De laatste regel telt C j r ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1050 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD D OVERZICHT Deze week Zitdagen Boekhoud- bu reau No. Hit Fnankering bij abonnement* Terneuaeti 46e Jaargangj ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND E oogst werkzaam heden verlopen ook deze zomer weer schokkend, (Het weer is uiterst onbestendig en het maakt, dat de boer niet kan wer ken, zoals hij graag zou willen. Op nieuw is hiermede aangetoond hoe riskant het landbouwbedrijf is. Het zag er aanvankelijk dit jaar alle maal gunstig uit, maar thans zal weer moeten worden afgewacht wat de uiteindelijke uitkomsten zullen zijn. In dit opzicht verbaast het ons, dat de „Provinciale Zeeuwse Cou rant" in een artikel van deze week de suggestie wekt, dat het de akker bouw in onze provincie dit jaar mee zit. Wij zeggen met opzet de sugges tie, want wie het artikel goed leest, (vindt daarin wel de gelijk bijvoorbeeld, dat de kwaliteit van Ide tot nog toe ge oogste gerst zó matig is, dat veel gerst net als brouwgerst zal kunnen worden afgezet. Dit nu is voor de Zeeuwse akkerbouwboer een belangrijke strop, daar de prijs van brouwgerst toch altijd een aantal In zijn vergadering van 27 augustus jl. besloot het Land bouwschap met 15 tegen 6 stem men, althans voor dit jaar, van een tweeprijzenstelsel voor sui kerbieten af te zien en dit stemt tot verheugenis, aldus het ..Over zicht" van deze week. 0 Wie wordt kampioen In 's-Hertogenbosoh. is de puzzel voor deze week. Tot uiterlijk 2 •*eptember kunnen de antwoor den worden ingestuurd. Zorgt dat het reeds vóór deze datum op het Landbouwhuis is. September is de maand van de Zeeuwse fokveedagen. Daar over schrijft ir. W. L. Harmsen op pagina 562 meer. f De suikerprijs gaat met zes cent omhoog, zo deelt het mini sterie van Landbouw mede. Dit is onder meer het gevolg van de invoering van de werkclassifica- tie. Met deze werkclassificatie gaat overigens nogal wat reken werk gepaard. Om dit te vermin deren plaatsen wij op pagina 565 een afleestabel. j 0 De Zeeuwse Plattelands. vrouwen waren waardig verte- genwoordigd op de Nederlandse j dag van de Expo. De redactie j van de pagina „Voor de Vrouw", beschrijft tevens haar bezoek I de SAFFA fee Zurich. centen boven de prijs van voergerst ligt en Zeeland over het algemeen hèt gebied is, waar de brouwgerst van uitstekende kwaliteit vandaan komt. Het betreft hier dus een aan zienlijk financieel nadeel ten opzich te van andere jaren. En dit valt in een tijd, waarin de prijzen van ver schillende andere landbouwproduk- ten toch "al aan de uiterst schrale kant liggen. Het is ons voorts bekend, dat een flink deel van de tarwe, lelijk schot vertoont. Bovendien zal de finan ciële uitkomst van de granen sterk gedrukt worden door de hoge droog- kosten, noodzakelijk geworden door de natte zomer. Alles bij elkaar zal het eindresultaat ze ker geen reden tot juichen geven. Dit is nu, wat men in niet-landbouw- kringen veelal ver geet of niet weet. Het gaat name lijk om het uiteindelijke resultaat of zoals de boeren het plegen uit te drukken om het onderste regeltje. Welnu, deze onderste regel is voor lopig natuurlijk nog niet bekend, maar er zijn tot heden toe verschil lende factoren, die een ongunstige invloed op dit onderste regeltje heb ben uitgeoefend. Dit laatste nu is uit het door ons bedoelde artikel in de „Provinciale Zeeuwse Courant" niet voldoende op te maken, terwijl de leek zelfs uit de optimistisch gestelde kop, waarin goede opbrengsten worden vermeld, zou kunnen opmaken, dat het boe- renjaar 1958 een gunstig jaar is. De bronnen, waaruit onze overigens ver dienstelijke Zeeuwse courant, zijn wijsheid op dit gebied haalt, zouden wat voorzichtiger tewerk moeten gaan, zolang de eindresultaten van een jaar in het geheel niet vast staan. Overigens mogen wij nog geens zins mopperen, wanneer wij de be richten over de oogst uit andere delen van ons land vernemen. In de Noordelijke Provincies en ook in de Noord-Oost-Polder en in de Wierin- germeer staan de zaken er aanzien lijk slechter voor. VLASMOEILIJKHEDEN yöALS algemeen bekend is, loopt het met de vlasteelt mis. De Rus sen bederven op alle mogelijke ma nieren de markt en de West-Euro- pese landen zijn zo weinig solidair, dat zij elkander