^Doer de <~*Orcuw Kleuren en weefsels VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUISMAN—GRIEP VOOR ONS ALLEMAAL Doe meer met KAAS! ZITDAGEN WONINGADVIESBUREAU ZEEUWS LANDBOUWBLAD U ET was nog in augustus, toen ik mijn neus platdrukte voor de nieuwe wintermode te zien achter een Groningse winkelruit. Nu al nieuwe winterstoffen en modellen en er was nog geen korrel van een nieuwe graanoogst in de schuren geborgen. Het schijnt ons, dat de nieuwe mode elk jaar eerder in de zaken en dus ook bij de klanten komt. Onze confectie-industrie moet klaar zijn als de klant merkt dat het seizoen gaat verande ren. En dus moet er lang vooruit worden gedacht en gehandeld voor de nieuwe stoffen en de sei zoenmodellen voor ons beschikbaar zijn. Dat bleek hier dus het geval te wezen. We weten nog wel niet welke wonderbaarlijke nieuwigheden ge bracht zullen worden door Parijs en Rome, maar de confectie-industrie heeft er wel voor gezorgd dat we ons bij de eerste koude rilling wat anders aan kunnen schaffen. Er is lang voor we zelf nog bezig waren met onze winterkleren al voor ons gedacht zonder dat de grote modekunstenaars er zichtbaar aan te pas kwamen. Onzichtbaar zijn ze toch wel bezig geweest. Dat blijkt uit de stoffen en materialen die nu aan de markt zijn. Toen de grote kleermakers begonnen hun wintercollectie op te zetten, wisten ze al over welke stoffen ze konden beschikken. Vele stoffen- collecties komen zelfs tot stand uit het heel vroege overleg tussen kleermaker en stoffenfabri- kant. Omdat de stoffencollecties nu wel compleet in de winkels liggen, gaan we vandaag eens praten over de nieuwe winterstoffen. Dit seizoen kunnen we spreken van drie hoofd kleuren in de nieuwe stoffenmode. Denk nu niet allemaal dat U ze ook moet kopen. Want zo is het ook weer niet. Als voorzichtige huismoeders gaan we iets van al het nieuwe inpassen in onze bestaande kleren voorraadje. Die hoofdkleuren zijn in dit seizoen dus: Grottoblauw een blauwig-groene tint met veel variaties. Koperbrons de kleur van dof roodkoper. Wijnrood maar niet de tint van een glas rode wijn, doch de lichtere kleur van de vin rosé, dat is de wijn die maar kort is gegist met de druivenvelletjes mee en die dus een helderder tint vertoont dan de rode wijnen. Ieder kan dus met deze modekleuren doen wat haar het beste past. Praktisch is het dat de stof- fenmensen zoveel van deze nogal sprekende kleu ren hebben vermengd met zwart, door ze in aller lei tweedeffecten te weven, als ze in wol gemaakt zijn. In de zijden en kunstzijden stoffen heeft men weer andere variëteit, zoals rips en brocaat- bloemetjes of ruitjes toegepast. Door die zwarte bijmenging zijn al deze kleuren langer te gebruiken en ze passen beter bij dat gene wat we al hebben. Het grottoblauw past nu ook bij zwart, maar uit de aard der zaak zal het ook gaan bij blauw en bij groen, omdat iets van beide kleuren er in gemengd is. Verder kan grottoblauw zonder zwart een prachtige opfrisser zijn van de vele grijze garderobes die we de laatste jaren zagen. Een grottoblauw truitje zal aardig staan op een grijze plisérok van een van de nieuwe weef sels. Het koperbrons fleurt een zwart geheel op, niet alleen, maar in de goede tint past het ook bij bruin en grijs. Men moet de kleur niet te donker kiezen, want dan wordt het een gewone bruine kleur en niet meer. Juist dat heldere goud geeft er de gloed aan. Deze tint zal niet alleen de don kere vrouwen goed kleden, maar ook blondines zullen er mee gebaat zijn, omdat het goud ge mengd