Zeeuwse Bond van Waterschappen 603 GRONDSOORTENINDELING EN PACHTPRIJS DEZE ZOMER AFTREK LANDBOUWSCHAPSHEFFING 1958 DE ZAAIZAADVOORZIENING vergaderde BROUWGERSTAFZET SUIKERBIETEN OOGST '58 PRODUKTSCHAP ZUIVEL ONDERZOCHT ZUIVELAFZET ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 In aansluiting op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Van Meel deelt Minister Vonde ling mede, dat voor de bepaling van de grondsoor- ten in verband met het vaststellen van de hoogst toelaatbare pachtprijs, in formele zin van het woord geen objectieve normen bestaan. De huidige indeling in grondsoorten is gebaseerd op een voor Nederland reeds jarenlang gebruike lijke indeling. Deze indeling is in de praktijk alles zins bruikbaar gebleken. Er bestaan echter nog geen maatstaven die in grensgevallen kunnen wor den gehanteerd voor de indeling bij een bepaalde grondsoort. Dergelijke maatstaven bestaan overi gens evenmin voor een indeling in de kwaliteits klassen I tot en met III. Door bodemkartering en bodemkundig onder zoek zal het inzicht in het verband tussen grond soort en bodemvruchtbaarheid verdiept kunnen worden en zal het in de toekomst welicht mogelijk zijn objectieve normen voor grensgevalen vast te stelen. "DEZIEN wij de drie zomermaanden als een ge- heel, aldus de heer M. Scharringa onlangs voor de radio, dan kunnen we daarvan zeggen dat het wat te nat en te somber is geweest. We zijn echter gespaard gebleven voor extreme weersomstandig heden en deze zocner was dan ook aanzienlijk beter dan die van 1954 en 1956, die veel kouder en veel patter waren. Toch bleef deze zomer in enkele opzichten onder normaal. Er kwamen in De Bilt slechts elf zomerse dagen voor tegen 19 normaal. Tropische dagen hebben we helemaal niet gehad en normaal hebben we daarvan vier stuks. Verder scheen de zon gemiddeld over het gehele land slechts 537 uren tegen 615 uren normaal. In ande re opzichten waren we boven normaal. In De Bilt regende het 137 uren tegen 93 normaal, maar de hoeveelheid neerslag was niet bijzonder veel groter dan normaal. Al met al was deze zomer voor de landbouw redelijk. September is echter nog een belangrijke maand waarin nog veel kan worden bedorven en het is daarom nog te vroeg cm het gehele groei seizoen te beoordelen. (September geeft echter Voorlopig geen reden tot klagen. Red.) f~A VEREENKOMSTIG de Algemene Heffingsver. ordening 1958 heeft alleen aftrek op de aan slag 1958 van het Landbouwschap plaats, indien de duplicaat-kwitantie van het lidmaatschap van de Z. L. M. bij de mei-inventarisatie 1958 werd inge leverd. Alleen in dat geval bestaat aanspraak op het in mindering brengen van de heffing op de aanslag van het Landbouwschap. Is men onverhoopt niet in de gelegenheid geweest de duplicaat-kwitantie in te leveren, dan kan men deze alsnog naar het Landbouwschap, Raamweg 28, Den Haag opzenden. DIT DIENT ECHTER VÓÓR DE EERSTE OKTOBER TE GEBEUREN. Tot die datum is namelijk terug betaling van het te veel te storten aan de heffing nog mogelijk. Deze terugbetaling is na bovenge noemde datum uitgesloten. Van de heer C. Karsbergen, medewerker van het Centraal Bureau ontvingen wij een artikel over de zaaizaadvoorziening van de wintergra nen, waaraan wij het volgende ontlenen: De voor veldkeuring aangegeven oppervlakte in 1958 was als volgt verdeeld Flamingo 2451 ha Capelle Desprez 151 ha Carsten's VI 1233 ha Heine VII 114 ha Triumph 851 ha Merlin 71 ha Leda 733 ha Minister 68 ha Staring 557 ha Bonus 42 ha Panter 223 ha Apollo 24 ha Mado 220 ha Alba 23 ha Felix 210 ha Diversen 16 ha TA E totale oppervlakte wtnterzaaitarwe is onge- -L^ twijfeld veel te groot voor de normale binnen landse voorziening. De oorzaak moet gezocht worden in de onzekerheid van de rassenkeuze, die er de laatste jaren heerst. Bovendien vond er in de afgelopen jaren een soms niet onbelang rijke export plaats. Ook dit jaar zijn er voor sommige rassen ex portmogelijkheden, zodat bij voorbaat niet valt te zeggen of er van elk ras voldoende goedge keurd zaad zal zijn. Van de voornaamste rassen zal dit echter zeker het geval zijn, ondanks het. feit dat ook van wintertarwe vele partijen als ge volg van de ongunstige oogstomstandigheden on geschikt zullen zijn voor zaaizaad. Er is dus een ruime keuze uit rassen, maar op grond van de proefvelduitslagen en praktijkervaringen en re kening