(tsso) Stoppelbcwcrking MET ESSO BENT U BETER UIT A. J. van Boven - Peelweg 1 Goes - Tel. 01100-2276 563 NA-INLEVERING OUDE VAKANTIEBONNEN 1957-1958 DE ZUIVEL OP DE EXPO NAAR BEPERKING WINTERMELKPRODUKTIE SUIKERPRIJSVERHOGING Uitbreidingsplannen Is 't warm voorspoedig weer Brengt augustus d'eerste peer Als de vruchten van de arbeid komen, zijn de dagen druk bezet met werk. Alle machines moeten zonder haperen hun plicht doen. ESSO tractor- petroleum, dieselolie en smeermiddelen zijn daarbij onmisbaar. Alle inlichtingen - gratis adviezen. SATERDAG 30 AUGUSTUS 1050 Het bestuur van het Vakantiefonds voor de land bouw deelt mede, dat aan werkgevers zowel als aan arbeiders nog éénmaal de gelegenheid zal wor den gegeven om de eventueel nog in hun bezit zijnde oude vakantiebonnen van het boekjaar 1957- 1958, kenbaar aan de opdruk: „Geldig tot en met 30 april 1958" in te wisselen. Ofschoon de periode, waarbinnen deze per 1 mei 1958 ongeldig geworden vakantiebonnen ter omrui ling of ter verzilvering moesten worden aange boden, reeds lang is verstreken, zal bij wijze van uitzondering nog uiterlijk tot en met 31 oktober 1958 de gelegenheid daartoe worden opengesteld. Echter zal in alle gevallen, derhalve zowel bij omruiling als bij verzilvering, een korting worden toegepast van 25 wegens de te late inlevering. De werkgevers dienen de bonnen, zoals gebrui kelijk, op te «enden aan de administratie van het Vakantiefonds voor de Landbouw, Buitenrustweg 3 te 's-Gravenhage en mede te delen of terugbeta ling dan wel omruiling voor nieuwe bonnen wordt gewenst. De arbeiders dienen de bonnen, welke geplakt moeten zijn in de hiervoor bestemde op- plakboekjes, in te leveren bij een plaatselijk pen ningmeester van één der navolgende land arbeiders bonden, t.w.: Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond; Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „St. Deusdedit". Met nadruk wordt erop gewezen, dat dit de laat ste gelegenheid is om vakantiebonnen van het boekjaar 1957-1958 in te leveren. Na 31 oktober zal dan ook onder geen enkele voorwaarde meer tot vergoeding van deze bonnen worden overgegaan. Berichten in de pers maken er melding van dat de afwezigheid van het Nederlands Zuivelbureau op de Expo te Brussel aan verschillende factoren te wijten is. In het „Officieel Orgaan" van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F. N. Z. werd een tweetal brieven gepubliceerd, namelijk van de zijde van de organisatoren van de Wereldtentoon stelling en van het Zuivelbureau. Over de schuld vraag wordt gekibbeld, het resultaat de afwezig heid van onze zuivelprodukten is er des te schrijnender door, te meer nu blijkt dat van de zijde van de Stichting Wereldtentoonstelling Brus sel 1958, Afdeling Nederland, van tegenwerking zeker niet gesproken kan worden. Naar aanleiding van een advies van het Land bouwschap om de prijs van krachtvoer te verhogen door middel van een heffing om daardoor de melk- produktie te verminderen, deelt de minister van Landbouw mede dat een van de oorzaken van de stijging van de melkproduktie ongetwijfeld het toenemend gebruik van krachtvoer in de stal- periode is. De huidige prijsverhouding tussen krachtvoer en de gegarandeerde melkprijs maakt het gebruik van meer krachtvoer aantrekkelijk. De regering deelt thans mede dat het wel in haar voornemen ligt de wintermelkproduktie onaantrek kelijker te maken, maar haar gedachten gaan daarbij niet in de eerste plaats uit naar een ver hoging van de krachtvoederprijzen, maar naar een sterke verlaging van de toeslag op de prijs van de in de stalperiode gewonnen melk. De regering ver wacht, dat daardoor het gebruik van krachtvoer zal verminderen en als gevolg daarvan ook de win- termelkoroduktie. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft zoals de dagbladen reeds gemeld hebben, de prijs van suiker af fabriek met ingang van 25 augustus 1958 verhoogd van 83,55 op 89,per 100 kg. De prijsverhoging vindt haar oorzaak in de ver hoogde garantieprijs voor oogst 1958 voor de sui kerbietenverbouwers als gevolg van gestegen pro- tluktie- en verwerkingskosten en van de gedeelte lijke invoering van werkclassificatie, aldus de me dedeling van het ministerie van Landbouw. De prijsverhoging wordt wat eerder toegepast om geen aanleiding te geven tot speculatieve voorraad vorming die kan leiden tot ongelijke sprei ding van de voorraden suiker van de vorige oogst en daarmede tot stagnatie in een regelmatige voor ziening. ENKELE GEWASSEN HEBBEN HET VELD GERUIMD. (~1E WASSEN als vlas, granen, erwten, bonen, karwij, koolzaad en blauwmaanzaad staan nog in hokken, op ruiters, zijn gemaaidorst of reeds binnengehaald. Na het maaien is de grond los en vochtig, kan gemakkelijk bewerkt worden en heeft een goede structuur. Van deze