met zwart, gloed geeft aan een wat vlak gezicht. '"TENSLOTTE het lichte wijnrood. Misschien -1- moet de blonde vrouw voorzichtig zijn met deze opvallende kleur. Ze zal de donkere, maar ook de grijzende vrouw goed staan. En ook weer zal dat zwarte toevoegseltje de tint beter bruik baar maken. Grijs en diep donkerblauw kunnen met een randje „vinrosé" worden opgefleurd. In het algemeen geldt voor een opvallende kleur dat men beter weinig en dan goed kan toepassen dan teveel. Een truitje is dan beter dan een hele jurk van wijnrode tricot, een kort jasje van koperbruin beter dan een heel pak. Wil men toch een hele boel van die kleur, neem dan een dof weefsel, b.v. crêpe wol of tricot. Alle zijden stoffen doen helderder aan dan wol, en dus moeten vooral de dikkerdjes oppas sen. Een vin-rosé satijnen jurk zal een kleine dik kerd misstaan. Maar wellicht kan ze het pro beren met een dunne wollen crêpe-jurkje in een beetje meer gedekte tint, die zonderling genoeg, ook nog jonger aandoet dan die lichte tint die alle rimpels laat uitkomen. Tot zover de kleuren van deze tinten. U hoeft ze echt niet te kennen, er zijn er nog honderden andere die ook mooi zijn en U goed zullen kle den. Ze moeten passen bij wat U heeft en ze moeten U goed staan, dat zijn de twee hoofd zaken. Nu de materialen: dii zijn zo mooi als we niet vaak meemaakten. Stevig tricot, dat niet uit hangt, en soepele dunne jersey dat zich plooien laat als zijde. Het is ook voor geklede jurken heel goed te gebruiken als het model is aange past en het is meer praktisch %dan een koud zijdje in de winter. TN alle mantelstoffen ziet men veel langharige wollen weefsels vol gloed en kleur, zelfs in de zwarte stoffen. Heel zacht, heel licht op het ge wicht en heel duur. Maar ze zijn dan ook wel heel bijzonder mooi en duur in het vervaar digen, maar een klein stukje is voldoende voor b.v. een shawl. Ook mooi, minder duur en heel praktisch zijn de tweeds. Werkelijk voor alle prijzen, in alle kleuren en naar ieders smaak. Ze hebben het voordeel dat ze vaak waterafstotend zijn, goed in model blijven en niet gauw vuil en smoezelig worden. Bij erg bol geweven tweeds verdient het aanbeveling de rok tegen te voeren om uitzak ken van zit en knieën te voorkomen. De modellen die U in de winkels zult zien, gaan we de volgende keer bekijken. We weten dan beter wat ons te wachten staat. Nu zien we wel dat veel ondraagbaars uit de grote kleerma kerijen komt. Het wachten is dus op de vertaling voor de gewone vrouwen, die wij zijn. D. ELEMA—BAKKER. Provinciale kledingcommissie start TJET werk van de Ned. Bond van Platte- landsvrouwen breidt zich steeds meer uit. Waren er voorheen slechts landelijke commissies, thans zijn er ook provinciale commissies gekomen om het werk in de provincies aan te pakken. De provincale kledingcommissie start dit seizoen met haar werk in de afdelingen. Wij waren zo gelukkig een vergadering bij te wonen waarin de plannen werden ont vouwd. Ieder commisslelid is vrij de stof op haar eigen wijze te behandelen. Op de vergadering bleek, dat de dames over veel fantasie beschikken om het geheel aantrek kelijk, maar tevens leerzaam te maken. Wij zijn ervan overtuigd, dat de afdelin gen er goed aan doen een lid van de kle dingcommissie te vragen, een bijeenkomst te verzorgen. Immers: „onze kleding staat in de volle belangstelling van de vrouwen". De meesten onzer stellen er prijs op goed verzorgd voor de dag te komen en de leden van de kledingcommissie willen hierbij hel pen met waardevolle tips. BAKT U ZELF? "I NDIEN U zelf bakt kunnen wij het volgende A recept, dat wij zelf samenstelden, aanbevelen. Probeert het maar eens te bakken in de braad slee van Uw oven. Abrikozengebak Benodigd Een pond zelfrijzend bakmeel. 