapenfokkers uit West Zeeuws- Vlaanderen hadden ingezonden. Wanneer we ons tot de hoofdzaken van de rund veekeuringen bepalen, dan dient vermeld te wor den dat ondanks de teruggang van de melkerij in deze streek de kwaliteit van het aanwezige fokvee zich goed handhaaft. De veehouders be steden de nodige zorg aan hun dieren, een goede opfok van het jongvee geeft een goede ontwikke ling en conditie, terwijl de dieren doorgaans keu rig gesoigneerd in de ring verschijnen. De kern van eigen fok wordt bovendien regelmatig ver sterkt door aankopen van graskalveren en pinken van goed type en oud-stamboek, waarvoor extra wordt besteed, teneinde ook de afzet van geregis treerde fokvaarzen voor export te kunnen verzor gen. „De cost gaet ook hier voor de baet uit". Het fijne, maar behangen Friese type gaat in West Zeeuws-Vlaanderen steeds meer domineren, het geen de adel en uniformiteit in de laatste 10 jaar belangrijk ten goede is gekomen. HE ter keuring voorgebrachte stieren gaven ook nu weer niet alle reden tot voldoening, al was er onder de jongere stieren een redelijke midden moot. De 5-jarige Rotterda, Smits 45 van de K. L- vereniging West Zeeuws-Vlaanderen heel goed verzorgd werd niet voor het kampioenschap be dreigd. In zijn uiterlijk een mooie behangen stier, behoorlijk bevleesd met goede boven- en achter hand, zijn gang was minder goed. De rubriek in 1956 geboren stieren leverde geen lste prijs op. Hertha's Sjoerd van A. Swartelé, IJzendijke en Rudie van G. van Rattingen, Bier vliet, beide zonen van Sjoerd (.Stierenver. Oost burg) behaalden resp. een 2a- en 2b-prijs. De eerste: geblokt met goede ribben en kruis, maar wat week in rug en benen; de tweede: voldoende type, maar wat enkel in voorhand en ribben, goede bovenhand, kruis iets benepen. De 1%-jarige stie ren vormden een kleine, gewone, rubriek met als goedsoortig kopnummer Riand (V. Rotterda Smits 45) van A. Swartelé, evenredig met goed type, benen wat sabel, algemeen voorkomen wat be knopt (lste prijs). Een tweede prijs was voor Wil lem van dezelfde vader, eig. J. de Rijcke, Sluis (zwaar, matig edel). Bij de 1-jarige stieren kwam Minke's Sjoerd (V. Sjoerd) van Th. Dierikx, Schoondijke met een 2a-prijs op de eerste plaats, algemeen voorkomen matig edel, vast gebouwd, goede diepte, kruis wat vernauwend. 2b Sikke v. d. Belt (eveneens door Sjoerd) van A. E. de Milliano, Oostburg, meer adel, evenredig en vast, verloor eerste plaats door te weinig ontwikkeling. De rubriek stierkalveren leverde nog weinig op. HET VROUWELIJK JONGVEE. T N het algemeen toonden de oudere kalfvaarzen en de jonge pinken en vaarskalveren even meer kwaliteit en regelmaat dan de pinken, al waren er in alle rubrieken edele kopdieren. De rubriek kalfvaarzen, geb. van 1 jan.1 juli '56, was goed, met 4 eerste prijzen, la Zijlstra 110 van P. v. Cruyningen, Zuidzande, harmonische, diepe vaars met fraaie kop, kruis kon ruimer; lb Ruurdje 42 van F. du Bois, Zuidzande, correct type, iets enkel; lc Roosje 18 van A. E. de Milliano, best evenredig en behangen, iets weke rug; ld Reintje's Sjoerdje (V. Sjoerd) van A. J VerhageHoste, Schoondijke, mooie romp, wat fijn in kop en hals. De verder nog bekroonde dieren hadden wel mas sa, maar minder adel. Eveneens goed met beste kopgroep was de ru briek kalfvaarzen van dezelfde leeftijd, maar min der dan 7 mnd. drachtig. Eveneens 4 mooie eerste prijzen, waarvan de eerste twee uitblonken, la Anna 29 (V. Haskera Gouverneur) van J. C. Bas ting, Cadzand, zeer luxe, evenredige en behangen vaars, werd een bij uitstek goede kampioene van de kalfvaarzen. In deze rubriek gevolgd door de correcte Sjoerd-dochter Eeke 31 van G. Tas, Wa terlandkerkje. lc Clara 5 van Jac. Temmerman, Hoofdplaat; ld Dora 6 v. d. Belt (V. Sjoerd) van A. E. de Milliano. Voorts 4 tweede en 4 derde prij zen. De rubriek kalfvaarzen, geb. van 1 juli31 dec. '56, was