enken RADIO ZIEKTEBESTRIJDING in de fruitteelt Korte ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 Onder de Tuinbouwlantaarn W HOEWEL de oogst van het fruit op het ogen TT blik in volle gang is, vraagt toch nog steeds de ziektebestrijding de aandacht. Er kan omstreeks deze tijd van het jaar ge makkelijk de neiging ontstaan om het met de ziektebestrijding niet meer zo serieus te nemen. In het voorjaar en in het begin van de zomer ronken de machines van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Dan is de fruitkweker druk bezig om de vele insekten en zwammen te bestrijden. Dat dient ook nu nog te gebeuren. Op het bewaarfruit kan nog gemakkelijk schurft komen. Het is wel onnodig te zeggen dat dit beslist niet voor mag komen. Regelmatig dient dan ook de schurftbestrijding op bewaar fruit te worden uitgevoerd. Met name denken wij aan het ras Golden De licious. Bij dit ras kan zeer gemakkelijk bewaar- schurft ontstaan. We kennen fruitkwekers die regelmatig dit ras nog spuiten tegen schurft tot vlak voor de pluk en hiermede goede resultaten bereiken. Het verdient aanbeveling hieraan aan dacht te schenken om straks een zo goed mo gelijk produkt op te slaan in het koelhuis. Bij het gebruik van giftige middelen voor de ziektebestrijding dient men wel te letten op de voorgeschreven veiligheidstermijn vóór de oogst van het fruit. BLADROLLERS. U1 R is 'dit jaar verder een grote vlucht van blad- lj rollermotjes. Omstreeks de laatste week van augustus was het noodzakelijk tegen deze insec ten een bespuiting uit te voeren. De rupsjes ko men echter over een lange periode uit de eieren en daarom zal het voor het late fruit wel nodig zijn om omstreeks deze tijd opnieuw een bestrij ding hiertegen uit te voeren. De zeer beweeglijke groene, groengele tot donkerbruine rupsjes vre ten dikwijls oppervlakkig aan de vruchten en dat geeft een sterke kwaliteitsvermindering. De bestrijding van de bladroller is tevens ge richt tegen de rupsjes van het fruitmotje. Deze lichtrose of geelwitte rupsen vreten het klokhuis met de omgeving uit en zelfs omstreeks deze tijd kan nog wel een late aantasting door dit insect plaats vinden. Verder noemen we de bestrijding van de Zu ringbladwesp. In de loop van deze weken kunnen de larven van dit insect heel wat schade veroor zaken. Deze rupsen worden op de onkruiden on der de bomen waargenomen en in de maanden september en oktober zoeken zij hun winter- schuilplaatsen op en we zien dan dikwijls dat ze zich boren in de vruchten die aan de bomen hangen of geplukt in de kisten staan. In de regel wordt een rechte, ondiepe, vrij wijde gang gemaakt. Er komen echter ook wel kromme gangen voor en soms gaan ze zelfs tot in het klokhuis. De beschadiging van de zuring- bladwesp is de laatste jaren steeds meer voorge komen, ook in onze Zeeuwse boomgaarden. Zij is duidelijk te onderscheiden van de beschadi ging die wordt veroorzaakt door fruitmotjes of bladrollers. Het is wel duidelijk dat de schade groot kan zijn. Aangetaste vruchten zijn niet meer geschikt voor bewaring, maar het is ook geen kwaliteits- fruit meer en het gaat soms zelfs vlug tot rotting over. Omdat de rupsen op het onkruid onder de bo men voorkomen, is het noodzakelijk dat aan de onkruidbestrijding aandacht wordt geschonken. Als er weinig onkruid is, zal er ook weinig schade door de zuringbladwesp zijn. Juist in deze tijd echter is het niet zo eenvoudig om er voor te zorgen dat er weinig onkruid is. Niet alleen is het druk met de pluk maar het regent ook als het ware steeds opnieuw onkruid en het groeit welig. Wanneer er echter eens een morgen of middag is die niet benut kan worden voor plukken of ander werk in de boomgaard, laat dan de gras kanten, greppels en ondergroei in de boomgaar den eens maaien. Omstreeks deze tijd kan er een bespuiting te gen de larven van de zuringbladwesp worden uitgevoerd. Hiervoor gebruikt men dan bij voorkeur een DDT- of parathion middel. Nogmaals willen we er de aandacht op vesti gen dat de sproeivloeistof niet op de vruchten mag komen binnen een voorgeschreven termijn. Ook diazinon kan men voor de bestrijding ge bruiken. Uw