3V2 ons boter of margarine. V2 pond witte basterdsuiker 2 pakjes vanillesuiker. Een ei. Voor de vulling: 11 '2 ons gedroogde abrikozen (stukjes abrikozen zijn goedkoper), 2 blaadjes gelatine en suiker naar smaak. Voor de garnering: 2 eetlepels abrikozen-gelei en ruim een ons poedersuiker. Was de abrikozen, zet ze met zoveel water in de week, dat ze ruim onder staan. Minstens 24 uur laten staan. Breng ze met het weinige week- water, dat nog overblijft aan de kook en voeg de suiker toe benevens de geweekte gelatine. Maak de abrikozen fijn, zodat U een stevige moes hebt. Kneed bakmeel, boter, suiker, ei en iets zout met een koele hand dooreen. Rol ruim de helft van deze massa op een met bloem bestoven aanrecht uit tot een dikte van een halve centi meter. Voer hiermee de met boter bestreken braadslee zo, dat er een klein opstaand randje is. Strijk de afgekoelde abrikozenmoes gelijkmatig over het deeg uit. Rol het overgebleven deeg uit tot iets minder dan een halve centimeter dikte. Snijd daar reepjes van en leg ze met kleine tus senruimte kruislings in ruitvorm over de moes. Maak de randen af met een smal reepje. Zet de braadslee op de tweede richel van onderen in de koude oven. Schakel boven- en onderwarmte tien minuten op vol, daarna boven schakelstand 1 en onder 2 en laat het gebak mooi lichtbruin en gaar worden. Maak de abrikozengelei wat dunner met een paar lepels warm water, strijk ze over het gebak en bedek dit vervolgens met een laagje glazuur, dat met een paar lepels water van de poedersui ker is gemaakt. Het gebak laten afkoelen en in vierkante of langwerpige stukjes snijden. N.B. Deze hoeveelheid is voldoende voor de ge hele braadslee. Het gebak kan in een goed sluitende trommel vrij lang bewaard blij ven. Sla Bohémienne Recepten Benodigd 500 gr. gekookte koude aardappelen. 200 gr. metworst of salami. 200 gr. kaas. 2 grote augurken, 1 appel, mayonaise. Bereiding De aardappelen, worst, kaas, augurken en ap pel in kleine stukjes hakken. Met mayonaise tot een sla aanmengen. Deze sla opdoen op een schotel, waarop wat slabladen liggen. Het ge heel bedekken met een dun laagje mayonaise, garneren met tomaat, hard gekookt ei en augurkjes. Tot slot de sla bestrooien met v.at fijngehakte peterselie. TOMATENSOEP MET KAAS Eén pond rijpe tomaten met een weinig water koken tot ze zacht zijn, door een roerzeef tot puree wrijven. Één flinke gesnipperde ui in 40 gr. boter goudgeel fruiten, 40 gr. bloem en tomaten puree toevoegen. Langzaam onder voortdurend roeren 1 bouillon of water waarin 3 bouillon blokjes zijn opgelost er bij doen, even laten door koken en tot slot liter melk erbij gieten. (Niet mee laten koken.) De soep van het vuur af met 75 gr. geraspte kaas en wat gehakte peterselie afmaken. Presenteer er soepstengels bij. OOSTBURGWoensdag 1 oktober, mevr. Ris- seeuw, Brouwerijstraat 44. ZIERIKZEEDonderdag 2 oktober, P.Z.E.M., Ha venplein A 3. GOES: Dinsdag 7 oktober, Landbouwhuis, Grote Markt 28. KORTGENEWoensdag 8 oktober, Gemeente huis. MIDDELBURG: Donderdag 16 oktober, mej. Joosse, Vlissingsestraat 28. AXEL: Vrijdag 17 oktober, De Stadsherberg. ST. PHILIPSLANDVrijdag 24 oktober, ,,Hen- riëttehoeve". Het Adviesbureau houdt zitting van 2.00—4.00 uur 's middags.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4