Joor de Zeeuwse Plattelandsvrouwen De Saffa te Zurich VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUISMAN—GRIEP O1 564 ZEEUWS LANDBOUWBLAD /'AP de Nederlandse dag van de Wereldtentoonstelling vroegen verschillende men sen mij„Hoe zijn die Zeeuwse plattelandsvrouwen Lier in Brussel terecht gekomen?" Tijdens een bespreking met de heer Stoppelen burg van de Rijksvoorlichtingsdienst, betreffende het in 1958 te houden fruitcorso in Goes, vernam de voorzitter, de heer J. A, van Willegen, dat op 20 augustus in het Nederlandse paviljoen van de Expo een „Nederlandse dag" zou worden gehou den. Hiervoor zou aan verschillende provincies medewerking worden verzocht. De regeling was opgedragen aan Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, bur gemeester van Utrecht. Hierin werd een kans gezien om aandacht te vragen voor Zeeland. Inschakeling van de mooie fleurige klederdrachten werd onmiddellijk over wogen. maar dan moesten deze ook op waardige wijze worden gedragen. Het ging er dus om per sonen aan te trekken, die de klederdracht nog trouw gebleven zijn, haar hebben gedragen of doordat huisgenoten deze nog dragen er volko men vertrouwd mee zijn. Te dikwijls kunnen we bij zulke gelegenheden waarnemen, dat de deel nemers aan een optocht vermomd zijn als Zeeuw se boer of boerin en er slecht verzorgd uitzien. Dit tot grote ergernis van hen, die de klederdracht in ere hebben gehouden. Het resultaat van de hierboven genoemde be spreking was, dat de heer J. Kleiboer, arrangeur en adviseur van de Nederlandse inzending op de Expo, contact opnam met de voorzitter van de stichting Zeeuws Fruitcorso en diens vrouw, mevr. J. C. van WillegenEvers. Het gesprek ©pende meer perspectieven dan oorspronkelijk werd verwacht en het resultaatin één woord: „schitterend". Mevr. Van Willegen, presidente van de afde ling Zuid-Beveland West van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, schakelde de leden van haar zangkoor in en vulde dit gezelschap aan met leden van de afdeling, die de klederdracht nog trouw bleven. „Jullie mogen alleen mee als het kostuum tot in de puntjes is verzorgd", had de presidente gezegd en dit hadden de leden in hun ©ren geknoopt. Zelden heb ik een zo groot gezel schap in klederdracht gezien, dat er zo tip-top verzorgd uitzag. Het was een lust voor het oog. Zelfs de dirigent, de heer Jan Kousemaker, was in stijl, want ook hij droeg een boerenkostuum. QPGEWEKT reden we naar de Belgische hoofd- stad, slechts één zorg met ons meevoerend: „Het weer". Stel je voor, dat er eens een plensbui zou losbreken juist als de stoet over het terrein moest trekken, want parapluie's mochten niet worden opgezet. Een stralende zon bescheen het grote terrein toen we de Beneluxpoort binnen reden. De bus bracht ons tot voor de rijk met bloemen versierde Nederlandse afdeling. Een har telijke ontvangst volgde. De dames kregen even gelegenheid hun mandje Zeeuws fruit op de daar voor bestemde plaats neer te zetten, waarna zij werden meegenomen naar het pleintje bij het carillon. Hier vertolkte het Schouws gezin Be- zuijen uit Ellemeet aan de chef-piloot Gerard de Trémérie, de dank van de Zeeuwse bevolking voor hetgeen hij en zijn medevliegers tijdens de ramp dagen van 1953 in het belang van de getroffen bevolking hebben verricht. Na deze plechtigheid zong het koor van de plat telandsvrouwen het Zeeuwse Volkslied. „Een ont roerend moment", in het bijzonder voor de zonen en dochteren van het Zeeuwse land, die het voor recht hadden dit alles van nabij te mogen be leven. Één van de hoogtepunten van de dag was wel het aanbieden van veertig mandjes Zeeuws fruit aan de hostesses en enkele juryleden. Deze laatsten hadden tot taak de spectaculaire show van de hostesses te beoordelen. Het fruit was vanzelfsprekend van uitzondërlijke kwaliteit, waarin zo de tanden konden worden- gezet. Mevr. Van Willegen genoot de eer haar mandje te mo gen aanbieden aan mevr. Rika Hopper, de eens z© beroemde Nederlandse toneelspeelster. XJOG scheen de zon, maar toen een tijdje later de lange fleurige stoet, waarvan ook onze Zeeuwse plattelandsvrouwen deel uitmaakten, werd opgesteld, begonnen loodgrijze wolken om hoog te klimmen. Gelukkig was het nog droog toen onze vrouwen wuivend