wat meer uiteenlopend in type. Goede die ren waren: la Irene (V. Anna's Juweel) van Iz. Basting. Retranchement en lb Lina 2 (V. Sjoerd) van A. Dierikx, Aardenburg. In doorsnee van wat minder gehalte, maar met heel goede dieren bovenaan, was de rubriek vaar zen, geb. van 1 jan.1 april '57. la Mina B 3 van P. v. Cruyningen (luxe, evenredig en gezonken van bouw)lb Huitje 11 (V. Anna's Juweel) van J. C. Basting, Cadzand; lc Ina van 't Eikenbosje (V. Sjoerd) van Gebr. Rijckborst St. Kruis (beste vaars, even stugge voorhand); ld Bontje 8 van Gebr. Haak, St. Kruis (veel adel, nog wat enkel). De rubriek vaarzen, geb. van 1 april1 juli '58, leverde 2 goede lste prijzen opla Miss 32 van Th. Dierikx (best type, schouder en benen minder soli de)lb Miss 33 van Gebr. Haak, eveneens edel, regelmatig gebouwd, maar wat enkel. Beide zijn Friso Dirk-dochters (F. P. S.). De rubriek pinken, geb. van 1 juli31 dec. '58, was minder bezet, wat gewoon met vrij goede kop- nummers in de beide Sjoerd-dochters Corrie van Th. Dierikx (la) en Annemarie 57 van Iz. Cysouw, Cadzand (lb). De rubriek in 1958 geboren vaars kalveren vormde een behoorlijk geheel. Aan de kop ging een best kalf van Dr. Lente's Verwach ting, nl. Zuidzandster Lady 33 van F. du Bois. DE KOEIEN. TA E jonge koeien maakten zoals gezegd een goede beurt. De rubriek melkg. koeien, geb. in 1956, leverde 4 eerste prijzen op. la Zetske 5 (V. Sjoerd) van G. Tas, heel goed type met sterke bovenlijn, mist iets in achterstel en uiervorm. lb Johanna 35 van A. J. Buysse, Aardenburg, iets eenvoudiger, speciaal in het voorstel, maar even redig en behangen, lc Dona 5 (V. Sjoerd) van dezelfde eigenaar, diep, massief, wat sabelbenig. ld Paula, eveneens een Sjoerd-dochter, van A. Dierikx, goed gelijnd, beenstand wat sabel, goed uier. In de rubriek melkg. koeien, geb. in 1955, was Metje v. d. Belt, eig. G. Rammant, Eede, een uit blinker in type en fraaie verhoudingen, wat be knopt (la prijs); lb werd de Sjoerd-dochter Mi- nette van Bakkersdam van G. J. v. d. Vijver, Wa terlandkerkje, goed type met goed uier, wat schraal. Als geheel was deze rubriek minder goed dan de vorige. De in 1955 geb. droogst, koeien wa ren vrij goed met vlot goede kopdieren. De koe Janke 32 (V. Eachweid Juweel) van G. Taswerd la, vertoont uitgesproken adel in algemeen voor komen, een goede rompvorm, kleine afwijking in staartinplanting en plaatsing van de spenen, ver wierf het kampioenschap van de droogstaande koeien. Corrie 3 (V. Witzij's Adema) van A. J. Verhage stond tweede in haar rubriek met een lb-prijs. Een mooie collectie was de rubriek melkg. koeien geb. in 1954. Hieruit kwam de kampioene van de melkgevende koeien voort, welke onderscheiding ten deel viel aan de Rotterda Smits 21-dochter Tini van 't Eikenbosje van Gebr. Rijckborst, een heel goede koe in type en verhoudingen, produk- tief, hoewel de uiervorm minder goed is. Johanna 51 van G. Tas kwam, in deze rubriek op de tweede plaats (lb-prijs), fraai type, iets 1 v-' te rank in het voorstel, lc werd Helma (V. Witsij's Adema) van J. de Rijcke, een doelmatige koe met best uier, kruis even afwij kend. Een kleine, goede klasse was de rubriek droogstaande koeien, geb. in 1954 met la Selma 3 van G. Tas, lb Witzij van U. Maes, Eede. Wat eenvoudiger waren Een overzicht van de fokvee- tentoonstelling en markt die op, 17 september j.l. in Oostburg werd gehouden Aan belangstel ling heeft het zo te zien niet ontbroken. (Foto Dijk) De kampioene melkgevende koeien, TINIE VAN HET EIKENBOSJE, van de Gebroeders Rijckborst te St. Kruis. (Foto Lantinga) de melkg. koeien, geb. in 1953, met la Lize van Corrahoeve van J. de Rijcke, lb Liesje van E. Buysse, Groede als goede voortrekkers. De oudere koeien, geb. vóór 1952, waren in beide rubrieken ruim voldoende. Bij de melkgeven de maakten de Wodan-dochters Sonja en Liza van A. Dierikx de