leverancier van bestrijdingsmidde len zal u alle inlichtingen hierover geven indien op uw bedrijf een bespuiting tegen de zuringblad wesp noodzakelijk mocht zijn, gezien de ervarin gen van voorgaande jaren. Aan de bomen kan men soms vruchten vin den die zijn aangetast door de Monilia zwam. Zij kunnen er soms aan blijven hangen en wor den dan mummies of ze vallen af en in beide gevallen is het een infectiebron voor het gezonde fruit. We zouden zeggen: „Als er tijd voor is verzamelt deze infectiebron nen en zorgt er voor dat ze verbrand worden". PEREKNOPKEVER. TN E pereknopkever komt ook nog steeds voor in onze perenaanplantingen. Over het algemeen valt op onze Zeeuwse bedrijven de schade door dit insect nog wel mee maar toch kan het in het voorjaar gebeuren dat we op de peretakken een aantal gemengde knoppen vinden die niet uit lopen en bij nader onderzoek blijkt dan dat de pereknopkever hier zijn werk heeft gedaan. Het juiste moment van bestrijding is zeer belangrijk voor het resultaat bij dit insect. Dit is trouwens bij alle ziektebetrijdingen die we uitvoeren het geval. Zodra de kevers met hun rijpingsvreterij zijn begonnen en voordat ze hun eieren hebben afgezet, dienen ze bestreden te worden. Dat is omstreeks deze tijd. Waarnemingen op eigen bedrijf zullen veelal nodig zijn om het juiste tijdstip vast te stellen. Zoals gezegd valt in Zeeland de schade over het algemeen wel mee en de vraag of men al of niet moet spuiten is in hoge mate afhankelijk van de ervaringen in het afgelopen voorjaar met het uitlopen van de pereknoppen. Toen heeft men kunnen zien of deze kever zijn werk in het per ceel peren had gedaan. Gelukkig zullen echter lang niet alle genoem de insecten op elk bedrijf voorkomen. HET KOMENDE FRUITCORSO. "W/" ANNEER dit nummer van het Zeeuws Land- bouwblad verschijnt, zal in Goes de fruit- week 1958 begonnen zijn. De fruitfee, mejuffrouw Elly van Willegen, zal haar intocht in Goes mis schien reeds hebben gedaan op het moment dat u dit leest en in de komende week zal het feest zijn in Goes. Feest met het fruit als middelpunt en het hoogtepunt van het fruitfeest zal zijn het fruitcorso op a.s. zaterdag 20 seDtember. Wij hopen over twee weken in staat te zijn iets te vertellen van de manier waarop het Goese fruitfeest is gevierd en we hopen dat het goed zal zün wat er van te zeggen valt. Overigens twijfelen we hieraan geen ogenblik. Wat we heb ben gehoord van de voorbereidingen, wettigt de verwachting dat er volgende week te genieten zal zijn van een prachtig corso met schitterende fruit-oraalwagens. Laten we honen dat het weer mee werkt. Dan zullen ongetwijfeld vele duizenden mensen naar Goes komen om het corso te zien en opnieuw zal er worden getoond dat Zuid-Beveland op fruit- gebied iets heeft te bieden. De ouden van dagen en zij die in het zieken huis verblijven, zullen tijdens het Goese fruit feest niet worden vergeten. We vernamen dat het de bedoeling is dat de fruitfee met haar gevolg a.s. dinsdagmiddag op de Goese veiling komt en daar zal haar fruit worden aangeboden om uit te delen in de Goese zieken- en bejaardentehuizen. Een mooie geste, die zeer zeker op prijs zal worden gesteld. UNKELE weken geleden schreven wij in deze rubriek over het voornemen dat er was om met de fruit-praalwagens naar Brussel te gaan om daar te laten zien wat Zeeland heeft te bie den op fruitgebied. We noemden dit toen in ver band met de herhaalde Belgische grenssluitin- gen en spraken de veronderstelling uit dat de meeste Zeeuwse fruitkwekers er wel erg weinig voor zouden voelen om onder de huidige om standigheden naar België te gaan. Thans ver namen wij dat dit niet meer door gaat. Het Brusselse plan is van de baan. Vervolg Marktberichten. UIENPRIJZEN NOG VERDER GEDAALD. Opnieuw is de prijs van de uien in de afgelopen week teruggelopen. Hiermede maakte ook deze week geen uitzondering op de vorige toen er ook steeds sprake was van een teruglopende prijs. De gemid delde prijs voor de export geschikte middelkwaliteit uien lag thana rond 6,25 per 100 kg, dat wil zeg gen 12 cent per kg minder dan de vorige week. Voor de teler betekent het dat hij nu nog