houdende met de beschikbare hoeveelhe den, is het moeilijk tot een algemeen advies te komen. Wij geloven echter, dat er dit jaar meer Flamingo en Triumph wintertarwe gezaaid zal worden, terwijl wij de indruk hebben dat de be langstelling voor Carsten's VI wat zal afnemen. U ET was zaterdag 13 september een stralende dag toen vele hon- AJ- derden Polderbestuurders en andere belangstellenden zich door het mooie West Zeeuwsvlaamse land naar Oostburg begaven om daar de jaarlijkse vergadering van de Zeeuwse Polderbond bij te wonen. Voor deze bijeenkomst bestaat steeds een grote belangstelling en dat komt omdat de jaarrede van de voorzitter en de inleiding, die meestentijds door een uiterst deskundige van buitenaf gehou den wordt, de moeite van een tocht waard zijn. Tevens blijkt uit het medeleven van zovelen wel hoezeer het polder- en waterschaps wezen leeft in de harten van de bestuurderen van onze Zeeuwse polders. AOK dit jaar kon de voorzit- ter, de heer P. J. J. Dekker, in zijn openingswoord onze Commissaris van de Koningin welkom heten. De hoogste Pro vinciale gezagsdrager geluk kig weer geheel hersteld van zijn zware ziekte vertegen woordigde met de heren Gedepu teerden Philipse en Dikötter het Provinciaal Bestuur, dat im mers een zo uitgebreide taak heeft bij het toezicht op de pol ders en waterschappen. De heer Dekker wijdde in het bijzonder aandacht aan de fi nanciële regelingen, die bij de Deltawet behoren en waarover nog steeds geen bijzonderheden bekend zijn. Het ware juister geweest als een gelijktijdige be handeling van de Bij dragewet Deltawerken en de Algemene Bijdrageregeling had plaats ge vonden met de Deltawet. Wel is bij de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer door verschillende afgevaardig den betoogd, dat de regeling, waarbij 60 ten laste van het Rijk zou komen en ten hoogste 40 ten laste van de dijkbe- heerders onaanvaardbaar zou zijn, maar nog is niet bekend hoe het worden gaat. Ook de Minister heeft mede gedeeld, dat de lasten die de waterschappen zullen moeten dragen, hun draagkracht niet te boven zullen mogen gaan. Maar het zal juist om dit be grip draagkracht gaan. TJET is begrijpelijk, dat de -LJ- Voorzitter zeide het in hoge mate te betreuren, dat in de Kringen van onze polders en waterschappen onzekerheid blijft heersen over de finan ciële consequenties van de toe komstige bijdrageregelingen. De vraag hoe de regering thans denkt over de formule 60-40 is onbeantwoord gebleven. Van de zijde van de Minister is meer dan eens gewezen op de betekenis van de Algemene Bij- dragenregeling en op een kop peling van deze wet met de Bijdragewet Deltawerken. Voor de polders en waterschappen is dit laatste principieel wel aan vaardbaar, mits aan de beheer ders krachtens de Bijdragewet Deltawerken een hoge bijdrage wordt verleend. Het percentage van 60 zou dan zeer drastisch verhoogd moeten worden. An ders zou het streven naar een koppeling van de beide Bijdra geregelingen tot gevolg heb ben, dat alle beheerders afhan kelijk zouden worden van een bijdrage op grond van de Alge mene Bijdrageregeling, het geen voor Zeeland zou beteke nen dat de gehele provincie ca- lamiteus zou worden en blijven. Efcn dergelijk subsidiebeleid verwachtte de heer Dekker van onze regering niet. Hij sprak do hoop uit, dat de grote onzeker heid spoedig plaats zal mogen maken voor meer zekerheid en dat de nieuwe Rijksbegroting, die op 16 september j.l. aan de Tweede Kamer werd aangeboden, meer klaarheid zal brengen. TAE Voorzitter besprak verder nog de voorzieningen die nodig zijn voor alle dijken, die buiten de afsluitdammen zulen vallen. Tenslotte wees spreker op de komende concentratie van pol ders in Zeeland, waardoor te vens het karakter van de Zeeuwse Polderbond zal veran deren. Maar toch hoopte hij, dat deze jaarvergadering in de zelfde geest gehouden zal kun nen worden. Het is niet alleen om een schone traditie te hand haven maar ook omdat er steeds uit blijkt hoe de bestuur deren meeleven met de belang wekkende vraagstukken rond om het Polder- en Waterschaps wezen. TAE inleiding van prof. Hellema was gewijd aan problemen van waterbeheersing, waarin de uiterst deskundige spreker ver schillende taken zag voor de polderbesturen. De tegenwoor dige tijd vereist, dat nog meer aandacht besteed wordt aan deze zaken. Juist ook aan het punt van de