Prinsjesdag 3 r L r rn J OVERZICHT Deze week Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2445 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 46e Jaargang, ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND PRINSJESDAG is weer geweest en in Den Haag heeft de Koninklijk ke Familie zich weer met de Gouden Koets laten rijden naar het histori sche Binnenhof, waar de leden van de Tweede en de Eerste Kamer, in gezamenlijke vergadering, onze Ko ningin de Troonrede hebben horen uitspreken. Deze derde dinsdag in september is een typisch Haagse feestdag, want vele duizenden wil len jaarlijks het voorbijtrekken van de prachtige stoet, die de Gouden Koets omringt, gadeslaan en daar na des middags onze Koninklijke Familie toejuichen op de traditio nele rijtoer door de stad Den Haag. Door radio en tele visie kunnen thans in het gehele land miljoenen mensen deze gebeurtenis vol gen, waarbij dus officieel het parle mentaire jaar 1958/1959 wordt ge opend. Wij herinneren ons als jongen de stoet op Prinsjesdag verschillende malen te hebben gezien, na uren langs de route te hebben gewacht. Het grote ogenblik was dan altijd als je Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana met eigen ogen voorbij zag rijden, vrien delijk wuivend en groetend naar al die duizenden langs de weg. Van de inhoud van de Troonrede begreep je toen nog niet veel. Je dacht dat het een persoonlijke bood schap was van de Koningin aan al de deftig en gewichtig uitziende heren van het Parlement. Nu weten wij, dat de Troonrede een stuk is, dat door de regering wordt opgesteld en waarin iedere Minister een deeltje van zijn te voe ren beleid aankondigt. Wanneer wij in dit licht de Troon rede bezien, die jongstleden dinsdag door Hare Majesteit is uitgesproken, dan moeten wij helaas constateren, dat er weinig concreets, weinig tast baars in te vinden is. Zeker ten aan zien van het landbouwbeleid. Het blijft bij de zinsnede, waarin staat dat „de regering in overleg met het bedrijfsleven naar middelen zoekt om het moeilijke vraagstuk van de aanpassing der melkproduktie aan de vraag naar zuivelproduk- ten, zo mogelijk in samenwerking met andere landen, tot een meer bevredigende oplossing te bren gen." Het is eigenlijk wel het minste, wat men kan doen. Het zoeken naar een meer bevredigende oplossing. Elders heet het, dat de zuivel- subsidies zwaar op de begroting- drukken en dat de regering beslo ten heeft advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad over de vraag of en, zo ja, op welke wijze tot een verantwoorde be perking van de subsidielast kan worden gekomen. Ook hier weer een tastend afwach ten, terwijl toch de tijd rijp is om het be leid ten aanzien van deze zaken om te gooien. Maar wij zijn in ons land met on ze overvloed van organisaties en met het inschakelen van alle mogelijke en onmogelijke belangengroepen en groepjes onder de huidige omstan digheden bijna niet meer in staat een krachtig beleid te voeren. Alles hangt af van de tussen deze vele groeperingen gesloten compromis sen, waarbij meestal alle scherpe kanten, die nu eenmaal aan een doortastend optreden zijn verbon den, zijn weggevijld. BEGROTING. TNE Troonrede is van het boven- ■L/ staande 'n onzes inziens treffend voorbeeld, want voor practisch alle problemen die erin worden aange sneden, wordt volstaan met een con stateren en met een streven van de regering naar een oplossing. Ofschoon wij in het geheel geen deskundige zijn op het gebied van de begrotingstechniek van een zo in gewikkeld stuk als de Rijksbegroting nu eenmaal is, menen wij toch als Toen H. M. Koningin Juliana dinsdagmiddag in de Ridderzaal de Troonrede voorlas was dit niet alleen een zeer plechtige, maair ook een bijzonder innemen de gebeurtenis. Van links naar rechts H. K. H. Prinses Beatrix, H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en H. K. H. Prin ses Irene. algemene indruk hetzelfde te moe ten vaststellen. Er is een aanzienlijk tekort, dat zó groot is, dat het de gewone man zelfs aan het schrikken doet slaan, een ernstige poging om op de enor me uitgaven van het Rijk te bezui nigen, geen sprake is. Uit deze be zuiniging had dan althans een ge deelte van het tekort bespaard kun nen worden. Maar het oude gezegde van wie spaart die heeft wat, is er niet meer bij. Ook hier lijkt de weg van de minste weerstand te zijn ge kozen.