met haar bloemen de Nederlandse afdeling voorbij kwamen. Film en fotocamera's werden op hen gericht, het pu bliek juichte en applaudiseerde enthousiast. Het was een feestelijk gezicht. Maar toen enige tijd later de grijze wolken hun dikke druppels loslie- was de fleur er ook meteen af. Kanten mut- o,> de NEDERLANDSE DAG sen, hoe goed gesteven, kunnen niet met succes een regenbui doorstaan. En de parapluie's moes ten verborgen blijven. Eerst toen de stoet ontbon den werd, konden de regenschermen van onder de schorten tevoorschijn komen. Maar toen was het te laat! Jammer, dat de heren organisatoren er niet van te overtuigen waren, dat een parapluie bij een Zeeuwse boerin hoort. Immers zij draagt deze altijd bij zich als er maar een schijn van kans is. dat er een spatje regen zal vallen. Zij zal er zich wel voor wachten met een onbeschermde zondagse muts door een gietbui te stappen. Eén half uur later keek de zon weer vriendelijk door de wolken heen en droogde alles snel. Vlug ge vingers brachten de mutsen weer zo goed mo gelijk in hun fatsoen en ohze Zeeuwse platte landsvrouwen vonden nog een dankbaar onder werp voor honderden camera's. De fotografen kregen een mooie gelegenheid, toen onze vrouwen onder leiding van de heer Jari Kousemaker, bij het- Congo-paviljoen verscheide ne vaderlandse liederen, alsook het Belgische volkslied, ten gehore brachten. Het talrijke pu bliek zong verschillende liederen spontaan mee. Het werd al met al een wel wat vermoeiende, maar niettemin onvergetelijke dag, die de leden van het koor van Zuid-Beveland West en hun begeleidsters toch eigenlijk te danken hebben aan de voorzitter van het Zeeuws fruitcorso. En deze Stichting is er op haar beurt weer volkomen in geslaagd reclame te maken voor en publiciteit te geven aan het Zeeuwse fruit. De aanbieding hier van aan de internationale gastvrouwen van de Expo heeft het volle licht op ons Zeeuws produkt geworpen. Rest mij nog te vertellen, dat de mooie hengsel- mandjes, waarin het fruit was opgemaakt, spe ciaal voor deze gelegenheid vervaardigd zijn door de firma Gunst te Goes. )P een stralende zomermorgen kwamen we per bus in Zürich aan. Ik ging dadelijk mijn eigen weg. Deze voerde naar het Stationsplein, waar een omroeper, staande in een spreekgestoelte, on vermoeid de aandacht van het publiek er op ves tigde, dat in de eerste straat links de autobus voor de Saffa gereed stond. In tien minuten werden wij door de stad ge bracht naar de rechteroever van het verrukkelijke meer. waar de tentoonstelling is opgebouwd. Een toegangsbewijs was gauw gekocht. Ik meldde mij bij de afdeling „Inlichtingen", gaf mijn naam kaartje af en een paar minuten later zat ik in de gezellige ontvangsthal, waar Frau Grossmann, de chef-gastvrouw, mij allerlei wetenswaardigs over de Schweizerische Ausstellung für Frauen- arbeit" (Saffa) vertelde. Ondertussen belde zij het „boerenhuis" op om te vragen of er iemand van de plattelandsvrouwen vrij was om mij rond te leiden. Zij kreeg ten antwoord, dat men on middellijk iemand zenden zou en zo verscheen enige ogenblikken later een frisse blonde jonge dame, die aan mij werd voorgesteld als „Fraulein Elsbeth Aebi, sekretaresse van de Zwitserse Bond van Plattelandsvrouwen". Snel overlegden de bei de dames wat ik in de enkele uren, die ik tot mijn beschikking had, toch zeker moest zien. p\IE Linie" (de lijn), mocht ik niet overslaan, daar waren zij het beiden over eens. Kin derland en de Pouponnière moesten ook op het programma. Het Boerenhuis, de Woontoren, de Landbouwhuishoudschool, de afdeling „De vrouw in dienst van het Volk" moesten óók worden be zocht. Eerst vooral nam zij mij mee naar „Die Linie", waar in een tiental grote felgekleurde tableaux het werk van Zwitserse voorvechtsters sym bolisch worden voorgesteld. Men heeft terugge grepen tot in een vér verleden, waarin vooraan staande vrouwen op verschillende wijze hun le ven in dienst van land en volk hebben gesteld. Toen wij dat alles hadden bekeken, bedacht Fraulein Aebi, dat ik toch eerst vooral het Huis van de Kantons moest zien. Zoals men weet, is Zwitserland in kantons verdeeld, die tezamen de Zwitserse bondsrepubliek vormen. Ieder kanton nu heeft een afdeling in dit grote huis gekregen, waar