waterbeheersing werken sedert enige jaren heel wat wetenschapsmensen. De lezing van prof. Hellema zal in haar geheel worden op genomen in de Zeeuwse Pol der',' zodat allen deze nog eens op hun gemak kunnen bestu deren. Met een excursie naar de wer ken rondom de dijkverzwaring aan het Zwin werd deze mooie dag besloten. S. A/fET belanghebbende groepen uit kringen van de landbouw, de brouwerijen, de coöperaties en de particuliere handel heeft onder auspiciën van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten een bespreking plaats gehad over de afzet en prijsvorming van brouwgerst. Aanleiding tot deze bespreking was de omstandigheid dat de brouwerijen tot nu toe zeer weinig brouwgerst hebben gekocht, terwijl, mede dank zij de activi teit van de coöperaties op dit terrein, de export van brouwgerst zich gunstig ontwikkelt. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat voor de brouwe ryen het gevaar dreigde te ontstaan dat zij onvol doende grondstof uit de Nederlandse oogst zouden kunnen betrekken. Bij deze bespreking is er overeenstemming over bereikt dat de brouwerijen een prijs van 30, zuilen betalen voor partijen brouwgerst, welke voldoen aan de zg. Nacobrouw-eisen. Hierboven zullen de gebruikelijke premies worden gegeven voorzover de partijen voldoen aan hogere dan de minimumeisen ten aanzien van vochtgehalte, kiem- kracht en raszuiverheid. Men neemt aan dat deze premies in het algemeen een bedrag van 1,50 per 100 kg zullen uitmaken. Hiernaast zal door het Produktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten een zodanig beleid met het verlenen van restituties bij export van brouw gerst worden gevoerd, dat de te exporteren brouw gerst een niet hogere prijs zal opbrengen dan de in het binnenland na te streven prijs. Bü deze bespreking is verder overeengekomen dat, wanneer ook dan de prijsstijging van de gerst kunstmatig wordt beïnvloed door middel van monopolieheffing, in de toekomst tijdig vóór het seizoen door de belanghebbende groepen een zoda nige overeenkomst zal worden afgesloten met be trekking tot de aankoop van brouwgerst door de Nederlandse brouwerijen, dat aan de brouwgerst- telers een redelijk te achten brouwgerstpremie kan worden betaald. Plaatselijk kan dit nog wel weer verschillend zijn. De Leda is op de proefvelden dit jaar nogal tegengevallen. Voor decemberzaai, na de bieten, of desnoods in januari, is nog steeds de Staring favoriet. Dit ras wordt nag alom om zijn oogst- zekerheid gewaardeerd. Zijn matige wintervast- heid speelt bij late zaai als regel geen grote rol. Tot dusver schijnt het met de bestellingen nog niet vlot te zijn gegaan. Naarmate het zaaisei- zoen nadert zal de belangstelling zeker komen, aldus de mededeling van het „Centraal Bureau". Gewicht en gehalten per 8 september jl. Van het Instituut voor Rationele Suikerproduk- tie te Bergen op Zoom ontvingen wij desgevraagd telefonisch de uitkomsten van de laatst gehouden veertiendaagse bemonstering over heel Nederland. Onderstaand geven wij deze cijfers per 8 september jl, vergeleken met die van 2 september 1957. Opge merkt moet worden, aldus ir. H. Rietberg, dat tus sen de bemonsteringsdatum van dit jaar en die van het vorige, een tijdsbestek van zes dagen ligt. In het gewicht van de biet in grammen betekent dit twee en vijftig gram. Gewicht van biet in grammen Datum 8 sept. 2 sept. Gemidd. 1958 1957 1933-1957 Groningen-Friesland 706 669 605 Noord-Holland 845 743 724 Zuid-Holland, Gelderland en Limburg 820 754 697 Zeeuwse Eilanden 852 660 688 Zeeuws-Vlaanderen 814 663 679 Noord-Brabant 864 739 669 Nederland 817 705 676 Suikergehalte in Datum 8 sept. 2 sept. 1933-1957 1958 1957 Groningen-Friesland 14,6 14,7 15,7 Noord-Holland 14,8 14,0 15,5 Zuid-Holland, Gelderland Limburg 14,9 14,2 15,9 Zeeuwse Eilanden 14,8 13,9 16,2 Zeeuws-Vlaanderen 14,8 14,1 15,7 Noord-Brabant 14,6 14,0 15,9 Nederland 14,7 14,1 15,8 De afzet van de 3,75 vette consumptiemelk heeft niet die omvang aangenomen die men aan vankelijk verwacht had op het ministerie van landbouw. Het verbruik bedraagt momenteel 250 a 300 ton per week. In de laatste week van augus tus was dit 157 ton van een totale weekomzet van 28.000 ton. Het is niet onmogelijk dat geadviseerd zal worden de verkoop van deze melk stop te zet ten, zo meldt het Parool.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 3