EBOE Plaltelandsj ongercn nieuwe wegen ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND zoeken DATA OM TE ONTHOUDEN Voortgezet Landbouwonderwijs! ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 613 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jage r, T. Ldevense, M. Murre, Z. Poppe en M, Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Cursus aan de Volkshogescholen te Bakkeveen en Bergen Steeds meer plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen. Velen verlaten de landbouw. Anderen, gehecht aan het bedrijf, wil len boer blijven. Nieuwe wegen zullen gevonden moe ten worden om de toekomst veilig te stellen. Deze cursus dient als wegwijzer en bij de opzet hiervan wordt uitgegaan van de gedachte, dat het platteland zich in een crisis bevindt, die de gehele structuur van onze plattelandssamen leving raakt. Een alomvattende wijziging waarin noch de vormen van econo mische zelfhandhaving noch die van maatschappelijke zelfhandhaving vol doende krachtig en op de hoogte van de tijd blijken te zijn, doet zich thans voor, in het tijdperk der tweede indus triële revolutie, in de tijd van toe nemende Europese integratie, in een westelijke wereld, die ook geestelijk zoekt naar nieuwe gemeenschappelijke normen. Op dit punt staan wij thans op zoek naar nieuwe wegen! De uitwerking van deze opzet zal ge schieden in gespreksgroepen, inleidin gen en discussies. Daarnaast zullen er „lessen"' zijn in: geestelijke en maatschappelijka stro mingen, letterkunde, schilderkunst, muziek, toneel, voordragen, handen arbeid, volksdans en krantbesprekin gen. I. De economische verschuivingen: van stadsmarkt naar wereldmarkt; coöperatie en organisatie, onderwijs en voorlichting als middelen tot zelfhand having op een open markt; van vrije tot geordende markt; verkenningen op de wereldmarkt; verkenningen op de Europese markt; wie zal de markt be heersen II. De maatschappelijke veranderingen: vroegere gemeenschapsvormen van het platteland; „nieuwe wegen": de openlegging van het platteland sinds 1850 en de gevolgen daarvan; de crisis der dertiger jaren: het platteland plaatst zich in de volksgemeenschap; huishoudelijke voorlichting, maatschap pelijk werk, onderwijs en organisatie als middelen tot zelfhandhaving in een grotere gemeenschap; de spreiding van industriële en stedelijke gemeenschap pen: oorzaken en gevolgen; de arbei ders in de plattelandssamenleving; de middenstand in de plattelandssamen leving. III. De huidige situatie: op zoek naar nieuwe wegen: nieuwe wegen in de bedrijfsvoering en de huishouding; boerderijenbouw en woninginrichting; nieuwe wegen in het bodemgebruik; beroepsmogelijk heden buiten het boerenbedrijf; het ge zin op nieuwe v/egen; vernieuwing van het geestelijk leven; de kerk op nieuwe wegen; nieuwe wegen tot ontwikke ling van plaatselijke gemeenschappen. Nadere gegevens: De cursus wordt gehouden van 12 januari tot 7 februari 1959, en is op 27 september Ploegwedstrijden en Meisjeswedstrijden in de Wilhelminapolder bij Goes 10 oktober Pu zzelrit in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen gezet in samenwerking met het Kon, Nederlands Landbouw Comité, de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen en de Plattelandsjongeren Ge meenschap Nederland. Ze staat open zowel voor mannelijke als voor vrou welijke deelnemers. De deelnemers zullen daadwerkelijke belangstelling moeten hebben voor het maatschappelijk, cultureel, politiek en economisch leven in Nederland en daarbuiten. Zij zullen in ieder geval de leeftijd van 18 jaar bereikt moeten hebben, wanneer zij voor deelneming in aan merking willen komen. Gedurende de cursus worden ook de weekeinden op de volkshogeschool doorgebracht, behalve het weekeinde van 24 en 25 januari, dat geheel vrij gehouden is zodat men desgewenst naar huis kan gaan. In het zondagprogramma wordt het karakter van deze dag als rustdag ge ëerbiedigd. De kosten voor deze cursus bedragen 112,50, inclusief excursiekosten. Ze kunnen worden voldaan bij aankomst Men wordt aangeraden eenvoudige, stevige kleding mee te nemen. Voor het praktisch werk verdienen overall en laarzen aanbeveling; voor sport en spel raden wij aan gymnastiek schoenen mee te nemen. Voorts wordt men verzocht slaapzak of lakens en sloop, alsmede wasgerei mede te brengen. Schrijfgerei en blocnote of schrift voor aantekeningen zijn natuurlijk on misbaar! Nadere gegevens omtrent reisge legenheid en enig documentatiemate riaal, waaronder een litteratuurlijst, worden aan hen, die zich hebben opge geven voor deelneming, tijdig toege zonden. De cursus wordt gehouden bij vol doende deelneming op de volkshoge scholen te Bakkeveen (Fr.) en te Ber gen (N.