maar op zijn hoogst 5 cent per kg kan maken voor zijn pro dukt zoals het groeit op het land. De telersprijs op de beurs in Goes lag dinsdag zelfs niet hoger dan 4 cent per kg. De lagere prijs was niet te wijten aan gebrek aan affaire, integendeel, er was opnieuw sprake van een flinke export. Dat is echter wel drin gend noodzakelijk ook want het kwantum uien dat er dit jaar in ons land groeit is groter dan we ooit hebben gekend en er zal dus in de komende maan den veel moeten gebeuren wil alles worden verkocht. Hierbij komt bovendien dat lang niet elke teler in staat is de uien te bewaren. Wanneer men ze moet gaan opslaan in put of ren dan moet men over enkele maanden zeker een prijs maken van 89 cent per kg om een zelfde resultaat te hebben als op het ogenblik. De maanden augustus en september zijn een bij uitstek geschikte periode om een kalkbeme»- ting op te zure gronden toe te passen. Speciaal na de graanoogst kan een bekalking op de stoppel arbeidsbesparing geven, omdat er naast de normale stoppelbewerkingen geen extra bewerkingen nodig zijn om de kalk door de grond te mengen. Grondonderzoek geeft aan hoeveel kalk u moet aanwenden. Stelt u voor het nemen van moi> sters in verbinding met de monsternemer van het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Ge wad- onderzoek of de assistent van de'Voorlichtings dienst. Bij het aan de hoop brengen van de aardappe len is een aardappelkuilvormer heel gemakkelijk. Indien de grond droog is, wordt door de kor van de kuilvormer veel grond gescheiden van de aard appelen. De kuil heeft direkt de gewenste vorm, hetgeen een zekere arbeidsbesparing tot gevolg heeft. Het afdekken van aardappelkuilen gaat, indien beschikbaar, het beste met riet. Beschikt men maar over een beperkte hoeveel heid riet, dan kan een dun laagje worden aange bracht en daar overheen een flinke laag stro. Onder riet drogen de aardappelen beter. De kans op inregenen is kleiner. Het gebruik van aardappelloof dis dekmate riaal moet worden afgeraden. De bestrijding van de koolzaadaardvlo dient uitgevoerd te worden, wanneer de planten 2 tot 4 blaadjes hebben ontwikkeld. Men gebruikt van DDT vloeibaar 25 2 Va 1 per ha of Dieldrin 25 IV2 1 of kg per ha. De bestrijding moet bij voorkeur op een zon nige dag plaats vinden. Wanneer in graszaadpercelen grotere zaadon kruiden voorkomen o.a. muur, verdient het aan beveling een bespuiting uit te voeren met een mengsel van 10 12 kg vernevelbare D.N.C. 2 liter natriumarseniet per ha. De bestrijding wordt uitgevoerd met 800 liter water en bij hoge luchtvochtigheid en bedekte lucht. Reeds nu is de tijd aangebroken om de per celen te laten onderzoeken op de aanwezigheid van het bietencystenaaltje. Hierdoor wordt het opstellen van het bouwplan voor het volgend oogstjaar vergemakkelijkt, daar de uitslag vroeg tijdig bekend is. Hetzelfde geldt voor het grondonderzoek, hier door kunt U reeds vroegtijdig het bemestingplan samenstellen. Grondonderzoek en onderzoek op de aanwezigheid van het bietency stenaaltje moe ten echter apart uitgevoerd worden. De regelingscommissie van de veetentoonstel ling te Oostburg deelt ons mede dat de jaarlijkse tentoonstelling van fokvee, vetvee, handelsvee, varkens, schapen en geiten dit jaar voor de 21ste maal, op het Ledelplein te Oostburg, wordt ge houden. Reeds nu is men verzekerd van een grote aanvoer op 17 september a.s. Maandag 15 september, Hilversum I, (402 m)^ van 12.3312.43 uur spreekt de heer R. J. Clevee ring te Eenrum over „Landbouw en waterbeheer sing" in de rubriek „Voor ons Platteland". Dinsdag 16 september a.s., Hilversum I, 12.20— 12.30 uur zal met medewerking van ir, W. H. A. Th. van Oyen, Rijksveeteeltconsulent te Utrecht een reportage worden uitgezonden over de op 9 en 10 september in Utrecht gehouden vee- en paarde- dagen. Vrydag 19 september a.s., Hilversum I, 12.20— 12.30 uur zullen de werkzaamheden voor mid- den september op bouw- en grasland in het hoor* spel „De boer van Nooitgedacht" worden bespro ken naar gegevens van ir. G. K. Veldman, Rijk#* landbouwconsulent voor Oost-Overijssel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 7