rustig in de steek laten. Er is door de Nederlandse regering een steunmaatregel genomen, welke voorlopig de telers weinig helpt. Er blijkt bovendien, dat er een ernstige fout in de maatregel zit. Uitgegaan is namelijk van een gemiddelde op brengst van 8000 kg per ha. De teler moet bij verkoop zijn bonnen leve ren aan de koper. De Belgische ko per moet deze bonnen aan de grens afgeven en kan dan uitvoeren. Voor hem zijn de bonnen in geld uitge drukt waardeloos. Afgezien van het feit, dat wij dit in Beneluxverband een niet al te fraaie maatregel vin den, doet zich thans echter het feit voor, dat de Belg, die een ha vlas reeds eerder gekocht heeft slechts bonnen van de teler ontvangt voor 8000 kg. Indien de opbrengst van deze ha hoger ligt en dit is zeker in Zeeland nogal eens het geval dan kan hij de meerdere kilogram men niet uitvoeren, daar hij geen bonnen heeft. Dit nu is onzes in ziens een volkomen foutief gevolg van de genomen steunmaatregelen. Hoogstwaarschijnlijk is dit gevolg ook bij het treffen van de maatregel over het hoofd gezien. Door onze leden hierop opmerkzaam gemaakt, hebben wij deze kwestie onmiddel lijk doorgegeven en zij zal thans ten spoedigste met de Minister van Landbouw worden besproken. Hope lijk komt dan de noodzakelijk ge achte wijziging. HAKVRUCHTEN T NMIDDELS spoedt de zomer ten A ten einde. Daarmede staat de oogst van aardappelen en van de suikerbieten weer voor de deur. Deze voor Zeeland belangrijke gewassen kunnen nog veel van dit jaar 1958 goed maken. Zij blijven zeker voor lopig de steunpilaren van het Zeeuw se boerenbedrijf. Het wordt voor de boer steeds moeilijker een bouwplan samen te stellen, waarop hij, wat be treft de financiële uitkomsten, enigs zins kan bouwen. Verschillende ver trouwde produkten brengen zo wei nig op, dat opname in het bouwplan nauwelijks meer verantwoord kan genoemd worden. Wij denken in dit verband aan gewassen als koolzaad en vlas. Men kan wel stellen, dat de oppervlakte koolzaad, mede in ver band met het bietenaaltje, toch nooit erg groot zou kunnen zijn, maar men vergete niet, dat voor elke hectare, die minder dan normaal met kool zaad of vlas wordt beteeld, een an dere vrucht gevonden moet worden. Dit is nu voor vele bedrijven een steeds groter wordende puzzle. De suikerbieten, die straks hun weg weer zullen vinden uit de Zeeuw se akker naar de verschillende fa brieken, blijven voorlopig een vaste peiler. De teelt, die zich in gebieden De ploegwedstrijden komen weer in zicht! Als streefdatum voor (la Zeeuwse kampioen- ploegwedstrijd '58 houdt men thans zaterdag 2T september aaai. Ma.ae kampioen-ploegen hoeft x nog geen stoppelploegen. te zijn, al beginnen da zorgen voor de volgende oogst bij de stoppelige* werking van deze. Over deze stoppelbewerkiriL' gen schrijft de BedrSjfs- voorlichter hij de R. L. V. D., de heer A. Schoon» derwoud op pagina 563 meer. Op de foto ziefc men de kampioen-ploe ger 1956, de heer A. van Dijke, die de stoppel be werkt. in ons land, waar de kostprijs aan zienlijk hoger ligt dan in Zeeland, sterk uitbreidde, heeft in onze pro vincie een vrij normale omvang. Zij is aan allerlei factoren gebonden. Maar wij moeten hopen, dat op- brengst en suikergehalte der bieten dit jaar bevredigend zullen zijn, op dat onze Zeeuwse boeren tenminste hiervan een financiële uitkomst zul len behalen die hun in deze moei lijke, onzekere tijd, de nodige hou vast biedt. In zijn vergadering van woensdag j.l. besloot het Landbouwschap geen heffing op te leggen ter verkrijging van gelden om het tweeprijzenstel sel voor de suikerbieten door te voo- ren. Dit betekent dat althans voor dit jaar het tweeprijzenstel sel voor de suikerbieten van de baan is, hetgeen tot verheugenis steunt. S. Hulst: Maandag 1 september in „De Graanbeurs". Terneuzen: Woensdag 3 septem ber in hotel „Des Pays Bas", Oostburg: Woensdag 3 septemn ber in café „De Windt". Koudekerke. Woensdag 3 sep tember van 9.00—1.30 uur in hotel „Nieuw Walcheren", i Zierikzee: Donderdag 4 septem-i ber in hotel „Huis van Nas-* sau". 1 Middelburg: Donderdag 4 sep-t tember in café „De Een-* dracht". (j St. Philipslawd: Zaterdag 6 sep*. tember in hotel „De Drutej ventros". Tholen; Zaterdag 6 september irtn hotel „Hof van Holland".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1958 | | pagina 1