klederdrachten, handweef werk, borduurwerk, kant, vlechtwerk en nog vele andere kostbare zaken waren uitgestald. Een an tiek en ook een modern wandkleed zijn wel in het bijzonder in mijn geheugen blijven hangen. Het eerste is meer dan twee eeuwen geleden ver vaardigd door een non. Het is geheel met zeer fijne zijde bewerkt en prachtig van kleur en com positie. We werden er stil van, toen we voor dit kunstwerk stonden en vroegen ons af hoeveel jaren hier wel aan besteed zouden zijn. Het twee de wandkleed is modern van patroon en in de gobelinsteek uitgevoerd. Honderdzeventigduizend maal is de naald door het stramien gegaan om dit geheel te verkrijgen. Voorwaar een prestatie in een tijd waarin iedereen haast heeft \rAN het Huis der Kantons spoedden wij ons naar het Kinderland, waar kinderen van verschillende leeftijden zich onder leiding van kinderverzorgsters uitstekend amuseerden. Ze konden zowel binnen als buiten spelen. Er was een vijver, waarin ze hun bootjes lieten varen, fietsjes, waarop ze rondreden, bergen zand om met emmertjes en schopjes bewerkt te worden, maar ook boetseerklei en figuurzagen, boeken en blokkedozen om bij regenweer binnen gebruikt te worden. Via het Kinderland kwamen we bij de „pouponnière" terecht, waar tientallen baby's worden verzorgd. 1 LERINNERT U zich nog, dat ik een paar i maanden geledenop onze vrouwenpagi na vroeg: „Gaat U mee naar de Saffa?" Ik was toen al half en half van plan naar Zwitserland te gaan om tijdens een korte vakantie deze grote tentoonstelling in Zu rich te bezoeken. Toen het vast stond, dat de reis door zou gaan, zocht ik kontakt met het sekretariaat van de tentoonstelling en vroeg of het mogelijk was een rondleiding te krijgen. Ik had slechts één morgen ter beschikkingomdat ik mij 's middags weer in Lüzern bij ons reisgezelschap wilde voe gen. Alles verliep volgens de plannen en, als zo vaak in het verleden, ervaarde ik ook nu weer welk een voorrecht het is lid te zijn van een internationale organisatie. Doordat onze Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen lid is van de wereldbond van plat telandsvrouwen, is het zo gemakkelijk kon- y^takten te leggen in andere landen. j Moeders, die de Saffa willen bezoeken en geen hulp voor de kinderen hebben, kunnen hun baby's in de „pouponnière" afgeven en hun gro tere kinderen in Kinderland achterlaten. Na tuurlijk moet één en ander vooruit geregeld wor den. Met de snellift waren we in enkele seconden op het dak van de negen étages hoge woontoren, vanwaar we een fantastisch uitzicht hadden op het meer en de besneeuwde toppen van de Alpen. We konden echter niet lang van het panorama genieten, maar begonnen meteen de verschillen de étages te bekijken. Er was zowel aan grotere gezinnen als aan alleenstaande vrouwen ge dacht. Ieder kan hier een model voor zijn eigen woning vinden. Veel blank hout met lak bespo ten, zodat het een minimum aan onderhoud vraagt. WOL trots werd ons later het Boerenhuis ge- toond. Men heeR zich bij de inrichting hier van vooral moeite gegeven het probleem van i*> wonende ouders op te lossen. In Zwitserland is het nog gebruikelijk, dat, wanneer dé ouders het bedrijf aan hun zoon overdoen, zij toch in het zelfde huis blijven wonen. Men heeft, nu op (ie tentoonstelling een model boerenwoning inge richt, waarvan de eerste étage voor de ouders bestemd is. Oma heeft er haar eigen keuken, haar woon- en slaapkamer. Hét combinatie-foï1 nuis (elektrisch en kolen of hout) is in de keu ken zó geplaatst, dat hierdoor op een koude zo merdag wat warmte aan de zitkamer wordt af gegeven. De bedden in dit huis zijn voorzien van eigen geweven linnen en61 ook de overgordijnen waren van handgeweven stoffen. XTOG even een vluchtige blik in de met zeildoel overdekte winkelstraat, waar allerlei hand1 werk te koop is, toen was het tijd om afscheid te nemen. Dank zij mijn vriendelijke leidster zag ik veel van wat voor ons plattelandsvrouwen be langrijk is. In de trein naar Lüzern kwam ik tegenoveï een Zwitsers echtpaar te zitten. Na een korW inleiding vroeg de man mij„Hebt U de Salfi gezien?" „Ja, ze is bijzonder interessant en goed opg* zet", antwoordde ik. - ver-der pa-g. 565)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 4