- Van een aanhalen van de buikriem is noch bij het Rijk zelve, noch bij de burgers, die dan toch uiteindelijk allen tezamen dit Rijk vormen, weinig of niets te bespeu ren. Ook hier wil de regering de tal rijke belangengroepen in ons volk kennelijk niet voor het hoofd sto ten. Wij noemen maar eens een voorbeeld. De regering zegt te blij ven streven daar is dat woord weer naar een verdere inkrim ping van het ambtenarenkorps. Daarbij heeft de bevordering van de efficiency in de rijksdienst haar voortdurende aandacht. Het klinkt mooi. Maar rustig kondigt zij verderop aan, dat de totale sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel voor 1959 begroot is op 118.599 man tegen 118.222 man voor 1958. De regering zegt dan, dat er toch van een ver mindering gesproken kan worden, want bij het departement van on derwijs zijn 996 man meer begroot en indien dit nu niet nodig was ge weest, dan was er van een vermin dering sprake. Het is als de rede nering van die vrouw, die tegen haar man zegt 20,— te hebben ver diend, omdat zij in plaats van schoentjes van 40,schoentjes van 20,heeft gekocht. Met deze redenering houdt geen huishouden, geen zaak en geen boerenbedrijf het lang uit. YV7 IJ hebben al kunnen lezen, dat w de tijdelijke belastingverhogin gen (bijzonder invoerrecht op benzi ne, motorrijtuigenbelasting, omzet belasting op bepaalde artikelen, ver mogensbelasting en vennootschaps belasting) die slechts zouden gelden tot 1 januari 1959, verlengd zullen worden, indien tenminste onze volksvertegenwoordiging er mee ak koord gaat. Ook hiervoor geldt, dat de gemak kelijkste weg is gekozen. Wij kun nen dan ook het slotcommentaar van de Nieuwe Rotterdamse Cou rant" onderschrijven, waarin ge steld wordt: Wie uit Troonrede en Begroting iets voor het derde jaar Maar financiers e economen, die het zeker weten kunnen, achten dit niet in hoge mate alarmerend. Een gedeelte van het tekort bestaat uit voorbijgaande posten en een ander deel hoort in de kapitaalsector thuis, waarvoor een beroep op de kapitaalmarkt kan worden gedaan. In de dagbladen hebben uitvoerige commentaren op de begroting ge staan en wij gaan derhalve aan de cijfers voorbij. Maar toch treft het ons, dat, oppervlakkig gezien, er van van het vierde Kabinet Drees uit wil horen, moet tot de conclusie ko men: wij sukkelen wel verder. Op het gebied van de landbouw hopen wij volgende week nader te rug te komen. Hiervoor dienen wij te putten uit de Memorie van Toe lichting op het begrotingshoofdstuk Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, welke wij eerst nauwkeurig moeten bestuderen. S. O Eerst nu werd officieel be kend dat onze landbouwinzen- ding op de Expo te Brussel op nieuw werd bekroond zodat thans in totaal tweemaal de „Grand Prix", één „Diplome d'Honneur", vier gouden en twee zilveren medailles behaald wer den. In een persbericht van het Landbouwschap in dit nummer wordt melding; gemaakt van een brouwgerstregeling; ook wordt in dit nummer de rassenkeuze bij wintertarwe ter sprake gebracht aan de hand van de proefveld uitkomsten. De fokveekeuringen zün weer in volle gang. Op pagina 608 behandelt ir. W. L. Harmsen de keuringen in Middelburg. De Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond vergaderde woensdag 10 september in Rotterdam. Ver slag van deze vergadering wordt op pagina 605 uitgebracht. Honderden Zeeuwse Polder bestuurders en andere belang stellenden woonden in Oostburg de jaarlijkse vergadering van de Zeeuwse Polderbond by. ttt OP u vuc* OOSTBURG: Woensdag 24 sep tember in café „De Windt". KORTGENEDonderdag 25 september in hotel ,,De Ko renbeurs". ZIERIKZEEDonderdag 25 september in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 25 september in café „De Een dracht". SEROOSKERKEVrijdag 26 september in café ,,Huysse" van 9.001.30 uur. IJZENDIJKEZaterdag 27 sep tember in hotel „Lievense",

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1