beste indruk (la resp. lb). De 7- jarige Sonia behaalde het reserve-kampioenschap melkg. koeien, paart kracht en ontwikkeling aan voldoende adel, haar uier is wat opgetrokken in de voorkwartieren. In de rubriek droogstaande koeien ging de la-prijs naar de 8-jarige Jetske van Iz. Basting, een harmonische melkkoe met bemer king op uiervorm en beenwerk. lb Nelly van Draaibrug van A. Buysse, diep, voldoende kwali teit. Volgens gewoonte te Oostburg waren de melkg. en droogst, keurstamboekkoeien in aparte rubrie ken ondergebracht. Ze vormden beide goede col lecties. Bij de melkgevende kwamen 4 uitstekende eerste prijzen uit de bus n.l. la de oud-kampioene Reintje 46 van J. F. Dekker. Biervliet, een typi sche, vastgebouwde Friese koe met goed uier, maar matige benen, lb Grietje (V. Witzij's Ade ma) van E. Buysse, lc Selma (V. Nanno) van J. de Rijcke, ld Catrien van Fera (V. Grietje's Jan) van Gebr. Haak. Selma van J de Rijcke verwierf een extra prijs, doordat ze tot koe met de beste uier werd uitgeroepen. Bij de droogstaande was het wederom de 12-jarige Corrie (V. Sophie's Frans) van A. Verhage, die de topplaats innam,. Ze versloeg ditmaal de oud-kampioene van 1957 Tosca van de Belt (V. Rotterda Smits 45) die, aan de rekening, de lb-prijs kreeg. Corrie presenteerde zich gaaf en in voor haar doen zeer goede conditie. Ze werd, in concurrentie met Reintje 46 van J. F. Dekker, tot de beste K. S.-koe uitgeroepen. Boven dien was ze kampioene van de super-produktie- klasse met 63364 kg melk en 2563 kg vet in 3256 dagen over 10 melkperioden. Op Corrie en Tosca van de Belt volgden in hun rubriek: lc jans (V. Lena's Eduard 2) van Iz. Cysouw, Cadzand, van goed, iets gedrukt, type, even te weinig ontwikkel de borstribben en wat zware staartinplanting. Ze werd reserve-kampioene van de droogstaande, aangezien de oud-kampioenen Corrie en Tosca buiten mededinging waren. In de gebruikelijke produktieklasse werd door het uitvallen wegens kopziekte van Norma van Hoofdplaat (eig. J. Temmerman) haar halfzuster (nl. beide Witzij's-dochters) Witzij-van Margriet van U. Maes eerste. Produktie over de 2 eerste melkperioden: ruim 11.000 kg melk met 4.25 vet in 648 melkdagen. De rangorde in de produktie klasse, waarin 7 dieren waren opgenomen, was verder als volgt: 2. Selma van J. de Rijcke (tevens het beste uier); 3. Reintje 46 van J. F. Dekker; 4. Jetske van Iz. Basting; 5. Jenny van 't Eikenbosje van Gebr. Rijckborst; 6. Atleet van C. de Badts, Breskens en 7. Grietje van E. Buysse. HE keuring van de fok- en bedrijfsgroepen had een minder vlot verloop. Allereerst werd een grote collectie afstammelingen van de verenigings stier Sjoerd getoond, zowel stieren, vaarskalveren, pinken, kalfvaarzen als koeien. Deze werd ondanks te weinig selectie bij de opstelling, gezien voldoen de type en onderlinge uniformiteit, met een lste prijs bekroond; gesloten en behangen typen met enige tekortkomingen in achterstellen en benen. Bij de melkgevende dochters goede kwaliteits uiers, vorm wat minder. In de rubriek koeien met minstens 3 afstamme lingen behaalden 2 aardige groepen eerste prijzen: la Liza met Paula, Liza 3 en Liza 2, alle 3 Sjoerd- dochters, eig. A. Dierikx, uniform, beter dan de moeder, lb Jet van 't Eikenbosje (kampioene 1954) met Jenny, Tini (huidige kampioene) en Denise van 't Eikenbosje, eig. Gebr. Rijckborst, als groep iets onregelmatiger. De onderlinge concurrentie was bij de 3-tallen zelfgefokte volbloeden het grootst. De groep van Gebr. Rijckborst werd hier la, gevolgd door lb A. Verhage, lc A. E. de Milliano, gevolgd door 4 twee de en 1 derde prijs. Bij de bedrijfsgroepen van 3 dieren behaalde G. Tas de eerste prijs met een drietal voldoende een vormige kwaliteitsdieren. Oostburg heeft door veelzijdigheid in kwaliteits vee weer veel kunnen bieden. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 11