eigenschap moeten we om de volgende reden gebruik maken. Als de vrucht van het veld is, wordt de grond, omdat het beschuttende gewas verdwenen is, blootgesteld aan de weersgesteldheden. Het ge volg is dat de grond bij droog weer uitdroogt en hard wordt. Bij regenval zien we piasvorming op treden. De goede structuur die beworteling en bedek king gegeven heeft zou binnen_korte tijd groten deels verloren zijn. Onder vlas en granen staan vaak stoppelge wassen, die de bodembeschermende taak van het hoofdgewas overnemen tot het tijdstip dat op wintervoor geploegd wordt. Lucerne en klaver e.a. zijn uitstekende bodem verbeteraars. De doorlaatbaarheid van de grond en de structuur van de bouwvoor verbeteren veel door de sterke beworteling van deze gewassen. Grond met een stoppelgewas blijft, doordat de planten water aan de grond onttrekken, tot laat in het jaar droger en kan dus gemakkelijker ge ploegd worden. Dat dit gunstig is voor de struc tuur is zonder meer duidelijk. Ais men veel wortelonkruid verwacht, kan men geen stoppelgewas verbouwen, omdat dan on- kruidbestrijding onmogelijk is. Indien een on- kruidbestrijding noodzakelijk is en dus geen stop pelgewas verbouwd wordt, is een stoppelbewer king noodzakelijk. Om de onkruidbezetting en het structuurverval tegen te gaan, staan ons verschillende werktui gen ten dienste. In principe komen de verschil lende manieren van bewerking op hetzelfde neer; het vormen van een losgesneden, kruimelige bo venlaag. Deze losse bovenlaag beschermt de grond tegen uitdrogen en neemt gemakkelijk weer vocht op. Het onkruid wordt losgesneden en sterft bij drogend weer af. De losse grond is een goed kiembed voor on kruidzaden, die dus dezelfde herfst nog kiemen en vernietigd kunnen worden. GOEDE METHODEN. 7 O spoedig mogelijk na het vrijkomen van het land met de bewerking beginnen, de grond is dan „mals" en laat zich gemakkelijk bewerken. We moeten nu een werktuig hebben, dat in staat is zeer ondiep, 2 a 4 cm, maar gelijkmatig de bovenste laag los te maken en goed te keren. De cultivator en de schijvenegge laten vaak smalle dammetjes onbewerkt staan en zijn dus voor dit doel minder geschikt. Een goede meer- scharige stoppelploeg is wel het meest geschikte werktuig voor deze eerste bewerking, mits goed afgesteld en met scherpe scharen. Na het ploegen een keer overeggen met een onkruidegge geeft meestal een prima kiembed voor de onkruidzaden. Tot aan het op wintervoor ploegen zal men enkele keren terug moeten ko men met cultivator of scheurtandegge om het gekiemde onkruid te doden en de losse laag in stand te houden. Deze laag dient men niet te fijn te maken om structuurbederf te voorkomen. Een voorwaarde is. altijd werken met drogend weer en droge grond. Blijft er anders liever af. Met opzet is nog niet over de grondfrees als stoppelbewerkingswerktuig gesproken. In de prak tijk is gebleken dat de frees niet geschikt is voor DOMBURG. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde uitbreidingsplan in on derdelen „Duinenburg", met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 12 augustus 1958, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. MELISKERKE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde uitbreidingsplan in onder delen, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften, met uitzondering van art. 17, 2e lid der voorschrif ten. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 12 augustus 1958 kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beioep instellen bij de Kroon, stoppelbewerking. De grond wordt in een „schijn- structuur" gebracht die maar zeer kort stand houdt. Het structuurbederf is zo groot dat na een bui regen de grond totaal verslempt. Wij moeten daarom ten sterkste afraden de frees als stop pelbewerkingswerktuig te gebruiken. Men kan er grote moeilijkheden door krijgen! VOOR het onderbrengen van stalmest is de vol gende methode een zeer goede. Ploeg eerst zeer ondiep en eg met onkruidegge over. De grond blijft dan losser en het reeds aan wezige onkruid wordt gedood. Rijdt daarna de stalmest uit. De hopen kunnen dan gespreid wor den. Nu voor de tweede maal ploegen tot onge veer 8 cm diep. Tot het op wintervoor ploegen kan het land zo mogelijk eens ondiep met een cultivator of schij venegge bewerkt worden om het onkruid te doden. Tijdens het schrijven van dit artikel hoor ik in gedachten al vele boeren zeggen „Voor zoveel bewerkingen heb ik in de herfst geen tijd." De arbeidsorganisatie is op elk bedrijf verschil lend dus is het moeilijk hierop in te gaan. Laten we echter één ding niet vergeten: de zorgen voor de volgende oogst beginnen bij de stoppelbewerking van deze. De Bedrijfsvoorlichter bij de R.L.V.D., A. SCHOONDERWOERD. {Advertentie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 3