-H.). Voorkeur voor een bepaalde school kan men van te voren opgeven. Opgaven worden verwacht vóór 15 december 1958 bij de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen. De Commissie Agrarisch Vakonder wijs, waarin onderstaande organisaties en bonden samenwerken zal evenals in het voorgaande jaar, toen 36 speciale cursussen tot stand konden worden ge bracht, weer gaarne haar bemiddeling verlenen bij de organisatie van cursus sen in het komende winterhalfjaar. Voor alle cursussen op het gebied van de huid- en tuinbouw luiden de voor schriften, dat vóór 1 oktober a.s. de subsidie-aanvragen by het Departe ment moeten worden ingediend. Uiteraard kan de commissie vanuit Goes moeilijk beoordelen waar' voldoen de belangstelling voor een bepaalde cur sus bestaat en zij rekent dan ook gaar ne op de activiteit van de plaatselijke afdelingen om leerlingen en leerkrach ten voor de cursussen te vinden. In de laatste jaren is de belangstel ling vooral gericht op de cursussen op het gebied van de motoren- en trac torenkennis, hetgeen gezien de hui dige toestand in de landbouw begrij pelijk is. In onderstaande opsomming, die de afdelingsbesturen mogelijk tot hulp kan dienen, is aan dit soort cursus sen ruime aandacht besteed. Ten aanzien van het schoolgeld per leerling gelieve men tijdig overleg met het Secretariaat der Commissie, Land- bouwhuis te Goes te plegen. Cursus praktijkgebruik van de trek ker. Deze cursus duurt circa 90 uren, zo nodig verdeeld over 2 winterhalfja ren. De lessen worden mondeling ge geven in de vakken: algemene ken nis van brandstoffen, smering, ge reedschappen, verkeersrecht, veilig heid, kennis van de werking van 2- tact motoren, wiel- en rupstrekkers «n praktisch gebruik van de trek ker. Na afloop van de cursus bestaat gelegenheid examen te doen voor de Stichting Examens v. d. Georgani seerde Landbouw. b. Cursus trekkerbestuurder le klas. De duur van deze cursus is bijna 180 uren, verdeeld over 2 winterhalfja ren. De stof is dezelfde als voor de onder a. genoemde cursus, doch veel uitgebreider. Aan het einde van het eerste jaar bestaat gelegenheid ten tamen te doen, terwijl na afloop der gehele cursus schriftelijk en monde ling examen kan worden gedaan, eveneens ter verkrijging van het di ploma van de Stichting Examens v. d. Georganiseerde Landbouw. c. Cursus vakbekwaamheid spuiten in de landbouw of tuinbouw. Deze cursussen, die in de afgelopen jaren reeds met veel succes op ver schillende plaatsen in onze provin cie zijn gehouden, duren 90 uren, waarbij wordt lesgegeven in de vak ken: plantenziekten, de bestrijding daarvan en de techniek. Wat het examen aangaat, waarvoor een apart examengeld moet worden be taald, geldt hetzelfde als onder a. en b. d. Cursus motoren/tractorenkennis. Dit soort cursussen wordt tot de kleine cursussen gerekend en vergen maximaal 40 lesuren. Het minimum aantal deelnemers, moet ter verkrij ging van Rijkssubsidie minstens 12 zijn. e. Cursus Landbouwwerktuigen. Hiervoor geldt hetzelfde als onder d. genoemd. f. Cursus Paardengebruik. Voor deze cursussen blijkt, ofschoon niet in zulk een mate als voor de cursussen op het gebied van de mo toren, toch telkenjare hier en daar belangstelling te bestaan. De duur van deze cursus is 24 a 30 uren. g. Cursus Veevoeding. De duur van dit soort cursussen is eveneens 24 a 30 uren, verdeeld over 12 lessen. Hetzelfde geldt voor cursussen in veebeoordeling en veekennis. h. Cursus Klein Fruit. Cursussen klein fruit trekken ook elk jaar belangstelling. In Waarde zal een dergelijke cursus, eveneens 24 a 30 uren durend, worden gege ven. i. Cursus Waterhuishouding/bemes ting. 24 a 30 uren. j. Cursus Ziektenbestryding. 24 a 30 uren. Indien er een afdeling van de L. J. G. is, die over een klein formaat L. J. G.-vlag beschikt, wil die zich dadelijk in verbinding stellen met de heer A. van Dijke, „Landlost", 's-Heer Arendskerke, tel. 01106 207, in verband met de wereldploegkampioenschappen. k. Cursus Groententeelt. 30 uren. 1. Cursus Land- of Tuinbouwbedrijfs- leer. De duur van deze cursus is circa 100 uren, zonodig verdeeld over 2 win terhalfjaren. Wat het examen aan gaat geldt hetzelfde als onder a. en b. m. Cursus Cultuurtechniek en Drai nage. Ook op dit terrein zijn in de afgelo pen jaren cursussen gegeven, duren de circa 24 uren. n. Veeverloskunde, Kleinvee en Paar denkennis. Met bovenstaande lijst zijn de moge lijkheden natuurlijk nog niet uitgeput, daar cursussen kunnen worden gevolgd in machinaal melken, plantenziekten, melkmachinekennis, fruitverpakken enz. Wij hopen echter met het bovenstaan de een globaal overzicht gegeven te hebben van de bestaande mogelijkhe den en gaarne vertrouwen wij, dat uw Bestuur er in zal slagen één of meer cursussen tot stand te brengen. U gelieve echter de leerkrachten ook te wijzen op de noodzaak terdege over leg met de toezicht houdende inspec teurs te plegen alsmede met het Secre tariaat der Commissie. De samenwerkende organisaties en bonden zijn: A.N.A.B., B.O.V.A.L., C.J.B.T.B., L.J.G., N.F.O., N.C.L.B., K.N.L.B. en de Z.L.M. Indien u enige vraag op dit gebied zoudt hebben, stelt u dan in verbinding met de provinciale secretaris, L. J. G.t Landbouwhuis, Goes. De secretaris is daar immer aan wezig: dinsdags en zaterdags van 10 tot 16 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 13